Jump to content

Cep Telefonu Videosu Düzeltici Programı Arıyorum..

samokantur
 Share

Recommended Posts

[quote name='sk8er_boi' date='18 Ocak 2011 - 23:23 ' timestamp='1295393624' post='946908']
Düzeltmekten kastın ne? Kötü çözünürlüklü bir şeyi iyi çözünürlüklü hale getiremezsin.
[/quote]

bozuk gibi sanki görüntü...biraz interneti araştırdıgımda bir iki program gördüm gibi ama emin değilim....VirtualDub MSU Denoising Filter
mesela böle bi program gördüm bozuk resmi düzeltmiş sayfada....yani videodada düzeltiyo sanırım...bilmeiyorum emin değilim...mesela sanki görüntü karıncalı gibi....köyde çeilmiş bi yayla videosu mesela....ama bozuk biraz...filtre programlarından falan bahsediliyo ama...sahte programlarmı acaba...

[quote name='cayro' date='18 Ocak 2011 - 23:52 ' timestamp='1295395373' post='946921']
Görüntü asla daha iyi, kaliteli hale gelmez. O programlarla sadece efekt, kontrast renk vs ayarları gibi şeyleri değişebilirsin.
[/quote]

hım..anladım...ama programalrı tanıtırken öle demiyolar...bi sitede gördüm bozuk bi resmi tertemiz göstermişti onuda video eklentisi gibi gösterdiğini gördüm...yani videoda yapılabileceğini anlatıyo ...yada ben yanlış anladım...ona aldandık demek...yinede teşk ederim..

[quote name='samokantur' date='18 Ocak 2011 - 23:56 ' timestamp='1295395615' post='946922']
hım..anladım...ama programalrı tanıtırken öle demiyolar...bi sitede gördüm bozuk bi resmi tertemiz göstermişti onuda video eklentisi gibi gösterdiğini gördüm...yani videoda yapılabileceğini anlatıyo ...yada ben yanlış anladım...ona aldandık demek...yinede teşk ederim..
[/quote]

ama arkadasım şimdi bi internet sayfası bakıyorum....farklı bi nternet sayfası adresi vermesi yasakmı bilmiyorum ama....Film ve Videoların VirtualDub Mod ile Çözünürlüklerini Değiştirmek...

1. File -> Open video file... kısmından avi dosyası açılır. File -> File Information seçilip "Data rate" değeri bir kenara not edilir.

2. Streams -> Stream List kısmına girilip ses dosyasına sağ tıklanır ve Direct Stream Copy işaretlenir.

3. Video -> Filters kısmına girilip "Add..." düğmesine basılır ve "smart resize (1.1) Donald Graft" çift tıklanır.

4. "New width" ve "New height" kısmına yeni değerler girilir ve "Filter mode" kısmından "Bicubic" seçilir. (Filmin 800*336 ise uygun yeni değerin 720*304 olabilir) "OK" düğmelerine basılır.

5. Video -> Full processing mode seçilir.

6. Video -> Compression kısmından "XviD MPEG-4 Codec" işaretlenip "Configure" düğmesine basılır. "Encoding type" kısmından "Twopass - 1st pass" seçilir ve Ok tuşuna basılır.

7. File -> Save As seçilir ve buradaki pencerede "Don't run this job now;.." diye başlayan kutucuk mutlaka işaretlenir. Dosyaya bir isim verilir ve "Kaydet" düğmesine basılır.

8. Tekrar Video -> Compression kısmına gelinir ve "Configure" düğmesine basılarak bu sefer "Encoding Type" kısmından "Twopass - 2nd pass" seçilir. "Target bitrate" yazan kısımdaki kutucuğa en başta not edilen "data rate" değerinin 3 fazlası girilir ve "OK" tuşlarına basılır.

9. Tekrar File -> Save As seçilir. Dosya ismini değiştirmeden tekrar "Kaydet" düğmesine basılır.

10. File -> Job Control seçilir. Açılan pencerede Job1 ve Job2 görevleri görüyorsan her şey yolunda demektir. "Start" düğmesine basılır ve sabırla beklenir. İşlem biraz uzun sürebilir.

