Jump to content

Yazılım Müh Okuyacağım

mert_can
 Share

Recommended Posts

Herkese iyi günler ben seneye yazılım müh 1.sınıf başlayacağım . Bana neler önerebilirsiniz bölüme başlamadan az da olsa hazırlıklı olmak istiyorum , şimdiden teşekkürler .. Edited by mert_can

Muhtemelen okulda c yada c++ göreceksiniz ilk sene.Bunun dışında ortak dersler hep standarttır.mat, fizik,türk dili falan...Kendin türkçe dökümmanlardan kodlamanın temelini öğrenip derslere öle gidersen daha yararlı olur. Eğer yazılım mühendisi olacaksan belli bi programlama dilinde uzmanlaşmalısın ve bunun kararını daha birinci yada ikinci sınıfta vermelisin.Daha sonra da olabilir ama kendini geliştirmene olumsuz etkisi olur.Okulda verilen proje ve ödevlere bağlı kalma en önemli şeylerden biri de staj yaptığın kurumu çok dikkatli seçmelisin
Gerçi benim anlattıklarım hazırlıktan çok bölümün tamamını özetleyen bişey oldu ama umarım yardımcı olmuşumdur.

c++ ; c nin nesle tabanlı programlaya uyarlanmış halidir.Yani c de yazdığın tüm kodlar c++ ta çalışır.Fakat c++ ta kodlama daha kolay hale getirilmiş ve yeni özellikler eklenmiştir.(bence ikiside kıl,c de pointerlar konusuna çok uyuz olmuştum :rolleyes: )Ama daha sonradan ortaya çıkan ve nesne tabanlı olan java ve c# bunlara(c,c++) göre daha kolaydır.Özellike java anlaşılması en kolay dillerden biridir.Tabi benim görüşüm.

Edited by adamfirari

[quote name='adamfirari' date='27 July 2011 - 23:34 ' timestamp='1311798858' post='1052885']
c++ ; c nin nesle tabanlı programlaya uyarlanmış halidir.Yani c de yazdığın tüm kodlar c++ ta çalışır.Fakat c++ ta kodlama daha kolay hale getirilmiş ve yeni özellikler eklenmiştir.(bence ikiside kıl,c de pointerlar konusuna çok uyuz olmuştum :rolleyes: )Ama daha sonradan ortaya çıkan ve nesne tabanlı olan java ve c# bunlara(c,c++) göre daha kolaydır.Özellike java anlaşılması en kolay dillerden biridir.Tabi benim görüşüm.
[/quote]

Banada c# daha kolay gelmişti yada javaya hocasından kaynaklı bi soğukluk oluşmuş olabilir bende :D

1.sınıf ilk dönemde büyük ihtimalle C dili görürsün 2.dönemine yada 1.dönem sonuna doğru c++ a doğru bi geçiş olur. C dilini iyi kavramaya bak internetden falan araştırarak bi altyapı sahibi ol ve arkadaşların gıcık olduğu pointerlarada (hakkaten arada gıcıklık çıkarabiliyolar yazarken görürsün:) ) hakim olmaya bak okulda anlatıldığı vakit. Ve boş durma sürekli problem çözmeye, ufakda olsa projeler denemeye çalış aklına ne gelirse dene. Bölümün şimdiden hayırlı olsun.

Ben 1 sene visual basic gördüm 1 senede C# hangisi zor dersen C# daha zor ama mantığını öğrendikten sonra yapamayacağın program kalmaz çok geniş bi yazılım dili ama daha önce hiç uğraşmadım demişsin o yüzden direk C# başlarsan biraz zorlanabilirsin ilkten visual basic ile başla derim zaten zor bi yazılım dili değil mantığını anladın mı C# yaparsın ve C# öğrendin mi eğer hayatını kurtarırsın buna şahit oldum sayılır yani.Üniversite gezisine gittiğimizde adam daah okulu bitirmediği halde iş teklifi alıyou ve daha başlangıçta 3,500 tl maaaş alcaktı artık gerisi sen düşün derim
Şimdiden derslerinde başarılar bende tercih yapacam ama nereye gitcem bilmiyom :)

hic dil bilmene gerek yok kodları ezberlersin o kolay algoritmanı gelistirmeye yönelik calımalar yap birsirü yazılım sitesi var oradaki örnekleri inceleyebilirsin kenidne farklı ek kaynak edin hoca size kendi yazdıgı ktabı kakalamak isteyecektir
c yi ana dilin gibi ögren 2000tl baslangıc maası ile ise basla sonrası gelir
basarılar

Hocam ben myo okudum bilgisayar programcılığı üzerine bizede ilk sene turbo pascal gösterdiler daha sonra c,php,html,delphi,vtys gibi dersleri gösterdiler tabi okulun gösterdiği dersler sadece sana zemin hazırlıyor kendini geliştirmek sana kalmış birşey okulun öğrettiği bilgilerle bir yere varılmıyor malesef...