Jump to content

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

kardeşim 2 side aynı yerde zaten

ala.png

kardeşim cevabı verdim işte nt6 iso oluştururken verdiğin yol yanlış daha ne diyeyim

illa doğru diyosan bide aşağıdaki komutu ver bakalım

title Windows 7  Kurulumu
errorcheck off
ls /USBMENU/WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /USBMENU/WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /USBMENU/WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 /USBMENU/WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /USBMENU/WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot
Edited by oguzhan43

kardeşim diyorumki mehmet arkadaşımızını dediği gibi oluştururken doğru yaptım WIN7/WIN7.ISO ŞEKLİNDE YAPTIM YAPTIKTAN SONRA MASAÜSTÜNDEN ALDIM O KLASÖRÜ USBYE ATTIM 

HEMEN DENİYORUM

WIN7/WIN7.ISO yaptıysan yanlış yere koyuyosun usb ana dizinde direk WIN7 klasörü aç (USBMENU de değil)

ve bu klasöre 2 dosyayı koy komutuda değiştir

title Windows 7  Kurulumu
errorcheck off
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 /WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (0xFF)

şeklinde olacak

Edited by oguzhan43

Bütün yorumları okuyarak Win7 ve XP kurulumlurını İSO dan yapmayı başardım. Ancak anlatılanların tamamını uygulamama rağmen Win8'i İSOdan kurulumunu beceremedim.

Hepsinde de " E:\WIN8\WIN8.ISO is incorrect. In the sources\install.wim not found" şeklinde hata alıyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim. Olmazsa Win8 kurulumunu rootdan yapmayı deneyeceğim.

Bütün yorumları okuyarak Win7 ve XP kurulumlurını İSO dan yapmayı başardım. Ancak anlatılanların tamamını uygulamama rağmen Win8'i İSOdan kurulumunu beceremedim.

Hepsinde de " E:\WIN8\WIN8.ISO is incorrect. In the sources\install.wim not found" şeklinde hata alıyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim. Olmazsa Win8 kurulumunu rootdan yapmayı deneyeceğim.

http://www.youtube.com/watch?v=SIzy58z3ia0#t=0

@manyakisko

Bu sorunun nedeni grub4dosun bazen büyük boyutlu dosyalarda sorun çıkrtması diyebilirim.
Bu konudan yukarıdaki makalede bahsetmiştim. Sorunu çözmek için;
1 - Defrag.cmd dosyasıyla ilgili NT6SETUP.ISO dosyasını birleştirip tekrar dene.
2 - Eğer halen sorun yaşıyorsan, NT6BOOT.ISO dosyasını kullan. Komut olarak verirsek;

title Windows Vista/Win7 Kurulumu (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/NT6BOOT.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

Sonucu yazarsın...

Hocam su office katılımsız nasıl oluyor birde su mps yani secmeli olanı nasıl oluyor onu bir videolu analtırsan sevinrm...,

İnstall.wim göremedim. "install.exe" var. Bunu nasil yapacağız ki. Bu iso lisanslı sistemimin isosu. Microsofttan indirmiştim. Defalarca kurulum yaptım.

C2mNk.png

sıkıntınız tam olarak bu  isonun bu yöntemle çalışacağını sanmıyorum anladığım kadarıyla modifiye bi sistem ve install.wim içinde yok yada siz oluştururken koymadınız bu dosyayı arıyor ve hata veriyor

Edited by oguzhan43

bende şöle bişey hazırlayabildim

# Thank you Blue Life
# =========================================================================
# Uyarılar...
# Herangi bir satırın başına # karakteri koyorsak, bu satırlar çalışmaz.
# Kısaca # karakteri bulunan satırlar, not alma amaçlıdır.
# Grub4dos ile çalıştıracağınız dosya isim ve konumlarında, Türkçe karakter kullanmayınız.
# Mümkünse grub4dos ile çalıştıracağınız dosya isim ve konumlarını büyüyük harfli yapınız.
# Ben bazı bileşenler için komutlar ekliyorum. Siz kendinize göre düzenlersiniz.
# Eklemek istediğiniz bileşene ait komutları googlede rahatlıkla bulabilirsiniz.
# Bulamaz iseniz forumdaki ilgili konuda, bilgili arkadaşlar ile yardımcı oluruz.
# Başarılar dilerim arkdaşlar, kolay gelsin...

