Jump to content

Taşınabilir Hdd De Bad Sector Problemi

croteam
 Share

Recommended Posts

:warning: !!! [color="#8B0000"]Warning bad sector problem.[/color] !!! :warning:

[img]http://www.tnctr.com/public/style_emoticons/default/excl.gif[/img] !!! [color="#0000FF"]Arkadaşlar Bilen Acil Yardım Etsin[/color] !!! [img]http://www.tnctr.com/public/style_emoticons/default/excl.gif[/img]

Arkadaşlar Benim Sorunum Şu (Taşınabilir Hard Disk Samsung 640 GB) Verilerimi Yedeklemiş tim 8 Ay Önce Son 3 Ayda Bu Durumla Karşılaştım Allah tan Verilerimin Bir Kısmı Da Olsa Kurtardım Yinede 20 - 30 GB Verim Gitti Ama :( , Sorunum Şu, Ya Yazılımsal yada Donanımsal (Bad Sector) Oldu Galiba Dosyalarımı Başka Bir Yere Taşımaya Çalıştığımda O Dosyayı Kopyalamaya Çalışıyor, Atamıyor Şöyle Diyor (Kaynak Dosya Veya Diskten Okunamıyor) Diyor. Yeniden Dene Deyince Aynı Şeyi Yapıyor, İptal Deyince O Dosyayı Es Geçiyor.
Not : Gid Gide Bunu Daha Fazla Yapıyor (Bad Sector) Virüs Gibi Bazı Yerlere Küçüklü Büyüklü Yayılıyor, :( ve Her Takışımda (Diski Tara ve Düzelt) Diyor İlk Takışımda 2 Dosyada Hasar Varmış Düzeltti (Not : Hasarlı Dosyayı Sildi) Sonra Gid Gide Artıyor ve Önemli Verilerimi Siliyor. :( Her Takışımda,

Galiba Bad Sector Başımın Etini Yiyecek. :rofl:

Ben Kesin Düşündüm (Bad Sector) Diye, Ya Donanımsal Yada Yazılımsal (Bad Sector) Arızası Diye Düşünüyorum.
Ama Taşınabilir HDD mi Hiç Yere Düşürmedim veya Biyerlere Çarpmadım Neden Bunu Yapıyor. Not : Her Zaman Temiz ve Düzenli Kullandım.
Ya Donanımsal Yada Yazılımsal Bir Problem Diye Düşünüyorum. Şöyle Düşündüm HDD yi Taktıktan Sonra Okurken Diskin Kafası Veri Alırken ve Veri Atarken Diske Değmemesi Gereken Boşluğa Belli Nedenlerden Çok Nadir De Olsa veya Olmasa Diskin Yüzeyine Değiyor Diye Düşünüyorum, Ya Sıcaklıktan yada Hava Şartlarından veya Tozdan vb.. Neden Olabilir. İnternet Üzerinden HDD Kurtarma Servisleri Ne Mi Gitsem. Bazıları Şunu İddia Ediyorlar (HDD nizi vb.. Verilerinizi %100 Kurtarabiliriz.) Diyorlar Sizce Bu Doğrumu.

Arkadaşlar Yardım Edin Taşınabilir Hard Diskimin Verilerimin bir Kısmı da Olsa Kurtardım 20 - 30 GB Verim Gitti..

Samsung 640 GB Taşınabilir Hard Diskime 160 Lira Vermiştim 160 Lira Çöpe mi Gitti. Vatan Computer den Almıştım.

Arkadaşlar Bilen Yardım Etsin Lütfen.

[quote name='baris_42' date='05 September 2011 - 16:47 ' timestamp='1315241279' post='1074600']
Kardeş Rescue Programıyla erişmeyi dene (ama Dos sistemiyle olursa saglılıklı olur bootle dileen Rescue sistemlerden birini dene)

mesela Active rescue

Ontrack deneyebilirisin
[/quote]

'baris_42' Kardeş.

HDD Tamir Programı Denedim Olmuyor. :(

Edit : 'baris_42' Kardeş Mesajın 2 Kere Gitti.

