Jump to content

Vista Xp Karşılaştırması Ve Bir Kaç Soru?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

onboard dedikleri kart anakartın üstünde olur yani çıkartılmaz arkadaşlar senin kartının onboard
olduğunu söylüyor bence değil ati onboard ekran kartı hiç görmedim genelde intel dir onboard kartlar
ayrıca anakartlarda harici hart yuvası olur agp8x yada 16x pci express
bence siz eniyisi orjinal neyiniz varsa onu kullanın vistanız varsa onu kullanın
aero özelliğini kapatın çok önemli birşey değil bence vistanın win7 den ağır olduğunu söyleyen arkadaşlar var
demekki bu olay pc ye göre değişiyor yada bazıları hiç kullanmamış sallıyorlar benim sistemde en hızlı xp çalışıyor sonra vista sonra win7

sistemim intel core 2duo e 7400 2.80 ghz 4gb ram 2x2 anakart asus p5kpl ddr2 ekran kartı
nvidia 9800gtx+ bu kartı genelde 9800gt ile karıştırırlar alaksı yok performans iki kat fazladır ondan
win7 kartıma 7.0 puan veriyor ve 2x6pin güç girişine sahip psu highpower 500 watt
bu sistemde performans sırası xp vista win7 lisanslı sistemin yoksa xp kullan bence sistemin yetersiz
en çokta ekran kartı değiştirirseniz win7 den şaşmayın

1. olarak vista ilk kurulumda iyi ama sonradan aşırı şekilde yavaşlayan bir işletim sistemi nedendir bilinmez hala kullanan var win 7 ile vistanın sistem gereksinimleri aynı
2. olarak win 7 ram harcaması olarak biraz yüksek kalsada xp den daha seri çalışıyor zaten sizin ram x86 için ideal görünüyor
3. Aero özellikleri çokda önemli olmasa gerek
Bazı arkadaşlar işletim sistemi şu hızlı demişler
hız kullandığınız bazı programlara göre değişir 64 bit photoshop varsa elinizde x64 win7 de çok hızlı çalışırsınız xp ve vistaya nazaran

size tavsiyem win 7 32 bit stabil çalışan bir sistem
sizin sistem bilgilerinize bakılırsa xp sp3 kullanın ve vistadan uzak durun :)
ama iyi bir sistem dizerseniz win 7 x86 kurun

Edited by blnt44

yav kardeşlerim ben aero önemli demiyomki. ekran kartı sürücüsü sorunla karşılaştı kapatıldı diye uyarı veriyor aygıt yöneticisinde. o zamanda uyku modu çalışmıyor veya açılırken uykudan çıkarken yani mavi ekran hatası veriyor. yani adeta bahane arıyor ekran kartı sürücüsü çalışmayı durdurmak için. bu normalmi ? bende bunu ekran kartının yetersizliğine veya kart/sürücüsü uyumsuzluğuna veriyorum. hadi aero dan geçtim uyku modu sağlıklı çalışmazsa olmuyor. çünkü lazım ani bilgisayar başlatma bana. hem aero da çalışsa görsel olarak fena olmuyor :)

al sana öis gibi kart çoğu oyunuda çalıştırır ucuz

[codebox]http://www.hepsiburada.com/Liste/zotac-nvidia-8400gs-512gb1gb-64bit-ddr2-pcie-x16-dvi-tv-hdtv-hdcp-ekran-karti/ProductDetails.aspx?productId=bd130553&categoryId=204[/codebox]

vistada ekran kartı ile uyku hazırda bekleti niye ilişkilendirmişler ya ? xp de varmı böyle bir şey? yok dimi? ekran kartının en son sürücülerinide buldum yine aynı yine aynı. bir yere kadar normal çalışıyor sonra pc yi kapatıp açıyon bi bakıyon ekran kartı sürücüsü yine kapanmış ve uyku, hazırda beklette çalışmıyor. şimdi illa ekran kartını değiştirip 60 70 tl vercezmi yokmuki vistada bunu halletmenin bir yolu?