default 0
timeout 25
color 11 12 13 14

# ============================== MY-GFX FILES =============================
# gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/BL_GIRL2.GFX
# gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/BL_NATURE.GFX
gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/BL_SPRING.GFX
# gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/BL_ANIMATE.GFX
# gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/BL_GIRL.GFX
# gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/BL_PENGUEN.GFX
# gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/BL_TIGER.GFX
# gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/OPENSUSE_ENG.GFX
# gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/SUSE_LINUX
# gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/SUSE_LINUX-2.GFX
# gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/91307-MESSAGE8.GFX
# gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/73806-DRXNELE.GFX
# splashimage /USBMENU/GFXMENU/MY_IMAGE.GZ

title Sistemi Diskten Baslat \n Ikinci harddiskten onyukleme yapar...
# -> Root birinci disk ise ve ikinci disk var ise birinci disk ile ikinci diski yer değiştirir...
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
# -> Birinci diskteki önyükleme bilgisiyle önyükleme yapar || başarısız olur ise root olarak tanımlanmış sürücüden önyükleme yapar
chainloader (hd0)+1 || chainloader ()+1
# -> Önyükleme işlemini başlatır.
boot

title Windows 8.1 Kurulumu iso \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/NT6/NT6BOOT.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

title Windows Vista/Win7 Kurulumu - ROOT\n HarddisWindows Vista - Win7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
# Onceki komut -> geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
if exist /SOURCES/BOOT.WIM || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM || echo -> /SOURCES/BOOT.WIM bulunamadi!
if exist /BOOTMGR || echo -> /BOOTMGR bulunamadi!
if exist /SOURCES/BOOT.WIM && chainloader /BOOTMGR && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

title Windows 7PE
map (hd0,0)/USBMENU/IMAGES/win7.iso (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)
boot
savedefault

title Windows vista kurulumsuz - ROOT\n Windows Win7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/minivista.iso
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

title Windows XP/2000/2003 Setup
map --unmap=0:0xff
map --unhook
savedefault
ls /usbdrive.tag || find --set-root --ignore-cd /usbdrive.tag
configfile /winsetup.lst

title BlueXPE Light v1.9[0]\n CD/DVD - HDD - USB den calisan Minixp
set BOOTFILE=/BXPE/BLUEXPEL.BIN
if exist %BOOTFILE% || find --set-root --ignore-floppies %BOOTFILE% || echo -> %BOOTFILE% bulunamadi!
chainloader %BOOTFILE% && boot

title Hiren's BootCD\n Sistem Arizalarina karsi kullanabileceginiz bir cok programin bulundugu\nbir paket...
# www.hiren.info
set MENUFILE=/HBCD/MENU.LST
if exist %MENUFILE% || find --set-root --ignore-floppies %MENUFILE% || echo -> %MENUFILE% bulunamadi!
configfile %MENUFILE% || pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

title windows xp password fix\n Kendini ispatlamis bir xp şifre kurtarma programidir. \n Secersen ISO dosyasindan onyukleme yapilacak!
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/xppass.iso
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
# --------------------------------------------------------------------------

title windows xp ntldr fix\n Kendini ispatlamis bir xp kurtarma programidir. \n Secersen ISO dosyasindan onyukleme yapilacak!
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/NTLDRFIX.iso

title Symantec Norton Ghost 11.5\n Dostan calisan cok basarili bir yedekleme programi... Bu secenegi sectiginizde program ile ilgili ufak bir aciklama goruntuleyebilirsiniz...
set IMGFILE=/USBMENU/IMAGES/GHST11BL.GZ
if exist %IMGFILE% || find --set-root --ignore-floppies %IMGFILE% || echo -> %IMGFILE% bulunamadi!
if exist %IMGFILE% && map --mem %IMGFILE% (fd0)
if exist %IMGFILE% && map --hook && chainloader (fd0)+1 && rootnoverify (fd0) && map --floppies=1

