Jump to content

Öğretmenlere Kötü Haber!

BeNefSE
 Share

Recommended Posts

[b]Öğretmenlere kötü haber![/b]

[b]Artık 3 ay tatil yapamayacaklar[/b]

[img]http://im.haberturk.com/2011/09/17/670502_detay.jpg?1316268434[/img]
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlerin 3 ayın tamamında tatil yapmayacaklarını belirterek, "İhtiyaç duydukları kadar tatil için zaman ayıracağız ama onun dışında bir eğitim programı yapacağız. En az 1 ay süre ile öğretmenlerimizi eğitime tabii tutacağız. Onun için de hazırlık yapıyoruz" dedi. Dinçer, TRT Haber'e konuk oldu. Öğretmenlerin gelişiminin güncellenmesi ile alakalı bir soru üzerine Bakan Dinçer, ağustos ayında alınan 11 bin öğretmene yönelik yapılan eğitimi hatırlattı.

Dinçer, bu sayede yaz dönemlerinde yapılacak eğitim programları ile alakalı bir alt yapı da oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'de 655 bin civarında öğretmen olduğunu belirten Dinçer, "Ben en az 3 yılda bir bu öğretmenlerimizin hem kendi mesleki alanlarındaki gelişmeleri, hem dünyadaki ve ülkemizdeki değişme ve gelişmeleri ve nihayet bizim müfredatta yapacağımız değişme ve gelişmeleri, teknolojik değişme ve gelişmeleri, hem de kendi bulundukları çevre ile ilgili ve mesleki formasyonları ile alakalı eğitime tabi tutulmaları gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

[b]"3 AY BOYUNCA TATİL YAPMAYACAKLAR"[/b]
Bunun için öğretmen yeterliliklerini tespit etmeyi planladıklarını kaydeden Dinçer, şöyle devam etti:

"Bu bazen yanlışlıkla performans diye tabir ediliyor. Bu yanlış bir kavram. Biz öğretmenlerin performansını tespit etmeyeceğiz. Böyle bir çalışmamız ve çabamız olmayacak. Ama öğretmenin yeterliliğini ve öğretmenin geliştirilmesini esas alacağız. Öğretmenin mevcut başarısını tespit ettikten sonra, o alandaki ideal yapıyı göreceğiz, aradaki mesafeyi kapatacak bir eğitim programı mutlaka düzenleyeceğiz. Yaz aylarında öğretmenlerimiz üç ay boyunca tatil yapmayacaklar. Eğer saygınlık kazanacaksak, bunun da böyle olması gerektiğini onlar da kabullenmeliler."

Öğretmenlerin üç ayın tamamında tatil yapmayacaklarını belirten Dinçer, "Belki ihtiyaç duydukları kadar tatil için zaman ayıracağız ama onun dışında yine bütün masraflarına bakanlığımızın katlandığı bir eğitim programı yapacağız. En az bir ay süre ile öğretmenlerimizi eğitime tabii tutacağız. Onun için de hazırlık yapıyoruz" dedi.

Bunu her öğretmeni değişik illere, tatil beldelerine taşıyarak yapmayacaklarını ifade eden Dinçer, "Herkesi kendi ilinde, kendi ilçesinde, az önce bahsettiğim gündemle yapacağız" ifadelerini kullandı.

[b]EK DERS ÖDEMESİ[/b]
Dinçer, öğretmen olmayan tüm alanlarda ek ders ödemesi uygulamasına bir ay sonra son vereceklerini dile getirdi. "Öğretmen olmayan hiç kimse ek ders ücreti almayacak, sadece öğretmenlerimiz alacak" diyen Dinçer, buna karşılık bakanlığın öğretmen olmayan diğer personelinin de fazla mesai, ek ödeme ve makam tazminatı gibi hususlar varsa, onları alacağını söyledi.

"Müdürlük sınavı yapacak mısınız?" sorusuna Dinçer, "Meslekte yükselme ile alakalı bir sınavdan bahsediliyorsa şu anda öyle bir planımız yok" cevabını verdi. Bundan sonra okul müdürü, il ve ilçe müdürü gibi mevkilerin yöneticilerin ek göstergelerini artıran, makam sahibi olan bir görev olmaktan çıkacağını dile getiren Dinçer, "Ateşten gömlek olacak. Sorumluluk sahibi olmak ve hesap verebilir bir noktada bulunmak şeklinde olacak." dedi.

