Jump to content

İntel E5200 Overclock Yapmak İstiyorum!

taraftar13
 Share

Recommended Posts

CPU Clock Ratio yu yavaş yavaş yükselt önce x13 yap rest at bilgisayarı zorla sonra x14 diye devam et bilgisayarın maximum stabil kaldığı değeri bulduktan sonra o çarpana getir.

e5200 çarpan kilidi açık bir işlemci değil..12 kısmını artıramazsın yani..fsb yi oynayacaksın..bios girdiğinde ctrl+f1 e bas..sonra bu menüye tekrar gir ve fotosunu buraya ekle..ctrl+f1 ile o menü biraz daha genişleyecek..gigabyte anakartların özelliğidir o..ram lerin 667mhz lik değil mi?

Edited by slkcer

CPU Host Clock Control seçeneğini Enable yap.Sonra Frequency'yi 10ar 10ar artır.Zaten görürsün orada kaç ghz'ye yükseldiğini.
E8400'de voltajsız 3.00'dan 3.60'a rahatlıkla çekiliyor :) Hadi kolay gelsin.

[quote name='Seqtör7' date='29 May 2011 - 08:24 ' timestamp='1306657493' post='1020312']
[php]http://www.tnctr.com/topic/172797-ythlemci-sodhutma-resimvideo-en-garanti-sodhutma/page__p__1020222#entry1020222[/php]

Al bunuda yap.
[/quote]

şaka gıbısın ya adam overclock yapmak ıstıyor sen en garantılı sogutma dıyorsun

Anakartın Gigabyte bunla ilgili anakartın easy tune adlı programını kurup işletim sistemi üzerinden sistemin kararlı olduğu değerleri öğrenip daha sonra bios üzerinden bu değerleri deneye bilisin böyle sistemin zarar görmesini engelemiş olursun.

[quote name='slkcer' date='28 May 2011 - 23:23 ' timestamp='1306625036' post='1020241']
e5200 çarpan kilidi açık bir işlemci değil..12 kısmını artıramazsın yani..fsb yi oynayacaksın..bios girdiğinde ctrl+f1 e bas..sonra bu menüye tekrar gir ve fotosunu buraya ekle..ctrl+f1 ile o menü biraz daha genişleyecek..gigabyte anakartların özelliğidir o..ram lerin 667mhz lik değil mi?
[/quote]

Kardeş ctrl+f1 ile menüyü açtım işte görüntüler bu bunlardan neler ile oynamam gerekiyor?

[img]http://i1106.hizliresim.com/2011/6/2/9003.jpg[/img]
[img]http://i1106.hizliresim.com/2011/6/2/9022.jpg[/img]

cpu host clok control enabled yap..pci express frequency auto dan 100mhz olarak değiştir..cpu host clock control enabled yapınca altındaki cpu host frequency kısmı açılacak..burada işlemcin için orjinal değer 200mhz dir..bunu artırarak overclock yapacaksın..işlemci orjinal çarpanın 12,5,bu değişmez(yukarı çıkmaz ama aşağı iner, o zaman hız düşer ayrı konu)200mhz ilk etapta 240mhz yap..bu şekilde 3ghz olacak..voltajlarla sakın oynama..240mhz yaptıktan sonra -system memory multiplier(spd)- kısmını değiştireceksin..buradaki değerleri ben şuan göremiyorum ama vereceğin değer işlemci fsb ni 240mhz yaptıktan sonra ram hızını ayarlıyacak..bu yüzden o değeri değiştirince hemen altındaki ram hızına bak..667mhz yi geçmesin(ram lerinin 667mhz olduğunu düşünerek yazıyorum bunu,resimde öyle)667mhz yi az geçebilir yada altında kalabilir bu önemli değil..şuan voltajla oynamadan yapman gerekenleri yazmaya çalışıyorum sadece..diğer menülerde(bios ana menü altında ilk yada ikinci kısımıda) olan -cpu eist- ve -c1e- değerleri enable ise onlarıda disable yap(yüke göre işlemcinin hızını düşürme/artırma özellikleri)..sistemin açılmaz vb bir durum olursa korkma zarar görmez ama pili çıkarıp ayarları sıfırlaman gerekebilir(gerçi açılmazsa muhtemelen anakart sıfırlar zaten)..eğer açılırsa cpuz ile ekran görüntüsü al ve ekle buraya(normal ve spd kısmını 2 sinide) TÜM RİSKLER SADECE SANA AİT BUNUDA UNUTMA

