Jump to content

Button tasarımı ve Checkbox

Grameradam

Recommended Posts

Otokur v3'te ince ayarlar bölümünü nasıl yaptığınızı ve kodlarını paylaşabilirseniz sevinirim.

CheckBox'lı kuruluma örnek vereyim bu şekilde nasıl yaptığımı anlayabilirsiniz:

Öncelikle projeye 3 tane CheckBox koyun. 1 tane de button. Button'a çift tıklayıp On Click sekmesine şu kodları yazın:

________________________________________________________________________________

ch1 = CheckBox.GetChecked("CheckBox1") -- Birinci CheckBox'un seçili olup olmadığına bak

ch2 = CheckBox.GetChecked("CheckBox2") -- İkinci CheckBox'un seçili olup olmadığına bak

ch3 = CheckBox.GetChecked("CheckBox3") -- Üçüncü CheckBox'un seçili olup olmadığına bak

if ch1 == true then -- eğer CheckBox 1 seçili ise

Dialog.Message("Kurulum", "Winamp kurulumu tamamlandı") -- komutu işle

end

if ch2 == true then -- eğer CheckBox 2 seçili ise

Dialog.Message("Kurulum", "WinRAR kurulumu tamamlandı") -- komutu işle

end

if ch3 == true then -- eğer CheckBox 3 seçili ise

Dialog.Message("Kurulum", "Winzip kurulumu tamamlandı") -- komutu işle

end

if ch1 == false and -- eğer CheckBox1 seçili değilse ve

ch2 == false and -- eğer CheckBox2 seçili değilse ve

ch3 == false then -- eğer CheckBox3 seçili değilse

Dialog.Message("Kurulum", "Lütfen bir seçim yapın") -- kullanıcıya hata mesajı verdir

end

________________________________________________________________________________

Yaptığım projenin mantığı bu şekilde. Ben Dialog.Message("Kurulum", "Winzip kurulumu tamamlandı") -- komutu işle olarak koydum. Bu kısımlara siz çalıştıracağınız programların kodunu yani File.Run komutunu koyacaksınız.

Ayrıca ince ayarlar için M.H.Orhan'ın (tnctr'deki ismi secondert) hazırladığı (içinde blackman12'nin eklentileride var) projeden en sık kullanılan ayarları alarak kendime göre düzenledim ve kodladım. Tamamını http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=80455 burda bulabilirsiniz.

Öncelikle ilk cevabınız için teşekkürler, Çok güzel oldu :)

Benim birkaç sorum daha olacak !! :D

1.) Bazı Resimlerin üstüne gelindiğinde o kısmın seçilmiş gibi bir görünüm kazanması nasıl yapılıyor? Resimdeki kırmızı çerçeve içine aldığım kısmı kastediyorum ;

soru1.png

2.) Menü Çubuğu Nasıl Yapılıyor ve Sayfalarla veya alt programlarla Nasıl ilişkilendiriliyor, Resimdeki kısım ;

soru2.png

3.) Sağ üst köşedeki Kapat veya Küçült butonlarına gelindiğinde etkileşimli nasıl yapılıyor, yani ordaki resim veya renk değişiyor. Normalde bir Hotspot ile Close eylemi verince kapanıyor ama üstüne gelindiğinde resimde değişim olması nasıl ayarlanır.?

soru3.png

Şimdilik sorularım bu kadar! :D ama devamı gelecek, Siz Kaşındınız :D

Sorduğum soruların cevaplarını kendim buldum :glare: Uzun zamandır @KintaRo aktif değil, sabredemedim karıştırmaya başladım. OtoKur v3 bana çok ilham verdi B) ordaki bütün doslayarı iyice inceledim. Meğer 1. sorum ile 2. sorum tamamen aynıymış :)

1. ve 2. sorumun cevabı : öncelikle aynı butona ait 3 adet resim oluşturuluyor. biri normal hali, 2.si fare üstüne geldiğindeki hali, 3. ise tıklanıldığındaki hali olacak şekilde üc resim, yani şöyle :

ornekbuton.png

Sonra AMS yi açıp, Tools/Button Maker seçeneğine geliyoruz ve yaptığımız 3 resmi burdaki kutucuklara ekliyor, istenilirse sağ taraftaki bölümden yazı ve renk ayarlarını yapıp dosya menüsünden buton olarak kaydediyoruz, bu kadar :) (resimdeki gibi)

ornekbuton2.png

2. Sorumun cevabı ise : sevgili @talha_252'nin paylaştığı AİO Dersleri Kolleksiyonu içerisinde görsel olarak anlatılmış...

Şimdilik benden bu kadar ama başka sorularım olacaktır :warning::warning:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...