Öğretmenlerin dönem ortasında hangi gerekçe ile olursa olsun bir başka okula geçmelerinin doğru olmadığını vurgulayan Dinçer, "Bu yüzden de bu talepte bulunacak arkadaşlarımızın 3 ay daha sabretmelerini tavsiye ediyorum" dedi.

Alıntı : http://www.haberturk.com/yasam/haber/670502-ogretmenlere-kotu-haber Edited by tmc200505

[quote name='tenekecezve' date='18 September 2011 - 09:49 ' timestamp='1316339367' post='1081532']
Ne yazık ki milli eğitim bakanımız öğretmenlerimizin 3 ay tatil yaptığını sanıyormuş :)
[/quote]
kardeşim öğretmen 3 ay olmasada 2.4 ay yaptıkları doğru(sömestır hariç) hangi devlette 2.4 ay yangelip yatma var bu ülkede niye herkez kendini devlet kapısına atmaya kalkar kapss de dünya katılım rekoru kırılır bi düşünelim istersen :yahoo:

Edited by istanbul82

Evet öğretmenlerin tatili 3 ay değil 2 ay... o tatil döneminde de ekders kesintisi olduğu için düşen gelirlerini ek işlerle deskelemeye çalışyorlar. Ülkemizde yönetici konumunda olanlar işin içinden gelmediklerinden, bir şey yapacaklarında o işin içindekilere danışmadan karar aldıklarından (TFF'nin playof kararı, MEB bakanlarının yıllardan beri yapbozları, ÖSYM'nin sınav eğlencesi...) pek bir yere varacağımız söylenemez. Sonuçta her halk hakedildği şekilde yönetilir.

Bakan dahil herkesin atladığı bir durum var."Yaz ve Sömestir Tatiller" öğrenciler için verilmiştir öncelikle.Öğretmenler de öğrenciler eğitim-öğretimde olmadıkları için tatile çıkmaktadırlar.Aynı şey kar-lodos vs tatillerinde de aynıdır.Öğrenciler okula gelmekte zorluk çektiğinden dolayı okullar tatil edilir.Ben defalarca okula gittikten 1-2 saat sonra tatil ilan edildiğini bilirim.Bizler gitmişiz ama öğrenciler gelmekte zorlanınca tatil edilir.
İkincisi öğretmenlerin tatili 2 aydır.Öğretmenler öğrencilerin eğitim-öğretim dönemleri bittikten 2 hafta sonra ve başlamasından 2 hafta önce göreve başlarlar.Bakan Bey maalesef bunu bile bilmiyor.
Geleleim şu soruya...""Eee kardeşim öğrenciler yoksa yok gitsin öğretmenler okula çalışsınlar".Bu mümkün değil,sebeplerini sıralayayım:
1-Bu tatillerde okulun eksiklikleri giderilir,boya badana yapılır,genel temizlik yapılır,araç gereç temini yapılır vs vs.
2-Ne iş yapacağız? Bizim hammaddemiz öğrenci.Bu şuna benzer.Siz hiç demir hammaddesi olmayan bir demir çelik fabrikasının çalıştığını gördünüz mü?
3-Devlet eğer öğretmenleri 15 tatilde ya da yaz tatilinde de çalıştıracaksa ekders vermek durumunda kalır ve bu maalesef devlete yük getirir.Bakan beyin dediği kadar basit değil yani herşey.Kanun ve yönetmeliklerle çizilmiş maddi-manevi sınırları var.Derseniz ki kanunlar,yönetmelikler değişir, tamam ama adalet var.O da yoksa zaten bu ülkede yapılabilecek çok şey kalmamış demektir.

Öğretmenlere karşı nedense bu ülkede bir antipati oluştu, hatta kin besleyenler var.O kişilere sadece şunu söylemek isterim:

Şu anda buraya yazı yazabiliyorsanız ve okuyabiliyorsanız, herhangi bir meslek sahibi iseniz,cebinize biraz da olsa para giriyorsa Allah aşkına bunlarda öğretmenlerinizin hiç mi payı yok?

istanbul82, seni farklı fikirleri olan,düzene uymayan biri olarak tanırdım ama görüyorum ki sen de düzenin klişe yorumuna katılmışsın.
Umarım birgün öğretmenlerin değeri anlaşılır bu ülkede.Dikkat edin para-pul istemiyoruz.Değer, sadece gerektiği kadar değer.

