Jump to content

Linux Mint 11 Katya Final | Çıktı !

Share

Recommended Posts

[center][size="3"][color="#000000"][size="5"][color="#006400"][b]Linux Mint 11 Katya Rc | Çıktı ![/b][/color][/size]

[size="4"][color="#FF0000"][b]Kısaca Özetlersem;

Linux Mint -->> Debian Linux Ailesinden Olan; Dünyanın En Yaygın Ve Popüler Linux Dağıtımı -->> Ubuntu Linux Tabanlı Yeni Sürümünün Final Öncesi Sürümüdür (Rc)
NOT: Ubuntu 11.04 Tabanlıdır.[/b][/color][/size]

[img]http://www.linuxmint.com/pictures/screenshots/katya/thumb_katya.png[/img]

New features at a glance:

Multimedia codecs and extra applications
The Software Manager
The Update Manager
The Desktop Settings tool
Artwork improvements
System improvements
Software selection

For a complete overview and to see screenshots of the new features, visit: “What’s new in Linux Mint 11“.

Known problems:

Gnome theme failing to load
Can’t edit mount point during installation
Moonlight
About me
Adding PPA repositories
Wrong medium name in isolinux
Upstream issues

To get more information about these problems and their solution, read the “Known problems” section of the release notes.

System requirements:

x86 processor (Linux Mint 64-bit requires a 64-bit processor. Linux Mint 32-bit works on both 32-bit and 64-bit processors).
512 MB RAM (1GB recommended for a comfortable usage).
5 GB of disk space
Graphics card capable of 800×600 resolution
CD/DVD drive or USB port

[b]Çeviri;[/b]

Yeni bir bakışta özellikler:

Multimedya codec ve ilave uygulamalar
Yazılım Müdürü
Güncelleme Yöneticisi
Masaüstü Ayarları aracı
Sanat iyileştirmeler
Sistem geliştirmeleri
Yazılım seçimi

Tam bir genel bakış için ve yeni özellikler ekran görüntülerini görmek için, ziyaret edin: "Linux Mint 11 yenilikler".

Bilinen sorunlar:

GNOME tema yüklemek için başarısız
Yükleme sırasında bağlama noktası düzenlenemiyor
Mehtap
Benim hakkımda
PPA depoları ekleme
Isolinux Wrong orta isim
Upstream konular

Bu sorunlar ve çözümü hakkında daha fazla bilgi almak için, sürüm notlarının "Bilinen sorunlar"bölümüne bakın.

Sistem gereksinimleri:

x86 işlemci (Linux Mint 64-bit, 64-bit işlemci gerektirir. Linux Mint hem 32-bit ve 64-bit işlemci, 32-bit çalışıyor).
512 MB RAM (1GB rahat bir kullanım için tavsiye edilir).
Disk alanı 5 GB
Ekran kartı 800 × 600 çözünürlük yeteneğine sahip
CD / DVD sürücü veya USB port

Linkler;

[code]http://blog.linuxmint.com/?p=1752[/code]

[size="4"][color="#0000FF"][b]****[/b][/color][/size]

[b]OSGUI Ekibinin Kurucusu Tarafından Yayınlanan İnceleme Videosu;[/b]

http://www.youtube.com/watch?v=E9QUm3jbMbo

[code]http://www.youtube.com/watch?v=E9QUm3jbMbo[/code][/color][/size][/center] Edited by KemalALKIN

• 3 hafta sonra ...

[center][size="3"][color="#000000"][size="5"][color="#FF0000"][b]Linux Mint 11 Katya Final | Çıktı ![/b][/color][/size]

[img]http://www.linuxmint.com/pictures/screenshots/katya/thumb_katya.png[/img]

Masaüstü

Linux Mint 11 “Katya”, Gnome 2.32 masaüstü ortam sürümü ile geliyor. Ayrıca Mint Menü ve diğer alıştığınız masaüstü araçları aynı şekilde yer alıyor.

Öntanımlı Yazılımlar

* Libre Office 3.2.2 Ofis yazılımı ile geliyor.
* Mozilla Firefox 4.0.1 web tarayıcısı ile geliyor.
* Banshee 2.0.1 müzik çalar ile geliyor.
* Gwibber 3.0.3 anlık iletişim ve sosyal paylaşım aracı geliyor.
* Padevchooser, paman, paprefs, pavumeter ve pavucontrol görsel kontrol araçları yüklü olarak geliyor.