Edited by slkcer

[quote name='slkcer' date='02 June 2011 - 16:47 ' timestamp='1307033231' post='1022945']
cpu host clok control enabled yap..pci express frequency auto dan 100mhz olarak değiştir..cpu host clock control enabled yapınca altındaki cpu host frequency kısmı açılacak..burada işlemcin için orjinal değer 200mhz dir..bunu artırarak overclock yapacaksın..işlemci orjinal çarpanın 12,5,bu değişmez(yukarı çıkmaz ama aşağı iner, o zaman hız düşer ayrı konu)200mhz ilk etapta 240mhz yap..bu şekilde 3ghz olacak..voltajlarla sakın oynama..240mhz yaptıktan sonra -system memory multiplier(spd)- kısmını değiştireceksin..buradaki değerleri ben şuan göremiyorum ama vereceğin değer işlemci fsb ni 240mhz yaptıktan sonra ram hızını ayarlıyacak..bu yüzden o değeri değiştirince hemen altındaki ram hızına bak..667mhz yi geçmesin(ram lerinin 667mhz olduğunu düşünerek yazıyorum bunu,resimde öyle)667mhz yi az geçebilir yada altında kalabilir bu önemli değil..şuan voltajla oynamadan yapman gerekenleri yazmaya çalışıyorum sadece..diğer menülerde(bios ana menü altında ilk yada ikinci kısımıda) olan -cpu eist- ve -c1e- değerleri enable ise onlarıda disable yap(yüke göre işlemcinin hızını düşürme/artırma özellikleri)..sistemin açılmaz vb bir durum olursa korkma zarar görmez ama pili çıkarıp ayarları sıfırlaman gerekebilir(gerçi açılmazsa muhtemelen anakart sıfırlar zaten)..eğer açılırsa cpuz ile ekran görüntüsü al ve ekle buraya(normal ve spd kısmını 2 sinide) TÜM RİSKLER SADECE SANA AİT BUNUDA UNUTMA
[/quote]

Benim ram ler normalde 800mhz, ve dediğin gibi bu değerlerde yaptım ama bilgisayarım özlelikler kısmından bakınca hala 2.50 ghz gözüküyor :S Bu arada yardım etmeye çalıştığın içinde teşekkürler.

[img]http://i1106.hizliresim.com/2011/6/2/10908.jpg[/img]
[img]http://i1106.hizliresim.com/2011/6/2/10916.jpg[/img]
[img]http://i1106.hizliresim.com/2011/6/2/10923.jpg[/img]

-cpuz- programının bir görüntüsünü eklermisin..birde dram timing kısmını neden oynadın..auto da sorun mu verdi?birde o neden hala 2,5ghz bilmiyorum ama şu windows puanı güncelleştirilen yeri kurcalarmısın..birde system voltaj kısmını normal olarak değiştir..auto yapma..normal olsun

Edited by slkcer

[quote name='slkcer' date='02 June 2011 - 19:07 ' timestamp='1307041640' post='1023080']
-cpuz- programının bir görüntüsünü eklermisin..birde dram timing kısmını neden oynadın..auto da sorun mu verdi?birde o neden hala 2,5ghz bilmiyorum ama şu windows puanı güncelleştirilen yeri kurcalarmısın..birde system voltaj kısmını normal olarak değiştir..auto yapma..normal olsun
[/quote]

[img]http://i56.tinypic.com/qq50rr.png[/img]

Ayrıca dram timig kısmını auto yaptım ama system voltaj kısmını norrmal yapınca bu hatayı veriyor

[img]http://i52.tinypic.com/2qx3gwl.jpg[/img]

Edited by taraftar13

işlemci overclock yaparsan bilgisayarım özelliklerinde bir değişiklik olmas orası güncel bilgiyi tutmaz sistemdeki parçanın açıklamasını sunar bize o yüzden cpu-z programını kullanabiliriz değerlere bakmak için ..

o hata değil sadece ayarlanmadı diyor bırak desin..fsb 240 olarak görünüyor..windows altında neden öyle onu anlamadım..birde -eist- ve -c1e- ayarlarını kapatmamışsın..o yüzden yüksüzken 12.5 olanı çarpanı 6 ya düşürmüş..kapatsaydın 3ghz görünürdü

artırırsın ama voltaj isteyebilir..fsb artınca ram de artacağı için ram de voltaj isteyebilir..yani işlemci ve ram e voltaj vermen gerekebilir ki burada bir konu daha devreye girer..kullandığın powersupply ne marka kaç watt?birde o voltajları yapanlara sorman yada küçük küçük artışlarla deneye deneye bulman ve her seferinde sisteme kararlılık testi yapman gerekecek..ben voltajsız ve sıkıntısız(test vb çok uğraşırsın) olsun diye 3ghz civarında önerdim

[quote name='slkcer' date='03 June 2011 - 18:41 ' timestamp='1307126477' post='1023665']
artırırsın ama voltaj isteyebilir..fsb artınca ram de artacağı için ram de voltaj isteyebilir..yani işlemci ve ram e voltaj vermen gerekebilir ki burada bir konu daha devreye girer..kullandığın powersupply ne marka kaç watt?birde o voltajları yapanlara sorman yada küçük küçük artışlarla deneye deneye bulman ve her seferinde sisteme kararlılık testi yapman gerekecek..ben voltajsız ve sıkıntısız(test vb çok uğraşırsın) olsun diye 3ghz civarında önerdim
[/quote]

Peki teşekkürler
Zaten böyle bir işlemci için daha fazlasını zorlamamak gerekir herhalde.

[quote name='coolvars' date='04 June 2011 - 09:52 ' timestamp='1307181158' post='1023932']
şunu unutma ki mevcut işlemcinin hızını arttırmakla performansı arttıramazsın...en kısa yol işlemciyi değiştirmektir..

e6800 gibi yada e7600
[/quote]

Zaten daha sonra i5'e geçmeyi düşünüyorum.