Jump to content

Dvd Rw Çalışmıyor. Bilgisayarımda Gözükmüyor.

Guest _ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar kolay gelsin. İlginç bir sorunla kaşır karşıyayım.
Format atarken çalışan Dvd Rw formattan sonra çalışmıyor. Bilgisayarımda gözükmüyor.
Formattan sonra hemen bilgisayarımda bir süre görülüyor. Bir kere kapatıp açtıktan sonra bi daha gözükmüyor.

Birçok format Cdsi kullandık. Sonuç hep aynı.

Sizce hangi yazılımda hata olabilir. Format atarken tıkır tıkır çalışıyor.

Kasayı açıp kablolarını da kontrol ettim Bir sıkıntı yok.
Acil yardım bekliyorum.

Bilgisayarım görüntüsü.
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1313319407__dvd.jpg[/img]

Aygıt yöneticisi görüntüsü.
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1313319558__2.jpg[/img]

[quote name='erdem_fb_54' date='14 August 2011 - 14:04 ' timestamp='1313319846' post='1062718']
Şöle bi sorun olabilir dvd okuma gözü bozulmuştur format atarken bi hata olmuştur dosyaları kopyalamada felan o yüzden kaynaklanan bi sorun olabilir senin dvd yi başka bi bilgisayarda dene istersen
[/quote]

Format atartken kopyalamada bir sıkıntı yok. Zaten olsa formatta beni uyarmazmı?

İlginç olan bir süre gözüküyor. sonra kayboluyor.
Dvd okuma gözü dedğin kablolar mı? Eğer kablolarsa onlarıda kontrol ettim. Bir sıkıntı yok

[quote name='asi_010101' date='14 August 2011 - 14:15 ' timestamp='1313320531' post='1062721']
dvd rw içinde cd yada dvd var mı?
[/quote]
Şu anda yok.

Arkadaşlar bu hata bir güncelle eksikliğinden olamazmı?
Yada yalnış kurulan bir güncellemedn dolayı

Edited by &ULTİMATE&

windowsun içinde cd/dvd driverleri dahili olarak vardır yani cd dvd sürücüler windowsta driver gerekmeden çalışır.
Aygıt yöneticisinden yanında sarı ünlem işareti olan cd/dvd sürücülerine sağ tıkla önce donanım değişikliklerini tara de bulup yüklemesi lazım
olmazsa sürücü yazılımını güncelleştir de sonraki ekranda otomatik seç bulup yükleyecektir.
olmazsa cd/dvd sürücülerin bağlantı ve elektrik kablolarını hem ana karttan hem cd/dvd nin arkasından kontrol et gevşekse sıkıştır. olmazsa biosu varsayılan ayarlara döndür.
Yine de kurmuş olduğun windows sürümüyle (modifiye) ile ilgili bir sıkıntı olabilir.
olmazsa gene yaz.
senin sorunun şimdilik dvd okuma gözü değil driver sorunu. driveri hallettikten sonra hala okumuyorsa o zaman dvd okuma gözüne bakmak gerekir.
konunun cd/dvd içinde optik medya olması ya da olmamasıyla da bir ilgisi yok.

Edited by kalelibilişim

bu sorun bendede oluyordu,karışık dvd vardı onu takınca donuyor sonra simgesi gidiyordu,dvd ışığıda sürekli yanıyor ve reset atınca simge geliyordu,başka cd ve dvd taktım bişe olmadı ,bendeki sorun dvd deymiş,dvd de müzik,video klasör ,winrar arşivi vardı sonuna kadar doluydu dvd ,ondan oldu benim sorun.

[b] &ULTİMATE& [/b]

Şu anda yok.

Arkadaşlar bu hata bir güncelle eksikliğinden olamazmı?
Yada yalnış kurulan bir güncellemedn dolayı

[i]-Kesinlikle[/i]

[b]Burayı oku yardımcı olacaktır..[/b]

[code]http://support.microsoft.com/kb/314060[/code]

Edited by gozyası

[size="4"][color="#2E8B57"]@gozyaşı[/color][/size]

http://support.microsoft.com/mats/cd_dvd_drive_problems
buradan fix it diye bir yazlılım var şimdi onu deniyorum.
Buda işe yaramadı

[size="4"][color="#008000"]@Kalebilişim[/color][/size]

Dediklerinin hepsini denedim olmuyor. Driver kurulmuyor.