Yenilikler

1- Tek tıkla Multimedia uygulamaları ve kodek yükleme özelliği
2- Yazılım Yöneticisi Özellikleri
* Görsek GUI iyileştirmeleri.
* Yeni açılış ekranı.
* Yeni yazı tipi (font) seçenekleri.
* Daha fazla onaylı paket seçeneği.
* Yeni varsayılan uygulama simgeleri.
* Daha gelişmiş ve daha doğru arama özelliği.
3- Güncelleme Yöneticisi
* Sistem kaynaklarını daha verimli kullanma ve performans artışı.
* Geliştirilmiş bağımlılık tanımlama özellikleri.
* Daha iyi batarya kullanımı.
* Görsek GUI iyileştirmeleri.
4- Masaüstü Ayar Aracı
* Diğer masaüstü ortamları ile uyumluluk artışı ve masaüstü ayar algılama sistemi.
* Uçbirim için yeni seçenekleri.
5- Sanatsal Çalışmalar
* Yeni arka planlar, yerleşim çubukları, plymouth, yeni arama eklentisi.
6- Sistem Geliştirmeleri
* Yeni “apt download” (“apt indir”) komut seneneği.
* Yenilenmiş Adobe Flash eklentileri .
7- Yeni Varsayılan yazılım seçenekleri.

Genel Yenilikler

* Güncelleme yöneticisi eskisinden daha hızlı ve çok sayıda hata düzeltmeleri ile birlikte geliyor.
* Görsel kullanıcı arayüzleri birden fazla seçenek ve iyileştirmeler ile geliyor.
* XFCE iyileştirmeleri geliyor. Özellikle XFCE menü yapısı daha işlevsel hale getirildi.
* Yazılım yöneticisi çok daha sade çok daha kullanılabilir hale getirildi. Ancak bunları yaparken görsellikten de ödün verilmiyor. Bundan böyle güncellenmesi istenmeyen uygulamalar seçilebilecek, sistemin kontrolü artık daha fazla kullanıcının kontrolüne bırakılacak.
* Apt-Get yenilikleri ve yeni komutları sistemle tam uyumlu hale getirildi. Tıkla kur mantığı geliştiriliyor.
* Flash alternatifleri kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Bundan böyle Flash yazılımını kendiniz seçebileceksiniz.
* Firefox 4, Chrome ve Opera ile entegre arama motoru geliyor.

Yeni Özellikler

* Kodec ve ilave uygulamalar
* Yeni yazılım yöneticisi
* Yeni güncelleme yöneticisi
* Yeni Masaüstü ayar yöneticisi
* Görsel iyileştirmeler
* Sistem iyileştirmeleri
* Tanımlı yazılım seçimi

İndir;

[code]http://www.linuxmint.org.tr/linux-mint-indirme-adresleri/[/code]

video:

http://www.youtube.com/watch?v=SaBNPrjZE3k&feature=player_profilepage[/color][/size][/center]

Edited by KemalALKIN

final cd oem dosyasini indiriyorum. fakat merak ettigim dvd ve cd oem versiyonlari arasindaki farklar nedir? kullaniyorsan bilgilendirirmisin...

ekleme: haydaaaaa bunda wubi yok. tüm sürümlerinde vardi. bunda niye olmazki yaaa. aman beeeee

Edited by trll_pwll

[quote name='trll_pwll' date='28 May 2011 - 19:39 ' timestamp='1306600748' post='1020059']
final cd oem dosyasini indiriyorum. fakat merak ettigim dvd ve cd oem versiyonlari arasindaki farklar nedir? kullaniyorsan bilgilendirirmisin...

ekleme: haydaaaaa bunda wubi yok. tüm sürümlerinde vardi. bunda niye olmazki yaaa. aman beeeee
[/quote]
dvd olan sürümde paket sayısı fazladır paket derken sistem ile ilgili

wubi sadece cd sürümlerde vardır

aynı şekil ubuntuda da böyle çünki ubuntu tabanlı bu linux mint

cd sürümünü indirdim hocam ama mint4win(wubi) cikmadi. birde oem degilde no codec sürümünü deneyeyim :(

ekleme: arastirdim sanirim no codec sürümünde varmis. söyle bir ibare okudum.
"Windows Installer (mint4win) is only available in the CD No codecs version."

Edited by trll_pwll

[quote name='trll_pwll' date='28 May 2011 - 19:49 ' timestamp='1306601395' post='1020070']
cd sürümünü indirdim hocam ama mint4win(wubi) cikmadi. birde oem degilde no codec sürümünü deneyeyim :(

ekleme: arastirdim sanirim no codec sürümünde varmis. söyle bir ibare okudum.
"Windows Installer (mint4win) is only available in the CD No codecs version."
[/quote]
dostum ama wubiyi önermem pek sağlıklı değil

onun yerine pc de en az 20 gb bir boş bölüm ayırsan oraya kursan olur :)

[quote name='trll_pwll' date='28 May 2011 - 20:38 ' timestamp='1306604336' post='1020096']
valla simdiye kadar hicbir eksigini görmedim. mint 9 ve 10 kullandim wubi ile. hddyi bölümlemek istemeyen(benim gibi) arkadaslara tavsiye ederim. sanal makinada kullanmaktan kat kat iyidir...
[/quote]
ben illa olur demiyorum ki

her zaman stabil kurulum yapmıyor ondan dedim :)