1. Videoyu virtual dub'a yükle sonra video menüsünden Full processing mode tıkla sonra tekrar video menusünü aç bu sefer Filters... tıkla

user posted image

2. Filters penceresi açılacak, burada Add... tıkla

user posted image

3. Şimdi de Add Filter penceresi geldi. Bu pencerede listenin altlarına doğru yeralan resize'a tıkla sonra OK bas.

user posted image

4. Filter: resize penceresinde New width ve New height metin kutularına istediğin çözünürlük değerlerini yaz.

user posted image

Eğer girdiğin değerlerdeki çönürlükte video nasıl bi görünüme sahip olacak dersen o zaman da Show preview düğmesine bas.

Bir önceki resimde standart gelen değerleri "8" ile işaretlendiği gibi değiştirdim ve Show preview düğmesine bastım. hemen yan tarafta "10" ile işaretlenmiş Filter preview ortaya çıktı ve çözünürlüğünü değiştirdiğim videonun ön izlemesini yapmam için bekliyor.

Ayarladığın çözünürlüğü beğenirsen OK bas. Hem Filter preview hem de Filter: resize kapanacaktır.

user posted image

5. Şimdi Filters penceresinde videonun orijinal çönünürlüğü ve yeniden kodlanacağı çözünürlüğü göreceksin, istediğin gibi ise OK bas

user posted image

6. Şimdi de video codec'i belirlemeliyiz yoksaVirtual Dub harddisk'inin boyutundan daha büyük bir dosya oluşturur (tabi bu mümkün olmadığından sonunda hata verir). Codec'i ayarlamak için Video menüsünden Compression...

user posted image

7. Açılan Select video compression penceresinin sol tarafındaki liste kutusunda PC'nde yüklü codec'lerin listesi var oradan sana uygun codec'i seçip OK bas. Ben XviD seçerdim.

user posted image

8. Virtual Dub'ın standart penceresi ile başbaşasın File menüsüne tıkla ve Save as AVI seç.

user posted image

7. Nereye ve ne isimde kaydetmek istediğini yaz OK bas

user posted image

8. İşte Virtual Dub iş başında. Artık PC'nin gücüne ve videonun boyutuna göre değişen bir büre sonunda çözünürlüğü isteğine göre değişmiş video elinde.

acaba bu bnim aradıgım değilmi...aslı astarı yokmu yoksa...
reesmen çözünürlük değiştirmekten bahsediyor....bende yeni buldum...bi inceleyeyim...

[quote name='samokantur' date='18 Ocak 2011 - 23:56 ' timestamp='1295395615' post='946922']
[/quote]

Söylediğiniz programı biliyorum. Yalnız karıştırmışsınız biraz. Şöyle izah edeyim size.
Orda kaynak videoyu hiç oynama yapmadan filitreleyerek daha iyi görüntülemeye çalışıyor. Yani video üzerinde herhangi bir işlem yapılmıyor. 37 ekran normal bir tv niz var birde Hd plazmanız var diyelim aynı videoyu ikisinde de izleseniz hangisi daha iyi canlı bir gösterim sağlar. Gibi bir durumdur. Umarım anlatabilmişimdir.
İşin özü kaynak görüntüyü daha iyi kaliteli hale getirmek imkansızdır diyebiliriz.

Edited by cayro

[quote name='cayro' date='19 Ocak 2011 - 00:10 ' timestamp='1295396448' post='946929']
Söylediğiniz programı biliyorum. Yalnız karıştırmışsınız biraz. Şöyle izah edeyim size.
Orda kaynak videoyu hiç oynama yapmadan filitreleyerek daha iyi görüntülemeye çalışıyor. Yani video üzerinde herhangi bir işlem yapılmıyor. 37 ekran normal bir tv niz var birde Hd plazmanız var diyelim aynı videoyu ikisinde de izleseniz hangisi daha iyi canlı bir gösterim sağlar. Gibi bir durumdur. Umarım anlatabilmişimdir.
İşin özü kaynak görüntüyü daha iyi kaliteli hale getirmek imkansızdır diyebiliriz.
[/quote]

evet sanırım artık zorlamayalım))))elimizde olanla idare edeceğiz sanırım....teknoloji henüz istediğimi yapacak düzeyde değil sanırım)))...en güzeli fotograf makinesi taşımak))...yada iyi bi telefon almak)))...teşk ilginiz için..