Jump to content

Pardus 2011 Çıktı!

Share

Recommended Posts

[quote name='KemalALKIN' date='25 Kasım 2010 - 14:38 ' timestamp='1290696527' post='916861']
bari bu yeni sürümü güncel tutabilseler uzun süre :)
2009 da güncellik desen hiç yok herkes şikayetçi ama nafile güncellenmeyecek
bari bunu çabuk çıkarsalardı bu ne böyle durmadan tarih uzatıyorlar bekleyenlere yazık
sonunda ben gene şüpheleniyorum uzatıralar yada kötü çıkartıcaklar güncel tutamayacaklar diye
tarihli sürümlerde en uzun giden 2009 oldu diğerlerinde sonraki sene versiyonu gelmiş ama 2010 yok misal :)
microsoft gibi yapmışlar msn 2009 dan 2011 e geçiş gibi :D

Bu Gidişle Pardus Biter Gibi
[/quote]
esasında biraz daha bilgisayar bilgisi olmayanlara göre basitleştirseler bununda Türk halkının kullanmasında etkisi olur kolay ve bedava yoksa kim ugraşır crack xp ile :) ben betasını kurdum çokta bomba bi durum yok ama bir ümit diyor içimdeki ses yoksa ben sanmıyorum çok güzel birşey yapacaklarını ama gönül öyle demiyor sürecin sonunda görecegiz bakalım gönlümün istedigimi yoksa mantıgımın oluruna yatan şeymi dogru çıkacak. :)

• Replies 395
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='mfs776' date='26 Kasım 2010 - 19:11 ' timestamp='1290795692' post='917434']
firefox 4 e çıkacak ubuntu mu yüklesem pardus 2011 mi kararsızım şu an kde çökmesi bakalım ne durumda
[/quote]
betada iş yok fazla

rc ye diktim gözümü onu bekle derim tabi gene uzatmazlarsa

şimdilik başkalarıyla idare et :)

[quote name='mfs776' date='26 Kasım 2010 - 18:54 ' timestamp='1290794646' post='917424']
ya depoda olmayan programları kolay yoldan kuracak bir şey geliştirseler çok süper olur cmd gibi ekrandan yazıyoruz kod çok saçma
[/quote]
ah mac gibi olsa keşke sürükle bırak yada bi kaç tıklama :)

bu arada saçma gerekçelerine bakın burada

http://www.tnctr.com/topic/157570-pardus-2011-20-ocak/

[center][size="3"][color="#000000"][size="5"][color="#9932CC"][b]Pardus 2011 Beta 2 Çıktı![/b][/color][/size]

[img]http://www.ozgurlukicin.com/media/upload/image/Pardus2011.png[/img]

[size="4"][color="#0000FF"][u][i]Pardus 2011'in merakla beklenen ikinci Beta sürümü sunucularda. İndirdiniz mi?[/i][/u][/color][/size]

Pardus 2011'in kararlı sürümü için önemli bir adım olan Beta 2 sürümü, hem 64 hem de 32 bit mimariler için Çalışan ve Kurulan görüntüler halinde sunuldu. Pardus 2011 Sürüm Yöneticilerinden Gökçen ERASLAN'ın geliştirici listesine attığı iletiyle Pardus 2011 Beta 2 sürümü duyuruldu.

Hatırlayacağınız üzere, ilk beta sürümü 21 Ekim'de duyurulan Pardus 2011'in nihai sürümünün çıkış tarihi; Mozilla Firefox 4.0 ve LibreOffice 3.3 kararlı sürümleriyle yeni Linux çekirdeğindeki bazı önemli özellikleri kullanıcılara sunabilmek için 20 Ocak 2011 tarihine alınmıştı.

Güncellenen sürüm takvimi doğrultusunda, ikinci beta sürüm, 2 Aralık 2010 akşamı sunucularımızda yerini aldı.

