Jump to content

Marmara Denizinde 5,2 Şiddetinde Deprem Meydana Ge

bilekpoll
 Share

Recommended Posts

Ben sağlamım evdeki hayvanlar sağlam civcivler depremden önce kudurdular dedim noluyo bunlara 2 dk sonrada koltuk sallanmaya başladı sonra deprem haberlerini görünce anladım ufacık civciv bile bizden akıllı yav :rolleyes:

Edited by Rihanna

[quote name='Rihanna' date='25 July 2011 - 21:31 ' timestamp='1311618675' post='1051704']
Ben sağlamım evdeki hayvanlar sağlam civcivler depremden önce kudurdular dedim noluyo bunlara 2 dk sonrada koltuk sallanmaya başladı sonra deprem haberlerini görünce anladım ufacık civciv bile bizden akıllı yav :rolleyes:
[/quote]

Bu dediğin gibi hayvanların sinyal alma hisleri kuvetlidir,yapılan araştırmalarda hayvanlar deprem gibi afetleri daha önce algılamaları tezleri kuvetlendirmektedir.Evibizde beslediğiniz hayvanları izleyerek bu tür aktiviteleri izlyebilirisiniz.

Oluşan deprem beklenen ana fay yakınlarında meydana gelmiştir.Şimdilik korkulacak ve paniğe sebep yoktur,lakin beklenen deprem sinyallerini vermekte ama ana fayda oluşabilecek büyük patlama zamanı bilinmemektedir,her zaman olabir lakin evleriniz sağlam ve güvenliğinden eminseniz korkulacak bir şey yoktur.

[quote name='mucit41' date='25 July 2011 - 20:54 ' timestamp='1311620061' post='1051719']
Bu dediğin gibi hayvanların sinyal alma hisleri kuvetlidir,yapılan araştırmalarda hayvanlar deprem gibi afetleri daha önce algılamaları tezleri kuvetlendirmektedir.Evibizde beslediğiniz hayvanları izleyerek bu tür aktiviteleri izlyebilirisiniz.

Oluşan deprem beklenen ana fay yakınlarında meydana gelmiştir.Şimdilik korkulacak ve paniğe sebep yoktur,lakin beklenen deprem sinyallerini vermekte ama ana fayda oluşabilecek büyük patlama zamanı bilinmemektedir,her zaman olabir lakin evleriniz sağlam ve güvenliğinden eminseniz korkulacak bir şey yoktur.
[/quote]
Desene bizim balıkları,köpeği,civcivleri ve tavuğu izlemem gerekecek :)

[quote name='Rihanna' date='25 July 2011 - 22:02 ' timestamp='1311620530' post='1051727']
Desene bizim balıkları,köpeği,civcivleri ve tavuğu izlemem gerekecek :)
[/quote]

Deprem öncesi hayvanlar

Bilim adamlari bu konuda ayriliga düsüyorlar. Kimine göre, "Hayir, deprem önceden anlasilamaz!", kimine göre de "Evet, anlasilabilir.."

Kanimca, kesin olarak depremin yeri, gün ve saatini anlamak, henüz mümkün degil. Ama, evet ama, dogaya biraz dikkat edilirse, depremin vurmasindan bir müddet önce, deprem vuracaginin sinyallerini veriyor.

Bu sinyaller nelerdir?

ITÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisligi Ögretim Üyesi ve Jeofizik Mühendisleri Odasi Baskani Prof.Dr. Ahmet Ercan, bu konuda çalismalari olan bir bilim adami. Kendisinin Temmuz 2000'de yaptigi açiklama söyle:

Böcek ve hayvan davranislari (1 saat - 3 gün öncesi)

At, esek, inek: iplerini koparirlar. Ahir kapilarindan disari çikmak isterler. Tepelere dogru kosarlar.

Tavsan ve fare: Binalarin üst katlarina kaçisirlar. Direklere tirmanirlar. Yere inmek istemezler.

Domuzlar: Hizla yukariya dogru kosarlar. Topragi delicesine eselerler.