[quote name='chelengear' date='18 September 2011 - 10:27 ' timestamp='1316341675' post='1081552']
Bakan dahil herkesin atladığı bir durum var."Yaz ve Sömestir Tatiller" öğrenciler için verilmiştir öncelikle.Öğretmenler de öğrenciler eğitim-öğretimde olmadıkları için tatile çıkmaktadırlar.Aynı şey kar-lodos vs tatillerinde de aynıdır.Öğrenciler okula gelmekte zorluk çektiğinden dolayı okullar tatil edilir.Ben defalarca okula gittikten 1-2 saat sonra tatil ilan edildiğini bilirim.Bizler gitmişiz ama öğrenciler gelmekte zorlanınca tatil edilir.
İkincisi öğretmenlerin tatili 2 aydır.Öğretmenler öğrencilerin eğitim-öğretim dönemleri bittikten 2 hafta sonra ve başlamasından 2 hafta önce göreve başlarlar.Bakan Bey maalesef bunu bile bilmiyor.
Geleleim şu soruya...""Eee kardeşim öğrenciler yoksa yok gitsin öğretmenler okula çalışsınlar".Bu mümkün değil,sebeplerini sıralayayım:
1-Bu tatillerde okulun eksiklikleri giderilir,boya badana yapılır,genel temizlik yapılır,araç gereç temini yapılır vs vs.
2-Ne iş yapacağız? Bizim hammaddemiz öğrenci.Bu şuna benzer.Siz hiç demir hammaddesi olmayan bir demir çelik fabrikasının çalıştığını gördünüz mü?
3-Devlet eğer öğretmenleri 15 tatilde ya da yaz tatilinde de çalıştıracaksa ekders vermek durumunda kalır ve bu maalesef devlete yük getirir.Bakan beyin dediği kadar basit değil yani herşey.Kanun ve yönetmeliklerle çizilmiş maddi-manevi sınırları var.Derseniz ki kanunlar,yönetmelikler değişir, tamam ama adalet var.O da yoksa zaten bu ülkede yapılabilecek çok şey kalmamış demektir.

Öğretmenlere karşı nedense bu ülkede bir antipati oluştu, hatta kin besleyenler var.O kişilere sadece şunu söylemek isterim:

Şu anda buraya yazı yazabiliyorsanız ve okuyabiliyorsanız, herhangi bir meslek sahibi iseniz,cebinize biraz da olsa para giriyorsa Allah aşkına bunlarda öğretmenlerinizin hiç mi payı yok?

istanbul82, seni farklı fikirleri olan,düzene uymayan biri olarak tanırdım ama görüyorum ki sen de düzenin klişe yorumuna katılmışsın.
Umarım birgün öğretmenlerin değeri anlaşılır bu ülkede.Dikkat edin para-pul istemiyoruz.Değer, sadece gerektiği kadar değer.
[/quote]

ne düzeni kardeşim dünyanın çoğu gelişmiş ülklerine git öğretmenler aralıksız çalışır normal memur nekar çalışıyosa onalarda okadar 2 aydan fazla yatıyosunuz maaşınızıda tıkır tıkır alıyosunuz 2.5 ay çalışmayın maaşta almayın hak buysa ozaman! hem kardeşim öğretmen yakın akrabamda adaletsizlik var adaletsizliğin karşısında her zaman durulması gerek!öğretmenler başımızın tacı sorun düzen sadece ne alaka antipati.!!

Edited by istanbul82

[quote name='istanbul82' date='18 September 2011 - 10:41 ' timestamp='1316342472' post='1081562']
ne düzeni kardeşim dünyanın çoğu gelişmiş ülklerine git öğretmenler aralıksız çalışır normal memur nekar çalışıyosa onalarda okadar 2 aydan fazla yatıyosunuz maaşınızıda tıkır tıkır alıyosunuz 2.5 ay çalışmayın maaşta almayın hak buysa ozaman! hem kardeşim öğretmen yakın akrabamda adaletsizlik var adaletsizliğin karşısında her zaman durulması gerek!öğretmenler başımızın tacı sorun düzen sadece ne alaka antipati.!!
[/quote]
ayrıyetten bu eylülde biz çalışıyoz hakkımızı yemiyin muhabettide eylülde okul başlayana kadar ozellikle müdür lightsa(çoğu light düzene uyuyolar) 2-3 saat lak lak yıp imza atıp çıkıyolar koca gün boşlar..

Edited by istanbul82

Öncelikle iş siyaset ve tartışmaya dökülmesin, dolayısı ile kapanmasın.

Bakanın söylediği uygulama da zaten @istanbul82 arkadaşımızın düşüncesinde olanların baskıları sonucu çıkmış bir uygulama.

