Jump to content

Taşınabilir Hard Disk Için Boot Menüsü Oluşturma?!

hezarpare
 Share

Recommended Posts

Üstadlar hepinize merhaba,
Taşınabilir hddmin içine win xp, hiren boot cd, win 7 vs.... gibi cdleri .iso formatıyla iamge olarak atacağım sonra bir boot menüsü hazırlayacağım hdd'yi takıp boot yaptırdığım zaman menüden hangi .iso ile açılış yapmak istiyorsam onu seçeceğim. Bu düşüncem mümkünmüdür, nasıl yapabilirim?

usb bellekler için yapılan işlemleri usb hdd içinde yapabilirsin forumda epey usb bellek hazırlama konuları var tavsiyem wintoflash programı ama bildiğim bu programların çoğu 2 gb. bellekleri desteklediği bu yüzden hdd yi 2 gb. ve kalan kısmı şeklinde ikiye bölmen gerekebilir yada şöyle yapabilirsin hdd yi boot edilme durumuna getirdikten sonra win98 sistemli açılış dosyalarını yüklersin bunlar command.com IO.sys msdos.sys ve autoexec.bat sonra nc gibi bir dos explorer programı ile istediğin dosyaları dostan çalıştırabilirsin

[quote name='erpol' date='27 July 2011 - 07:13 ' timestamp='1311750802' post='1052506']
usb bellekler için yapılan işlemleri usb hdd içinde yapabilirsin forumda epey usb bellek hazırlama konuları var tavsiyem wintoflash programı ama bildiğim bu programların çoğu 2 gb. bellekleri desteklediği bu yüzden hdd yi 2 gb. ve kalan kısmı şeklinde ikiye bölmen gerekebilir yada şöyle yapabilirsin hdd yi boot edilme durumuna getirdikten sonra win98 sistemli açılış dosyalarını yüklersin bunlar command.com IO.sys msdos.sys ve autoexec.bat sonra nc gibi bir dos explorer programı ile istediğin dosyaları dostan çalıştırabilirsin
[/quote]
hmmmm...... üstad dediğine göre her cd için hdd de yaklaşık 2 gb partition oluşturmam lazım. benim istediğim ise hdd deki .iso dosyalarını boot etmeyi sağlamak, forumu inceledim hep usb bellek için bahsedilmiş, peki dediğim sistemi yapabileceğim bir program yada yöntem varmıdır. Doğrudan .iso'ları atıyım yaptığım menüden seçiyim gibi...

wintoflash programı ile isoları boot menüsüne ekleyebiliyorsunuz ancak maximum ne kadar bir boyutta iso dosyasını tanır denemedim denemen gerek bence ama hdd yi dostan açıpta kullanmak bana daha mantıklı geliyor

[quote name='erpol' date='27 July 2011 - 07:28 ' timestamp='1311751724' post='1052515']
wintoflash programı ile isoları boot menüsüne ekleyebiliyorsunuz ancak maximum ne kadar bir boyutta iso dosyasını tanır denemedim denemen gerek bence ama hdd yi dostan açıpta kullanmak bana daha mantıklı geliyor
[/quote]
üstad tamam hdd yi dostan açıp kullanıyım da mesela hdd fat32 ben ntfs yada linux tabanlı çalışacağım o zaman nasıl olacak?!?!

[quote name='hezarpare' date='27 July 2011 - 10:41 ' timestamp='1311752514' post='1052519']
üstad tamam hdd yi dostan açıp kullanıyım da mesela hdd fat32 ben ntfs yada linux tabanlı çalışacağım o zaman nasıl olacak?!?!
[/quote]

o zaman hdd yi ikiye bölmen gerekebilir en iyisi şunu yap ben forumda görmüştüm sen zaten xp hiren ve win 7 isolarını kullanmak istiyorsun winsetupfromUSB programını kullan orada zaten aşağıda resimde görüldüğü gibi kutular var bunlara sırasıyla istediğin sistemi yükleyebiliyorsun yada hiçbirini yapmadan multiboot yani içinde xp hiren ve windows 7 olan çoklu açılış cd sinin isosunu bu program ile hdd ne boot ettirebilirsin forumda multibootlu sistem konularıda epey var beğendiğini indirirsin üstelik aralarında xp nin cd den çalışan (bartpe gibi) sürümleride var. en iyisi bu ama daha fazla iso dosyası ekleyemezsin tabii programla bunları yapmadan önce programdaki format usb diskle boot ettirelebilir şekle getiriyorsun önce max. ne kadar belleği formatlıyor bilmiyorum ama sanırım 4 gb. şayet böyle ise diski ikiye bölmen gerekecek.

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1311753294__ekran_alnts1.png[/img]

birde bunlara bak

http://www.tnctr.com/topic/173379-tam-bootable-usb-disk-hazyrlayycy/

http://www.tnctr.com/topic/100852-cddvd-hdd-ve-usb-icin-multiboot-hazyrlamak/

http://www.tnctr.com/topic/170166-en-basit-multiboot-usb-yapma-anlatymy/

Tamam teşekkür ederim. En kısa zamanda şu başlıkları da inceliyim. Benim iso yapmnak isteyişimin sebebi ilerleyen zamanlarda farklı cdlerde iso yapacağım yani bu işte hiren olur, password cracker filan olur. Yardımların için çok teşekkürler, Allah razı olsun, başım sıkıştıkca başını sıkıştırırım :)