Jump to content

Pardus 2011 Çıktı!

Share

Recommended Posts

[quote name='drcslm' date='03 Ocak 2011 - 23:16 ' timestamp='1294093590' post='937441']
harici diske kurup kullanayım dedim harici diske kurdu ama açılışta missing .... hatası verdi. kurmadan önce harici diski 2 parçaya ayırmıştım kurarken istediğim parçaya kurmayı denedim onuda yapmadı :'
[/quote]
bu yöntemi dene bide üstteki mesajtaki

Ultra iso programını kur.
Pardus.iso dosyasını ultra iso ile açıp Araçlar>Sanal Sürücüye Ekle>Ekle dedikten sonra
Sanal Sürücü G:\ olsun
Flash bellek H:\ olsun (örnek)

Başlat>cmd
gelen ekrana;
xcopy G:\*.* /s/e/f H:\ (Sende sanal sürücü ve USB bellek hangisiyse onların adını yaz)

Enter'a bas kopyalama başlayacak
kopyalama bitince,
PC yi yeniden başlat ve
Bios boot ekranından USB yi first boot yap.
işte sana USB den Pardus....

• Replies 395
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='KemalALKIN' date='04 Ocak 2011 - 03:07 ' timestamp='1294111033' post='937557']
bu yöntemi dene bide üstteki mesajtaki

Ultra iso programını kur.
Pardus.iso dosyasını ultra iso ile açıp Araçlar>Sanal Sürücüye Ekle>Ekle dedikten sonra
Sanal Sürücü G:\ olsun
Flash bellek H:\ olsun (örnek)

Başlat>cmd
gelen ekrana;
xcopy G:\*.* /s/e/f H:\ (Sende sanal sürücü ve USB bellek hangisiyse onların adını yaz)

Enter'a bas kopyalama başlayacak
kopyalama bitince,
PC yi yeniden başlat ve
Bios boot ekranından USB yi first boot yap.
işte sana USB den Pardus....
[/quote]

kemal kardeş sen benim demek istediğimi anlamadın :( 160 gb harici disk var elimde onu 2 parça yaptım 1 parçaya hasankeyf kurup diğer parçaya ubuntu kurmayı planladım. disk parçalama kısmına gelince hasankeyfde istediğim gibi kurma işlemi yapmadı. tek parça halinde kurdum fakat hasankeyf açılırken missing..... hatası verdi. senin yöntem usb den kurulum yapmak için ben kurulumu 160 gb lik harici diske yükleme işlemi için yazdım

[quote name='drcslm' date='05 Ocak 2011 - 16:43 ' timestamp='1294242785' post='938554']
kemal kardeş sen benim demek istediğimi anlamadın :( 160 gb harici disk var elimde onu 2 parça yaptım 1 parçaya hasankeyf kurup diğer parçaya ubuntu kurmayı planladım. disk parçalama kısmına gelince hasankeyfde istediğim gibi kurma işlemi yapmadı. tek parça halinde kurdum fakat hasankeyf açılırken missing..... hatası verdi. senin yöntem usb den kurulum yapmak için ben kurulumu 160 gb lik harici diske yükleme işlemi için yazdım
[/quote]
ha tamam onu bu diyordun

bak en son ubuntuyu kur ikiye bölmeyi ubuntuda live modda açıp gparted ile düzenle (normal boyutları gösterir 1024 = 1 gibi) onda ayarladıktan sonra ilk pardusu kur parduste sadece oluşturduklarında kurulacak bölümü sil geri oluştur / bağlaması yap sonra takası sil bidaha takas yap yani swap

ubuntudada aynı şekil yap ha bu arada ubuntuda yaparken ilk bölüm ayarlarken bölümleri öylesine oluştur

birde son olarak ubuntu kurarken kurulumda gurbu yani boot loader ın kurulacak yerini harici diskini seç (sdg idi sanırım misal sda0 ya onun gibi sdg0 yap

sen zaten anlarsın sda lı dışındılar diğer takılı hafızlar :)

