Jump to content

2011 Pardus Için Programlar Arıyorum

Guest _ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar bugün pcme Pardus-2011.2-Cervus kuracağım.
İlk defa kuracağım bir sistem.
Formattan sonra bilgisayarıma kuracağım ana programlara nereden ulaşabilirim.
Flash player Java Winrar v.s
Birde Pardus'ün driver desteği varmı?
Ben yineden ekran kartı için olanını indirdim. Fakat ses kartını bulamadım.

PArdus driverleri kurulumda kendi kurur yaklaşık toplam kurulum 20 dk sürer
Win-rar adı üstünde win windows sürümü yoktur ama onun yerine ark vardır ve kendi yüklüdür
Java falan da öyle
Bu arada programlar googlede falan aranmaz paket yöneticis vardır oraya yaz o senin için hemen indirip kurur

Edited by nano68

[quote name='nano68' date='04 October 2011 - 17:43 ' timestamp='1317739395' post='1089562']
PArdus driverleri kurulumda kendi kurur yaklaşık toplam kurulum 20 dk sürer
Win-rar adı üstünde win windows sürümü yoktur ama onun yerine ark vardır ve kendi yüklüdür
Java falan da öyle
Bu arada programlar googlede falan aranmaz paket yöneticis vardır oraya yaz o senin için hemen indirip kurur
[/quote]

Paket yöneicisi dediğin bazı indirme kodları gördüm onlardan mı bahsediyorsun.
Evdede internetin çok yavaş. Neyse maksat indirip denemek, beğenmessem tekrar windowsa dönerim :)

[quote name='g.a' date='04 October 2011 - 17:58 ' timestamp='1317740321' post='1089572']
Paket Yüneticisinden (PİSİ) den istediklerinin hepsini kurabilirsin zaten boyutları en fazla 15 mb bir şey hemen iner ve kurulur
[/quote]

Evde kullanmış olduğum internet Vodafone nin 8 tl lik interneti. Vınn ile bağlanıyorum. En yüksek hızım 96 kb :)

[size="6"][color="#2E8B57"]@Nano68[/color][/size]

Bu linux tabanlı olduğu için birkaç sorum olacak.,
Şimdi ben koyu bir android kullanıcısıyım. Oda linux tabanlı.
Androidde yönetici olmak için sistemi rootlamak gerekiyor.
Pardus tede root olayı varmı? Özgürlük için :)

Edited by &ULTİMATE&

[quote]http://forum.shiftdelete.net/pardus/206990-pardus-2011-host-dosyasi-nasil-degistirilir.html
http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:Root_haklar%C4%B1_elde_etmek[/quote]

Edited by g.a

işte senin verdiğin linkte
[quote]Bu yüzden Pardus'ta sistemin root olarak açılması engellenmiştir. Yani siz root parolasını bilseniz dahi kullanıcı giriş ekranında root kullanıcı adını ve parolasını kullanarak giriş yapamazsınız.[/quote]

Benim zaten öğrenmek istediğim
Bir programı yönetici olarak açabilmekti. Onuda açabiliyormuşum zaten. Sisteme rootlu girmek benim için öenemli değil.

Peki bu root yetkisini almak için hangi programı yüklemek zorundamıyım. Yoksa pardusun içerisinden root yetkisi zaten varmı?

Pardusu az once kurdum. Şu anda cepten yaziyorum. Pc de intel core2 dou ve 2gb ram var.Bilgisayarı oyle bir kastiki anlatamam. Surekli donmalar vardi. Bende şimdi tekrad windowsa donuyorum.

Pardus dama dama yı kurdum tek kelimeyle berbat pc yi kasıyor tavsiye etmem linux için ubuntu kullanın derim ama alışmanız zor olacak birde hep linux un hızlı olacagı soylenir windows 7 nin yanına bile yaklaşamıyor linux u sadece server için kuyllanıyorum gnome yukelyince yavaslıyor hele kdesktop yukelyin dagılıyor pc linux için linux server ve komut istemi hızını koyuyor oda siyah ekran :D

[quote name='nano68' date='04 October 2011 - 21:00 ' timestamp='1317751211' post='1089656']
Hocam Bide Wubi ile Ubuntu deneseydiniz
Bir Lİnux Kuralı:Asla Pes Etme
[/quote]

Ben bu linuz kuralını çiğnesem ne olur :)
Pardus kurulurken bilgisayarın açılmasını o kadar sabırsızlıla bekledimki anlatamam. Fakat sonuç hüsran :(

Wubi ne sanal masaüstümü?
Ubuntu ile pardus arasında ne fark var? Ubuntuda da kde midir nedir varmı?

Bilgisayar çok kastı, ilk açılır açılmaz sadece bir sağ tıklayayım dedim inan en az 2 dakika bekledim :)
Neyse sonra mozilla ya girmeye çalıştım. O başlat butonu tıkladıktan 2 dakika sonra açıldı. Sonra mozillaya tıkladım. Ooo bizim mozilla açılanana kadar ben gittim yemeğimi yedim :) suyumu içtim :) Bizim mozilla hala açılacak.
Sonunda sinirlendim hemen windowsa geri döndüm. :D

wubi dediği windows üzerinden kuruyosun açılışta hangisini açmak istediğinini soruyo.kaldırmak istersen windows da program ekle-kaldırdan kaldırıyosun.
ayrıca şahsi görüşüm ubuntu pardus ten biraz daha iyi.

Edited by kankka