Jump to content

İşlemci

TheSoooN
 Share

Recommended Posts

Bende bilgisayarımdaki problemi sorayımda belki bilen çıkar. Eskiden Bios default ayarlarda kullanırdım, Sonradan win7 32 bitlik kurmuştum ondan sonrada 64 bit kurmaya kalktığımda bilgisayar belli bir yerde kapanıyor yada mavi ekran veriyordu, O an aklıma işlemciye biraz voltaj vermek geldi, Biosa girip coltajı arttırdım 1.350 v idi galiba sistemi kurdu aradan zaman geçti aynı hataları vermeye başladı bende voltajı artıra attıra 1.475 v.'ta stabiliteyi yakaladım ama oda soğuk işlemci ısısı 50 ile 60 c arası geziyor, işlemci soğutucusu termal take diye birşeydi, Sonradan 3 gün önce xp'ye geri döneyim dedim ve kendimden emin bir şekilde nasılsa xp kuracağız bukadar voltaja gerek yok dedim biosu Defaulta aldım ve cd den açılışı yapayım derken birde baktım makina çakıldı kaldı öyle yaptım yok böyle yaptım yok mecbur yine 1.475 v. verdim işlemciye, makina öyle çalışıyor başka türlüsü yok. Bu arada eski yada yeni sürüm bios update yaptım yine olmadı [color="#FF0000"]şimdi sizce bu işlemci budakar voltajı niye istiyor? Problem işlemcidemidir yoksa anakart'tamıdır.[/color] internettede araştırma yaptım ama malesef voltaj olayı ile alakalı sadece overclock sayfaları çıkıyor. Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim..

Sistem:
[img]http://img593.imageshack.us/img593/8723/sistemn.jpg[/img]

[quote name='sinekli' date='12 Ocak 2011 - 23:44 ' timestamp='1294876445' post='942973']
Bende bilgisayarımdaki problemi sorayımda belki bilen çıkar. Eskiden Bios default ayarlarda kullanırdım, Sonradan win7 32 bitlik kurmuştum ondan sonrada 64 bit kurmaya kalktığımda bilgisayar belli bir yerde kapanıyor yada mavi ekran veriyordu, O an aklıma işlemciye biraz voltaj vermek geldi, Biosa girip coltajı arttırdım 1.350 v idi galiba sistemi kurdu aradan zaman geçti aynı hataları vermeye başladı bende voltajı artıra attıra 1.475 v.'ta stabiliteyi yakaladım ama oda soğuk işlemci ısısı 50 ile 60 c arası geziyor, işlemci soğutucusu termal take diye birşeydi, Sonradan 3 gün önce xp'ye geri döneyim dedim ve kendimden emin bir şekilde nasılsa xp kuracağız bukadar voltaja gerek yok dedim biosu Defaulta aldım ve cd den açılışı yapayım derken birde baktım makina çakıldı kaldı öyle yaptım yok böyle yaptım yok mecbur yine 1.475 v. verdim işlemciye, makina öyle çalışıyor başka türlüsü yok. Bu arada eski yada yeni sürüm bios update yaptım yine olmadı [color="#FF0000"]şimdi sizce bu işlemci budakar voltajı niye istiyor? Problem işlemcidemidir yoksa anakart'tamıdır.[/color] internettede araştırma yaptım ama malesef voltaj olayı ile alakalı sadece overclock sayfaları çıkıyor. Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim..

Sistem:
[/quote]
güç kaynagında sorun olmasın?belki düşük voltajlarda yeterli gücü veremedigi için sorun yaşıyorsundur.başka bir güç kaynagıyla dene ve sonucu yaz.

[quote name='sinekli' date='13 Ocak 2011 - 01:44 ' timestamp='1294876445' post='942973']

Sistem:
[/quote]

sen bi defa voltajı yükselterek işlemciye zarar vermek istemişsin zaten ve power supply çıkış amper gücünü bozmuşsun bence daha fazla zarar vermeden değiş poweru istersen...

Edited by nacht44

[quote name='slkcer' date='13 Ocak 2011 - 11:47 ' timestamp='1294919821' post='943178']
1.475v ta iken cpuz ile çekilmiş bir ekran görüntüsü koyarmısın,yada cpuz voltajı kaç ölçüyor yazsanda olur
[/quote]
Buyur kardeş.. sistem boşta iken

[img]http://img132.imageshack.us/img132/4319/adszka.jpg[/img]

işlemcinin termal macununu kontrol edin ram den kaynaklanan problem olabilir ram leri yuvalarından cıkartın statik elektriğini aldıktan snr tekrar yuvasına düzgün bi şekilde yerleştirin sorununuz çözülebilir...ayrıca soğutucu yollarınıda deneyebilirsiniz....

[quote name='arslantay' date='20 Ocak 2011 - 15:13 ' timestamp='1295529824' post='947768']
işlemcini sök 1 bardak benzin bul içine at iişlemciyi sonra işlemci yatagını bi fırça yarımıyla güzelce temizle benzine batır fırçayı tekrar tek işlemcini geri
[/quote]

çok sinirlenmiş isen hazır elinde de benzin var iken çakmağı çak Kurtul :)

şaka bir yana da işlemci yatağını temizlerken çok dikkatli olmalısın ve temizleme işlemleri bittikten sonra saçkurutma makinası gibi bir ufleyici yardımı ile hem işlemciyi hemde yuvasını iyice kurut.

oncelikle gecmis olsun gelelim cozumlere
1)poweri degistirebilirsin her zaman olmasada dusuk bi ihtimalle powerden olabilir
2)anakarti disari cikar belki bi statiklenme vardir bide disarda calistir
3)islemciyi bi guzel temizle yuvalasini felan ama ondan deildir buyuk ihtimal isinmadan goruntu olayinin bi alakasi yok bence
4)goruntu bios ekranina gelene kadar donup kaliysa cdreader ve hardiski yeniden cikar tak
en kotu ihtimal anakartin yanmistir tamirati da yaklasik olarak 100 - 180 arasidir yeniden gecmis olsun...

• 2 hafta sonra ...

o kadar çok uğraşmana gerek yok ben sana soleyim yapacağın tek iş bios pilini sök tekrar tak pc açılırken f1 f2 seçenekleri gelir default yap hepsini sıfırla ama overclock felan varsa gider herşey fabrika çıkışı olur işlemci voltajı da otomatik olarak düşecektir.