Jump to content

Harddisk Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

fred0m
 Share

Recommended Posts

öncelikle anakartının sata 3.0 desteği varmı ona dikkat etmelisin eğer varsada markası Samsung, western Digital olmasına, Kac inç olduğuna okuma/yazma hızlarına dikkat et.

Edited by korkusuz_korkak

Ben genelde Seagate kullanıyorum. Disk almadna önce kesinlikle googlede kısa bir araştırma yaparım.
Yani bu diski kullanların yorumlarına bakarım. Bazen bazı modeller sorunlu olabiliyor.

Tabiki önbellik miktarı fazla olan benzer diskleri karşılaştırırsak, önbelleği yüksek olan daha iyidir.
Lakin iki disk arasındaki fiyat aralığı yüksekse, düşük olanda alınabilir.

Diskte veri işlemleri vs. yaparken bir kısım bilgiler önbellekte tutulur. Haliyle önbelleği yüksek olan disk daha yararlıdır vs. vs...

öncelikle standart kullandığımız sata 2.0 veya yeni diyebileceğimiz sata 3.0 hdd ler günlük kullanım için ideal gibi görünsede tabiri caizse süper kurduğumuz sistemler hdd ler yüzünden yavaş çalışıyor. şu ara ssd adı atındaki diskler hem okuma hem yazma hızları olarak günümüz hdd lerinde göre çok hızlılar buda kısace hızlı sistem açılışı/kapanması masaüstünde hızlı dosya kopyalama vs.. yani günlük yaptığımız işlerin eskisine göre gözle görülür şekilde hızlanması demek.

kısaca bir ssd disk almanı buna işletim sistemi kurmanı ve diğer alacağın veya elinde olan hdd ide buna ek olarak bağlamanı öneririm, tabii bir dezavantaj varki oda ssd lerin fiyatı, ama zaten ii bir sisteminiz varsa ssd almadan onu kullanmanında artık bir esprisi yok malesef.