Jump to content

Ghost Ile Aynı Anda 3 Dıske Nasıl Image Atabilirim

Teknik Servis 7/24
 Share

Recommended Posts

arkadaslar pro2000 de calısırken ghost ıle aynı anda 4 dıske ımage atabılıyorduk.. ve cok hızlı oluyordu tek tek ugrasmaktansa... acaba yapmasını bılen varsa yardımcı olabılır mı?.. ılla ghost ıle olmak zorunda degıl true ımage de olabılır.. ınternet cafe oldugu ıcın bayrama sıstemlerımı hazırlamalıyım... 120 makına nın aldından 3 gunde kalkarım tektek yaparsam ama bununla ugrasacak vaktım yok.. yenı bir bebeğim oldu.. onunla daha fazla zaman gecırmelıyım.. baba olanlar anlar benı.. yardımcı olabılecek arkadaslara gercekten gonulden tesekkur ederım...

[center][font="Trebuchet MS"][size="3"]Baba değilim ama yinede meslektaşız sonuçta size bir PDF belgesi sunuyorum.Ayrıntılı bir şekilde gerekli konu aktarılmış.Umarım işinize yarar ve size yardımcı olur.Birde modifikasyon yapılmış sistemler kullanmamaya dikkat edin.[/size][/font]

[code]http://hotfile.com/dl/127743351/bd552d2/Acronis_Snap_Deploy.pdf.html[/code][/center]

bahsettiğini yapıyordum arkadaşın kafesinde.. acronisin ağ üzerinden veri alma özelliği var.. kafedeki bilgisayarların zaten hepsi aynı ağda ve aynı ağ isminde olduğu için birbirini görürler.. ana makinaya imaj dosyasını kaydet ve diğer bilgisayarlardan acronisle bağlan hepsi bu.. hem istersen acronisi başlangıca yazdır.böylelikle aynı anda cd olmadan istediğin kadar bilgisayardan başlatabilirsin.. hepsi son sürümünde fazlasıyla mevcut

Arkadaşların dediği yontem networkden iamj dosyası atma bunun için 1GB/S lik neywork kartı ve switchin olmasaı lazım ki verim alabilesin 100 mb/s ile bu işi yaparsan işkenceye dönüşür. Ama aynı pc ye raid kartı ile raid yapıp ve aynalama modunu secersen raid kartına takılı tum hddler aynı anda yuksek hızda imajlanır. ( Denenmemiştir sadece mantık ) En stabili ayrı bir 1gblik switchle cat6 ve 1gbitlik ethernet kartıyla baglaman ve ayrıca oyle server kuramana gerek yok 1 pc yi fileserver yap imajları at diğer pc yi usb den yada cd rom boot et acronisin ag destegi var imajı fileserver dan goster hepsi bu :D

Hiren boot cd lerde Ağ desteğiyle ghost var.
Acronisin ağ desteği var.
Dilediğini kullan
Hard disklerin westwern digital ise anakartların usb den boot etmeyi destekliyorsa bu linke bakmanı öneririm.

[size="3"][color="#000080"][u][i][b]http://www.tnctr.com/topic/179663-acronis-true-image-wd-edition/[/b][/i][/u][/color][/size]

@ tnc_tr 100 mbit/s ile ağdan acronis ile kurulum yaptım. işkenceye falan dönmedi.
Bir makinayı usb HDD kendisine bağlıyken 6 dakikada yüklerken
6-7 makinayı ağdan 45 dakida yükledi.
Bu arada söylediklerine katılıyorum işin mantık kısmı öyle.

[quote name='kalelibilişim' date='25 August 2011 - 17:39 ' timestamp='1314286794' post='1069714']
Hiren boot cd lerde Ağ desteğiyle ghost var.
Acronisin ağ desteği var.
Dilediğini kullan
Hard disklerin westwern digital ise anakartların usb den boot etmeyi destekliyorsa bu linke bakmanı öneririm.