Uygulama bence sırf ağız kapatmak için yapılmış devlete ek külfet zaten, bakan söylüyor, devlet tarafından karşılanacak, e zaten maaşta alıyorlar, gereksiz kandırmaca. Bırak bari adam gibi tatil yapsın öğretmenler.

Memleketin aklını şekillendiren, geleceğini ellerinde tutan insanlardır öğretmenler. Onların fazladan yaptığı 1 aylık tatil göze batıyor belki ama bence mental olarak daha fazla dinlenmek öğretmenlerin hakkıdır.

İçlerinde haketmeyen yok mu ? illaki var ama benim tanıdığım bir çok öğretmen tatil boyunca programlı şekilde gelecek seneye hazırlık yapıyor.

İnşallah uygulama yararlı olur diyelim :)

ben canlı örneğiyim 29 yaşındayım bi çok öğretmen tanıtığım var kardeşim öğretmen olay siyaset değil olay belki 1950 lerden gelen bi adaletsizlik giderilmesi lazım bende öğretmen olsam elbette bu çıkacak yasayı taşlarım rahatımı bozuyolar diye insanoğlu işte doğal yani :rolleyes:

Edited by istanbul82

Ömrünü öğretmen olarak tüketmiş biriyim. Birkaç şey de ben yazayım:

1- Tatilin bir kısmının meslek içi eğitime ayrılması yanlış değil. Fakat bu tarz uygulamalarda kaliteli bir organizasyon olmazsa kültürlü bir öğretmen, gelecek eğitimciyi tiye alır, rezil eder.

2- Öğretmen maaşını ne zannediyorsunuz bilmem. Gidin DSİ, OGM vb. kurumlara, öğretmenlerin yarı bilgisine sahip olmayan ve öğretmenlerin yarısı kadar iş yapmayan fakat iki katları maaş alan tembel şefleri görün. Güney Kıbrıs'a gidin, Singapur'a gidin ve öğretmenlerin maaşlarını ve imkanlarını görün. Türkiye'de lise mezunu genel idare hizmeti veren bir memurla bir öğretmen maaşı arasında % 20 fark var. Öğretmen resmen Kunta Kinte. Aynı okulda çalışan müdür yardımcısından daha çok maaş alan ve elinden hiçbir iş gelmeyen ne memurlar gördüm. Öğretmenlere yüklenirken insaflı olun.

3- Siz, size gelen bir bilgisayarı formatlamak için 30 TL alıyorsunuz. Bir öğretmen beş saatlik ek ders ücreti olarak aynı parayı alabilir. Bir sucu ise bir logar açmak için 50 Tl'ye dönüp bakmaz bile.
Yani siz çocuğunuza beş saat eğitim verilmesinin değerini bir format ücreti ile, sekiz saat eğitimin ücretini bir logar açma ücreti ile denklediğinizde bütün öğretmenlerin sülalesine küfretmiş olmuyor musunuz, siz de öğretmen yakınıysanız o küfürden siz de nasiplenmiyor musunuz?
İnsan eğitmek bu kadar mı değersiz?

Edited by halill07

[quote name='halill07' date='18 September 2011 - 12:09 ' timestamp='1316347790' post='1081646']
Ömrünü öğretmen olarak tüketmiş biriyim. Birkaç şey de ben yazayım:

1- Tatilin bir kısmının meslek içi eğitime ayrılması yanlış değil. Fakat bu tarz uygulamalarda kaliteli bir organizasyon olmazsa kültürlü bir öğretmen, gelecek eğitimciyi tiye alır, rezil eder.

2- Öğretmen maaşını ne zannediyorsunuz bilmem. Gidin DSİ, OGM vb. kurumlara, öğretmenlerin yarı bilgisine sahip olmayan ve öğretmenlerin yarısı kadar iş yapmayan fakat iki katları maaş alan tembel şefleri görün. Güney Kıbrıs'a gidin, Singapur'a gidin ve öğretmenlerin maaşlarını ve imkanlarını görün. Türkiye'de lise mezunu genel idare hizmeti veren bir memurla bir öğretmen maaşı arasında % 20 fark var. Öğretmen resmen Kunta Kinte. Aynı okulda çalışan müdür yardımcısından daha çok maaş alan ve elinden hiçbir iş gelmeyen ne memurlar gördüm. Öğretmenlere yüklenirken insaflı olun.

