Jump to content

Win7 X64 4Gb Ram Sorunu

yasak_ask
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Şimdiye kadar hep 32bit işletim sistemi kullandım. Bilgisayarımda yüklü olan 4gb ram'in hepsini görmesi için 64 bit işletim sistemi kurdum 2-3 defa fakat nedense ram miktarını yine 4gb(3,25gb kullanılabilir) görüyor. Bu konuda fikirlerinizi dinlemek isterim ram miktarının hepsini kullanılabilir yapamazmıyım? Tşkler şimdiden. :)

[b]aynı sorun bende de var bilgisayarımı aldıgımda 3 gb ram orjinal vista 32 bit homebasic dvd si vardı 3 gb lık ramimi 4 gb yaptım ve win 7 çıktıgından bu yana vistayı hiç kullanmadım sistemim 64 biti desteklemesine reğmen 4 gb ramimi 3.25 olanını kullanıyor bu sorunu çözemeyince son bir kaç aydır 32 bit win 7 kullanıyorum deneyimlerime göre sanki 64 bitten daha stabil çalışıyor izlenimine vardım en azından yüklediğim programlarda hiç sorun yaşamıyorum bilhassa katılımsız programlarda! ekran kartım da ati hd 4350 çözümünü bulan, bilen arkadaşlara paylaşırlarsa bende çok minnettar olurum....[/b]

[quote name='Hırçın-46' date='07 May 2011 - 07:37 ' timestamp='1304746641' post='1006155']
[b]aynı sorun bende de var bilgisayarımı aldıgımda 3 gb ram orjinal vista 32 bit homebasic dvd si vardı 3 gb lık ramimi 4 gb yaptım ve win 7 çıktıgından bu yana vistayı hiç kullanmadım sistemim 64 biti desteklemesine reğmen 4 gb ramimi 3.25 olanını kullanıyor bu sorunu çözemeyince son bir kaç aydır 32 bit win 7 kullanıyorum deneyimlerime göre sanki 64 bitten daha stabil çalışıyor izlenimine vardım en azından yüklediğim programlarda hiç sorun yaşamıyorum bilhassa katılımsız programlarda! ekran kartım da ati hd 4350 çözümünü bulan, bilen arkadaşlara paylaşırlarsa bende çok minnettar olurum....[/b]
[/quote]

Arkadaşım 64 bit ile 32 bitin program yolları farklı olduğu için, ve 32 bite göre hazırlandığı için tabii ki 64 bitte kullanamazsın.Aslında onda da kullanırsın ama Program Files(x86) diye klasör vardır oraya kurulur katılımsız programlar yoksa bunun windowsun bitiyle hiçbir alakası yoktur.Ayrıyeten 32 bit windowsun çalıştırdığı tüm programları 64 bit windows da çalıştırır, destekler o konuda da sıkıntı yoktur.
Ve son olarak ekran kartı, işlemci ve ram bakımından 64 bit uçacak düzeyde olmasa da 32 bitle arasında fark vardır, yani 64 bit daha hızlıdır.

[quote name='EKE58' date='07 May 2011 - 06:54 ' timestamp='1304751284' post='1006170']
Arkadaşım 64 bit ile 32 bitin program yolları farklı olduğu için, ve 32 bite göre hazırlandığı için tabii ki 64 bitte kullanamazsın.Aslında onda da kullanırsın ama Program Files(x86) diye klasör vardır oraya kurulur katılımsız programlar yoksa bunun windowsun bitiyle hiçbir alakası yoktur.Ayrıyeten 32 bit windowsun çalıştırdığı tüm programları 64 bit windows da çalıştırır, destekler o konuda da sıkıntı yoktur.
Ve son olarak ekran kartı, işlemci ve ram bakımından 64 bit uçacak düzeyde olmasa da 32 bitle arasında fark vardır, yani 64 bit daha hızlıdır.
[/quote]