Arkadaşlar Yardım Edecek Yokmu. :(

aynı sorun bendede var ne kadar çözüm denediysem yapamadım bende konu açıyordumki senin konununu gördüm yazimiyim dedim. arkadaşım benmkiside kafa atar gibi düşürmedim ve tertemizdi kendiliğiden gitti 100 mb veya 1 gb kadar kopyalama yaparken 4 gb dosyası kopyalamıyor ama hdd çalışıyor üstüne sistem bile kurabiliyorum. image almayı planlıyorum ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum ama araştırma yapıyorum. :(

[quote name='powercocuk15' date='05 September 2011 - 18:38 ' timestamp='1315247937' post='1074630']
aynı sorun bendede var ne kadar çözüm denediysem yapamadım bende konu açıyordumki senin konununu gördüm yazimiyim dedim. arkadaşım benmkiside kafa atar gibi düşürmedim ve tertemizdi kendiliğiden gitti 100 mb veya 1 gb kadar kopyalama yaparken 4 gb dosyası kopyalamıyor ama hdd çalışıyor üstüne sistem bile kurabiliyorum. image almayı planlıyorum ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum ama araştırma yapıyorum. :(
[/quote]

'powercocuk15'

Aynı Kaderi Paylaşıyoruz Dostum, :drinks: Galiba Pek Yapılacak Çok Şey Yok Gibi. :(

Allah tan Bir Kısmını Kurtardım, :) artık Sağlık Olsun Ne Diyim. :closedeyes:

Seninkinede Geçmiş Olsun Kardeş. :(

Edit : Arkadaşlar Yardım Edecek Yokmu. :(

Edited by croteam

[quote name='croteam' date='05 September 2011 - 18:52 ' timestamp='1315248734' post='1074643']
'powercocuk15'

Aynı Kaderi Paylaşıyoruz Dostum, :drinks: Galiba Pek Yapılacak Çok Şey Yok Gibi. :(

Allah tan Bir Kısmını Kurtardım, :) artık Sağlık Olsun Ne Diyim. :closedeyes:

Seninkinede Geçmiş Olsun Kardeş. :(

Edit : Arkadaşlar Yardım Edecek Yokmu. :(
[/quote]

eğer hdd silindiyse hiç sıkıntı yapma üstüne birşeyde yazma. .

hdd imaj almayı denedinmi ?

HDD Regenerator programını download edin. Ya boot cd olarak bulursunuz yada windowsa kurulum olarak.. Eğer windows kulrulum olursa programı açın ve oradan boot cd yada boot flash bellek oluşturun. Sonra PC'yi yeniden başlatarak CD'den (yada flash bellekten) boot ederek program dos ortamında açıldığında bed sektörlü harddiskinizi göstererek tarayın, sorununuz çözülecektir.
HDD Regenarator'un son sürümlerinde USB desteği var diye hatırlıyorum ama emin değilim. Eğer USB (USB'den boot değil, bu zaten var) desteği yok ise o zaman USB harddiskinizi tarayamazsınız.

[quote name='powercocuk15' date='05 September 2011 - 18:57 ' timestamp='1315249040' post='1074650']
eğer hdd silindiyse hiç sıkıntı yapma üstüne birşeyde yazma. .

hdd imaj almayı denedinmi ?
[/quote]

'powercocuk15'

Kardeş.

Dosyalarımın Kurtardıklarımı Düzenleyip PC ye Attım.

HDD Tamir Programı Denedim Olmadı, Fayda Yok Giden Gitti. Gerisi PC de,

Harici HDD ye Dokunmadım Sonra.

[quote name='croteam' date='05 September 2011 - 19:01 ' timestamp='1315249293' post='1074652']
'powercocuk15'

Kardeş.

Dosyalarımın Kurtardıklarımı Düzenleyip PC ye Attım.

HDD Tamir Programı Denedim Olmadı, Fayda Yok Giden Gitti. Gerisi PC de,

Harici HDD ye Dokunmadım Sonra.
[/quote]

Recovery İle Geri Getirebilirsin . Şimdi Yapacağın HDD Biçimlendirmek. Sonra Recovery My Files ile Recovery Yapmak Silinen Kaybolan Tüm Dosyaların Geri Gelecektir.

