Jump to content

Yeni Pc Toplamak İstiyorum Yardım

Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Cafem Var Ama Ben Bu işten Pek anlamıyorum Ve Yeni Bilgisayarlar Toplamak İstiyorum Bi Kaç Yerde Araştırdım FiyatLarı Fazla Geldi Ve şu pcleri Buldum Sizce fiyatları Göre Pclerim nasıl Ve özellikleri Sizce nasıllll Veya Tavsiye Edebilecveginiz Başka bi ürün Varmı Ben 10 Tane Daha Almak istiyorum DA

http://www.kocpa.com/asp/product/12559/KOCPC-CD5740-3-0Ghz-4GB-500Sata-1024HD-FD

http://urun.gittigidiyor.com/SIFIR-AM3-2700-4GB-DDR3-RAM-500GB-HD-1-9-GB-EK-K_W0QQidZZ37312524

http://urun.gittigidiyor.com/12-TAKSIT-2700-4GB-DDR3-RAM-500GB-HD-1-7-GB-EK-K_W0QQidZZ37278145

YardımLarınız Bekliyorum Edited by BeTeRVeLeT

[quote name='BeTeRVeLeT' date='13 Mart 2011 - 14:22 ' timestamp='1300026721' post='979605']
Arkadaşlar Cafem Var Ama Ben Bu işten Pek anlamıyorum Ve Yeni Bilgisayarlar Toplamak İstiyorum Bi Kaç Yerde Araştırdım FiyatLarı Fazla Geldi Ve şu pcleri Buldum Sizce fiyatları Göre Pclerim nasıl Ve özellikleri Sizce nasıllll Veya Tavsiye Edebilecveginiz Başka bi ürün Varmı Ben 10 Tane Daha Almak istiyorum DA

http://www.kocpa.com/asp/product/12559/KOCPC-CD5740-3-0Ghz-4GB-500Sata-1024HD-FD

http://urun.gittigidiyor.com/SIFIR-AM3-2700-4GB-DDR3-RAM-500GB-HD-1-9-GB-EK-K_W0QQidZZ37312524

http://urun.gittigidiyor.com/12-TAKSIT-2700-4GB-DDR3-RAM-500GB-HD-1-7-GB-EK-K_W0QQidZZ37278145

YardımLarınız Bekliyorum
[/quote]

PC'Nİ KENDİN TOPLASAN UYGUN SİTELERDEN,BENCE DAHA İYİ OLACAKTIR.YİNEDE KOCPC CD5740 3.0Ghz /4GB/ 500Sata/1024HD /FD BU İYİ GİBİ DAHA TECRÜBELİ ARKADAŞLAR VAR BURADA ONLARIN YORUMLARINADA BAKALIM.

Arkadşım uzun süre kafe işleriyle ugrastım bence sistemini kendin topla ve amd den yana kullan topladığı pclerde 3 özelliğe dikkat et
1 - Ekran kartı çok önemli kesnlikle 256 bit olsun
2 - İşlemci seçimin AMD den yana olsun
3 - Rem Minimum 2 GB olsun

Nuttum yazmayı :)
Power da önemli 400 wattan üzeri olsun

Edited by ayaz0029

kafe işletiyorsan intel seç hocam..tamam amd nin fiyat performans yönü iyi ama senin pc ler uzun ömürlü olacak..yarın anakartlara zarar gelse intel tarafında işlemcin eskide olsa çok rahat anakart bulursun..kafede oyun oynanacaksa onboard ekran kartı ile olmaz..harici bir kart şart ve bütçeye göre elbette..bütçe ve kaç makina alacaksan ve kafede yapılacak olan neyse yazarsan ona göre çıkar..bazı kafeler oyun ve internet bilgisayarlarını ayırıyor yada genelde çok oyun oynayan vs müşteri gelmiyor yada daha çok oyun oynanıyor gibi....