[b]

[color="#FF0000"][size="4"]İŞTE PARDUS 2011[/size][/color]

[img]http://www.ozgurlukicin.com/media/upload/image/pardus-2011.jpg[/img]

Heyecanla beklenen Pardus 2011 kararlı sürümü duyuruldu. 2003 yılında TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) bünyesinde başlayan projenin beşinci kurulan sürümü 2011 pek çok yeniliğin yanında daha kararlı bir çalışma ortamı sunuyor.

Proje Yöneticisi Erkan TEKMAN, yeni sürümün beklemeye değer özelliklerle geldiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Türkiye özgür yazılım dünyasının göz bebeği Pardus, ilk sürümünden bu yana sürekli gelişiyor, güçleniyor. Geride bıraktığımız süre boyunca yüz binlerce kullanıcının ve birçok kurumun tercihi olmayı başardık. Pardus 2011 ile bu çıtayı daha da yükseltmek istiyoruz. Kısa bir süre önce yayımladığımız sürüm adayı Hasankeyf ile çok olumlu tepkiler aldık, yeni özellikler, güncel yazılımlar LibreOffice gibi tercihlerimiz de kısa sürede benimsendi. 2011 yılı bizim açımızdan hem bugün tanıttığımız yeni sürüm, hem de kısa süre sonra kamuoyuna tanıtacağımız Kurumsal 2 sürümümüzle dolu dolu geçecek, herkesi bu heyecan ve başarıyı paylaşmaya davet ediyoruz. Bu arada ‘Mor Dağlar’ adlı muhteşem parçayı Pardus 2011 ile sunmamıza izin verdikleri için Erkan Oğur’a ve Kalan Müzik’e, tüm Pardus camiası adına teşekkür etmek isterim.”

Erkan Oğur’dan Pardus kullanıcılarına sürpriz

Perdesiz gitarın mucidi, usta müzisyen Erkan OĞUR Pardus 2011’de kullanıcılara bir sürpriz yapıyor. Erkan OĞUR’un en sevilen parçalarından olan Mor Dağlar, Kalan Müzik ve Oğur’un desteği ile Pardus 2011’de yüklü olarak geliyor. Pardus kullanıcıları Erkan Oğur’un notalarında Anadolu müziğinin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarken, müzik dinlemek için yeni bir program keşfetmek isteyen yeni Pardus kullanıcıları Clementine ile tanışıyor.

Pardus LibreOffice ile daha da özgür

Pardus 2011 sürüm adayı Hasankeyf ile birlikte OpenOffice.org yerine, özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen ve ilk kez tamamen topluluğun mülkiyetinde dağıtılan LibreOffice tercih edilmişti.

Pardus, daha önceki dil desteklerine 2011 sürümüyle birlikte Rusça ve Macarca'yı da ekledi.

Pardus 2011 depolarında kurulumla gelen yüzlerce uygulamanın yanında Skype, Google Chromium ve VLC gibi platform bağımsız popüler uygulamaların da aralarında olduğu 3.500'den fazla pakedi kullanıcılarına sunuyor. Tüm bu uygulamalar TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen ve 1.0 sürümünden beri kullanıcıların beğenisini toplayan PiSi ile tek tuşla kuruluyor.

[color="#FF0000"][size="3"]Pardus 2011'in Yenilikleri[/size][/color]
Pardus 2011'i İndir!Pardus 2011'de Bizi Neler Bekliyor?

