Jump to content

Yeni Laptoba Windows Kurulumu

bilalozdemir
 Share

Recommended Posts

CD'lerin içeriğini bilseydik daha kolay cevap verebilirdik. Sadece tahmin yürütebiliriz. Aldığın laptop free dos'mu yani üzerinde linux olabilir yüklü değil diyorsun cd'lerde olabilir. Yok atıyom Windows 7 Home Premium mu? yani satın alırken özellikleri neydi? Örneğin İşletim sistemi: Free Dos, İşletim sistemi: Windows 7 Home Premium gibi yazması lazım. Windows'lu aldıysan kurulumlu gelmesi gerekir. Ama tahminim seninkisi free dos. Yani senin laptop aynı özelliklere sahip windows yüklü laptoplardan ucuz olabilir. Sebebi windows satın almadığın için. ;)

CD'lerin içeriğinden belli olur birisinde muhtemelen işletim sistemi vardır. Diğerinde ise driverlar olabilir.
Eğer Free Dos ise buradan isteğin işletim sistemini (Linux, XP, Vista, Windows 7 gibi) indirip kurabilirsin. Yok windows ise zaten senin laptop'un altında windows ürün anahtarı'nın etiketi yapıştırılmıştır. Windowsunu kurarak ve ürün anahtarında da yazdığı gibi windows sürümün ne ise örneğin home premium gibi kurulum sırasında ürün anahtarını girerek kurulum yapabilirsin. ;) Eğer Ultimate gibi yüksek sürüm istiyorsan kurulum yapıldıktan sonra Anytime Upgrade yönetimiyle key girerek sürümünü Ultimate yapabilirsin ;)
Tabii buradan indirdiğin Windows 7 ler hariç o zaman hangi sürümü istersen onu kurarsın. :D

[b][u]Anytime Upgrade Yönetmi:
[/u][/b]
[url="http://www.tnctr.com/topic/174390-windows-anytime-upgrade-wau/page__p__1032542__hl__+any++upgrade__fromsearch__1#entry1032542"]http://www.tnctr.com/topic/174390-windows-anytime-upgrade-wau/page__p__1032542__hl__+any++upgrade__fromsearch__1#entry1032542[/url]

Edited by alias007

Evet bizde ucuz olsun diye windowssuz aldık bende windows 7 cd si var şuan pc açık ve şöyle yazıyor.
Welcome to FreeDOS
CuteMouse v1.9 FreeDOS
Installed at ps/2 port
C:\>

bunların üstünde bişiler daha yazıyor bundan öncede 1 2 3 diye seçenekler çıkıyor.Herhangi bi işlem yapamıyorum F8 filan olmuyor.

freedos işletim sistemi var bilgisayarında, anladığım kadarıyla aldığın laptopta lisanslı windows yok. forumdan windows 7 indirip kurman gerekecek. windows cd sini tak. ilk açılışta ekran açıldığı anda sürekli F8 tuşuna bas çek.cdromu görüyorsa kuruluma başlar zaten. görmüyorsa farklı bir tuş ise açılış sırasında ekranda yazar.
hızlı geçiyorsa klavyeden pause tuşu ile durdurup bakabilirsin
yada delete tuşuyla ilk açılışta biosa gir orada boot device ayarlarında ilk sırayı cdrom yap

Edited by bates54

Şimdi Windows 7 dvd sini takıyorum,dvd yi okuyor ama ekrana kurulum aşaması gelmiyor,ekran hala freedos olarak kalıyor....

Windows 7 DVD sini sürücüye koyduktan sonra başka bir işlem mi yapmam gerekiyor?

Yardımcı olursanız çok memnun olurum arkadaşlar,şimdiden teşekkürler....

