Jump to content

Retail In Anlamı Nedir?

azatral75
 Share

Recommended Posts

Warez yazılımlar için kullanılan "Retail" neyi ifade ediyor?

Benim bildiğim kadarıyla bir programı lisanlarken kullanıcı adı ve şifre girilmiyorsa bu retail dir.

Yanlış yada eksik biliyorsam, bunun doğrusu nedir?

Açıklama şu örnek üzerinden olursa sevinirim...

Örneğin: [b]Internet Download Manager v6.05 Final[/b] ile [b]Internet Download Manager v6.05 Final [color="#FF0000"]Retail[/color][/b] arasında ne gibi bir fark yada farklar var?

[quote name='mucit41' date='14 Şubat 2011 - 03:12 ' timestamp='1297653728' post='963078']
Bilgisayar programlarında "tam sürüm" anlamına geliyor.Genelde warez paylaşımların yapıldığı sitelerde görmek mümkün.Sözlük anlamı ise parekende satış.
[/quote]
Bunları biliyorum. Warez diye belirtmiştim zaten ama örneği daha da açayım.

Örneğin idm son versiyonu için başlık birinde sadece final, diğerinde final retail. İkisinde de lisanslama için aynı patch kullanılıyor, yapılan işlemler de aynı . Peki fark nerede?

• Moderator

[quote name='azatral75' date='14 Şubat 2011 - 03:23 ' timestamp='1297654402' post='963080']
Bunları biliyorum. Warez diye belirtmiştim zaten ama örneği daha da açayım.

Örneğin idm son versiyonu için başlık birinde sadece final, diğerinde final retail. İkisinde de lisanslama için aynı patch kullanılıyor, yapılan işlemler de aynı . Peki fark nerede?
[/quote]
[color="#000000"][b]
Normalde Retail bir bakıma PreActivated yani oto aktivasyonu ve tam[/b][/color][color="#000000"][b]/[/b][/color][color="#000000"][b]süresiz lisansı olan anlamına gelir ama kavram crack yoluylada manuel lisanslama içinde kullanıldığı için genelde bu şekilde kullanılması doğal...Sonuçta ikisinde kesin lisanlama olduğundan dolayı böyle ama crackerlar bunu sadece PreActivated olanlarda kullanır.Örneğin:"FOSI" paylaşımlarına bakın geneli lisanslı kurulur ve hepsinden Retail olarak bahsedilir...[/b][/color]

Edited by tornado61

[quote name='tornado61' date='14 Şubat 2011 - 03:31 ' timestamp='1297654874' post='963083']
[color="#000000"][b]
Normalde Retail bir bakıma PreActivated yani oto aktivasyonu olan ama kavram crack yoluylada manuel lisanslama içinde kullanıldığı için genelde bu şekilde kullanılması doğal...Sonuçta ikisinde kesin lisanlama olduğundan dolayı böyle ama crackerlar bunu sadece PreActivated olanlarda kullanır.Örneğin:"FOSI" paylaşımlarına bakın geneli lisanslı kurulur ve hepsinden Retail olarak bahsedilir...[/b][/color]
[/quote]
Evet aynen fosi her .oka retail yazıyor, ama sonuçta dediğiniz gibi kullanıcı adı ve şifre girilerek lisanslanıyor; hatta millet bunun verdiği kayıt bilgilerini arşivleyip, programın yeni versiyonlarında fosi den önce paylaşıyorlar... :shifty: Yani bunun verdiği çoğu lisans bilgileri ilgili programların [b][color="#FF0000"]trial[/color][/b] setuplarıyla da full hale geliyorlar...

[b]O zaman, benim ilk mesajda yazdığımda yanlışlık yok, doğru mudur?[/b]

[quote]Benim bildiğim kadarıyla bir programı lisanlarken kullanıcı adı ve şifre girilmiyorsa bu retail dir.[/quote]