3- Siz, size gelen bir bilgisayarı formatlamak için 30 TL alıyorsunuz. Bir öğretmen beş saatlik ek ders ücreti olarak aynı parayı alabilir. Bir sucu ise bir logar açmak için 50 Tl'ye dönüp bakmaz bile.
Yani siz çocuğunuza beş saat eğitim verilmesinin değerini bir format ücreti ile, sekiz saat eğitimin ücretini bir logar açma ücreti ile denklediğinizde bütün öğretmenlerin sülalesine küfretmiş olmuyor musunuz, siz de öğretmen yakınıysanız o küfürden siz de nasiplenmiyor musunuz?
İnsan eğitmek bu kadar mı değersiz?
[/quote]

eskiden çok kötüydü evet öğretmen maaşı şimdi 1.500 biraz eski ol 1.800 tl bide ek ders ver bebelere 2+ aşıyo çevremdeki çoğu öğretmen ev alıyo araba alıyo karı koca çalışan, eskiden kirayı odeseler iyiydi 800-900 tl ye üni mezunu olup çalışan 10000 lerce genç var maaşınız hiçte fena değil bence eskiye nazaran format atsan 30 tl miş 12 yaşında veled öğreniyo artık formatı eskisi gibi kazandırmıyo artık pc teknik servis 99-04 arası iyiydi.

Edited by istanbul82

Gidin öğretmenlerle konuşun, yaptığınız her ne iş ise hemen değişmeyi kabul edeceklerdir. Zil çalınca iş bitiyor mu zannediyorsunuz?
Bir de şu var.. Tatil deyince vatandaş öğretmenin tatil yaptığını filan mı zannediyor acaba?

Her vatan evladı yaptığı işi çok titiz ve itina ile yapıyor da öğretmenlerin yaptığı 2 ay 'tatil' mi gözünüze battı? Varsın dinlensin, kafasını toparlasın. Bu ne düşüncesizlik..

