Jump to content

Fotoğraf Çekme Programı Yapımı ?

vandan2
 Share

Recommended Posts

Bir fotoraf çekme programı yapsak, bu program hotkeye basınca fotoğrafı çekip belirtilen dosya yoluna jpg olarak kaydetse, böyle bir program yapabilirsek print screen den çekip painte yapıştırıp upload etmeye gerek kalmaz. hatta belki bunu iyice geliştirip otomatik upload yaptırabiliriz.

Böyle bir programın autoit de yapılması mümkün müdür ? Komutları bilenler yazabilir mi

@vandan2

Autoiti küçük görmeyiniz! Autoit gelişmiş ve gelişmekte olan bir script dilidir. Söylediğin autoitle tabiki yapılabilir ve okadar zorda sayılmaz.
Ama bu konular, zaman alıcıdır. Yardım dosyasında zaten ekranın resmini çeken örnek mevcuttu!

[codebox]#include <ScreenCapture.au3>

; Capture full screen
_ScreenCapture_Capture(@DesktopDir & "\" & @YEAR & "-" & @MON & "-" & @MDAY & "_" & @HOUR & @MIN & "-" & @SEC & ".jpg")
[/codebox]

[b]Tamam programın ana kısmı hazır oldu. ilk başta istediği myerde klasörü oluşturuyor sonra çekince oraya gönderiyor. Peki bu klasörün içindeki .jpg leri nasıl bir resim host sitesine göndericeğiz ? www.hizliresim.com recaptcha sormuyor orası olabilir mesela... Sonra çıkan linkleride bir text dosyasına yazdırmamız gerekli. Bunun hakkında bilgin var mı blue ?

Birde..

Programdaki msgboxun her bilgisayarda sadece 1 defa açılmasını nasıl yapabiliriz ? Yani ilk defa açılırken sadece 1 kez msg box çıkıcak. Bir daha çıkmayacak. Scriptin windows açılınca çalışmasını nasıl sağlıoyabiliriz ?

[/b]

Edited by vandan2

@vandan2

Haliyle güvenlik kodu istemyen resim barındırma sitelerinden birini kullanmak daha avantajlıdır.
Yoksa güvenli kodunu kullancının girmesi için bir ekran çıkartırsın.
Misl [color="#0000FF"][u][b]http://imgur.com/[/b][/u][/color] sitesinde güvenlik kodu yoktu.
Bu tip siteleri incelemek lazım...

Sonra ilgili gönderme işi bitince, siteyi okutur, linki bulabiliriz.
Kısacası yapmak istediğini adım adım yapacaksın...

Kodların hakkında bilgim olmadığından, msgbox ile neyi ifade ettiğini anlamadım.
Program ilk kez çalıştığında bir uyarı versin, ve sonraki çalışmalarda uyarı vermesin diyorsan, bu bigiyi yanında oluşturacağın bir ini dosyasın veyahut registrydeki bir değer girersin ve her açılışta kontrol edersin. Örnek vereyim...
[codebox]Global $Config_File = StringTrimRight(@ScriptFullPath, 3) & "ini"
If IniRead($Config_File, "Options", "First", "") <> "True" Then
MsgBox(64,"","Yazmak istediğin yaz!")
IniWrite($Config_File, "Options", "First", "True")
EndIf[/codebox]

Programını windows başladığında başlatmak için, ilgiri registry anahtarını kullanabilirsin.
[b]HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run[/b]

vs. vs.

Tamam blue anladım da nasıl yapıcaz o upload u ? Upload u yaptıktan sonra otomatik linkleri alıp txt e yazdırmam lazım.

bir soru daha

_ScreenCapture_Capture(@DesktopDir & "\" & @YEAR & "-" & @MON & "-" & @MDAY & "_" & @HOUR & @MIN & "-" & @SEC & ".jpg")

burada dosyanın ismi tarih oluyor. bunun image 1 image 2 image 3 gibi kayıt olması mümkün mü ?

Edited by vandan2

[quote name='vandan2' date='16 September 2011 - 15:19 ' timestamp='1316179146' post='1080591']
Tamam blue anladım da nasıl yapıcaz o upload u ? Upload u yaptıktan sonra otomatik linkleri alıp txt e yazdırmam lazım.

bir soru daha

burada dosyanın ismi tarih oluyor. bunun image 1 image 2 image 3 gibi kayıt olması mümkün mü ?
[/quote]

Abi ben bu şekilde yaptım ama

image59 image49 39 29 19 09 50 40 30 ... gibi garip bir şekilde kayıt ediyor. bu her bilgisayarda aynı mı olur ? bir hata mı var acaba ?

Ben bunu otomatiğe taktım bird çekiyor kayıt ediyor sleep 50000 sonra tekrar çekiyor kayıt ediyor döngü haline getirdim acaba bundan mı oldu ? başka yöntem verebilecek var mı ?

Edited by vandan2

sleep 50000 verdiğin için çektiği an hangi saniyede çekmişsse o anki saniyeyi yazıyor neyse

[codebox]

#include <File.au3>
#include <ScreenCapture.au3>

$FilePath = @DesktopDir
$FileName = 'resim'
$FileList = _FileListToArray($FilePath, $FileName & '*.jpg', 1)

If Not IsArray($FileList) Then
$FileName &= '1.jpg'
Else
$FileName &= $FileList[0] + 1 & '.jpg'
EndIf

_ScreenCapture_Capture($FilePath & "\" & $FileName)

[/codebox]

http://code.google.com/p/image-uploader/downloads/detail?name=zenden-image-uploader-CLI-v0.1-win32.7z&can=2&q=

resim upload etmek için bunu kullanabilirsin.

--server fastpic.ru x.png

gibi komutlarla çalışır.Bir sürü upload sitesine desteği vardır.

http://code.google.com/p/image-uploader/

projenin anasayfası burası.Dosya isimlendirmesine gelince de aslında $i gibi değişken atanıp 1 2 3 gibi sürekli artırılabilir.

• 2 years yıl...