Jump to content

İşletim Sistemi Kurma Sorunu ?

powercocuk15
 Share

Recommended Posts

iyi günler iyi çalışmalar . sorunum 2 hafta öncesine kadar yoktu. hackintosh denedikten sonra böyle sorunlarla karşılaşmaya başladım laptopum win 7 en faza 25 dk kurarken şimdi 1 saatte kuruyor ve açılması 10 dk sürüyor ve kurulum bittikten sonra hatalar veriyor. kaç tane dvd denedim başka sistemler denedim hepsinde aynı donanım sorunu olduğunu düşünüyorum. ve 2 gündür pcyi formatlamaktan bıktım .

Şimdiye kadar denediğim tüm Hackintosh (Kalyway, Leo4All, iAtkos, iDeneb, vb.) benzer sorunlara yol açtı. Bu sistemler Bios yapılandırmasıyla oynuyor. Bios'unuzu flash'layın; benim sıkıntım bu şekilde çözülmüştü. Fakat doğru flashı kullandığınıza emin olun, geri dönülmesi çok zor zararlara yol açabilirsiniz.

Edited by helehoyni

[quote name='helehoyni' date='25 August 2011 - 19:34 ' timestamp='1314300848' post='1069832']
Şimdiye kadar denediğim tüm Hackintosh (Kalyway, Leo4All, iAtkos, iDeneb, vb.) benzer sorunlara yol açtı. Bu sistemler Bios yapılandırmasıyla oynuyor. Bios'unuzu flash'layın; benim sıkıntım bu şekilde çözülmüştü. Fakat doğru flashı kullandığınıza emin olun, geri dönülmesi çok zor zararlara yol açabilirsiniz. Olayın hard diskle, low level formatla falan alakası yok.
[/quote]

biosu nasıl flashlıcam bilmiyorum samsung laptop benimkisi. bu arada hiç ısınmazdı ve aşırı ısınıyor.

benimde buna benzer bi sorunum olmuştu ama Hdd de bad sectör den dolayı verileri yavaş okuyor o yüzden çok yavaş format atıyor ve açılırkende aynı şekilde malesef Pc yi teknik servise göndermek zorunda kalmıştım servis halleti ama bazı bad sektör programlarıylada eğer sorun küçükse halledebilirsin :)

Arkadaşlar tekrar söylüyorum Hackintosh'u kurduktan sonraki süre zarfında hard disk tesadüfen zarar görmediyse olayın hard disk ile falan alakası yok.

[quote name='powercocuk15' date='25 August 2011 - 20:25 ' timestamp='1314303916' post='1069857']
biosu nasıl flashlıcam bilmiyorum samsung laptop benimkisi. bu arada hiç ısınmazdı ve aşırı ısınıyor.
[/quote]

Samsung'un hangi modeli? Bulmaya çalışalım uygun flashı kendi sitesinden. Model numarasını doğru olarak verdiğinizden emin olun; çünkü dediğim gibi bu iş riskli. Yanlış bir işlemden kaynaklanacak sorumluluğu kabul etmiyorum; sorumluluk kendinize aittir.

walla formatlayınca o kadar çok geç alıyorki çıldıracağım. biosu flashlıcam ama korkuyorum. servise götürsem kaç günde geçer elimde ondanda bir fikrim yok. kafayı yemek üzereyim.