Biz öğretmenlere ne güzel işiniz var. Bol bol tatiliniz var,
yata yata para kazanıyorsunuz diyenler haklı.
Aşağıda öğretmenlerin yaptıkları işleri okuyunca öğretmenliğin gayet basit bir meslek olduğunu siz de göreceksiniz.
1. Toplantılara katılınacak,
2. Yıllık plan yapılacak
3. Günlük plan yapılacak
4. OGYE çalışmasına katılınacak
5. TKY çalışmalarında bulunulacak
6. Nöbet tutulacak
7. Sınıflar düzenlenip panolar hazırlanacak
8. Toplantılar hafta sonları veya ders saatleri dışında yapılacak
9. Kurumların açtığı sınavlara ucuz iş gücü olarak gidilecek,
10. Seçimlerde zorunlu olarak sandık başkanı olunacak
11. Envai çeşit tören, kutlama vb. programa katılınacak.
12. Her hafta tüm öğrenciler için ve tüm derslerde değerlendirme formları doldurulacak.
13. Kişisel dosyalar her dönem sonunda doldurulacak.
14. Öğrenci tanıma fişleri doldurulacak.
15. Portfolyo dosyalarına hiçbir çalışma getirmeyen öğrencilere çalışmalarını getirmeleri için yalvarılacak.
16. Öğretmenliği öğretmenlerden iyi bilen velilere dert anlatılacak.
17. Sosyal kulüp çalışmaları ve toplantıları yapılacak.
18. Rehberlik çalışmaları, anketleri yapılacak ve raporları tutulacak
19. Ders işlemek yerine internetteki ve kitaplardaki bilgileri bize okuyarak “bak okuyan toplumuz” imajı veren insanların zorunlu seminerlerine katılınacak.
20. Pansiyonda nöbet esnasında öğrencilerin yemek etüt, uyku, banyo, hastalık, can sıkıntısı , koğuş ve oda düzeni durumlarına bire-bir müdahil olunacak.
21. Sınırsız sorumluluk, öğrenci takılıp düştüğünde polise ifade verilecek. Hiçbir dayanağı olmaksızın dayakçı öğretmen olmakla suçlanılacak.
22. Öğrencilere çalışma kağıdı hazırlanacak
23. Öğrencilere yarın ne gibi etkinlikler yaptırabilirim diye düşünülecek
24. Velilerle görüşülecek
25. Teneffüslerde çocukların şikayetleri dinlenecek
26. Panolara asılan şeyler belli aralıklarla dosyalanacak
27. Her hafta rehberlik ve sosyal etkinlikler dersi için tutanak tutulacak
28. Toplum hizmeti için zaman yaratılacak
29. 40 dk içinde yüz kere öğretmenim diyen bücürlere efendim denilecek
30. Kavga edenler ayırt edilecek, kafası gözü yarılanlara pansuman yapılacak,
31. Değerlendirme testleri hazırlanacak
32. Değerlendirme testleri evde değerlendirilecek,
33. Üstüne saldıran veliler ikna edilecek,
34. Bilgi yarışmalarına öğrenci hazırlanacak,
35. Öğrencilerin evlerine gidilip hal hatırı sorulacak,
36. Saha çalışması yapıp okula gelmeyen öğrencileri toplayacak ve okula getirecek,
37. Temizlik, spor, fotokopi, demirbaş, sabun, tuvalet kağıdı için para toplanılacak,
38. Taşımalı öğrencileri sabah servisten inerken sayıp kontrol edilecek,,
39. Öğle yemeğinde listeden çağırıp sıraya koyulacak,
40. Okul çıkışı öğrenciler servislerine bindirilecek.
41. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili program hazırlanacak,
42. Öğrencilere katılım için yalvarılacak,
43. Belirli günler ile ilgili pano hazırlanacak,
44. Panolar için yazı ve şiirler, bulunacak ya da kontrol edilecek.
45. Veliler okulda bilgilendirilip, eğitilecek
46. Kanuni hak olan sevk ve izin istenirken mahcup, hafif ve ince bir sesle rica edilecek ve sevk dersin olmadığı bir zamana denk getirilecek, hasta hasta derslere girilecek, bazı yerlerde muayene saati sevke yazdırılacak (diğer çalışanlara da mesai dışında mı sevk alın deniliyor acaba).
47. Veli toplantıları yapılacak.
48. Okul aile birliği toplantılarına katılınıp velilerin kahırları dinlenecek.
49. Her dönem ve gerektiğinde zümre toplantıları yapılıp tutanak hazırlanacak.
50. Yeni müfredat konusunda veliler bilgilendirilecek.
51. Gözlem dosyaları tutulacak
52. Etkinlik yaptırılacak(yapmayanlara bir şey yapılmayacak)
53. Sınıf başkanı, kitaplık görevlisi, temizlik başkanı seçilip görevlerini yapıp yapmadıkları günlük olarak takip edilecek.
54. Hizmetlilere ya da idareye bildirilen temizlik, tamirat ve görüşler bu kişiler tarafından dikkate alınmayacak.
55. Gelen giden evrak defteri doldurulacak
56. Laboratuar düzenlenecek, temizlenecek
57. Müdür ve müdür yardımcılarının yapmak istemedikleri görevler yapılacak
58. Çocukların elbise, saç, tırnak temizliği ile ilgilenilecek.
59. Deneyler, gözlemler, etkinlikler için hazırlık yapılacak.
60. Beslenme saatinde beslenme yaptırılacak.
61. Başarısızlığın sebebi araştırılacak.
62. Mahallede kavga edenlerin aileleri okulda dinlenecek.
63. Müdür Beye hesap verilecek.
65. Dersi boş olan, derslerine branş öğretmenleri giren (özellikle sınıf öğretmenleri) öğretmenler, ''İşlerim var şu boş sınıfa derse giriver'' diyen idarecilerin derslerine girilecek.
66. Birilerine ek ders ücreti verebilmek için açılan seminer, hizmet içi eğitim vb. şeylere gerçekten ihtiyacı olup olmadığını bilmeden, sormadan zorunlu olarak ders saatleri dışında katılmak zorunda kalınacak.
67. Sorumluluğu çok yüksek olan nöbetçilikler yapılacak
68. Son zamanlarda artık iyice raydan çıkan eğitim sisteminde öğretmenlikten çok dadılık yapılacak.
69. Müdür ve müdür yardımcılarının imalı ve iğneli sözlerine kulak asılmayacak, duymazlıktan gelinecek.
70. Spor parası toplanacak.
71. Yakacak ve ihtiyaçlar için aidat toplanacak hatta vermeleri için yalvarılacak
72. Onur kurulu ve disiplin kurulu toplantılarına katılınacak
73. Nöbet günü ve diğer günler öğrencilerin kılık kıyafet kontrolü yapılacak
74. Nöbet defterine gelmeyen öğretmen yazılacak ve sınıf defteri imzalanacak.
75. Zaman zaman öğrenci çantalarına arama yapılacak
76. Okula getirilmesi yasak olan eşyalar için tutanak tutulacak ve bu eşyalar ailelerine teslim edilecek.
77. Aidat toplanacak hatta vermeleri için yalvarılacak
78. Nöbetlerde mıntıka temizliği yaptırılacak.
79. Ünitelendirilmiş Yıllık Plan Yapılan Açıklamalar
80. İş Günü Takvimi
81. Ünite Süre Çizelgesi
82. Yıllık Çalışma Programı
83. Haftalık Ders Programı
84. Ünite Çalışma Dosyası
85. Sınıf Ders Defteri
86. Deney defteri Raporu
87. Gezi Planı
88. Öğrenci Kişisel Robşayanı
89. Öğretmen Not Defter
90. Kitaplık ve Defteri
91. Çevre İncelemesi
92. Tebliğler Dergisi Fihrist. okunacak, imzalanacak.
93. Sınıf Demirbaş Listesi
94. Ders Dışı Etkinlik Dosyası
95. Yazılı Kağıt ve Cevapları
96. Ödev Listesi-Ödevler
97. Dershane Araçları
98. Koordinasyon Kurulu Kararı
a. Cümle Listesi
b. Metin Defteri
c. Metinler
d. Kontrol Tablosu
EK: Okulun web sitesi dizayn edilecek. Boynunda fotoğraf makinesiyle gezilcek. Okulda ne olup ne bitiyor fotoğraflanacak, haber yapılacak. Siteye girilecek. Sürekli haber girilip güncel tutulması sağlanacak. Bunun için ücret talep edilmeyecek. FiSebilillah çalışılacak. Satın alma komisyonunda görev alınacak okul aile birliği ile birlikte ne alınıyor, ne satılıyor risk alınıp imzalanacak. Yatılı okullarda belletmenlik yapılacak.
Bu kadarcık iş yapmakla hiç insan yorulur mu? Hadi kolaysa cevap verin