Pardus 2011 Beta 2'nin Yenilikleri

Bu ikinci beta sürümünde Pardus 2011'ye eklenen pek çok yenilik, çok daha kararlı bir yapı içersinde kullanıcılarımıza sunulmuş durumda. Pardus 2011 Beta 2'e göze çarpan en önemli yenilikler şunlar:

* Pardus 2011 Beta 2 sürümü ile yazıcılar artık çalışır hale gelmiş durumda.
* Ağ bağlantılarıyla ilgili hatalar bu sürümle düzeltildi.
* Yine bu sürümle birlkte gelen önemi bir program da fotoğraf düzenleme yazılımı olan DigiKam, Beta 2 sürümüyle geliyor :).
* YALI geliştirme ve iyileştirmeleri bu ara sürümde de devam ediyor, kurulum slaytları kısmen güncellenmiş durumda,
* Yeni kernel hata düzeltmeleriyle geliyor.

Depodaki Yeni Yazılımlar

Pardus 2011 Beta 2 deneme sürümüyle beraber depoya eklenen birçok paket kullanıcıları bekliyor. Pardus 2011 deposundaki ikili paket sayısı, sürüme 50 gün kala 3.365'e yükseldi! Görünen o ki, Pardus 2011 çıktığında, muhtemelen bugüne kadarki en zengin paket deposuna sahip sürüm olacak!

İlk beta sürümüne kıyasla, yeni kurulum görüntüsüne 51 yeni paket girerken, güncellenen paketlerin sayısıysa 177 oldu. 1 ,06 GB'lık kurulum görüntüsüne giren yazılımlar arasında en çok Konversaton, DigiKam ve HPlip dikkati çekiyor.

Beta Bizden Neler Bekliyor?

Pardus 2011 Beta 2 sürümünün kurulabilir görüntülerini buradan, doğrudan DVD/USB üzerinden çalışan görüntülerini ise şuradan indirebilirsiniz. İndirdiğiniz görüntüleri doğrudan bilgisayarınız üzerinden kurup kullanmaya başlayabileceğiniz gibi, sanal bir bilgisayar üzerinden de deneyebilirsiniz.

Son olarak, bu Beta'nın bir "deneme sürümü" olduğunu söylemekte fayda var. Pardus 2011 ile çalışmaya başlayan tüm kullanıcılarımızın karşılaştıkları eksiklik ve sorunları Hata Takip Sistemi üzerinden Pardus geliştiricilerine bildirmeleri ve Test Ekibi'ne katılmaları, daha iyi ve kararlı bir Pardus 2011 için son derece önemli.

Kısacası, ikinci betamız çıktı. Tadını çıkarın :).[/color][/size]

[size="4"][color="#8B0000"][u][b]NOT: Resim Linkleri Daha Yüklenmemiş O Yüzden Eklemedim Buradan Bakabilirsiniz;[/b][/u][/color][/size]

[size="5"][color="#FF0000"][quote]http://www.ozgurlukicin.com/haber/pardus-2011-beta2-cikti/[/quote][/color][/size][/center]

[size="5"][color="#FF0000"][u][b]İNDİR!:[/b][/u][/color]
[color="#0000FF"][code]http://www.pardus-linux.org/pardus-indir/pardus-2011-indir/[/code][/color][/size]

Edited by KemalALKIN

Alın size 2011 beta 2 den birkaç tane ekran görüntüsü. ;)

[img]http://www.incicaps.com/resimler/ekran-goruntusu5.png[/img]
[img]http://www.ozgurlukicin.com/media/upload/tema/masaustu-goruntusu/Ekran_Grnts_1.png[/img]
[img]http://www.ozgurlukicin.com/media/upload/tema/masaustu-goruntusu/ekrangrntst.png[/img]

Edited by fc.freax

• 3 hafta sonra ...