Kediler: Kutu ya da çöp bidonu içine atlarlar. Top gibi sikisip, siddetle titrerler.

Köpekler: Korku dolu hiç durmadan havlarlar.

Baliklar: Göl ya da deniz tabaninin isinmasi sonucu yüzeye yakin yüzerler. Yilan baliklari ortadan kaybolur.

Ölü balik: Baliklar nedensiz bir sekilde ölür ve karaya vururlar.

Ördek, kaz, kugu: Göle girmek istemezler. Göldekiler ölebilir.

Ipek Böcekleri: Arka arkaya dizilirler.

Yengeç: Plajda yengeçler dolasir.

Martilar: Gruplar halinde karaya dogru uçarlar. Karada gürültülü bir sekilde bagirarak çembersel olarak uçarlar.

Büyükbas hayvanlar: 3-4 gün önce elektromagnetik isinlardan etkilenmeye baslarlar.

Karincalar:

Deprem öncesi hayvan davranislarinda belkide en önemlisi "Karincalardir". Eger eviniz 3. katin üstünde ise ve dairenizde karinca sayisinda büyük bir artis olusmussa, onlarin davranislarini izlemek akillica olabilir;

a) Yuvalarini terk ederler,

B) Yürüyüslerinde degisiklik olur (ates üstünde gibi yürürler)

c)Zincir olustururlar

d)Küme küme toplanirlar

e)Kümelerde kendiliginden ölüm sayisinin artmasi magnitude'un büyüyecegi anlamina gelir. (M6.5-7.0 gibi depremlerin hemen öncesinde bütün kümelerin %80'i ölür)

[quote name='mucit41' date='25 July 2011 - 21:21 ' timestamp='1311621703' post='1051733']
Deprem öncesi hayvanlar
.
Ölü balik: Baliklar nedensiz bir sekilde ölür ve karaya vururlar.

[/quote]
2 gün önce Japon balığım sebepsiz yere öldü :dribble:

[quote name='Rihanna' date='25 July 2011 - 19:30 ' timestamp='1311622213' post='1051736']
2 gün önce Japon balığım sebepsiz yere öldü :dribble:
[/quote]
[b]Vadesi dolmuştur...

Ayrıca mucit kardeşimiz söylediklerine katılıyorum.
Deprem birden meydana gelmez biz sadece birden olmuş gibi hissederiz önceden fay hatları hareketlenir vs.. olaylar olur.
Şunu da eklemek istiyorum.Bütün türlerin ses frekansları farklı olduğundan dolayı onlar duyabiliyor olabilir bizim duyamadımlarımızı...[/b]

DEPREM UZMANLARI NE DEDİ?
Prof. Ahmet Ercan, 5.2'lik depremin, büyük Marmara depreminin habercisi olarak yorumlanamayacağını söyledi. Prof. Ercan, "Büyük deprem gelmeden önce 6'ya kadar büyüklükteki depremlerin olmasını bekliyoruz. Bir depremin alıştırmasıdır bu. Jeofizik açıdan bilgi vermektedir. Vatandaş, 'Bunun arkasından büyük bir deprem gelir mi?' diye düşünüyor. Daha büyük bir deprem için uzun yıllar olduğu kanaatindeyim" şeklinde konuştu.

Depremin İstanbul için uyarı olduğunu kaydeden Prof. Naci Görür de, "Depreme neden olan fay, olası İstanbul depreminde kırılmasını beklediğimiz fayın hemen batı ucunda. Bu durum bölgenin gerilmekte olduğunu ve buna bağlı olarak irili ufaklı depremler olduğunu gösteriyor." dedi.

Sadece bu deprem üzerinde durulmaması gerektiğini kaydeden Prof. Görür, "Gerçek bir tehlike var ve bunun boyutu ile yeri belli. Büyük tehlike gelmeden önce yaşanan kırılmalar gösteriyor ki, Marmara'daki faaliyet devam ediyor." diye konuştu.