Edited by shiftdeletenet

@ shiftdeletenet
tabi tabi prosodür sen bunların hepsini yapıyomusun? kardeşim bu yaz 3 ülke gezdi ben sıcakta çalışırken 1 hafta izin kollarken maaşınıda tıkır tıkır aldı du bakayım akşam şebo konserindeydi akşam bunların hepsini yapmışmı bi sorayım çizelge için sağol :whistle: :lol:

Edited by istanbul82

[quote name='chelengear' date='18 September 2011 - 12:48 ' timestamp='1316350132' post='1081667']
@istanbul82 senin mevzu aile içi mevzuymuş,konu aslında kardeşler arasında. :yahoo:
[/quote]
yaş farkımız az olduğu için ailemdede veya arkadaşımda var bayaa türkiye şartlarına gore en kebap mesleklerden biri tabi kabullenmenizi beklemiyorum bi erkek evlenirken bile karısının çalışmasını isterse öğretmen aday arar genelde! neden eve yemeğe çamaşıra bulaşığa çocuğa vakti kalsın diye gerçekler bunlar sizin sürünüyorum demeniz gerçekleri değiştirmez.

Edited by istanbul82

Malesef öğretmenlerimizin eğitim kısmında yetersiz oldukları gün ışığı gibidir.Dikkat edin önce eğitim sonra öğretim gelir.Yani eğitim vereceksin sen okula gelen çocuğa.Tüm öğretmenlerimiz için geçerli değildir tabii bu.Nice öğretmenlerimiz varki elleri öpülesi uğurlarına ölünür...Ancak geldiğimiz noktada kaliteyi yükseltmek lazım.Bu tatilin kısalması soucu kalite yükselecekse sonuna kadar desteklerim inşalalh da öyle olur...

[quote name='istanbul82' date='18 September 2011 - 12:23 ' timestamp='1316348602' post='1081653']
eskiden çok kötüydü evet öğretmen maaşı şimdi 1.500 biraz eski ol 1.800 tl bide ek ders ver bebelere 2+ aşıyo çevremdeki çoğu öğretmen ev alıyo araba alıyo karı koca çalışan, eskiden kirayı odeseler iyiydi 800-900 tl ye üni mezunu olup çalışan 10000 lerce genç var maaşınız hiçte fena değil bence eskiye nazaran format atsan 30 tl miş 12 yaşında veled öğreniyo artık formatı eskisi gibi kazandırmıyo artık pc teknik servis 99-04 arası iyiydi.
[/quote]

Ben Antalya'da çalışıyorum arkadaşım, burda her velet format atamıyor, atan da var atamayan da. Ama bilgisayarcılar iyi kazanıyor.

Her eski öğretmen 1800 TL almıyor. 20-25 yıllık öğretmen maaşı o.