[center][size="3"][color="#000000"][size="5"][color="#FF8C00"][b]Pardus Kurumsal 2 Beta2 Duyuruldu[/b][/color][/size]

[img]http://www.pardus-linux.org/wp-content/uploads/2009/12/kurumsal2.png[/img]

Beta sürümünün duyurulmasından 11 gün sonra, Pardus Kurumsal 2′nin Beta2 sürümü de sürüm yöneticisi Ozan Çağlayan tarafından geliştirici listesine atılan elektronik posta ile duyuruldu.

Duyuru e-postasına göre, Kurumsal 2 Beta2 için hem 32bit hem de 64bit işlemci mimarileri için kurulum kalıpları oluşturulmuş durumda. Yaklaşık 950MB boyutunda olan kalıp dosyaları ancak DVD veya USB belleklere sığabilmekte.

Kurumsal 2 Beta2 sürümü, bir önceki sürümde olduğu gibi KDE 3.5.10 masaüstü ortamı ile gelmekte. Bunun yanında bu sürüm ile gelen bileşenler şu şekilde:

* Linux çekirdeği 2.6.32.26
* OpenOffice.org Ofis araçları 3.2.1.6
* Mozilla Firefox Web Tarayıcı 3.6.13
* Xorg 1.7.7
* Gimp 2.6.10
* Python 2.6.5
* GCC 4.3.5
* Glibc 2.9

Pardus Kurumsal 2 Beta2′yi her zaman olduğu gibi [quote]http://www.pardus-linux.org/indir[/quote] adresinden edinebilirsiniz.

Kullanıcılara, Kurumsal 2′nin bir test sürümü olduğu, hatalar barındırabileceği ve gelişim süreci içinde Pisi paketlerinin sürekli güncellenecekleri ve yeni paketlerin depoya dahil edileceği de Ozan ÇAĞLAYAN tarafından hatırlatılıyor. Elbette, biz Pardus kullanıcılarından bir de talebi var: Kurumsal 2 Beta sürümünü test ederek, karşılaştığımız hataları ve iyileştirme isteklerini, Pardus hata takip sistemine “Pardus Kurumsal 2″ sürümünü seçerek, belirtmemiz.[/color][/size][/center]

[center][color="#000000"][size="3"][size="5"][color="#0000FF"][b]Pardus 2011 RC Duyuruldu![/b][/color][/size]

[img]http://www.ozgurlukicin.com/media/upload/image/Pardus2011.png[/img]

TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen Pardus’un yeni sürümü Pardus 2011 için geri sayım devam ediyor. Kararlı sürüm kullanıcıların bilgisayarlardaki yerini almadan önceki son sürüm olan Pardus 2011 RC sürümü duyuruldu.

Özgür yazılım dünyasının ülkemizdeki en önemli temsilcilerinden biri olan Pardus, aday sürüm sayesinde kullanıcılarına Pardus 2011’i, nihai sürüm sunulmadan önce deneme fırsatı veriyor. 20 Ocak günü Pardus 2011'in nihai sürümü yeni özellikleri, hızlı ve güvenli yapısıyla bilgisayarlarınızı şenlendirecek.

Bugüne kadar geliştirdiği sürümlere verdiği isimler ile ülkemizde, yok olma tehdidi altındaki ya da yok olmuş değerlere dikkat çeken Pardus, bu geleneğini Pardus 2011 aday sürümüne “Hasankeyf” ismini vererek sürdürüyor.

Yine hızlı, yine güvenli...

Pardus, özgür yazılım dünyasının sunduğu en önemli avantajlardan esneklik ve güvenlik gibi özellikleri Pardus 2011 sürümünde de koruyor. Pardus 2011’de göze çarpan en önemli yeniliklerden biriyse, ofis programı olarak OpenOffice.org yerine özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen LibreOffice programını tercih etmesi. Pardus, LibreOffice'i kullanacağını açıklayan ilk Linux dağıtımlarından biri oldu.