[quote name='bilalozdemir' date='25 June 2011 - 20:53 ' timestamp='1309028034' post='1035494']
evet freedos ama dvd okumuyor o yüzden kuramıyorum windowsu
[/quote]

biostan dvdyi basa al yada f12 boot menuden dvdyı secıp kuruluma gecebılırsın

:) Valla yine tahmini olarak gideceğim her pc'nin bios a girişi farklıdır kimisi del tuşuyla girer kimisi atıyom F1 gibi fonksiyon tuşuyla girer. Biostan boot özelliğini disable ise enable yapıp 1nci sırada CD/DVD yaptıysan ve Windows cd/dvd'sini taktığın laptop a reset attığında boot ekranı yanı [i][b]"cd yi yüklemek için herhangibir tuşa basın"[/b][/i] yazısı çıkmıyorsa o zaman cd/dvd'de problem vardır yani o cd/dvd bootable özelliğinde değildir. CD/DVD'yi bootable özelliği olup olmadığını anlamak için ancak başka bir PC ye takarak öğrenebilirsiniz. Yine o pc'nin biostan boot özelliğini açarak sonra cd/dvd yi takarak reset attığınızda [b][i]"cd yi yüklemek için herhangibir tuşa basın"[/i][/b] gibi yazı çıkmıyorsa demek ki ocd/dvd bootable özelliğinde değildir. Buradan veya başka bir yerden indirdiğiniz işletim sistemleri illa bootable olacak diye bir şey yok.

Bootable yapabilmek için aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsin ;)

[u][b]Bootable CD/DVD Yapmak:

[/b][/u] Örneğin C'nin içerisine 3 klasör oluşturun! windows64exe, windows64iso ve windows64dvd
Sırasıyla şu işlemleri yapınız!
1- C'de windows64exe klasörünün içerisine oscdimg.exe dosyasını internetten bulun ve atın!
2- Elindeki mevcut iso dosyasını ya da dvd'yi komple C'deki windows64iso klasörüne atın!!
3- Cmd'yi (komut İstemini) çalıştır! C:\ ye gelin! cd.. yazarak gelebilirsiniz.
4- C:\ ye gelince cd windows64exe yazın ve enter a basın! C:\windows64exe> olacak yani.
5- ve buraya sırayla şunu yazın:

oscdimg -n -m -bc:\windows64iso\boot\etfsboot.com c:\windows64iso c:\windows64dvd\windows64dvd.iso

6- işlem bitince C'deki windows64dvd'de yeni boot edilebilir yeni iso dosyanızı bulacaksınız!!
[u][b]

Oscming.exe Dosyasını Buradan İndirebilirsiniz:

[/b][/u]depositfiles.com/en/files/d8zxuifur

[img]http://yxobnw.bay.livefilestore.com/y1pXVUEAdEPQ8GjlgzAsrQ_emgmt6k0DTczHhvaM0z7J-Jq90jEr3nOYcYJK9BNub0LHet-CFizgO-MPC9-cmJNWiVKJvaAEpnH/ALIAS007.gif[/img]
[img]http://yxobnw.bay.livefilestore.com/y1pTSfo30D_-GRAz59b1oeReflbL-pkBP9dgVIp6c5G3jR6DfyBT60AJxZymQFQVHV7vfeDJp8_LUIC4ebd99i1rB5XhlklnIcq/ALIAS007.gif[/img]

Rica ederiz sorunun halolduğuna sevindim. :) Böylelikle tnctr de bir problem daha sonuçlanmış oldu. :D

[img]http://yxobnw.bay.livefilestore.com/y1pXVUEAdEPQ8GjlgzAsrQ_emgmt6k0DTczHhvaM0z7J-Jq90jEr3nOYcYJK9BNub0LHet-CFizgO-MPC9-cmJNWiVKJvaAEpnH/ALIAS007.gif[/img]
[img]http://yxobnw.bay.livefilestore.com/y1pTSfo30D_-GRAz59b1oeReflbL-pkBP9dgVIp6c5G3jR6DfyBT60AJxZymQFQVHV7vfeDJp8_LUIC4ebd99i1rB5XhlklnIcq/ALIAS007.gif[/img]