Jump to content

Görünüm 1280X1024 De Niye Ortalanmıyor?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar int. cafede bakıyorum benim gibi 17 inç monitörü olan bilgisayarlarda görünüm 1280x1024 ve gayet güzel orantılı ortalanmış. benimki ise 1024x768 ve monitör ayarlarından ayarlamıştım öyle ortalı güzel duruyor. ama ben sayfaları daha iyi görmek için bu 17 inç ekranımda çözünürlüğün 1280x1024 olmasını istiyorum ne varki 1280x1024 e ayarladığımda veya diğer çözünürlüklere ekran görüntüsü ya tam ortalanmıyor yada orantılı biçimde dağılmıyor.

anlamadığım ise şu, diğer başka bilgisayarların ekran kartı falan daha iyide hangi çözünürlüğe alırsan otomatikmi ortalanıyor mu yoksa onlarda benim gibi manuelde yani elle ona göre ortalıyorlarmı? veya işte hangi çözünürlüğe ayarlarsam otomatik ayarlanmazmı, ortalanmazmı yani? bunun bir yolu yokmu? veya yolu ekran kartını değiştirmekmi benimki geri kalmışta? :)

sistem:
anakart: foxconn 4107ma s2
işlemci: intel pentium 4 3066 mhz
ekran kartı: ati radeon xpress 200 series 128mb.
ram: kingston 2x1 gb 667 mhz dual kit.

[quote name='ahhoscan' date='28 August 2011 - 21:11 ' timestamp='1314565914' post='1071310']
bildiğim monitör ve ekranın desteklediği çözünürlük sizin pc de 1024*768 fazlası görüntü ve yazıyı bozuyordur.benim yaşadıklarım öyle
[/quote]

cafelerde 17 inç olan monitörler de niye öyle değil o zaman. onlarda 17 inç benimkide.

[quote name='yawuz58' date='28 August 2011 - 21:45 ' timestamp='1314567901' post='1071322']
yanlış anlamadıysam görüntü özelliklerinde ortala sığdır filan var onları dene
[/quote]

yanlış anlamışsın. o duvar kağıdını ayarlamak için ben genel görünümden bahsediyorum.

evet yokmu anlayan bir arkadaş? başkalarıda sormuş aynı şeyi google de baktım ama tam olarak yanıt yok şimdilik.

Bende birtane beko 17 inç flat var aynısı bende oluyor teknik bir arıza ben vga kablosunudan şupheleniyorum çünkü monitörun ileri geri oynattığımda yada üst tarafına hafiften vurduğumda ekran genişliyordu bir süre sonra yine ufalıyordu öylece kaldı

Benim kanaatim teknik bir arıza

monitör ayarları ile yaparım onu bildiğimi söyledim zaten. otomatik ayarlanmıyormu? onu soruyorum.

monitörüm lcd değil crt. niye pc yi açarken onu anlamadım. açtıktan sonra masaüstü gelince olmazmı? :) yalnız otomatik ayar vardı galiba bunu hatırlattığınız iyi oldu.ona bi bakayım.

birde şu var tam konu değilde monitörlerin anlatıldığı bir makale buldum google da crt monitörde 1280x1024 çözünürlük sorunludur diyor. nedeninide açıklamış ama kopyalanmıyor orası, anladığım vga nın orantı katı ile ilgiliymiş. pek anlamadım ama lcd monitör 2-3 cm daha büyükmüş 17 inç te bundan olabilir. hatta şimdi denedim gerçekten sorunlu. uygun olan daha küçükleride vermiş onlar daha iyi görüntü veriyor. yalnız işte otomatik ortlanmıyormu?

reset var monitör ayarlarında. yalnız ekrana sığdırmıyor orjinali neyse çözünürlüğün ona getiriyor. bu arada kullandığım 1024x768 de orjinal monitörün kendi ortaladığı falan değilmiş. ben elle ortalamışım. çünkü reset yapıyorum dediğim gibi kafasına göre tam orantılamadan ayarlıyor. yani düzeltcez derken vaktiyle o kadar uğraştığım 1024x768 elle ortalaması ışık ayarlarıda gitti. :) neyse ayarlarız. birde arkadaşın dediği gibi pc açılırken bakcam orda ortalama varmı?

ekleme: pc açılışta sol tuş ışık sağ tuş kontrast ayarı. menü de aynı. galiba 1152x864 e elle ayarlayıp onu kullancam. en uygunu o. diğerleri ekranı bile kaplamıyor v.s . sorunlar var.

Edited by abdülhey