Bilgisayarını cd den çalışan bir xp ile çalıştırıp dosyalarını kopyalamayı denermisin?
en azından virüsmü değilmi anlarız :)

not: ben bu şekilde harici HDDde silinemeyen (yani silmeye çalıştığımda engellenen) 20gb lık dosyayı sildim

[quote name='powercocuk15' date='05 September 2011 - 19:02 ' timestamp='1315249320' post='1074654']
''Acronis True Image'' HDD İmajını Almaya Çalışacağım.
[/quote]

'powercocuk15' Kardeş

Ya Yapıyorlar İyi Güzelde Hiç mi Düşünmüyorlar Sattıktan Sonra Bazı Sorunlar, Sıkıntılar Olacak Ürünlerinde. Hala Teknoloji Tam Olarak Gelişemedi Malesef. :(

Diyorlar Zaten. ``Verilerinizi Her Daim Yedekleyiniz.`` Tabi Yedekliyeceğim HDD mi, Sanki Para Varda Nereye Yedekleyim Taşınabilir HDD Deki Verileri. Şimdi Yedek Elimde Tabi PCmin HDD sinde (İnşallah O Da Arıza Çıkarmaz), Tekrar Düzeltmek İçin Uğraşıyorum. :(

'powercocuk15' Kardeş

Recovery My Files Programını Deneyim Bakim Sorunumu Çözecekmi. :wacko:

En İyi HDD Tamir Programı Hangisi Sizce.

EDİT :

Flash Disk, Sizce Sağlam mı dır, Kaliteli Marka İse Misal Kingston veya HP Gibi.

Bir gün HP Flash Diskimi 7. Kattan Yere Düşürdüm Bozuldu Sandım, Meğer Bozulmamış PC Taktığımda.

Bence Flash Diskler Daha Sağlam Arşiv İçin, Kaç Yıl Sağlam Kalmış Bazı Arşivlerim Var.

32 GB Flash Disk Almayı Düşünüyorum.

Flash Diskte Bad Sectör Gibi Sorunlar Olurmu Yani Veri Kayıpları Falan. :wacko:

Edited by croteam

[quote name='croteam' date='05 September 2011 - 19:10 ' timestamp='1315249826' post='1074661']
'powercocuk15' Kardeş

Ya Yapıyorlar İyi Güzelde Hiç mi Düşünmüyorlar Sattıktan Sonra Bazı Sorunlar, Sıkıntılar Olacak Ürünlerinde.

Diyorlar Zaten. ``Verilerinizi Her Daim Yedekleyiniz.`` Tabi Yedekliyeceğim HDD mi, Sanki Para Varda Nereye Yedekleyim Taşınabilir HDD Deki Verileri. Şimdi Yedek Elimde Tabi PCmin HDD sinde (İnşallah O Da Arıza Çıkarmaz), Tekrar Düzeltmek İçin Uğraşıyorum. :(

'powercocuk15' Kardeş

Recovery My Files Programını Deneyim Bakim Sorunumu Çözecekmi. :wacko:

En İyi HDD Tamir Programı Hangisi Sizce.

EDİT :

Flash Disk, Sizce Sağlam mı dır, Kaliteli Marka İse Misal Kingston veya HP Gibi.

Bir gün HP Flash Diskimi 7. Kattan Yere Düşürdüm Bozuldu Sandım, Meğer Bozulmamış PC Taktığımda.

Bence Flash Diskler Daha Sağlam Arşiv İçin, Kaç Yıl Sağlam Kalmış Bazı Arşivlerim Var.

32 GB Flash Disk Almayı Düşünüyorum.

Flash Diskte Bad Sectör Gibi Sorunlar Olurmu Yani Veri Kayıpları Falan. :wacko:
[/quote]

Bence Dediğimi Yap HDD Biçimlendir Üstünde Hiçbir Veri Yazma ve Recovery My Files İle Recovery Yap Tabi HDD Büyüklüğüne Göre Değişir Süresi Ama Tüm Dosyaların Geleceğiniden Eminim :) Benim 500 Gb Arşivimi Kurtardı Sağolsun.

Kurtarırsan Active Kill Disk İle Low Level Format At

[quote name='powercocuk15' date='05 September 2011 - 19:32 ' timestamp='1315251148' post='1074673']
Bence Dediğimi Yap HDD Biçimlendir Üstünde Hiçbir Veri Yazma ve Recovery My Files İle Recovery Yap Tabi HDD Büyüklüğüne Göre Değişir Süresi Ama Tüm Dosyaların Geleceğiniden Eminim :) Benim 500 Gb Arşivimi Kurtardı Sağolsun.

Kurtarırsan Active Kill Disk İle Low Level Format At
[/quote]

'powercocuk15'

Kardeş Çok Teşekkür Ederim Dediklerini Uygulayacağım Olmaz ise Yazarım, Çözüm Bulana Kadar Yola Devam Gerekirse Çözdüm mü Resimli Olarak Göstereceğim Şimdiden Teşekkürler Bir Deneyim Bakim. Olmaz ise Yazarım.