[size="3"][color="#000080"][u][i][b]http://www.tnctr.com/topic/179663-acronis-true-image-wd-edition/[/b][/i][/u][/color][/size]

@ tnc_tr 100 mbit/s ile ağdan acronis ile kurulum yaptım. işkenceye falan dönmedi.
Bir makinayı usb HDD kendisine bağlıyken 6 dakikada yüklerken
6-7 makinayı ağdan 45 dakida yükledi.
Bu arada söylediklerine katılıyorum işin mantık kısmı öyle.
[/quote]

kardeş 100mbs netwrokde sn 10mb cekersin oda max hiç cekdiğini gormedim daha ort 7 8 mb buda demektir ki hr makneyesne 1-1,5mb veri gider sen eger bir saf xp imajını alısan 45 dkka sure doğru ama eger windows 7 ve bircok program yuklenş bir pc yi alırsan ne kadar sureceğini hesap et

[quote name='CMOS' date='24 August 2011 - 18:26 ' timestamp='1314210417' post='1069241']
[center][font="Trebuchet MS"][size="3"]Baba değilim ama yinede meslektaşız sonuçta size bir PDF belgesi sunuyorum.Ayrıntılı bir şekilde gerekli konu aktarılmış.Umarım işinize yarar ve size yardımcı olur.Birde modifikasyon yapılmış sistemler kullanmamaya dikkat edin.[/size][/font]

[code]http://hotfile.com/dl/127743351/bd552d2/Acronis_Snap_Deploy.pdf.html[/code][/center]
[/quote]

tesekkur ederım hemen ılgılenıyorum sımdı ındırıp... ınsallah aradıgım sey budur..

İnternet cafe ortamında kullanmadım ama her 8'ayda bir anlaşmalı olduğum hastanelerde paylaştığım yöntem ile Windows kurulumları yapıyorum.Aynı anda 10 adet bilgisayar Windows kurulumuna başlar ve yaklaşık bu işlem 50 dakika'da biterKonu sahibi kullanıcının 120 Client2lik bir ağı olduğunu düşünürsek çeşitli ani gelişen sorunları göz önündede bulundurursak 120 Client'e Windows kurulumu 15 saat içinde bitecektir.

[quote name='tnc_tr' date='25 August 2011 - 18:14 ' timestamp='1314288893' post='1069734']
kardeş 100mbs netwrokde sn 10mb cekersin oda max hiç cekdiğini gormedim daha ort 7 8 mb buda demektir ki hr makneyesne 1-1,5mb veri gider sen eger bir saf xp imajını alısan 45 dkka sure doğru ama eger windows 7 ve bircok program yuklenş bir pc yi alırsan ne kadar sureceğini hesap et
[/quote]
100mbs netwrokde sn 12.5 mb cekersin (8 bit = 1 bayt)
Bu da dakikada 12.5*60=750 MBayt eder
Beş makinaya aynı anda kurarken her makinaya 150 MBayt/dakika hızında veri gönderirsin.
6 gb boyutundaki bir yedeği bu hızla 5 makinaya 40 dakikada yüklersin.
9 gb boyutundaki bir yedeği bu hızla 5 makinaya 60 dakikada yüklersin.
6-9 gb ın komple sistem için yeterli olduğu hepimizce malum. Bir de yedekleme programlarının sıkıştırma kabiliyetleri...
Bahsettiğim yedek yükleme komple sistem (sadece xp değil) okul lab pc leri.
Sizin hesaptan 7 mb/s ile 6 GB yedek dosyası 5 PC ye 71.5 dakikada yüklenir.

Bu arada yalnızca image dosyasını barındıran pc ye 1000 Mbit/s ethernet kartı takılması
ve 1000 Mbit/s ethernet switch kullanılması durumunda
Diğer pc lerde 100Mbit/s ağ kartı olduğu varsayımına göre olay çok daha hızlanacaktır.
Bu durumda 10 pc yi aynı anda yüklemek daha mantıklı olacaktır.
6 gb boyutundaki bir yedeği bu hızla 10 makinaya 8 dakikada yüklersin.
9 gb boyutundaki bir yedeği bu hızla 10 makinaya 12 dakikada yüklersin.

sorun var mı.