Pardus 2011’de daha çok donanım desteği ve iyileştirilmiş kullanım kolaylığı gibi yeniliklerin yanı sıra, Türkçe yazım denetimi desteği, virüs ve truva atı gibi artniyetli yazılımlara karşı güvenli yapısı, programların kurulu gelmesi gibi beğenilen özelliklerini sunmaya devam ediyor.

İlk günden beri birçok dilde destek veren Pardus'a, 2011 sürümüyle birlikte Rusça ve Macarca da eklendi.

“Geleceğin mimarisini kurduğumuzu bugün daha iyi anlıyoruz.”

İlk Pardus ürününün duyurulmasından bugüne geçen beş yıl içinde her sürümle birlikte, geleceğin mimarisini kurduklarından daha da emin olduklarını belirten Pardus Proje Yöneticisi Erkan TEKMAN, projenin gücünü özgür yazılımın özgürleştirici ruhundan almaya devam ettiğini belirtti. TEKMAN şunları söyledi:

"2011 yılında hem bireysel hem kurumsal çözümler için hız, güvenlik ve esneklik gibi özellikler sunan ürünler geliştirerek, özgür yazılım dünyasını ülkemizde temsil etmeyi sürdürüyoruz. Pardus projesi başladığından bu yana beş yıl geçti. Bugün, projemizin yeni ürünü Pardus 2011’in sahip olduğu özelliklerle, geleceğe ait bir mimari kurabilmeye devam ettiğimizi görmekten gurur duyuyoruz. Pardus, beş yıl önce bugün giderek yaygınlaşan yeniliklerin ipuçlarını veriyor, hatta hayatımıza sunuyordu. Hasankeyf adlı aday sürümümüzü deneyen kullanıcılarımız, Pardus 2011’in bu özelliğini koruduğunu görecekler. Pardus 2011’in nihai sürümü de ocak ayında bilgisayarlardaki yerini alacak."

Pardus Proje Yöneticisi Erkan TEKMAN ayrıca, fotoğraf sanatçısı Mustafa YILMAZ’a, Pardus 2011 aday sürümünde kullanılmak üzere armağan ettiği Hasankeyf fotoğrafı için teşekkür etti.

[img]http://www.ozgurlukicin.com/media/uploads/haberler/pardus-2011/pardus-2011-hasankeyf.png[/img]

Tarihe direnen bir miras Hasankeyf

Hasankeyf, insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mezopotamya bölgesinde yer alıyor. Bölge içinden geçen Dicle Nehri, dış etkilerden korunmaya müsait olan coğrafi yapısı, mesken olarak kullanılan binlerce mağarası nedeniyle tarih boyunca hep dikkat çekmiş ve stratejik önemini korumuş. Yekpare taştan meydana gelen kalesi nedeniyle “Hısn-ı Keyfa” adını alan Hasankeyf için başka isimlerin de kullanıldığı biliniyor.

Tarihi ilçe, bölgede yapılması planlanan Ilısu Barajı sebebiyle suları altında kalma tehdidi ile karşı karşıya. Hasankeyf’in korunması, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için kampanyalar uzun süredir devam ediyor.

Nasıl Deneyebilirim?

Pardus 2011 RC sürümünün kurulabilir görüntülerini buradan : [code]ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/ISO/Kurulan/2011/RC/[/code] , doğrudan DVD/USB üzerinden çalışan görüntülerini ise şuradan : [code]ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/ISO/Calisan/2011/RC/[/code] indirebilirsiniz. İndirdiğiniz görüntüleri doğrudan bilgisayarınız üzerinden kurup kullanmaya başlayabileceğiniz gibi, sanal bir bilgisayar üzerinden de deneyebilirsiniz.