Kurtarırsam Low Level Format Atacağım.

Edit : İnternette Tam Sürümü Varmı Sizce Yine Soruyorum ama En İyi Tamir Programı Hangisi ve En Sağlam Flash Disk Hangisi.

Edited by croteam

[quote name='croteam' date='05 September 2011 - 19:35 ' timestamp='1315251338' post='1074675']
'powercocuk15'

Kardeş Çok Teşekkür Ederim Dediklerini Uygulayacağım Olmaz ise Yazarım, Çözüm Bulana Kadar Yola Devam Gerekirse Çözdüm mü Resimli Olarak Göstereceğim Şimdiden Teşekkürler Bir Deneyim Bakim. Olmaz ise Yazarım.

Edit : İnternette Tam Sürümü Varmı Sizce Yine Soruyorum ama En İyi Tamir Programı Hangisi ve En Sağlam Flash Disk Hangisi.
[/quote]

Get Data Recovery My Files : http://www.tnctr.com/topic/2991-getdata-recover-my-files-pro-4781197/

HDD Tamir Programı Hiç Kullanmadım Yanlış Bilgi vermiyim.

Kinstong Vs Toshiba bir Çok Tanınmış marka var.

[quote name='powercocuk15' date='05 September 2011 - 19:39 ' timestamp='1315251572' post='1074681']
Get Data Recovery My Files : http://www.tnctr.com/topic/2991-getdata-recover-my-files-pro-4781197/

HDD Tamir Programı Hiç Kullanmadım Yanlış Bilgi vermiyim.

Kinstong Vs Toshiba bir Çok Tanınmış marka var.
[/quote]

Bu Dediklerini Yapayım Bakim Teşekkürler.

Sorun Olursa ve Olmazsa Yazarım.

Edited by croteam

[quote name='temmuz' date='05 September 2011 - 18:59 ' timestamp='1315249140' post='1074651']
HDD Regenerator programını download edin. Ya boot cd olarak bulursunuz yada windowsa kurulum olarak.. Eğer windows kulrulum olursa programı açın ve oradan boot cd yada boot flash bellek oluşturun. Sonra PC'yi yeniden başlatarak CD'den (yada flash bellekten) boot ederek program dos ortamında açıldığında bed sektörlü harddiskinizi göstererek tarayın, sorununuz çözülecektir.
HDD Regenarator'un son sürümlerinde USB desteği var diye hatırlıyorum ama emin değilim. Eğer USB (USB'den boot değil, bu zaten var) desteği yok ise o zaman USB harddiskinizi tarayamazsınız.
[/quote]

[quote name='PcKOaLi' date='05 September 2011 - 19:08 ' timestamp='1315249722' post='1074659']
Bilgisayarını cd den çalışan bir xp ile çalıştırıp dosyalarını kopyalamayı denermisin?
en azından virüsmü değilmi anlarız :)

not: ben bu şekilde harici HDDde silinemeyen (yani silmeye çalıştığımda engellenen) 20gb lık dosyayı sildim
[/quote]

'temmuz', 'PcKOaLi' ve Bana Yardım Eden, Yardımcı Olan Arkadaşlara, Önerdiğiniz Programları, Yadığınız Yazıları Okudum Ben Bir Değerlendirim Olmaz veya Olursa Buraya Yazarım. Şimdiden Teşekkürler.

Edited by croteam

[quote name='Canerq7' date='06 September 2011 - 14:41 ' timestamp='1315320087' post='1075124']
flash belleklerde badsector olayı olmaz.

hdd regenerator programını indir acılısta cd/dvd i seç sonra sırayla 1+1+enter yap kendısı otomatikman badsectorler varsa bulup temizler.
[/quote]

Sağol 'Canerq7' Kardeş Teşekkürler. Açıklaman İçin.

'Canerq7' Kardeş.

Peki Flash Belleklerde Veri Kayıpları Olur mu. Çünki Verilerimi En Sağlam Biçimde Yedeklemek İstiyorum aynı Zamanda Verilerimin Sağlam ve Dayanıklı Kalmasını İstiyorum, Yemin Ederim ki Bu Bad Cector Olayı Başımı Ağrıttı Resmen. :( Birdaha Bu ve Bunun Gibi Bir Olayı Yaşamak İstemiyorum.

Edited by croteam