[quote]kafe işletiyorsan intel seç hocam..tamam amd nin fiyat performans yönü iyi ama senin pc ler uzun ömürlü olacak..yarın anakartlara zarar gelse intel tarafında işlemcin eskide olsa çok rahat anakart bulursun..kafede oyun oynanacaksa onboard ekran kartı ile olmaz..harici bir kart şart ve bütçeye göre elbette..bütçe ve kaç makina alacaksan ve kafede yapılacak olan neyse yazarsan ona göre çıkar..bazı kafeler oyun ve internet bilgisayarlarını ayırıyor yada genelde çok oyun oynayan vs müşteri gelmiyor yada daha çok oyun oynanıyor gibi.... [/quote]

1. Intel'in anakart ikinci el piyasası kesinlikle amd den daha pahalı. DDR-400 destekli AGP slotu olan anakartlara ikinci el sitelerinden bakarsanız ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız

2. Amd anakartlar genellikle kullanıcı hatası olmazsa intellerden daha uzun süre dayanabiliyor.

3. Amd anakartlar cafe için daha uygundur çünkü amd anakartlar upgrade olayında intellere göre daha tavizkar. örnek verirsek geçen sene alınmış Core Duo 2 işlemcili bir işlemciyi i3 veya i5 işlemciye çevirmek isterseniz anakartı da değiştirmeniz gerekiyor. Şu an kendi kullandığım 3 senelik işlemcimi anakart değiştirmeden rahatça son güncel Amd işlemcilerden biriyle upgrade edebiliyorum.

Eğer cafe için alınacaksa amd kesinlikle önerimdir

fiyat olarak değil bulunabilirlik olarak yazdım dikkat edersen..intelin 10 küsür senelik 478 soketine göre sıfır anakart bile var piyasada..amd nin 754/939 çipsetlerine göre nerde var..benim bakış açım fiyat değil bulunabilirlik ve piyasayı takip ediyorsan amd tarafının intelle bu konuda kesinlikle yarışamayacağını görürsün..amd anakartlar daha uzun süre dayanı gibi birşey yok zaten..o kullanıcıya göre,kullanılan yere göre,diğer parçalara göre vs vs değişir..amd anakart kullanıcı ahatası olmazsa daha uzun dayanır deyip kesit atmak mümkün değil..coreduo örneğini vermişsin ama atladığın nokta oreduo işlemciler çıktığında 865 çipsetlere bile takıldı(üreticiye göre)intelin 775 soketi çok çok uzun ömürlü ve hala piyasada..i serisi uymuyorsa o kadar olsun..amd tarafında çoğu am2 kart bile am3 uyumu vermedi..soket aynı olsa ne olur..şimdide am3 am3+ ya geçiyor ve eski işlemcilere anakart uyumu vara ma eski anakartlara yeni işlemci uymayacak diyor amd..kısaca internet kafe ise parça bulunabilirliği nedeniyle kesinlikle intel derim..bugün kafelerin çoğunda hala p4 makinalar var ve kafeler ev kullanıcısına göre daha uzun ömürlü pc istiyor..malum bütçe..evet aynı paraya amd tarafında daha performanslı pc ler çıkar ama burada konu kafe olunca ben intelden şaşmazdım..yıl sonu oranlara bakarsan intel hersene %80 seviyesinde pazar payına sahip oluyor,haliyle anakart üreticileri çok satılan kısma yönelik üretim yapıyor...bu noktada kafede saatlerce açık kalacak makinalara intel önermek bence daha mantıklı.

Edited by slkcer

[quote]fiyat olarak değil bulunabilirlik olarak yazdım dikkat edersen..intelin 10 küsür senelik 478 soketine göre sıfır anakart bile var piyasada..amd nin 754/939 çipsetlerine göre nerde var..benim bakış açım fiyat değil bulunabilirlik ve piyasayı takip ediyorsan amd tarafının intelle bu konuda kesinlikle yarışamayacağını görürsün..amd anakartlar daha uzun süre dayanı gibi birşey yok zaten..o kullanıcıya göre,kullanılan yere göre,diğer parçalara göre vs vs değişir..amd anakart kullanıcı ahatası olmazsa daha uzun dayanır deyip kesit atmak mümkün değil..coreduo örneğini vermişsin ama atladığın nokta oreduo işlemciler çıktığında 865 çipsetlere bile takıldı(üreticiye göre)intelin 775 soketi çok çok uzun ömürlü ve hala piyasada..i serisi uymuyorsa o kadar olsun..amd tarafında çoğu am2 kart bile am3 uyumu vermedi..soket aynı olsa ne olur..şimdide am3 am3+ ya geçiyor ve eski işlemcilere anakart uyumu vara ma eski anakartlara yeni işlemci uymayacak diyor amd..kısaca internet kafe ise parça bulunabilirliği nedeniyle kesinlikle intel derim..bugün kafelerin çoğunda hala p4 makinalar var ve kafeler ev kullanıcısına göre daha uzun ömürlü pc istiyor..malum bütçe..evet aynı paraya amd tarafında daha performanslı pc ler çıkar ama burada konu kafe olunca ben intelden şaşmazdım..yıl sonu oranlara bakarsan intel hersene %80 seviyesinde pazar payına sahip oluyor,haliyle anakart üreticileri çok satılan kısma yönelik üretim yapıyor...bu noktada kafede saatlerce açık kalacak makinalara intel önermek bence daha mantıklı.[/quote]