Son olarak, bu aday sürümün henüz nihai sürüm olmadığını, hâlâ hatalarla karşılaşabileceklerini hatırlatmakta fayda var. Pardus 2011 ile çalışmaya başlayan tüm kullanıcılarımızın karşılaştıkları eksiklik ve sorunları Hata Takip Sistemi üzerinden Pardus geliştiricilerine bildirmeleri ve Test Ekibi'ne katılmaları, daha iyi ve kararlı bir Pardus 2011 için son derece önemli.

[u][size="4"][color="#9932CC"][b]İNDİRME ADRESLERİ:[/b][/color][/size][/u]

:download1:

[code]http://www.pardus-linux.org/[/code][/size][/color][/center]

[quote name='lostalbi' date='31 Aralık 2010 - 16:31 ' timestamp='1293810091' post='935573']
pardusun çökme sorununu haletiler mi acaba ?
çok guzel bi linux işletim sistemi ama çok çökuyordu bu sorun haledildiyse windowstan kurtulabiliriz artık
[/quote]
beta 2 de çok kötüydü gene deneyin yazarım ben sanalda denerim ilk herhalde :)

deneyenler görüş bildirirse sevinirim

piyasada onlarca linux sürüm mevcut ama asla hiç birisi windows sürümü yerine tercih edilmiyor ve benim gibi merak edipte kurup bir süre sonrada hemen kaldırıp yeniden windows'a devam kararı alıyorum..heleki windowsa alışık kişi için linux kullanmak işkence gibi bir husus...

[quote name='PC MERAKLISI' date='31 Aralık 2010 - 16:53 ' timestamp='1293811386' post='935586']
Önce sanalda deneyelim....
[/quote]

denediysen yorum alalım sürüm hakkında

[quote name='amazoom' date='31 Aralık 2010 - 17:02 ' timestamp='1293811952' post='935593']
piyasada onlarca linux sürüm mevcut ama asla hiç birisi windows sürümü yerine tercih edilmiyor ve benim gibi merak edipte kurup bir süre sonrada hemen kaldırıp yeniden windows'a devam kararı alıyorum..heleki windowsa alışık kişi için linux kullanmak işkence gibi bir husus...
[/quote]

ama birşeye dikkatini çekerim linuxu finanse eden birileri yok sadece bağışlar ile ayakta en fazla

windows ise zaten korsanı serbest bırakmasa yaygınlaşmazdı

programlar vs hepsi böyle işliyor

[quote name='serciyo84' date='02 Ocak 2011 - 14:05 ' timestamp='1293974108' post='936556']
[b]Çökme sorunuyla karşılaşmadım arkadaşlar ama denemeye ve kasmaya devam edeceğim[/b] :shiftyninja:
[/quote]
valla benim çarşamba günü işlemcim takılacak büyük ihtimal ondan sonra zaten bidaha deneyemem ama sanalda denerim 64 bit bile :D

p4 531 ile son günlerimi ubuntu ile geçiriyorum macbuntu görselliği ekledim al sana mac :D

[quote name='baba3232' date='03 Ocak 2011 - 12:09 ' timestamp='1294057187' post='937093']
Hasankeyfe gitmiştim yukarı çıkıp bakınca muhteşem bir manzarası var :)
Çalışan Dvd yi indirdim 16 gb flashdiskim var nasıl çalıştıracağız flash diskten çözemedim bi türlü ?
[/quote]

Ultra iso programını kur.
Pardus.iso dosyasını ultra iso ile açıp Araçlar>Sanal Sürücüye Ekle>Ekle dedikten sonra
[b]Sanal Sürücü G:[/b]\ olsun
[b]Flash bellek H:\[/b] olsun (örnek)

Başlat>cmd
gelen ekrana;
[color="#0000FF"][b]xcopy G:\*.* /s/e/f H:\[/b][/color] (Sende sanal sürücü ve USB bellek hangisiyse onların adını yaz)

Enter'a bas kopyalama başlayacak
kopyalama bitince,
PC yi yeniden başlat ve
Bios boot ekranından USB yi first boot yap.
işte sana USB den Pardus....

Edited by hit85