title Acronis True IMage - ISO\n Kendini ispatlamis bir yedekleme programidir. \n Secersen ISO dosyasindan onyukleme yapilacak!
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/ACTI.ISO

title Acronis True IMage universal - ISO\n Kendini ispatlamis bir yedekleme programidir.ağdan imaj açma programı \n Secersen ISO dosyasindan onyukleme yapilacak!
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/ABR.ISO

title Acronis Disk Director Suite 9.0 \n Partition işlemleri yapabileceğiniz basarili bir dos programi.
set IMGFILE=/USBMENU/IMAGES/ADDSBL.GZ
if exist %IMGFILE% || find --set-root --ignore-floppies %IMGFILE% || echo -> %IMGFILE% bulunamadi!
if exist %IMGFILE% && map --hook && chainloader (fd0)+1 && rootnoverify (fd0) && map --floppies=1

title Windows 98 Baslangic Disketi (orjinal)
set IMGFILE=/USBMENU/IMAGES/WIN98s.IMG

title Windows 98 Baslangic Disketi
set IMGFILE=/USBMENU/IMAGES/WIN98.IMG

title Avira AntiVir Rescue CD (ISO)
# 1 - avira.iso dosyasının içindeki, antivir,system,avupdate klasörlerini sürücünüzün anadizinine çıkartınız.
# 2 - avira.iso dosyasını, antivir klasörüne atınız.
# 3 - avira.iso dosyasının içindeki, antivir,system,avupdate klasörlerini, yerden tasağruf için ultaiso ile silebilirsiniz.
# 4 - Windows üzerinden, sürücüsünüzdeki \avupdate\windows\updatergui.exe vasıtasıyla antiviri güncelleyebilirsiniz...
# --------------------------------------------------------------------------
set ISOFILE=/antivir/AVIRA.ISO
set BOOTFILE=/isolinux.bin
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot

title Sistemi Yeniden Baslat
savedefault --wait=2
reboot

title Diger Secenekler >>>\n Diger menuye gecis yapar...
set MENUFILE=/USBMENU/USBMENU2.LST
if exist %MENUFILE% || find --set-root --ignore-floppies %MENUFILE% || echo -> %MENUFILE% bulunamadi!
configfile %MENUFILE% || pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

# BL_SPRING.GFX için klasik menüyü görüntüler.
# Farklı bir gfx menü kullanırsanız silersiniz.

title Klasik Menu
root
title \n
root

Edited by aclantis

sıkıntınız tam olarak bu  isonun bu yöntemle çalışacağını sanmıyorum anladığım kadarıyla modifiye bi sistem ve install.wim içinde yok yada siz oluştururken koymadınız bu dosyayı arıyor ve hata veriyor

Sistem modifiye değil. Win8 Pro'nun ilk çıktığında 79TL'ye aldığım, Microsoft'un sitesinden indirdiğim isodur. Ama nedense içinde install.wim yok. Oysa bununlu daha önce kurulum yaptım. Başka bir Win8 Core Single Language  isosunun içindeki install.wim dosyasını benim isonun içine koydum. Oradaki install.esd dosyasını da sildim. Yaptığım menü çalıştı ve kurulum hata vermeden bayladı. Tabi kurulum  devam edince ne olur bilemiyorum. Şimdi yeni bir temiz win8 32&64 bit isosu bulup (nereden bulacaksam :) ) işlemi yapacağım. 

Yardımlarınız için teşekkürler.

Bir de şunu sormak istiyorum. VirtualBox ya da VMware  ile flashdiskten kurulum yapamıyorum. Bu mümkün mü?

Sistem modifiye değil. Win8 Pro'nun ilk çıktığında 79TL'ye aldığım, Microsoft'un sitesinden indirdiğim isodur. Ama nedense içinde install.wim yok. Oysa bununlu daha önce kurulum yaptım. Başka bir Win8 Core Single Language  isosunun içindeki install.wim dosyasını benim isonun içine koydum. Oradaki install.esd dosyasını da sildim. Yaptığım menü çalıştı ve kurulum hata vermeden bayladı. Tabi kurulum  devam edince ne olur bilemiyorum. Şimdi yeni bir temiz win8 32&64 bit isosu bulup (nereden bulacaksam :) ) işlemi yapacağım. 