Ayrıca arkadaşa tavsiye

[color="#000080"][u][i][b]http://www.tnctr.com/topic/124428-otomatik-ghost-gelithmith-kullanycylar-icin/page__p__703985__fromsearch__1#entry703985[/b][/i][/u][/color]

Edited by kalelibilişim

[quote name='kalelibilişim' date='26 August 2011 - 02:13 ' timestamp='1314317625' post='1069993']
100mbs netwrokde sn 12.5 mb cekersin (8 bit = 1 bayt)
Bu da dakikada 12.5*60=750 MBayt eder
Beş makinaya aynı anda kurarken her makinaya 150 MBayt/dakika hızında veri gönderirsin.
6 gb boyutundaki bir yedeği bu hızla 5 makinaya 40 dakikada yüklersin.
9 gb boyutundaki bir yedeği bu hızla 5 makinaya 60 dakikada yüklersin.
6-9 gb ın komple sistem için yeterli olduğu hepimizce malum. Bir de yedekleme programlarının sıkıştırma kabiliyetleri...
Bahsettiğim yedek yükleme komple sistem (sadece xp değil) okul lab pc leri.
Sizin hesaptan 7 mb/s ile 6 GB yedek dosyası 5 PC ye 71.5 dakikada yüklenir.

Bu arada yalnızca image dosyasını barındıran pc ye 1000 Mbit/s ethernet kartı takılması
ve 1000 Mbit/s ethernet switch kullanılması durumunda
Diğer pc lerde 100Mbit/s ağ kartı olduğu varsayımına göre olay çok daha hızlanacaktır.
Bu durumda 10 pc yi aynı anda yüklemek daha mantıklı olacaktır.
6 gb boyutundaki bir yedeği bu hızla 10 makinaya 8 dakikada yüklersin.
9 gb boyutundaki bir yedeği bu hızla 10 makinaya 12 dakikada yüklersin.

sorun var mı.

Ayrıca arkadaşa tavsiye

[color="#000080"][u][i][b]http://www.tnctr.com/topic/124428-otomatik-ghost-gelithmith-kullanycylar-icin/page__p__703985__fromsearch__1#entry703985[/b][/i][/u][/color]
[/quote]

1.100mbs de teorik olarak yazdıgın rakkkam dogru pratikde goremezsin eger iddia ediyorsan caps koy bende goreyim 100mbs de 12.5mb cekdiğini (cisco swithde bile görmedim o kadar hız )

2.Aynı anda 5 makinenin yaptıgı collision dan haberin varmı piyasadaki standart bir switchle dene bakalım nerdeyse paketlerin 10 da 1 i cope gider.

[quote name='tnc_tr' date='26 August 2011 - 07:33 ' timestamp='1314336784' post='1070046']
1.100mbs de teorik olarak yazdıgın rakkkam dogru pratikde goremezsin eger iddia ediyorsan caps koy bende goreyim 100mbs de 12.5mb cekdiğini (cisco swithde bile görmedim o kadar hız )

2.Aynı anda 5 makinenin yaptıgı collision dan haberin varmı piyasadaki standart bir switchle dene bakalım nerdeyse paketlerin 10 da 1 i cope gider.
[/quote]
Değerli hocam
1. 100Mbit/s de 12.5 Mbayt çekeceğimi iddia etmiyorum.
çünkü ağda başka trafik akışı olabiliyor ve ağ aygıtlarından dolayı hız düşüyor ama yaklasşık olarak bu değerler tutar.
2. Yukarda da yazdım aynı anda 6-7 pc yükledim çöpe giden birşey olmadı.(2006 yılında kurulmuş donanın yükseltmesi yapılmamış okul lab pc leri)
3. senin hesaptan 7 Mbayt/s çeksem bile bu olayın sorunsuzca yükleneceğini yukardaki mesajımda da yazmıştım.
Saygılar...

