Jump to content

Pc Açılışta Anakart Ekranında Kalıyor?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar bazan her zaman değil ama arada bilgisayarı yeni açtığımda ,restart yaptığımda foxconn anakart ekranında bekliyor. tab ve delete tuşlarına basıyorum hiç bir tepki vermiyor. en sonunda kasadan restart düğmesinden yeniden başlatınca normal açılıyor. acaba bunun çözümü nedir? niye bekliyor ?

[quote name='abdülhey' date='18 September 2011 - 17:49 ' timestamp='1316368194' post='1081861']
biosu sıfırla derken varsayılan ayarlaramı alcam?
[/quote]
evet abi biosa girip basit tabiriyle fabrika ayarlarına alacaksın.Beyaz işaretli yerler olması lazım ikisinide yapsan olur abi.

[img]http://img840.imageshack.us/img840/5259/091yvv.jpg[/img]

[quote name='STAN' date='18 September 2011 - 17:08 ' timestamp='1316365730' post='1081829']
[list=1][*][/list]büyük ihtimal hdd kablosu
[/quote]
Meraba, sayın STAN,
aynı sorun bende de var.Acaba HDD kablosunu değiştirsek sorun kesin çözülür mü? Başka bir ihitmali var mı? Mesela diğer kablolar...

preveze başlangıcın böyle olmasının bir çok sebebi olabilir

ilkin donanımsal olarak incelenmeli kaplolar ve diger donanımsal parçalar iyice konrtol edilmeli
ikinci bios resetlenmeli (pili çıkar topraklat yerleştir)
üçüncusu olarakta formatan kaynaklanan sorunlar format atınca haledilir zaten

arkadaşlar ucuz diye biostar,foxcon gibi markalı anakartları alıyoruz sorun çıkartıyor bende kullanmadığım kasada biostar 890 anakartvar flashdisk takılı olursa anakart ekranında kalıyor ilginç bir durum deyilmi

[quote name='lostalbi' date='18 September 2011 - 20:49 ' timestamp='1316378995' post='1082054']
preveze başlangıcın böyle olmasının bir çok sebebi olabilir

ilkin donanımsal olarak incelenmeli kaplolar ve diger donanımsal parçalar iyice konrtol edilmeli
ikinci bios resetlenmeli (pili çıkar topraklat yerleştir)
üçüncusu olarakta formatan kaynaklanan sorunlar format atınca haledilir zaten
[/quote]
Sayın lostalbi,
daha önceden biosu restledim ama olmadı, sonra format attım yine olmadı, kasayı temizlemek için söktüm ( ekran kartı,pover,hdd, DVD writer) tüm kabloları söküp tekrar taktım ama sonuç yine olumsuz.
İşin ilginç yanı bunu her zaman değil bazen yapıyor.Sizin de dediğiniz gibi artık HDD kablosunu değiştirip sonucu beklemek lazım.Saygılar...

[quote name='emrah48' date='18 September 2011 - 21:18 ' timestamp='1316380696' post='1082078']
sayın preveze anakartının bios güncellemesi yaptınmı anakartının marka ve modelini yazabilirmisin
[/quote]
Merhaba,
Anakartım Asus P5QC . Hayır daha önceden bios güncellemesi yapmadım.Sizce HDD kablosunu değiştireyim mi?

http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5QC/#download
anakart güzelmiş hdd kablosunu deyiştirebilirsin on paralık bir dırıltı işletim sistemini seç uygun bios yazılımını indir asus update ile yükle kolay gelsin

[quote name='abdülhey' date='18 September 2011 - 18:34 ' timestamp='1316360047' post='1081778']
arkadaşlar bazan her zaman değil ama arada bilgisayarı yeni açtığımda ,restart yaptığımda foxconn anakart ekranında bekliyor. tab ve delete tuşlarına basıyorum hiç bir tepki vermiyor. en sonunda kasadan restart düğmesinden yeniden başlatınca normal açılıyor. acaba bunun çözümü nedir? niye bekliyor ?
[/quote]
aynı sorun benim biostar anakartta var remleri söküyorum yerleri deyişince çalışıyor bahsettiğin olay genelde rem sorunu remleri çıkart pin lerin olduğu yeri iyibir silgi ile temizle silgi derken okulda kullandığımız türden ide sata kablolarından yapma ihtimali de çok yüksek genelde ide (pata)kablolu olanlar yapar optik okuyucun da sorun vardır ondan yapabilir

hdd kablosuyla hem disk hem cdrom baglama baglarsanda master slave ayarlarına bak.. ayrıca sata cdroom warsa da anakartta diger sokatlere tak bu hata genelikle cdroom yüzünden oluyor. ama hic birsey olmazssa aynı dewam ederse yenibir anakart al sonrada eskisinin üstünde tamamen parcalanana kadar zıpla :) şaka bir yana bendede wardı foxconn cdrom yüzünden oluyor cozdüm ben.. kolay gelsin sana