Yardımlarınız için teşekkürler.

Bir de şunu sormak istiyorum. VirtualBox ya da VMware  ile flashdiskten kurulum yapamıyorum. Bu mümkün mü?

virtualbox u bilmiyorum ama vmware de usb den boot etmek mümkün aşağıdaki dosyayı indir rar dan çıkar plpbt.iso yu göster usb yi seç bunun için wmvare de usb desteğini donanım olarak eklemelisin ve flash ı gördüğünde connect demelisin 

http://yadi.sk/d/IpqzkQvoGUudp

win8 için forumda bi çok link mevcut oralardan indirebilirsiniz

title Windows Win7 Kurulumu - ROOT\n HarddisWindows Vista - Win7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
# Onceki komut -> geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
if exist /SOURCES/BOOT.WIM || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM || echo -> /SOURCES/BOOT.WIM bulunamadi!
if exist /BOOTMGR || echo -> /BOOTMGR bulunamadi!
if exist /SOURCES/BOOT.WIM && chainloader /BOOTMGR && boot

Yukarıdaki kod aşağıdaki yeri belirliyor malum... (windows Vista/Win7 Kurulumu - ROOT)

BL_GIRL2.jpg

(windows Win7 Kurulumu - ROOT)
tıklayınca source içinde boot.wim bulunamadı diyor :( Halbuki NT6BOOT.iso içinde bu dosya source içinde görünüyor.

win 7 kurulumu normal isodan hiç sorunsuz başlıyor.

Neden bu bölümden başlatamıyorum kurulumu acaba?

Edited by nuktan

Sonunda WIN8.1'i İSO dan çalıştırmayı başardım. Ancak HDD'yi seçince kuruluma devam etmiyor. "Yeni bir bölüm oluşturamadık veya mevcut bir bölüm bulamadık." şeklinde bir hata alıyorum. Değişik makinelerde de denedim. Sonuç aynı. Shift+F10 ile komut sistemine geçip HDD yi gpt ye çevirdim aynı.

Sonunda WIN8.1'i İSO dan çalıştırmayı başardım. Ancak HDD'yi seçince kuruluma devam etmiyor. "Yeni bir bölüm oluşturamadık veya mevcut bir bölüm bulamadık." şeklinde bir hata alıyorum. Değişik makinelerde de denedim. Sonuç aynı. Shift+F10 ile komut sistemine geçip HDD yi gpt ye çevirdim aynı.

Bazı bilgisayarlarda, bilgisayarı flashtan başlatmak için biostan yukarı aldığınızda sizin aldığınız hatayı verebiliyor. Bu yüzden en sağlıklı yöntem boot menu den flashı seçip öyle başlatmak. Eğer denediğiniz bilgisayarda boot menu yoksa başka bir flashdiske ya da cd ye plop boot manager yükleyerek de flashtan başlatabilirsiniz. Biraz uzun bir yöntem ama yazdıklarım bizzat kendi deneyimlerimden. Ayrıca NTFS flashdiskten gpt olarak kurulum yapamazsınız.

ustam benimde bi sorunum var windows7 isodan kurulum yaparken kuruluma başlıyor yükle ekranı gelmeden iso dosya sürücülerde bulunamadı ne yapmak istiyorsun die bir uyarı çıkıyor yardımcı olursan sevinirim

Edited by habibali

@muallim55

Flash diskiniz sistemde ilk sırada olduğunda NT6 kurları sorun çıkartabiliyor. Bu yüzden grub4dos kodları vasıtasıyla disk değişimi yapıyorduk. Kullandığın grub4dos komutunu yazarsan grub4dos komutunda sorun olup olmadığına bakabiliriz.

@habibali

Dosya Seç vs. ile baktığında flash diskinin görebiliyormusun. Eğer flash diskin görünmüyorsa sistem senin flash diskini algılayamamıştır. Flash diskini görüyorsan, kurulma ait iso dosyasını ismi veyahut konumu yanlıştır...