Edited by kalelibilişim

@by_bozkurt
Yedek dosyanın bulunduğu yeri sabit sürücülerde değilde ağda görüyorsun.
Yedeği barındıran pc nin kullanıcı adı ve parolasını girerek paylaşıma açılmış olan dosya-klasörleri görebiliyorsun.
Yedeği göster yükle işlem tamam.

Edited by kalelibilişim

[quote name='kalelibilişim' date='26 August 2011 - 11:09 ' timestamp='1314349781' post='1070104']
Değerli hocam
1. 100Mbit/s de 12.5 Mbayt çekeceğimi iddia etmiyorum.
çünkü ağda başka trafik akışı olabiliyor ve ağ aygıtlarından dolayı hız düşüyor ama yaklasşık olarak bu değerler tutar.
2. Yukarda da yazdım aynı anda 6-7 pc yükledim çöpe giden birşey olmadı.(2006 yılında kurulmuş donanın yükseltmesi yapılmamış okul lab pc leri)
3. senin hesaptan 7 Mbayt/s çeksem bile bu olayın sorunsuzca yükleneceğini yukardaki mesajımda da yazmıştım.
Saygılar...
[/quote]

sadece 2 pc yi switche bağla dene bir zahmet sonucu cap koy bakalım :D

Collision diyorum çöp demekle onu kastedmedim tcp/ip nin yapısı geregi oluşur paket carpışmaları eger switchinde collision ledi varsa yada switchin akıllı switchse sana gosterir collision ne ya diyorsan unut gitsin :pardon:

[quote name='tnc_tr' date='26 August 2011 - 12:13 ' timestamp='1314353580' post='1070122']
sadece 2 pc yi switche bağla dene bir zahmet sonucu cap koy bakalım :D

Collision diyorum çöp demekle onu kastedmedim tcp/ip nin yapısı geregi oluşur paket carpışmaları eger switchinde collision ledi varsa yada switchin akıllı switchse sana gosterir collision ne ya diyorsan unut gitsin :pardon:
[/quote]
Cap koy derken ne demek istediğinizi anlayamadım.
Benim bildiğim collision : Aynı anda iki veya daha fazla pc veri gönderdiğinde switch in trafiği durdurması veya yavaşlatmasıdır.
Yukarda bahsettiğim yöntemde sadece bir pc veri gönderecek on pc veriyi alacak.
Dolayısıyla Collision falan olmayacak.

@Teknik Servis 7/24
400 GB veriyi ağdan göndermek mantıklı olmayacaktır.
Senin için en mantıklı çözüm ghost ile disk to disk yapmandır.
Sana tavsiyem ghost boot cd veya usb her ne kullanıyorsan (boot cd tavsiye ederim)
AUTOEXEC.BAT dosyasını ihtiyacın doğrultusunda düzenle ve diskleri uygun yuvalara bağlayıp ghostu açtığında ghost komutları senin yerine girsin.
Bunu ghost ile disk to disk yapmayı katılımsız yapma da diyebiliriz.
örneğin ghosta 1. diski 2. diske kopyama komutu verebilirsiniz.
Yani her seferinde elle girmek zor olabilir hatta kişi hata yapabilir.
Alttaki link bundan bahsediyor. Blue life hocam ihtiyacına uygun şekilde otomatik ghost hazırlamana yardımcı oluyor.

[size="3"][color="#000080"][u][i][b]http://www.tnctr.com/topic/124428-otomatik-ghost-gelithmith-kullanycylar-icin/page__p__703985__fromsearch__1#entry703985[/b][/i][/u][/color][/size]

Ghost parametrelerine alttaki linkden erişebiliesin.

[color="#000080"][size="3"][u][i][b]http://www.yakupgovler.com/norton-ghost-clone-parametreleri.html[/b][/i][/u][/size][/color]

[color="#0000FF"][u][i][b]GÜNCELLEME[/b][/i][/u][/color]

100 Mbit/s hızında ağ kartları ve 100 Mbit/s hızında ethernet switch bulunan ağdan Acronis 2009 ile 6.97 GB (7.488.074.240 bayt) boyutundaki bir *tib imagesini 8 pc ye aynı anda 86 dakikada yükledim.

Edited by kalelibilişim