Jump to content

Aynı Hard Disk E Farklı Işletim Sistemleri

papazjoe
 Share

Recommended Posts

[quote name='papazjoe' date='03 June 2011 - 14:31 ' timestamp='1307107914' post='1023420']
Merhaba arkadaşlar aynı harddiske iki farklı işletim sistemi kurmak istiyorum biri xp diğeride window 7 olacak bu işlemi nasıl yapacağım hakkımda ayrıntılı bilgi verebilir misiniz ?
[/quote]

önce xp sonra w7 kurmanız gerekir

xp kurarken hard diski en az 2 bölüme ayırın :

[b][font="Century Gothic"][quote name='papazjoe' date='03 June 2011 - 17:21 ' timestamp='1307114479' post='1023486']
arkadaşlar ben bunu harddiski bölmeden yapmak istiyorum farklı birimlerde olmayacak c: birimde xp de win7 de olacak
[/quote]

o dediğin imkansız.
en az 2 diske böleceksin.[/font][/b]

hardiskde c yi iki ye böl birine xp diğerine windows 7 kurabilirsin.Bölmeden kurmaya kalkarsan sürekli hata alırsın kesinlikle kuramazsın.
En temiz kurulum madem c ye iki işletim sistemi kurmak istiyorsun sadece c yi ikiye bölmen olacak
böldükden sonra ilk kuracağın xp olmalıdır,sonrasında windows 7 yi kurarsan acılışda sana iki secenek cıkacak

windows 7
windows xp

diye bunlardan hangi işletim sistemini secersen , o işletim sistemiyle başlayacakdır

ayrıntılı bilgi icin hayaletadam61[b][color=#FF0000]Forumda msn, mail, adres, gerçek isim vs. bilgilerinizi paylaşmayınız[/color][/b].com dan bana mail atabilirsin

bende xp ve windows 7 kullanıyorum aynı pcde. xp cd sini tak çalıştır nereye kurulcağını sorduğunda harddiskte iki bölüm ayır (C: D:)
C: ye xp kur( D: olabilir )
kurulum bitince
windows 7 dvd sini tak w7 yi D: (C: de olabilr) ye kur kurulum bitince açılışlarlarda
1)Daha Önceki Windows Sürümü
2)Windows 7

diye sorcak hangi iletim sistemini açcaksan onu ok tuşu ile seç

NOT:Kurulum sırası windows xp sonrada windows 7(çünkü xp yi sonra kurarsan windowss 7 boot manager mbr den silinir sadece xp yi açabilirsin)
eğer böyle bir durum olursa çalışn işletim sistemine [color="#0000FF"]EasyBCD[/color] kur orda (windows boot manager,Grub,LİLO vs)ön yükleyicilerden birini kur tavsiyem sadece windows warsa windows boot manager ı kur. Aynı programla ön yükleycide seçenek adlarını değiştirebilirsin

bilgisayarın iyi ise harddiskte aynama yapmadan sanal makinede kur

Edited by g.a

[quote name='papazjoe' date='03 June 2011 - 15:21 ' timestamp='1307114479' post='1023486']
arkadaşlar ben bunu harddiski bölmeden yapmak istiyorum farklı birimlerde olmayacak c: birimde xp de win7 de olacak
[/quote]

Sen bir dene akıllı arkadaşım sonuçları bizede söyle bilgilenelim. ;)

[quote name='coxefgun' date='03 June 2011 - 15:50 ' timestamp='1307116255' post='1023513']
[b]Windows 7 kur, sonra Windows XP Mode kur. Aynı şey ;)[/b]
[/quote]
coxefgun , xp mode demişsin bunu biraz araştırdım ve kurdum ama masaüstüne falan kısayol gelmiyor denetim masasında xp mode gözüküyor ben bu yüklediğim xp mode yi nasıl çalıştırabilirim ? bilgisayarımda sanallaştırma yazılımı olarak virtual pc var

[quote name='coxefgun' date='03 June 2011 - 17:50 ' timestamp='1307116255' post='1023513']
[b]Windows 7 kur, sonra Windows XP Mode kur. Aynı şey ;)[/b]
[/quote]

maalesef aynı şey değil istersen bir nfs under 2 açmayı dene

[b]nfs under 2 nedir ya :blink:

Eğer bahsettiğin şey Need For Speed Underground 2 ise zaten Windows 7 de çalışan bir oyunu niye sanal XPde uynayayım ki? XP Mode'un amacı, Vistadan sonra kaldırılan bazı uygulama desteklerinin geri getirilmesidir. Yani eski bir yazılımı Windows 7 üzerinde çalıştıramıyorsan XPde çalıştırabilirsin. Onun dışında bir işe yaramaz. Bu ve bunun gibi sanal si,stemlerin tek amacı budur.

Hala diretmekteyseniz "XP kullanıcam" diye, yapacağım birşey yok.[/b]