Jump to content

İnternet Kafe Için Bir Kaç Soru ?

by_cell-cuq
 Share

Recommended Posts

Her bilgisayara örnek MAK_01 yada PC_01 gibi isim atmanız gerekiyor ve ağ ayarlarında bulunan dns yazdığınız üst kısımları da doldurman gerekir ki akınsoft clien ayarlarına giriş yapman için.
örnek [size="3"][b]10.0.0.10 [/b]- [/size]255.255.255.0 - 10.0.0.2 yada [size="3"][b]192.168.1.10 [/b][/size] - 255.255.255.0 - 192.168.1.1 yapar kalın yazılı rakkamları bir yere not alınız akınsoft client ayaralarına pc adı verdiğin pc adı onun altındaki satırada yukardaki kalın olan rakkamları girersen sorunsuz bir ağ ile sistemini çalıştırırsınız.

[quote name='mucit41' date='02 Ocak 2011 - 22:04 ' timestamp='1293999253' post='936827']
Kafe için yöneltiğin sorularına cevap.

1-30 tane pc ye sahip olabilceğini söylemişsin,aynı anda tümüne işletim sistemi kurabilirsin.Her pc de dvd okuyucun olması gerekir ve pc adetin kadar da cd/dvd oluşturman gerekir.Hepsinle aynı anda başlatırsan tahminen 1-1,5 saaat içinde pclerin hazır olur.Kurduğun işletim sistemi içinde driver li olması şartı ile.

2-Bence sorunla karşılaşmaman için xp derim,win7 kuracaksan 32 bitliği kullan derim ama tavsiye etmiyorum,bazı oyunlarda win7 problem yaşarsın.XP birinci tercih olmalı senin için.

3-Neden win7 64 32 olsa iyi olmazmı problemsiz,ağ ayarlarında ayarlama yaparsan sorun olmaz.

4-Aynı anda programları kurma yapmak istiyorsan 1.maddeyi uygulanan dvd ler içinde entegre progranlar varsa neden olmasın zaten işletim sistemi ile hazır kurulu gelecektir.
[/quote]

Tavsiyem win7 32bit kurman cunku zaten 64bit program kullanmıyacaksın 64 bitin sende tek avantajı 4gb ı tam gormesi olacakdır. Ayrıca 64bitde oyunlarda sorun yaşayabilirsin. Xp zaten eskidi.

Pcleri ayrı ayrı kuramana gerek yok yada ayrı ayrı hepsine program kurmana gerek yok;

Bir tane referans pc hazırla sysprep arcıyla pcyi hazırla daha sonra imagex ile aldıgın imajı tum hdd lere geri yukle hepsi bu kadar.

Ağ ayaralrında W7X86 W7X64 Xpsp3 aynı anda kullanıyorum hiç bir problem yok

Diğer turlu imaj alırsan ssid leri değişmen gerekir yoksa agda pcler birbirini görmez. Ozellikle ghostda acronisde ssid değiş secnegi var oda universal restore da

İp ayaralrına gelince eger elle ip verirsen ve makina ismi yerine ip yazarsan ip ayaralrına bişiy olursa yada ip cakışırsa sistem cvp vermeyi keser ozellikle client ismine ip yazarsan ip değişirse yada o ipnin bulundugu pc farklı bişiyse sistem cvp vermez. Eger netbios ismini yazarsan orn. CafePc1 gibi ip değişse bile sistemin çalışmaya devam eder ( sistemi acıp kapatman gerekir yada netbios belleğini ipconfigle temizlemen yeterli. )

http://www.tnctr.com/topic/160801-winxp-aralyk-sp3-2010-ekstra/page__pid__935692#entry935692

bunu kur rahat et sen gerçi belliki kuracaksın win7 ama buraya pişman olup geri döndüğünde baktığında alternatif tavsiye olsun diye söylüyorum şimdiden Hayırlı Kazançlar...

Ghost ve imaj ile sistem kurmayınız,en iyi olanı normal kurumdur sonuçta problemsiz ve sağlıklı bir sistem içindir.Ghost ve imaj yaparsanız 24 saat gecmeden sürekli problem ve sorunlar yaşarsınız ki başınız çok ağırır.Bende zamanında internet kafe işletmeciliği yaptım,bir keresinde imajlı bir sistem yapılmıştı ömrü 24 saat bile olmadı,hepsine normal bir kurumla sistem kurdum ve sağalıklı bir netice buldum.Mutlaka her pc ye cafe01 cafe02 ... gibi mutlaka bir isim atayınız ve her pc nin ağ ayarlarını yukardaki gibi yapınız ve kafe pc sistemini oluşturunuz sonra müşterileri davet ediniz.Selametle kalınız,bol kazançlar.