32 ve 64 bit iki farklı sürüm,
Son Linux çekirdeği 2.6.37,
En güncel yazılım bileşenleri:
KDE 4.5.5 Yazılım Seçkisi,
Mozilla Firefox 4.0 web tarayıcısı
LibreOffice 3.3 ofis araçları,
Gimp 2.6.11 grafik düzenleme yazılımı,
Clementine 0.6 müzikçalar,
DigiKam 1.7.0 fotoğraf yönetim aracı,
3G modem bağlantı desteği,
USB bellek üzerinden de kurulabilme,
3.800 üzerinde paketten oluşan zengin uygulama deposu,
Harici diskleri yönetmek, tek tıkla yapabileceğiniz bir işlemle artık çok daha kolay!
Pardus kurulum aracı YALI, artık LVM/RAID ve UUID desteklerine sahip,
Paket Yöneticisi artık çok daha fazla bilgi sunuyor. Programları kurmadan önce görebileceksiniz ve beğeninize göre oylayabileceksiniz!
NVIDIA, ATI ve Intel ekran kartı sürücüleri için pek çok iyileştirme,
Kaptan, kurulumdan sonra size eskisinden çok daha fazla yardımcı oluyor :).

DAHA FAZLA DESTEK İÇİN ZİYARET EDİNİZ;
http://www.ozgurlukicin.com/
http://www.pardus.org.tr/

[color="#FF0000"][size="3"]FTP Download Linkler :[/size][/color]
KURULAN ;
32-BİT [code]ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/ISO/Kurulan/2011/Pardus-2011-i686.iso[/code]
64-BİT [code]ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/ISO/Kurulan/2011/Pardus-2011-x86_64.iso[/code]

ÇALIŞAN ;
32bit ftp://ftp.neu.edu.tr/pub/linux/pardus/iso/kurulan/2011/Pardus-2011-i686.iso

64bit ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/ISO/Calisan/2011/Pardus-2011-Live-x86_64.iso
[/b]

Edited by onurdinho

sonucta firefoxu isletim sistemiyle bütün bir sekilde tutmamak lazım 2 si ayrı seyler full cıktıgında deposundan güncellersin olur biter.

bu arada site yogunluktan dolayı acılmıyor olabilir ama ftp çatır çatır işliyor indirebilirsiniz verdigim linklerden :)

[quote name='onurdinho' date='20 Ocak 2011 - 23:06 ' timestamp='1295565412' post='948242']
sonucta firefoxu isletim sistemiyle bütün bir sekilde tutmamak lazım 2 si ayrı seyler full cıktıgında deposundan güncellersin olur biter.

bu arada site yogunluktan dolayı acılmıyor olabilir ama ftp çatır çatır işliyor indirebilirsiniz verdigim linklerden :)
[/quote]

İndiriyorum hep ama hiç kurup kullanmıyorum :)
Bilmeyince çok yabancı geliyor öcü gibi :)
Ama çok kaliteli olduğunu biliyorum en azından benim düşüncem öyle...

[center][quote name='onurdinho' date='20 Ocak 2011 - 23:19 ' timestamp='1295566141' post='948260']
[b]istersen alışma süreci olarak wmvare gibi programlarda kullan bi süre sonra geç :)[/b]
[/quote]

Microsoftun virtual pc sinde denicem kızar bana biraz ama microsoft :)
Bana uyarsa her türlü kullanılacak bir sistem... Buda masaüstü :) Microsofta aero nasıl yapılır göstermişler...

[img]http://masterlin.files.wordpress.com/2010/01/masaustu1.png[/img][/center]

Edited by himmgarip

[quote name='onurdinho' date='20 Ocak 2011 - 23:25 ' timestamp='1295566551' post='948264']
[b]Çok güzel gerçekten sade şık görsel :)[/b]
[/quote]

Şeytan dürtüo gene :)
İndirme % 70 te... Ben bunu bi deneyim sonra kesin kurarım... 1 gb ram ile gayet güzel bir şekilde kullanılabiliyormuş diye duydum ama... Gerçektende çok güzel görünüm sadelikte benim vazgeçilmezim :facepalm:

Ayrıca bu kurarken diski 3 e mi ne bölüyordu halen aynımı acaba?

Edited by himmgarip