Jump to content

CPanel'den Aldığım DB'yi Local'de Nasıl Test Edeceğim?

Recommended Posts

Genelde kısa periyotlarla DB yedeğini Cpanelden alıyorum fakat şu ana kadar local'de hiç test etme şansım olmadı. Daha doğrusu beceremedim. Bir kaç kez Phpmyadmin'le denedim fakat olmadı. Amacım aldığım yedeklerin sağlıklı çalışıp çalışmacağı, özellikle Türkçe karakter sorunu gibi şeyler yaşamak istemiyorum. Allah muhafaza bir hack'lenirsek :wub: , onca emek, çaba boşa gidecek...

Özetle; Server Cpanelden aldığım DB'yi local'de aynen nasıl çalıştırırım? (Kullandığım sistem Ipb). Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler... :D

-----------------------

Hazır el atmışken bir iki sorun daha var; :p

Ben bu RSS olayının mantığını tam olarak anlamadım, nette biraz gezindim ama sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım. Ayrıca RSS Wizard diye bir programla denedim sayfaları oluşturuyor fakat oluşturulan bu sayfalar nereye nasıl atılacak onu anlamadım. Tnc'deki gibi bir RSS kanalı oluşturmak istiyorum. Açıklaması kısa bişeyse lütfen bunuda açıklayın... :D

Selamlar, saygılar...

Genelde kısa periyotlarla DB yedeğini Cpanelden alıyorum fakat şu ana kadar local'de hiç test etme şansım olmadı. Daha doğrusu beceremedim. Bir kaç kez Phpmyadmin'le denedim fakat olmadı. Amacım aldığım yedeklerin sağlıklı çalışıp çalışmacağı, özellikle Türkçe karakter sorunu gibi şeyler yaşamak istemiyorum. Allah muhafaza bir hack'lenirsek :wub: , onca emek, çaba boşa gidecek...

Özetle; Server Cpanelden aldığım DB'yi local'de aynen nasıl çalıştırırım? (Kullandığım sistem Ipb). Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler... :D

-----------------------

Hazır el atmışken bir iki sorun daha var; :p

Ben bu RSS olayının mantığını tam olarak anlamadım, nette biraz gezindim ama sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım. Ayrıca RSS Wizard diye bir programla denedim sayfaları oluşturuyor fakat oluşturulan bu sayfalar nereye nasıl atılacak onu anlamadım. Tnc'deki gibi bir RSS kanalı oluşturmak istiyorum. Açıklaması kısa bişeyse lütfen bunuda açıklayın... :D

Selamlar, saygılar...

dostum öncelikle aşağıda vereceğim linkten Appserv 2.5.7 programını bilgisayarına indir.

sonra kurmaya başla.

kurulum esnasında senden

Server Name:

Administrator's email adress:

isteyecek buraları kafana göre doldur.

sonra Mysql server configurasyon penceresi gelecek karşına

burayada kafana göre bir password ver ama unutma verdiğin passwordu.

dil seçeneğini de utf8-unicode veya iso-8859-9 turkish seçebilirsin.

sonra kurulumu finish der bitirirsin.

appserv paketini bilgisayarına kurarak PHP, MYSQL, Apache Server ve phpmyadmin i bilgisayarına kurmuş oldun.

şimdi internet exploreri çalıştırıp adres çubuğuna yaz ve enter le

explorer penceresine gelen sayfada üstlerde bulunan

phpMyAdmin Database Manager Version 2.9.0.2

linkine tıkla. karşına parola isteyen pencere çıkacak. kullanıcı adı yerine root yaz. parola yerine de kurulum esnasında senin belirlediğin paswordu yaz. password kısmını bazen boş da geçebiliyorsun.

sonra phpmyadmin içindesin.

yedeklediğin DB in makinendeki yerini biliyorsundur.

phpmyadmin sayfasında aşağıda olacak " içeri aktar "linkine tıkla

gelen sayfadan gözatı seç ve yedeklediğin DB i bul ve seç.

sonra alt köşede bulunan git düğmesine tıkla.

işte bu kadar.

eğer yedeklediğin db bozuk değilse (DB in xxx.sql şeklinde bir dosya olacak) mysql serverine db in gelir.

kontrol için sol taraftakı veritabanlarına tıkla.