Bulunabilirlik konusunda amd bence daha kolay bulunuyor. Türkiyede fazla satılmadığından dolayı anakart stok fazlası var Türkiyede.
Am2 anakartların %99 bios güncelleştirmesiyle Am3 işlemcilere destek verebiliyor. AM(2-3) Altyapı bunun için yapıldı zaten.
"intel hersene %80 seviyesinde pazar payına sahip oluyor" demekle Intel işlemci-anakart-chipsetin daha iyi olduğu anlamına gelmez
Sonuçta sen kalkıp 478 pin anakarta 775 işlemci taktıysan sorun yok haklısın ama takamamıyorsan ve daha bugün revizyondan çıkan 775 pin anakarta i3-i5 işlemci takamıyorsan AMD burda bir kaç adım değil bayağı bir öndedir.
Sonuçta karar cafeyi kuracak arkadaş araştırma yaparsa, sistem kullanımında, oyun-medya kullanımında amd nin daha avantajlı olacağını görecektir

Edited by fatalmind

mesajımı nasıl okuyorsun anlamıyorum ama ben ne intel daha iyi dedim nede 478 pin e 775 işlemci takılcak kadar destek geliyor gibisinden bir benzetmem oldu..%99 diye verdiğin rakam yanıltıcı,dayanağı yok..amd satmıyor stok fazlası var diyorsun,yıllardır nerde o stoklar..amd bence daha kolay bulunuyor demişsin ama bu işin sencesi bencesi yok..piyasaya biraz yakın biri bile tam aksini görebilir..amd 754/939/am2 soketlerinin çıkış tarihlerini araştırırsan hepsinin intelin 775 soketine denk geldiğini zaten görürsün..am3 çıktığında bile 775pin üretiliyordu hala devam ediyor..defalarca yazdım ama okumuyorsun sanırım..konu amd nin daha iyi olması değil uzun süreli sistem kullanımında intelin daha avantajlı olması..lütfen önceki mesajımı ve sonra verdiğin cevabı tekrar oku,ben şu veya bu daha iyi demiyorum..tek anlatmak istediğim piyasa desteği ve kafede uzun yıllar,saatler çalışacak bilgisayarlar için bu konunun daha önde olması gerektiği ama yok atıyorum 3 yıla anakart işlemci vb değişir deniyorsa o zaman benim yazdığımda işlevsel olmaz fakat ben bugün kafelerde hala p4 makinalar görüyorsam buda kafedeki makinalar genellikle daha uzun süre kullanılıyor demektir..sürekli am serisinden örnek veriyorsun işin aslı am2 serisi bile 775 soket kadar destek görmedi ama birde 754/939 kullanan amd kullanıcılarına sor istersen ne kadar destek görmüşler

Edited by slkcer

[quote]ben bugün kafelerde hala p4 makinalar görüyorsam buda kafedeki makinalar genellikle daha uzun süre kullanılıyor demektir[/quote]

Bence o cafelere gitme eski donanımda devam ediyorlar :)
Şaka bir yana 19 yıldır bu sektörde aktif olarak çalışan biri olarak 775 pin işlemci desteğinin de zamanla değiştiğinizi size anlatmak istedim ama anlamamakla ısrar ediyorsunuz.
Eğer halen bana 775 pin destekten bahsedecekseniz ilk çıkan DDR-400 (ki ilk çıkanlar DDR-266 destekliydi) ve AGP SIFIR anakart bulabiliyor musunuz? Yoksa DDR2 - PCI-E mi var piyasada.
Hadi onu geçtim bana sıfır 478 pin DDR 400 destekli anakart (AGP slotlu) bulabilir misin?
Ne kullanırsan kullan zamanla eskiyecektir zaten. 3-4 veya 10 sene diye bir kaide yok.