Amacım gelirimden yakınmak değil, ben başka işlerde de para kazanabilecek donanıma sahibim çok şükür. Demek istediğim şu:

Bir toplumda insan eğitmek, tamircilik kadar kazandırmıyorsa; o toplum, onarttığı alete, eğittiği insandan daha çok değer veriyor demektir.

Edited by halill07

[quote name='istanbul82' date='18 September 2011 - 14:57 ' timestamp='1316350656' post='1081671']
yaş farkımız az olduğu için ailemdede veya arkadaşımda var bayaa türkiye şartlarına gore en kebap mesleklerden biri tabi kabullenmenizi beklemiyorum bi erkek evlenirken bile karısının çalışmasını isterse öğretmen aday arar genelde! neden eve yemeğe çamaşıra bulaşığa çocuğa vakti kalsın diye gerçekler bunlar sizin sürünüyorum demeniz gerçekleri değiştirmez.
[/quote]
Asla sürünüyorum demiyorum.Allah şükür maaşlarımız yetiyor.Sosyal haklarımız da yeterli bence.Benim tek karşı çıktığım nokta öğretmenlerin sanki hiç iş yapmadan,yatarak para kazandığının iddia edilmesi.Herkes iyi bilir ki bu ülkede sigortalı çalışan herkesin ücretli tatil hakkı vardır.Tam detayını bilmiyorum ama 1 ay olması lazım.En azından 10 yılını doldurmuş memurlarda öyle.10 yılını doldurmayanlarda ise 20 gün.Yani bu ülkede hakkını bilen ve sigortalı olan herkes tatil yapar ve gereklidir de bu tatil.Ama inanın kafa yorgunluğu beden yorgunluğundan daha beterdir.Bizler 1 gün kendi çocuğuna tahammül etmekte zorlanan ailelerin en az 20 çocuğuna 180 gün tahammül ediyoruz,etmeliyiz de bunda bir sıkıntı yok,bu bizim görevimiz.Lütfen artık öğretmenlerin boş boş oturdukları safsatasını bırakın.Dünyada kaç iş var ki bu maaşla eve iş götürülüyor olsun?
Misal ben,pazartesi günleri 10 saat derse gireceğim bu yıl.Yani sabah 07:40 da okula gidip saat akşam 5 gibi dersim bitecek ve evime gideceğim.Tenefüsler 5 dk.Ne yemek yiyebilirsin ne de çay içmeye zamanın vardır.Her derste sürekli konuşacağım,anlatacağım,sorulara cevap vereceğim,soru çözeceğim vs vs.Salı hiç dersim olmamasına rağmen nöbetçi olduğum için tam gün okulda olacağım(yönetmelik böyle emrediyor),çarşamba 6 saat,perşembe 6 saat,cuma 4 saat dersim var.Doğru yatıyorum,aynı sizler gibi gece uyumak için.Tabi öncelikle bir sonraki gün anlatacağım derslere hazırlanıp gerekli materyalleri ve ders notlarını,soruları hazırladıktan sonra.
Gocunuyor muyum? Hayır.Bu benim mesleğim ve severek yapıyorum.Sadece bu haksız ithamların doğru olmadığını söylüyorum.
Peki öğretmenlerin hepsi mükemmel mi?Hayır.Her meslekte olduğu gibi bizlerin arasında da görevini yapmayan,öğrencilerine yeterli olamayan,parayı az bulan,şikayet edenler var.Ama hangi meslekte yok?
Herkes ak kaşıkta öğretmenler mi tukaka?
Biraz insaflı olun lütfen.
Kimse devletten şefaat,5 milyar maaş,lojman vs istemiyor.Kimseyi de kıskanmıyoruz.Polisler yıpranma tazminatı,can güvenliği tazminatı vs vs alıyor.Helali hoş olsun,kelle koltukta çalışıyorlar.Sağlıkçılar döner sermaye alıyor,helali hoş olsun cana can katmaya çalışıyorlar.
Ama bizler de bu ülkenin geleceğini imar etmeye çalışıyoruz.Çok mu az?

Bu arada istanbul82 başka bir konuda sağlıkçılar tartışılıyordu sen orada da kardeşinin doktor olduğunu belirtmiştin yanılmıyorsa.Kaç kardeşsiniz helal valla hepiniz okumuş çocuklarsınız.Tebrik ederim.Sanırım bir de polis mevzusu açılsa diğer kardeşinden de bahsedersin.
Şaka bir yana ne para,ne lojman,ne fazla tatil ne de ekstra bir maddi kazanç.Sadece değer istiyoruz,hepsi bu.