senin DB orda olmalı. DB ni tıklarsan içindeki tabloları görürsün. Tablolarındaki verilerin türkçe karakter sorun olup olmadığını anlamak için ilgili tabloyu soldan seç ve yukarıdaki menüde gözatı seç. tablondaki verileri göreceksin. şimdi veritabanın MySQL içinde.

c:\appserv\www içine kod dosyanı atıp çalıştırarak (tabi bağlantısını yapmalısın) (

Please register to see this content.
xxx.php gibi) kontrol edebilirsin.

kolay gelsin.

selamlar öncelikle hocam!

yapman gereken phptriad kurmak [ Download adres : ] ve

e girip orda db yi import etmektir...

bi sorun yaşarsan yaz yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiği kadarıyla..

bir websitesinde ise şöyle anlatılmıştır:

Kurmuş olduğumuz PhpTriad programı ile artık Windows üzerinde Php uygulamalarımızı yazabilir ve test edebiliriz. Peki veritabanı açmak istersek yada mevcut veritabanları üzerinde editlemeler yapmak istersek bunu program üzerinden nasıl sağlayacağız? Bu sorunun yanıtı
urlsinde gizlidir. Bu adresi yazıp sayfayı çağırdığınızda karşısınıza PhpMyAdmin bölümü gelecektir. PhpMyAdmin Mysql programının web tabanlı kontrolünü sağlayan en iyi yazılımdır ve Açık Kaynak kodludur. Bu alanda istediğiniz kadar veritabanı açabilir, mevcut veritabanlarını editleyebilir, bilgi ekleyip çıkarabilirsiniz. Sayfada sol bölümde henüz veritabanı açmadığınız için Test ve Mysql adında iki veritabanı bulunacaktır. Sağ bölümde ise Mysql versiyonunu belirtir bir alan ve onun altında yeni veritabanı eklemek için bir form göreceksiniz. Bu alanlardan Mysql kontrolünü sağlayabilirsiniz. (PhpMyAdmin dilini yine sağ tarafta bulunan PhpMyAdmin tablosundan yapabilirsiniz, bu tablonun altında dillerin listelendiği bir alan göreceksiniz)

Ben öncelikle hepinize çok teşekkür ediyorum...

Aslında ismini verdiğiniz programların hepsini daha önce denedim, şu andada Xampp kurulu;

Sorun şu ki: DB şu an itibariyle zipli hali 6.7 Mb, açık hali ise yaklaşık 29 Mb, gerek zipli halini, gereksede açık halini atmaya kalktığımda, yani her iki durumdada hata iletisi alıyorum, çözümü belki çok basit bişey ama ben bulamadım henüz... :wub:

Zipli hali hatası:

Açık halinde ise bu hata çıkıyor:

SQL i Bölmen Gerekiyor..

Bunu Kendi Elin ilede Yapabilirisin ama Riskli ve Sorunlu..

NotPad vb. Bir Editör ile image.sql (artık senin yedeğinin adı ne ise) i Açıp diyelimki 1000 Satır Seç -> Kes -> phpmyadminde yapıştır -> Çalıştır, Sonra 1001-2000 Satırlarını Seç vs........... Gördüğün Gibi Çok ilke Bir Yol :D Ama bende Zamanında Senin Gibi Sıkışmış ve Bu Yolu Bulmuştum, Sorun Yoktu ama Çook Vakit Alır artı Hata Yapma Olasılığınız Yüksek (yanlış seçim vs... gibi)

Php ile ilgilendiğim Zamanlarda SQL Tablolarını Yöneten, Bölen Birleştiren vs... Bir Program Vardı, Ondan Sonra işim Kolaylaşmıştı ama inanın Şuan Programın adı Dahi Hiç Aklıma Gelmedi :wub:

Eski Arşivimi, CD lerimi vs.. bi Karıştırayım ama Hiç Ümidim Yok :D

dostum hala yedek veritabanını local makinene atamadıysan

6mb lık DB ini 1mb lık paketlere ayıran iki programın linki

alttaki senin için daha kullanışlı gibi.

SQLDumpSplitter ve Xt-SqlCutter

SQLDumpSplitter i kullanırsan penceresindeki skip comment lines işaretini kaldırmayı unutma.

ilk parçadan başlayarak dB ini MySQLe aktarırsın.

hadi kolay gelsin

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...