fiyatlar kdv dahil hizlial.com dan

Biostar G41D3 G41 DDR3 Ses+Vga+Lan PciExpress 16X Anakart 89Tl
Celeron Intel 2.5 Ghz. E3300 800 Mhz. Lga 775 1 Mb. Cache İşlemci 101TL (çift çekirdek)
Kingston 2048 MB DDR3 1333 MHZ 43Tl
Samsung 500 GB 7200 RPM Sata2 16 MB Sabit Disk 81Tl
Powercolor 1 Gb Ati HD4650 DDR3 128 Bit Pci.Exp 2.0 X16 Ekran Kartı 105TL
TX Puma TXCH-300-BB 300 W Siyah matx Kasa 67TL

toplam 485TL

işlemcinin isminin celeron olduğuna bakma..core serisinden ve performanslı bir işlemci..25tl farkla pentium dual core E5500 alabilirsin..benim önerim bu olur..bunun altıda sadece günü kurtarır ondan tavisye etmem..160gb disklere falan baktım ama 5 lira fark yok 500gb ile o yüzden 500gb yazdım..anakart biostar yazdım ama benzer fiyatta bulursan asus öneririm..asus daha sağlam demiyorum ama Türkiye servisi çizgi elektronik fazlasıyla kullanıcı dostu bir firma..bu yüzden olabilirse asus olsun..olmadı biostarda gayet güzel markadır

bu arada kafedeki kullanıcı kitlesi genelde ne tür işlem yapıyor..gerçi halihazırda kafen var mı bilmiyorum ama genelde oyun oynamayan yetişkin insanlar ise ekran kartı fuzuli olabilir

Edited by slkcer

[quote name='fatalmind' date='14 Mart 2011 - 12:59 ' timestamp='1300108148' post='980178']
Bence o cafelere gitme eski donanımda devam ediyorlar :)
Şaka bir yana 19 yıldır bu sektörde aktif olarak çalışan biri olarak 775 pin işlemci desteğinin de zamanla değiştiğinizi size anlatmak istedim ama anlamamakla ısrar ediyorsunuz.
Eğer halen bana 775 pin destekten bahsedecekseniz ilk çıkan DDR-400 (ki ilk çıkanlar DDR-266 destekliydi) ve AGP SIFIR anakart bulabiliyor musunuz? Yoksa DDR2 - PCI-E mi var piyasada.
Hadi onu geçtim bana sıfır 478 pin DDR 400 destekli anakart (AGP slotlu) bulabilir misin?
Ne kullanırsan kullan zamanla eskiyecektir zaten. 3-4 veya 10 sene diye bir kaide yok.
[/quote]
kafe sahipleri haliyle pc den en uzun verimi isteyecek..beni anlamıyorsun diyorsun ama bende aynısını senin için düşünüyorum...sen sorunu 478 pin için soruyorsun ben aynı soruyu sana 754/939 soket için yöneltiyorum..amd nin soket değişikliği ve ram kontrolcüsü ile bu soket sahipleri ddr2 bile kullanamadı halbuki 939pinde çift çekirdekte vardı..ama 775 pin kullanıcıları ddr-ddr2 ve ddr3 ram i aynı işlemcide gördü ve yükseltme kısmında bu çok önemliydi artı madem 478 i soruyorsun ama şunu unutuyorsun 478 pin ile 754pin arasında bile kaç sene var..478pin çok eski ve bugün bile ddr2 desteği kazandı...uzun lafın kısası top üreticilerde ve haklı olarak %80 pazar payına sahip olan kısma daha çok üretim yapıyorlar..hatta intel o sokette işlemci desteğini kesse bile anakart üreticisi kesmiyor çünkü piyasada fazlaca kullanıldığını ve ihtiyaç doğacağını biliyor,evet hepsi sonuçta eskiyecek ama arızada sadece anakart değiştirmek var, sadece işlemci değiştirmek var yada hepsini birde değiştirmek var..düşük maliyete sahip olan değiştirme kısmı burada önemli olan. uzun lafın kısası ben ev kullanıcısına f/p yönüyle amd,iş alanındakine ise uzun vadede parça desteği nedeniyle intel öneriyorum..daha fala uzatmayım artık top kafeci dostumda..bütçesine uygun olanı,aklına yatanı seçecek

Edited by slkcer