Jump to content

Elektrik Kesilmelerinde Bios Ayarlarım Değişiyor?

Guest _ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

[font="Tahoma"][color="#FF0000"]
[b]Normal yoldan bilgisayarın elektriğini kesip öyle denedin mi ?[/b][/color][/font]
[font="Tahoma"][color="#FF0000"][b]Eğer senin tarif ettiğin gibi sadece ani elektrik kesilmelerinde veya mavi ekran hatalarında[/b][/color][color="#4169E1"][b] bu sorun ortaya çıkıyorsa [/b][/color][color="#FF0000"][b]kesinlikle[/b][/color][color="#4169E1"][b] pil ile alakası yoktur .[/b][/color]
[color="#4169E1"][b]BIOS pilinde sorun olmuş olsaydı [/b][/color][color="#FF0000"][b]bilgisayarın gücünü kestiğin her zaman bu sorun ortaya çıkardı .[/b][/color]
[b][color="#4169E1"]Daha önce böyle bir sorunla karşılaşmadığım için başka da birşey diyemiyorum ama her defasında değil de s[/color][color="#FF0000"]adece mavi ekran ve elektrik kesilmelerinde böyle yapıyorsa pil olması imkansız[/color][/b]
[color="#4169E1"][b]Ve ayrıca BIOS pili sorunlu olsaydı senin saat ve tarih ayarlarıda sapıtırdı bilgisayarı kapattığın her an.[/b][/color][/font]

Edited by Dj Demir

yok arkadaşım pille alakası kesinlikle yok istedigin kadar değiştir.
bu aralar bir çok kişide yaşayor çözüm daha bulunamadı.o yüzden çoğu da anakartı değiştirmekle çözüm buluyor.
psu alacagına anakart al sorununu %100 çözülür diye düşünüyorum.

Arkadaşlar yardımlarınız içöin teşekkür ederim.
[size="4"][color="#0000FF"]Fakat bir süre yardıma gerek kalmadı.[/color][/size]
Sebebi yeni anakart alıyorum. Sorun olursa o zaman sizlerden yardım isterim.

Birde sorun pilde değilmiş pili değiştirdim. Bilgisayar çalışırken fişi çekip tekrar taktım. Sorun yine var.
O yüzden yeni bir power vede Anakart artı ram alıyorum. Bilgisayarda emekliliğini çoktan doldurmuştu zaten. :)

arkadaş lar öncelikle herkese selamlar benimde corbada katkım olsun istedim psu fazla yüksek voltaj olması da cok iyi deyil 350 vat makul çünkü nekadar yüksek voltaj okadar fatura demek yani fazla elektirik yakar orjinaline ayak uydur en iyi cözüm de blue7wolf yazdıkları makul arkadş provesyenel dediklerini yaparsan sorun ortadan kalkacagını düşünüyorum kolay gelsin saygılar

Dostum senin sorunun sadce bios pilinin bitmiş olmasından kaynaklanıyor. Pil bios daki bilgileri hafızada tutmak içindir, bitince kasanın her elektriğini kesişinde bios bilgileri sıfırlar ve default ayarlara döner. Eski pili cıkar aynısından (tüm saatçilerde bulunur) al tak. bilgisayar acılırken biosa gir bazı ankartlarda del veya bazılarında F2 tuşları ile girersin. floopy yi none yap tarh ve saat ayarlarını değiştir f10 tuşu ile save leyip cık bir daha hata vermez. kolay gelsin...

Dostum senin sorunun sadce bios pilinin bitmiş olmasından kaynaklanıyor. Pil bios daki bilgileri hafızada tutmak içindir, bitince kasanın her elektriğini kesişinde bios bilgileri sıfırlar ve default ayarlara döner. Eski pili cıkar aynısından (tüm saatçilerde bulunur) al tak. bilgisayar acılırken biosa gir bazı ankartlarda del veya bazılarında F2 tuşları ile girersin. floopy yi none yap tarh ve saat ayarlarını değiştir f10 tuşu ile save leyip cık bir daha hata vermez. kolay gelsin...

Bios ayaralarını bir konrol edermisin.

[color="#FF0000"][b]Power Managment Setup[/b][/color]

ACPI Susped Type : [S1(POS)]
Soft-Off by Power button : Instant-Off
PME Event Wake Up : Enabled
Modem Ring On : Disabled
USB Resume from Susped : Enabled
Power-On by Alarm : Disbled
Power On By Keyboard : Disabled
Power On By Mouse : Disabled
AC BACK Funtion : Soft-Off

Ayarların yukardaki gibi değilse aynen yap ve f10 ile saveleyip çık bir dene.Pil ile bir alakalı durum değildir,pil yanlızca biosun saati ve zamanı için kullanılır.Benim ayaralarım yukardaki gibidir sorun gözükmüyor.Denemekte fayda görüyorum.

[size="4"][color="#0000FF"]Arkadaşlar artık yardıma gerek kalmadı.
Çünkü anartı değiştiriyorum.
[/color][/size]

Edited by &ULTİMATE&