Jump to content

MostWanted

Emekli
 • Content Count

  3254
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

258 Excellent

About MostWanted

 • Rank
  Programlamaya takmış insan

Profile Information

 • Male
 • Collector's Zone

Recent Profile Visitors

7530 profile views
 1. Link ben de çalışıyor gibi gözüküyor ama rapidshare yine saçmalamış olabilir.Yeni Link: https://dl.dropboxusercontent.com/u/61395489/muzik_calar_v3.1edittalha.rar
 2. Öyle bi kullanım yok da sanırım sormak istediğin func aliveli($a=0) nedir gibi bir şey.Bu default değerdir yani sen programın herhangi bir yerinde aliveli() diye fonksiyonu çağırırsan fonksiyonun içinde $a değişkeni 0 olarak işlem görür ama aliveli(5) diye tanımlarsan bu sefer 5 olarak işlem görür.
 3. Aslında byref'in anlamı çok daha derin, hatta modern programlama dillerinin çıkmasının ana sebeplerinden biri bile diyebilirim.Çok üstünkörü bir biçimde anlatmaya çalışacağım ama konu kendisi kompleks olduğu için anlamayabilirsin dert etme.Bir program yazılırken değişkenler kullanılır.Bu değişkenler integer (yani sayı) gibi sadece 4 byte (ki bu da değişkendir ama genellikle şu an öyle) bi char gibi 1 byte (bu da değişken boyuta sahip) gibi küçük değerlere sahip olduğu gibi bi arrayin boyutu veya bi veri yapısının boyutu megabaytları bulabilir.Eski programlama dilleri bir fonksiyona veri gönderirken kullandığı mekanizma ilk memory bölgesinden fonksiyonun kullanacağı yere kopyalaama şeklindedir.Yani alır senin değişkeninin aynısını fonksiyonun çalışacağı memory bölgesine kopyalar, execute eder ve işin bitince stackten alır başını gider bunlar.Bir sayıyı kopyalamak (4 byte) çok hızlı bir işlemken megabytelarca veriyi kopyalamak çok kısa olmuyor aynı zamanda fazlaca ramden yer alıyor.Bunun için byref (başka dillerdeki karşılığı başkadır) kullanılır.Kısaca bunu kullandığın zaman sen veriyi değil, verinin referansını yani adresini fonksiyona yollarsın bu da 32 bit makinelerde 4 byte 64 bitlerde 8 bytedır ki ne olursa olsun diğeriyle karşılaştırılamayacak kadar hızlı olur.Tabi bunun doğurduğu başka sorunlar "const kullanımı" gibi şeyler var ama aklını daha da fazla karıştırmak istemiyorum.Kısaca büyük veri yapılarında ve arrayleri fonksiyona yollarken byref kullanmak performansı çokça artırır biçiminde yorumlayabilirsin.
 4. http://rapidshare.com/files/1581572284/muzik_calar_v3.1edittalha.rar En son düzenlediğim proje burda.Ama aradığınız mı bilemem.
 5. Linkler güncellenmiştir.
 6. İtü, itü olalı böyle zulüm görmedi.

 7. Dediklerinde haklısın yalnız şunu söylemeden geçemeyeceğim sisteminde ssd var 18 saniye normal senin için
 8. Aslında autoit yapımcısına bunu sormak lazım.
 9. Ve bunu diyen adam da compiler ın include dosyasında sadece gerekli yeri aldığını bilmez.En azından C de öyle ve autoit de c tabanlı olduğuna göre susuyorum.
 10. Zorunlu değil diyen arkadaşlara bakmayın C dersinde canınızı okurlar bu yüzden ama tabi size gerek yok
 11. sqrt C'ye ayıp olmasın diye konulduğunu düşünüyorum zaten Adamlar help dosyasında bile ^1/2 olarak kullanın yazmışlar.
 12. Sqrt -> karekök alma işlemi. BitAnd, BitOr pek bizim için geçerli değil.Aslında ben programcılar ne için kullanıyor onu da tam anlayabilmiş değilim fakat özet geçmek gerekirse verdiğin değerleri bitlerini (1 ve 0 larını) karşılaştırarak onun decimal sonucunu veriyor. StringRegExpReplace()-> Bu fonksiyon ölümdür.Bu fonksiyon ile yapamayacağın string işlemi yoktur.Fakat o kadar derindir ki kendileri biz de tam olarak çözebilmiş değiliz.Ancak autoit forumlarından bulduklarımızı biraz modifiye olarak kullanıyoruz. Umarım açıklayabilmişimdir.Belki blackman12 daha iyi biliyodur ondan da bekliyoruz
×
×
 • Create New...