Jump to content

Iki Hardik Açılışta Sorun Yaşatıyor

lostalbi
 Share

Recommended Posts

iyi geceler benim iki hardiskim var 1. 1tb 2. si 250gb lık win7 işletim sistemi kulanıyorum 1tb lik hardiske kurulu 250 gb ise boş içerisinde hiç veri yok bilgisayarı açtıktan sonra 250 gb lık hardiski baglayınca sorun olmuyor göruyor çalışıyor ama reset çekince pc donuyor açılmıyor açılış ekranında kalıyor bios a dahil girilmiyor taki hardiski çıkartıp tekrar resat çekmem gerekir

ama ben bu durumdan sıkıldım ve her iki hardiskimide kulanmak sorunsuz istiyorum bu arada hardisklerde sorun yok garanti yenilerini yoladı

ne yapmak lazım nasıl bir yol izleyeyim kesin sonuç için ?

Bir gün biosu güncelleyeyim dedim ve asus anakartın biosunu sabaha karşı güncelledim.Yeniden başlatmamı istedi.Bende başlattım ama bilgisayar bios ekranının ötesine gitmiyordu.Kendime kızıyordum bilmediğin işi niye yapıyorsun diye.Sonra hata mesajına baktım aktif hardisk yoktu.Daha doğrusu sisteme iki harddisk bağlıydı.Açılışta işletim sistemi yüklü hardiski değil veri diskimi görüyordu.Böyle olunca işletim sisteminin yüklü olduğu harddiski Sata1 girişine diğerine sata 4 girişine bağladım.Biosu da varsayılan ayara çevirip sadece cd den başlatmayı 1. sıraya işletim sistemi yüklü hardiski 2. sıraya aldım.Ve sistem sorunsuz açıldı.Sizdeki sorunda buna benzer bir sorun olabilir.Saygılarımla

biosda hardisk ayarlarından sistemin yüklü olduğu hardski 1. sıraya al böylece sistem il açılışa geçtiğinde direk sistemi açar

senin sorunun anladığım kadarıyla rest atıncca sistem açılmıyo dediğim gibi büyük bir ihtimalle hard disk sıralamasındandır oo.

biosu anlama diyorsan anakart üstündeki hardisk girişlerinin yerlerini değiştir 1tb 250gb nin yerine 250gb nin fişini 1tb nin yerine

• 2 hafta sonra ...

[quote name='lostalbi' date='29 October 2011 - 23:25 ' timestamp='1319919944' post='1103226']
onu nasıl yapabilirim peki yardımcı olabilir misin ?
[/quote]

pata olan hdd lerde kısa devre jumperları ile öncelik ataması yapılıyor genelde üzerinde yazıyor sataların bazı modellerinde var yada üreticinin sitesinden modeli bulup kullanım klavuzuna bakabilirsin

Bugün sırf bu hata ile uğraştım. Elimde 2005 den kalma eski bir pc var. 2 tane ide hdd yi bi türlü tanıtamadım. Deli etti beni. Jumper ayarlarında herhangi bir sorun yok. Sistem kurulu olan disk master diğeri slave olarak ayarlı. Biosdan da gerekli sıralamayı yaptım ama olmadı. Tek disk ile açtığımda pc açılıyor ama diğer diski de takınca boot hatası veriyor. Her türlü içinde sistem kurulu olmayan diski görüyor. Sorunu çözen varsa bana da söylesin :) Ben dayanamayım bıraktım kasayı.

[quote name='fearlesshackteam' date='30 October 2011 - 00:30 ' timestamp='1319923829' post='1103262']
Bugün sırf bu hata ile uğraştım. Elimde 2005 den kalma eski bir pc var. 2 tane ide hdd yi bi türlü tanıtamadım. Deli etti beni. Jumper ayarlarında herhangi bir sorun yok. Sistem kurulu olan disk master diğeri slave olarak ayarlı. Biosdan da gerekli sıralamayı yaptım ama olmadı. Tek disk ile açtığımda pc açılıyor ama diğer diski de takınca boot hatası veriyor. Her türlü içinde sistem kurulu olmayan diski görüyor. Sorunu çözen varsa bana da söylesin :) Ben dayanamayım bıraktım kasayı.
[/quote]

bazen hdd lerde nadirende olsa donanım çakışması yaşanabiliyor bu durumda siz hdd yi bir usb kutu alıp dönüştürerek harici hdd olarak kullanmalısınız windowstan başka çözüm aklıma gelmiyor.

[quote name='erpol' date='29 October 2011 - 21:40 ' timestamp='1319924432' post='1103268']
bazen hdd lerde nadirende olsa donanım çakışması yaşanabiliyor bu durumda siz hdd yi bir usb kutu alıp dönüştürerek harici hdd olarak kullanmalısınız windowstan başka çözüm aklıma gelmiyor.
[/quote]
:) Güzel bir öneri ama pc o kadar genç değil. Usb cihazlarda 4 gb üstü bişey kullanacak olsam hemen beli bükülüyor. Kaldıramıyor. Anakartta 1 tane sata portu bile yok. Zaten biri 20 gb biri de 10 gb lık disk kullanıyorum :) Zor zor ayakta tutmaya çalışıyorum açıkcası. Nedensiz yere resetliyor, pc açılışında gücü kesip bir süre açılmasını engelliyordu. Power kablosunu çıkarıp takmadan (ve güç kaynağını kapatıp açmadan) pc yeniden açılmıyordu. Tüm donanımları tek tek test ettim sonunda sorunu hdd de buldum. Değiştirip 20 gb lık bir disk ile açabildim. Onda da 2 disk kabul etmemeye başladı. Önceden tek diskti şimdi 2 takınca olmadı. Yarın yine kurcalarım. Pek olacağını da sanmıyorum ama aklınıza değişik bir çözüm önerisi gelirse denemeye hazırım :)

• Editor

[quote name='LeOn.' date='29 October 2011 - 13:15 ' timestamp='1319886950' post='1102920']
[b]hard diske giden güç kablosunda bir sorun olabilir.[/b] :facepalm:
[/quote]

Tahminim LeOn'un söylediği gibi bir sorun var...
Benim başıma çok geldi, kablo bağlantıları donmalara/ kilitlenmelere sebep olur,
Sırasıyla
1-) kabloların iki ucunun da tam oturduğunu kontrol et,
2-) [b]BIOS[/b] ayarlarının doğru olduğundan emin ol,
3-) [b]disk[/b] [b]yönetimi'[/b]nde nasıl görünüyor?
duruma göre yardımcı olmaya çalışırız inş.

Edited by semsibey

• 2 ay sonra...