Edited by &ULTİMATE&

[quote name='kalelibilişim' date='14 August 2011 - 14:55 ' timestamp='1313322904' post='1062744']
Hocam ne bu senin sorunun ram uyuşmaz cd dvd çalışmaz. :rofl: :yahoo:
hiren boot cd 13.2 içindeki mini xp ile sistemi aç cd dvd sürüçüyü okuyor mu kontrol et okuyorsa sistemde sorun var veya virüs vs var.
[/quote]

Hemen bakıyorum. :) PC 5 senelik olursa yavaş yavaş kendini göstermeye başlar :)

[quote name='kalelibilişim' date='14 August 2011 - 14:55 ' timestamp='1313322904' post='1062744']
Hocam ne bu senin sorunun ram uyuşmaz cd dvd çalışmaz. :rofl: :yahoo:
hiren boot cd 13.2 içindeki mini xp ile sistemi aç cd dvd sürüçüyü okuyor mu kontrol et okuyorsa sistemde sorun var veya virüs vs var.
[/quote]

Hocam allah senden razı olsun.
Mini xp ile az önce açtım. Orada gözüktüğünü gördüm. Mini xpyi kappatım PC yi yeniden başlattım.
Bilgisayarıma bi girdim. Baktım . Dvd Rw gözüküyor.
Sorun neydi anlamadım ama . Şu anda Dvd Rw gözüküyor ya benim için önemli olan bu :)
Bu da görüntüleri.
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1313324473__123.jpg[/img]

• 1 ay sonra...

Bu sorunum yine başladı yaklaşık bir haftadır yine var. Sizce DVD RW neden gözükmüyor olabilir.
Format atarken tıkır tıkır çalışan DVD RW formattan sonra neden bilgisayarımda gözükmüyor.

Windows xp içersinde veya windows Vista içersinde aygıt yöneticisinde cd sürücüsü üzerinde satı ünlem işareti var ve bilgisayarım içersinde bu aygıtı göremiyorsunuz. Bu sorunla karşılaşırsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz

başlattan çalıştıra gelin ve regedit yazalım. burda yan taraftaki + işaretlerine tılayarak aşağıdaki yolu izleyelim

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

değerin üzerine tıkladıktan sonra sağ taraftaki panelde upperfilter ve lower filter değerlerini görüyorsanız bu değerleri silin. sonrasında aygıt yöneticisinde aygıtı kaldırın ve PCyi resetleyin. sonra bilgisayarım içersinde cd sürücüyu görebiliyomusunuz kontrol edin
Ayrıca bu problem ile ilgili olarak http://support.microsoft.com/kb/314060 makalesinde bir fixit bulunuyor bunu kullanarak da problemiz çözüm kazanabilir.

[quote name='KenanK' date='02 October 2011 - 22:35 ' timestamp='1317584153' post='1088879']
Windows xp içersinde veya windows Vista içersinde aygıt yöneticisinde cd sürücüsü üzerinde satı ünlem işareti var ve bilgisayarım içersinde bu aygıtı göremiyorsunuz. Bu sorunla karşılaşırsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz

başlattan çalıştıra gelin ve regedit yazalım. burda yan taraftaki + işaretlerine tılayarak aşağıdaki yolu izleyelim

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

değerin üzerine tıkladıktan sonra sağ taraftaki panelde upperfilter ve lower filter değerlerini görüyorsanız bu değerleri silin. sonrasında aygıt yöneticisinde aygıtı kaldırın ve PCyi resetleyin. sonra bilgisayarım içersinde cd sürücüyu görebiliyomusunuz kontrol edin
Ayrıca bu problem ile ilgili olarak http://support.microsoft.com/kb/314060 makalesinde bir fixit bulunuyor bunu kullanarak da problemiz çözüm kazanabilir.
[/quote]

Sorun düzeldi Allah senden razı olsun :yahoo:

[b]önemli değil kardeşim... bunu bir kenera sakla... :D saklamassanda aynısı olduğunda ban ualş bende saklı.. :D banada olmuştu araştırırken bulmuştum.. bir kere yaptım sonra bir daha olmadı aynı şey.. win7 içinde aynı şey geçerlii...[/b]