[quote name='helehoyni' date='26 August 2011 - 16:17 ' timestamp='1314375458' post='1070309']
Model numaranızı eksiksiz ve doğru olarak verebilir misiniz?
[/quote]

Samsung R540-JT02TR Model Bu. arkadaşım

[quote name='helehoyni' date='27 August 2011 - 01:48 ' timestamp='1314398924' post='1070471']
Kendi sitesinde güncel bios'u yok; nasıl iş bu anlamadım ki...
[/quote]

güncel olmasa da orjinal biosu vardır mutlaka ama belki kendi sitesinde olmayabilir

[quote name='erpol' date='26 August 2011 - 22:58 ' timestamp='1314399538' post='1070474']
güncel olmasa da orjinal biosu vardır mutlaka ama belki kendi sitesinde olmayabilir
[/quote]

Peki, şöyle söyleyeyim; güncel olmayanı da yok kendi sitesinde :)

http://www.samsung.com/tr/support/detail/supportPrdDetail.do?menu=SP01&prd_ia_cd=1402&prd_mdl_cd=NP-R540-JT02TR&prd_mdl_name=NP-R540EP&srchword=NP-R540-JT02TR

Kendi sitesinde olmadıktan sonra da Speccy, vb. gibi yazılımlarla bios'unu öğrenip bul diyecek kadar da cesaretli değilim açıkçası, çünkü o vakit yanlış bir hamlede işin vebali benim olur.

Edited by helehoyni

[quote name='helehoyni' date='27 August 2011 - 02:05 ' timestamp='1314399918' post='1070476']
Peki, şöyle söyleyeyim; güncel olmayanı da yok kendi sitesinde :)

http://www.samsung.com/tr/support/detail/supportPrdDetail.do?menu=SP01&prd_ia_cd=1402&prd_mdl_cd=NP-R540-JT02TR&prd_mdl_name=NP-R540EP& srchword=NP-R540-JT02TR

Kendi sitesinde olmadıktan sonra da Speccy, vb. gibi yazılımlarla bios'unu öğrenip bul diyecek kadar da cesaretli değilim açıkçası, çünkü o vakit yanlış bir hamlede işin vebali benim olur.
[/quote]

kendi sitesinde bios update var indirme merkezi bölümünde sürüm kısmına gireceksiniz orada windows 7 başlığı altında devamında 2 mb. dosya olan linke tıkladığınızda biosupdate programını indiriyor bilgisayarınıza programı çalıştırınca en son indirilebilir bios sürümünü kontrol ediyor tabii benim pc samsung olmadığı için bulamadı eminim arkadaşın pc de bulacak indirip güncelleyecektir.

[quote name='orcun' date='26 August 2011 - 23:14 ' timestamp='1314400498' post='1070479']
biosla falan alakası yok kaç yıldır bu işle uğraşıyorum böyle saçma yorum görmedim sorun komple hdden kaynaklanıyor low level formatlama yaptıktan sonra bi deneyin eğer gene olmazsa tek çözüm servis gibi görünüyor
[/quote]

maxblast 5 ile 1.5 saat süren low leveli yaptım makineyi soğuttum ve deniyorum olmassa servise götüreceğim ilginiz için teşkkür ederim.

[quote name='powercocuk15' date='26 August 2011 - 23:23 ' timestamp='1314401017' post='1070484']
maxblast 5 ile 1.5 saat süren low leveli yaptım makineyi soğuttum ve deniyorum olmassa servise götüreceğim ilginiz için teşkkür ederim.
[/quote]
1.5 saatmi hdd boyutunuz ne kadar ki?

[quote]iyi günler iyi çalışmalar . sorunum 2 hafta öncesine kadar yoktu. hackintosh denedikten sonra böyle sorunlarla karşılaşmaya başladım laptopum win 7 en faza 25 dk kurarken şimdi 1 saatte kuruyor ve açılması 10 dk sürüyor ve kurulum bittikten sonra hatalar veriyor. kaç tane dvd denedim başka sistemler denedim hepsinde aynı donanım sorunu olduğunu düşünüyorum. ve 2 gündür pcyi formatlamaktan bıktım . [/quote]

bi ara işletim sistemi kurarken benim bilgisayarımda mavi ekran veriyordu.harddisk kablolarını söküp tekrar takınca düzelmişti.istersen bi onu dene.
veya harddisk de problem oluşmuş olabilir.malum bazen eve gelen voltaj dalgalanmaları harddiski bozabiliyor.