[quote name='mucit41' date='03 Ocak 2011 - 00:31 ' timestamp='1294008093' post='936904']
Ghost ve imaj ile sistem kurmayınız,en iyi olanı normal kurumdur sonuçta problemsiz ve sağlıklı bir sistem içindir.Ghost ve imaj yaparsanız 24 saat gecmeden sürekli problem ve sorunlar yaşarsınız ki başınız çok ağırır.Bende zamanında internet kafe işletmeciliği yaptım,bir keresinde imajlı bir sistem yapılmıştı ömrü 24 saat bile olmadı,hepsine normal bir kurumla sistem kurdum ve sağalıklı bir netice buldum.Mutlaka her pc ye cafe01 cafe02 ... gibi mutlaka bir isim atayınız ve her pc nin ağ ayarlarını yukardaki gibi yapınız ve kafe pc sistemini oluşturunuz sonra müşterileri davet ediniz.Selametle kalınız,bol kazançlar.
[/quote]

Arkadaşım imaj var imaj var ghost yada acronisle aldıgın imaj partition tabanlıdır yani o image ı geri yuklemek için en az imaj aldıgın partition kadar alan gerekir. İmagex dosya tabanlı imajdır. Yani sadece acılan dosyaların boş yerin olsun tum partitionlara kuralabilir. Zaten windows 7 kurulumdada aynı şey olur. İçindeki install.wim imajı hdd ye acılır.

Binlerce şirket imaj kullanıyor. İmajla pcnin cokmesi ne alaka:? Sen adam gibi imaj alırsan hiçbirşey olmaz! Ben sanal makine ile yaptıgım imajı gercek pc ye kuruyorum gavur gibi çalışıyor.

bence program vs seylerle ugrasma hos olmaz cok yorar 1 xp cd sını 30 a kopyala Bide WPİ Gıbı bır program ındır onuda 30 cd e kopyala zaten pc lerın dvd rw yada cd rw leri olucaktır sen sokersın o ayrı hpesıne tak cd 1 ınde foramta bırak dıger pc e gecondan ayarla tum ıslem bıttıgınde zaten daha onceden ılk formata bkatıgın pc olcaktır wpı ıle programları kurmaya bırak oyun konusana gelınce yada senın verıcegın programa Ana Makınede Oyunu kur Depo gıbı bı ağ olustur tum makınelerden ağ aracılıgıyla Depodan Cek Zaten cekme İşlemi zaman alıcaktır boylece her pc de cekme ıslemı yaparsın ve o cekerken baska ıs yapabılırsın :)

arkadaşlar niye bu kadar polemik yarattınız onu anlamadım. vay efendim windows 7 kurarsanız performans vay efendim akınsoft cafe plus hata bu ne yaaaa?? doktor bu ne??

arkadaşlar daha önceki mesajımda belirttiğim gibi 17 müşteri 1 ana makine 18 makine var cafemde hepsinde de windows 7 kurulu. vay efendim akınsoft vay efendim ağ sorunu gibi sorunlarım hiç yok. orjinal akınsoft cafe plus ve cafe plus filtre kullanıyorum. hepside cayır cayır çalışıyor.

mucit41 arkadaşımızın dediği gibi tüm makinelere pc adı ve sabit ip numarası ver cafe plus kurulu ana bilgisayarda dahil olmak üzere ve gerekli ayarlamaları yap bak bakalım cafe plus akınsoft vs vs vs baş ağrıtıyormu?

ayrıca 4gb altı 32 bit 4 gb üstü 64 bit kurulumu hakkında fikir veren arkadaşlar olmuş. tüm bilgisayarlar 4gb ram var 64 te çalışır 32 de ama şunu unutmayalım 64 bit oyun yüklemek ve program yüklemekten bahsediyoruz. oyun desteği dll hatası burada devreye girer. ben o yüzden tüm pclere 32 bit yükledim.

ayrıca xp tabikide kullanılan ram olayı yüzünden daha ön planda ama kaç xp kaldı? xp nin bazı ayarları resmen ölüm. tüm bilgisayarlara ev ağı kur vs vs. son sistem bilgisayarlar alıyorsan performansı biraz düşük olup 7 kurman da çok mühim değil. windows7 var olanı söyleyeyim makineler en fazla 30 saniye geç açılıyor az bir zaman mı değil ama çok ta önemli değil.

diğer bir husus ghost olayı için öneriler her zaman iyidir ama mantıklı öneriler iyidir. arkadaşım sen hiç internet kafe için bir bilgisayar ve oyun kurdun mu? (bütün makineler 500 gb hdd 2 parça 40 gb c 25 gb d sürücüsü boş yani 400 gb oyun yüklü) 400-420 gb civarı oyun program ne kadar sürede kurulur ne kadar sürede işlemleri tamamlanır hiç düşündün mü? çatır çatır norton ghost ile image attım ne ertesi güne ne ondan sonraki güne çökme vs vs olmadı.

xp veya 7 kurma kişiden kişiye değişir bazı arkadaşlar 7 yi sever bazıları için hala xp gözdedir zevkler ve renkler tartışılmaz. cümlelerime kimse darılıp kızmasın. birimiz çıkıp bir programı kurup bu güzel değil dersek diğerlerimizde olumsuz düşünce oluşur. sonuçta bu kişisel görüş 2*2=4 değil yani olay