[b]Eyvallah değerli kardeşim dediklerine katılıyorum genelde katılımsız program hazırlayan arkadaşlar 32 bit sisteme göre hazırlıyorlar bu yüzden katılımsız programlarda 32 bit daha elverişli oluyor vede 64 bite göre daha sorunsuz kullanılabiliniyor bunu defalarca denediğim için açıklama hissettim katılımsız programlarda böyle oluyor yoksa diğerlerinde 64 bitte de sorun yaşanmıyor 64 bit sistem dediğiniz gibi files x 86 da ayrılıyor bizim asıl sorunumuz 4 gb ram neden 3.25 olarak kullanıyor tam 4 gb kullanmıyor 64 bitte, bilgisayara 32 bitide kuruyorum yine 3.25 gb görünüyor...
[/b]

ya kardesım ne programlarından bahsedıyorsunuz bunun tek cevabı ekran kartı calıyor bıostan onu dusurmenız lazım bu kadar basıt ayrıca bazı harıcı ekran kartlarıda ramdan calabılıyor örn:1/2 gb mesela 1 gb paylasımsız 1 gb ramdan calarak toplamda 2 gb ta yukselıyor baska acıklaması yoktur

[quote name='sessizada01' date='07 May 2011 - 09:04 ' timestamp='1304759092' post='1006221']
ya kardesım ne programlarından bahsedıyorsunuz bunun tek cevabı ekran kartı calıyor bıostan onu dusurmenız lazım bu kadar basıt ayrıca bazı harıcı ekran kartlarıda ramdan calabılıyor örn:1/2 gb mesela 1 gb paylasımsız 1 gb ramdan calarak toplamda 2 gb ta yukselıyor baska acıklaması yoktur
[/quote]

[b]aynen dediğin gibi arkadaşım bendeki ekran kartı alıyor galiba ama bunu nasıl önleyebilirim işte onu bilmiyorum diyelim ki önledik başka bir proplem çıkarmı oda ayrı bir sorun tabiki bir çözümü vardır da bilgimiz zayıf olunca çözüm üretemiyorum kendi adıma bios ayarlarınada fazla girmek istemiyorum çünkü fazla bilemediğim için bios ayarlarıyla oynayıpta çalışan pc yi çalışmaz etmeyeyim :)[/b]

Çaıştır bölümüne msconfig yaz enter e tıkla çıkan pencerede önyükleme bölümüne gir orada gelişmiş seçenekler var oraya tıkla,üstte iki tane kutucuk vardır biri işlemci sayısı diğeri bellek üst sınırı.eğer bellek üst sınırı kısmı işaretliyse o işareti kaldır.orada işaret varsa 4gb ramlerde o sorunu yapar.bunu bi dene..

[quote name='te_amo680' date='07 May 2011 - 10:31 ' timestamp='1304764288' post='1006280']
Çaıştır bölümüne msconfig yaz enter e tıkla çıkan pencerede önyükleme bölümüne gir orada gelişmiş seçenekler var oraya tıkla,üstte iki tane kutucuk vardır biri işlemci sayısı diğeri bellek üst sınırı.eğer bellek üst sınırı kısmı işaretliyse o işareti kaldır.orada işaret varsa 4gb ramlerde o sorunu yapar.bunu bi dene..
[/quote]
Eyvallah kardeş oldu. 8gb ramin 7.50'sini kullanıyordu, Şimdi hpsini kullanıyor..

[quote name='sessizada01' date='07 May 2011 - 10:05 ' timestamp='1304762706' post='1006262']
anakartının ısmını ve modelı soylersen yardımcı olabılırım
[/quote]

[b]Anakartım; Faxcoon G31MXP Bios deteyı; Phoenix-AwardBIOS v6.00PG Sürüm;6.00PG bunlar yazıyor kardeş.....[/b]

[quote name='te_amo680' date='07 May 2011 - 10:31 ' timestamp='1304764288' post='1006280']
[/quote]

[b]
daha önce bakmıştım kardeş bende o seçenek işaretli değil....[/b]

• 2 hafta sonra ...