[quote name='trll_pwll' date='29 May 2011 - 21:40 ' timestamp='1306694420' post='1020564']
hocam senden mint ile ilgili teknik destek istesem olurmu acaba? benim alfa wireless adaptor verimli calismiyor. sanirim elle tanitilmasi lazim. linux icin driver var sitesinde ama ben tanitamadim. yardim edebilirmisin?
[/quote]
büyük ihtimal .bundle uzantılı veya .run ya da .sh dir tek yapman gereken;

terminali aç;

sudo -s
yap ve şifreni girip enterla (şifreni göstermez)

sonra

sh (boşluk) sürücü.uzantısı

bunu nasıl yaparım dersen sh yaz boşluk bırak sürücüyü sürükle bırak

[quote name='KemalALKIN' date='31 May 2011 - 04:26 ' timestamp='1306812397' post='1021308']
büyük ihtimal .bundle uzantılı veya .run ya da .sh dir tek yapman gereken;

terminali aç;

sudo -s
yap ve şifreni girip enterla (şifreni göstermez)

sonra

sh (boşluk) sürücü.uzantısı

bunu nasıl yaparım dersen sh yaz boşluk bırak sürücüyü sürükle bırak
[/quote]
hocam dosya burada. bi incelermisin sana zahmet. ben dedigin uzantili dosya göremedim.
[code]http://www.4shared.com/file/ycRtmIbE/036NH_2009_1110_Linuxtar.html?cau2=403tNull[/code]
dosya boyutu: 562 KB

[quote name='trll_pwll' date='31 May 2011 - 15:46 ' timestamp='1306845965' post='1021487']
hocam dosya burada. bi incelermisin sana zahmet. ben dedigin uzantili dosya göremedim.
[code]http://www.4shared.com/file/ycRtmIbE/036NH_2009_1110_Linuxtar.html?cau2=403tNull[/code]
dosya boyutu: 562 KB
[/quote]
winrar gibi düşün

sağ tıkla buraya çıkart yap içinde olması lazım :)

olmadı forum.ubuntu-tr.net e uygun yere konu açıp sor :)

• 2 hafta sonra ...

dostum kurdum 2 gündür kullanıyorum fakat bir sorunum var, banshee, emesene, gibi programlar saatin orya gidiyordu aynı windows gibi şimdi olmuyor ve kapat deyince kapanmıyor müzik çalıyor mesela kapatıyorum program görünmüyor ama müzik çalmaya devam ediyor nasıl çözerim bunu ?

emesene de aynı şekilde sadece simge durumuna küçülüyor onun dışında ne saatin orya geliyor nede kapanıyor :S

[quote name='seco_can_can' date='15 June 2011 - 13:14 ' timestamp='1308132856' post='1029938']
dostum kurdum 2 gündür kullanıyorum fakat bir sorunum var, banshee, emesene, gibi programlar saatin orya gidiyordu aynı windows gibi şimdi olmuyor ve kapat deyince kapanmıyor müzik çalıyor mesela kapatıyorum program görünmüyor ama müzik çalmaya devam ediyor nasıl çözerim bunu ?

emesene de aynı şekilde sadece simge durumuna küçülüyor onun dışında ne saatin orya geliyor nede kapanıyor :S
[/quote]
forum.ubuntu-tr.net e mint kısmına konu açıp bildir durumu derim ama benim düşüncem;

açılışta f8 e bas ve recovery de açıp paketleri onar a gel ve onarım yap ve işlem bitince reset atar sanırım sen enterlayınca

gene olursa yaz siteye yada baştan kur

[quote name='Memoli' date='15 June 2011 - 14:34 ' timestamp='1308137694' post='1029982']
Mint en iyi Ubuntu türevidir.Distrowatch da bunu görmek mümkün.Ben de yükledim.Üstüne bir de Gnome 3 attım.Süper oldu. ;)
[/quote]
içeriği iyi ama hep aynı stil ve kattığı tek şey paketler sisteme
bence gereksiz bir modifiye ubuntu :)
ama yeni kullanıcılar veya uğraşamayanlara inanılmaz bir sistem :)

[quote name='seco_can_can' date='15 June 2011 - 14:40 ' timestamp='1308138042' post='1029990']
diğer linux lardan gerçekten iyi çalışıyor bi kaç ayar yapmak lazım işte benim ufak tefek sorunlarım var ..
[/quote]
dediklerimi uygula düzelmezse işte ya baştan kur yada konu aç :)

söylediğim programları kaldırıp komutla kurdum düzelti kemal ilgine teşekkürler yazılım merkezinden kurulunca sorun çıkıyormuş araştırdım biraz yabancılar böyle çözmüşler komutlarla uçbirimden kurun diyorlar programlarınızı ...

[quote name='seco_can_can' date='15 June 2011 - 14:46 ' timestamp='1308138398' post='1029996']
söylediğim programları kaldırıp komutla kurdum düzelti kemal ilgine teşekkürler yazılım merkezinden kurulunca sorun çıkıyormuş araştırdım biraz yabancılar böyle çözmüşler komutlarla uçbirimden kurun diyorlar programlarınızı ...
[/quote]
Linux Mint Sürümlerinde Bir Gelenek Oldu Sorunlu Sürümler Çıkartmak :)
Her Zaman --> Bilinen Sorunlar Şeklinde..

• 4 hafta sonra ...