Jump to content

Monitördeki Ilginç Sorun

gkhnx
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Lcd monitörümde bir arıza meydana geldi. Daha doğrusu arıza monitörde mi kasada mı çözemedim.

Bilgisayarımı açtığımda bios ekranı gelir gelmez monitör kapanıyor (fakat ledin ışığı yanıyor). Daha sonra windows 7 hoş geldiniz ekranı geliyor 1 sn kadar görünüp hemen kapanıyor. Masaüstü de 1 sn kadar görünüp kapanıyor. Monitörün açma kapama düğmesine defalarca basıyorum o şekilde monitör açılıyor.

Ramleri,Psu yu, Ekran kartını defalarca söküp taktım. Monitörün kablolarını defalarca söküp taktım. Ekran kartını söküp VGA dan denedim. sorun düzelmedi.

Sorunun kaynağı ne olabilir.

Programsal olabilirmi acaba güvenli modda açmayı denedinmi eğer güvenli modda açılıyorsa başlat çalıştır msconfig başlangıç kısmına bi bak derim açılışta çalışan programları tümünü devre dışı brakmanı öneririm birde çok kurcalayıp çok deneme yapmışssın gibi görünüyor Bıos ayarlarınıda sıfırla derim
[color="#FF0000"]BUDA BIOS'UN O KONUDA NE KADAR ÖNEMLİ ROL ALDIĞINI ANLATAN BİR AÇIKLAMA [/color]
BIOS Biligsayarın yazılımlarını ve donanımlarını hazır hale getirir.bu işleme booting denir. BIOS "Basic Input/Output System; Temel Giriş/Çıkış Sistemi", bilgisayarın ilk açılma işlevini yerine getiren yazılımdır. BIOS yazılımı bilgisayarda kuruludur ve bilgisayar açılırken bilgisayar tarafından işletilen ilk koddur(“önyükleme bellenimi- boot firmware”).BIOS’ un temel işlevi işletim sistemini yüklemek ve başlatmaktır;bilgisayarı diğer donanım ve yazılımların çalışmasına hazır hale getirmektir. Bilgisayar başlatıldığında BIOS’ un ilk işi klavye, hard disk, CD/DVD sürücüsü, fare gibi sistem aygıtlarını tanımlamak ve kullanıma hazırlamaktır.

Acronis ile geri yükleme yaptım. Bios pilini söküp taktım. Ekran kartını söktüm onboard olarak denedim. 2 tane monitör kablosuyla hem DVI hemde VGA olarak denedim. Kasa ve yazılım görünüşe göre normal olarak çalışıyor. sorun ne bi türlü anlayamadım. ilk defa böyle bi şeyle karşılaşıyorum.

Arkadaşlar sorun monitörde. Hepinize teşekkür ederim.
Yaptığım araştırmalara ve denemelere göre lcd monitörümün kondansatörlerinden bir veya bir kaçı arızalanmış. 3-5 liralık kondansatör değişimi için 250 YTL fiyat biçtiler -)

Çözüm öneriniz var mı?

Edited by gkhnx

[quote name='tiestolga' date='02 June 2011 - 09:27 ' timestamp='1307006871' post='1022705']
bir tekik servisçi olarak aynı olay 2 gün önce aynı olay başıma geldi.monitor philips'ti.
içini açtım kondansator şişmiş aynı volt değerinde yeni bi tane alıp lehimle değiştirdim.sorun kalktı
[/quote]

Seninki voltaj katındaymış halletmişin.adamın sorunu interface katında olsaydı ne olacaktı? -_- .Ayrıca sadece voltaj değil kapasite değerini de göz önünde bulundurmak lazım 10 v 1000 uf a yeriene 10v 470 uf takacak halin yok heralde.;)

Edited by efk_715

Pc açılır açılmaz oluyor. Bios ekranı gelince 1sn görünüp kapanıyor. Donanım yazıları gelince 1 sn açılıp kapanıyor. Hoşgeldiniz yazısında da 1 sn görünüp kapanıyor. Bilgisayar açık ve monitörün açma kapama ışığı yanıyor fakat ekran siyah. 15 20 sefer arka arka açıp kapıyorum. En sonunda açılıyor. Kabloları değiştirip hem vgi hem dvi ayrı ayrı denedim. Ekran kartını söküp taktım ve onboard tan denedim. sorun devam etti.

Sıcaklıklar:
Anakart 44 °C (111 °F)
CPU 20 °C (68 °F)
CPU #1 / Çekirdek #1 88 °C (190 °F)
CPU #1 / Çekirdek #2 88 °C (190 °F)
Aux 85 °C (185 °F)
Seagate ST3250310AS [ TRIAL VERSION ]

Soğutucu Fanlar:
CPU 2206 RPM
Kasa 2304 RPM

Voltaj Değerleri:
CPU Çekirdek 1.15 V
+2.5 V 1.78 V
+3.3 V 3.23 V
+5 V 5.08 V
+12 V [ TRIAL VERSION ]
VBAT Akü 3.15 V
Debug Info F 0132 0125 FFFF 0000 0000
Debug Info T 85 44 20
Debug Info V 48 6F CA BD BB 00 4B (7E)

güzel kardeşim kondansöterler bu tür hatalar verir bi televizyoncuya dahi götürsen değiştirir ama şu var eğer ekranın düğmesine her bastıgında sadece 2 sn bi görüntü gelip gidiyosa florasanlardan yapar ki en çok karşılaştıklarımızda bunlar bir tanesi patlasa dediğin sorunu verir ikisi patlasa hiç görüntü alamazsın
florasanların taneside 45 tl civarı bilgin olsun