Jump to content

Ram Kullanımını Nasıl Düşürebilirim

BuqRaHan
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarı açtığım zaman gereksiz yere çalışan programlar ram i kullandığı için bilgisayarı yavaşlatıyor. Örnek olarak sadece internet explorer çalışıyorken ortalama 1 GB ın üstüne ram kullanıyor. Gereksiz olan programların çalışmasını nasıl engelleyebilirim ?
Messenger vs tarzı programları.
[spoiler][img]http://i52.tinypic.com/ea4n83.jpg[/img][/spoiler] Edited by BuqRaHan

[quote name='4evershare' date='25 Ocak 2011 - 04:28 ' timestamp='1295923093' post='951210']
1)Arkada gereksiz çalışan programları kapatmak
2)Sistemi fazla zorlamayan bi antivirüs kullanmak.
3)Xp klasik stili kullanmak
4)Usb bellek yada kart okuyucun varsa "Eboostr" programını kullanabilirsin ramin yükünü biraz da olsa alıyo...
[/quote]

1) Gereksiz olan programları her defasında ben kapatmadan kapalı olmasını istiyorum. Regedit ayarlarını düzenleyerek yapılıyordu sanıyorum.
2) Eset Nod 32 4.0 sürümünü kullanıyorum sistemi hiç kasmıyor.
3) Windows 7 kullanıyorum xp yer geçmeyi düşünmüyorum
4) Usb ve kart okuyucuyu çok nadir kullanıyorum.

Yardımların için teşekkür ederim.
Regedit ayarları mıydı yoksa başka bir komut muydu tam olarak hatırlamıyorum ama bir komutla bilgisayar açıldıgında çalışan progralmarı açıp kapatabiliyorduk onu bilen arkadaşımız varsa yardımlarını bekliyorum.
Saygılarımla..

[quote name='milano88' date='25 Ocak 2011 - 04:52 ' timestamp='1295924531' post='951216']
1. Ccleaner kurup araçlar başlangışta bölümünden kaldırabilirsiniz
2. Başlat çalıştıra msconfig yazarak başlatma bölümünden yapabilirsiniz
[/quote]

[img]http://i53.tinypic.com/2r2t6w4.jpg[/img]
Bu programlardan hangilerini kaldırmalıyım ?

[quote name='kankka' date='25 Ocak 2011 - 12:48 ' timestamp='1295953135' post='951294']
bendede aynı sorun var windows 7 ultimate x64 boşta 1gb den fazla ram kullanımı var
[/quote]
arkadaşlar ram kullanımı neden sorun oluyor anlamıyorum ram kullanımı çok olması pc nin
performanslı çalışması demek işlemci olsa pc yavaşlar ram bellektir işlemci çalıştıracağı
dosyayı ram e alır orda çalıştırır buna ön bellek diyelim biz şöyle bir şey deneyin
bir prog açın açılma süresine bakın aynı programı birdaha açın daha hızlı açıldığını görecek siniz
çünkü onu belleğe almıştır sonra başka proglar açın tekrar aynı programı açın farkı görün
bu sefer bellekten o prog silinmiş olduğu için açılma süresi uzar

[quote name='yawuz58' date='25 Ocak 2011 - 11:28 ' timestamp='1295948333' post='951259']
ram kullanımı pc yavaşlatmazki birkere ancak 512 ram varsa pc de sistemin ihtiyacı 1gb ise yavaşlar
ozaman 2gb kullanmak lazım yavaşlama olmaz ram sadece bellek işlemci kullanımı çok olsa yavaşlama olur
[/quote]

4 gb ram var laptopta ama gelgelelim yavaşlama var nedenini halen çözebilmiş değilim.

[quote name='C-4' date='25 Ocak 2011 - 21:14 ' timestamp='1295983498' post='951582']
evet ram kullanımı pc yi yavaşlatmadığı için microsoft ram kullanımı ile ilgili yama yapmış
[/quote]
ram in yetmediği zamanlar pc yavaşlar ozaman ram yerine hdd yi kullanır
chiponline forumda ram i daha fazla kullanıp performans artıran bir program vardı
adını hatırlamıyorum 4gb ram de 1gb kullansa nolur