Jump to content

Bir insaný tanýmanýn yollarý nelerdir?

KelebeK

Recommended Posts

'Bir adam Hz. Ömer (r.a.)'in yanýnda bir hususta þâhitlikte bulunmuþtu. Ömer ibnü'l-Hattâb hazretleri ona,

' Ben seni tanýmýyorum, seni tanýyan birini getir, dedi.

Orada bulunanlardan birisi,

' Ben onu tanýyorum, deyince Hz. ömer,

' Nasýl bilirsin? diye sordu. O da,

' Emin ve âdil bir adam olarak tanýyorum, cevabýný verdi.

Hz. Ömer (r.a.) tekrar sordu:

' Gecesini gündüzünü bildiðin, yakýn bir komþun mudur?

' Hayýr, diye cevap verdi adam.

Hz. Ömer (r.a.) sormaya devam etti:

' Ýnsanýn takvâsýný ortaya koyan, muâmelesidir. Bu adam, alýþ'veriþ yaptýðýn bir kimse midir?

Adam tekrar,

' Hayýr, dedi.

Hz. Ömer (r.a.) bu defa;

' Bununla, insanýn ahlâkýnýn güzel veya çirkin olduðunu anlamaya imkân veren bir yolculuk yaptýn mý? diye sordu.

Adam bu soruya da,

' Hayýr, cevabýný verince, Hz. Ömer (r.a.),

' Sen onu tanýmýyorsun, dedi ve sonra da adama dönerek,

' Git, seni tanýyan birini getir, buyurdu.'

Demek ki bir insaný iyi tanýyabilmek, doðruluk ve dürüstlüðünden emin olabilmek için; onunla, ya yakýn komþuluk yapacaksýn veya alýþ-veriþte bulunacaksýn yahut da beraber yolculuk edeceksin... Aksi takdirde, yani bu ölçülerden hiçbirisi ile tartmadýðýn bir kiþi hakkýnda, müsbet veya menfî yönde þahâdette bulunmayacaksýn. Zira bu demektir ki, sen onu tanýmýyorsun.

Alýntý: Fazilet Takvimi, 2001

Bunun nesi yanlýs 1500 seneden bugune biþe deðiþmedi yani insanlarda deðiþen biþey olmadý birini tanýmak istiyorsan ya ayný evde yasýyacaksýn ya onunla ticaret yapacaksýn yada bir yolculuga cýkacaksýn bu iþ her zman boyle olmuþtur boyle olmayada devam edecektir...

Araplar arasýndaki 1500 yýl önceki muhabbeti günümüz modern dünyasýna örnek gösteriyosun...

dikkat ediyorum nedense açýlan tüm konulara zýt cevaplar veriyorsunuz.. düþüncelerinize saygý duyarým ama siz de bize saygý duymak zroundasýnýz.. ben oldukça modern bir kiþiyim ama bu durumun modernlikle hiç ilgisi yok.. dinimizden bir takým kýssalar yayýnlamaya çalýþýyorum. Verilen derslerde günümüz içinde geçerli ve her zaman geçerli olacaktýr bana göre. lütfen insanlarla kafa bulmayýn.. her yazýnýzda bu durumu görüyorum .

Bunun nesi yanlýs 1500 seneden bugune biþe deðiþmedi yani insanlarda deðiþen biþey olmadý birini tanýmak istiyorsan ya ayný evde yasýyacaksýn ya onunla ticaret yapacaksýn yada bir yolculuga cýkacaksýn bu iþ her zman boyle olmuþtur boyle olmayada devam edecektir...

-----ya onunla ticaret yapacaksýn-----

kesinlikle katýlýyorum. :mellow::D:(

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...