Jump to content

Dvd-Rom Hatası

HaNZo27
 Share

Recommended Posts

S.a Beyler Exllent Xp indirdim Kuramadım Sorun Benim Pc De
Sorun Şu : Pc yaklaşık 8-9 aydan beri hatta 1 seneden beri format atamıyorum iyice pc yavasladı görev yönetici felan açılmıyor ''çalştır'' açılmıyordu ve Dvd rom mu pc görmüyordu bende format atım dedim ama exellent xp yi gördüm eke58 arkadasımız yapmıs güzel di indirdim cd ye yazdım ama bi türlü pc cd yi görmüyor format layamıyorum ne yapmam lazım arkadaslar ? gerekirse usbden de atarım surndil 2 gblik var elimde

dvd rom takır takır çalısıyor

@HaNZo27

O zaman biosunda bir sıkıntı var! Fazla eski olmayan bir çok anakartta hızlı önyükleme menüsü bulunmaktadır.
Bazen F12 - F8 vs. gibi bir farklı bir tuş oabiliyor ve pc açılırken bu tuş genelde yazıyor.
Bilgisayar açılırken ilgili hızlı önyükleme menüsüne ulaşabileceğin tuşa basmayı dene.

Eğer çare olmaz ise ve anakartının biosuna gir. Biosta senin dvd sürücü görünüyormu bir kontrol et.
Gerçi kontrol etmiştirsin...

Neyse biraz kurcala. Eğer olmaz ise farklı bir yöntem kullanarak (grub4dos) dvd den önyükleme yapabiliriz.

[quote name='DontComeBack' date='18 October 2011 - 13:50 ' timestamp='1318945835' post='1097088']
Harddisk'e Sürekli format atıyormuydun Bilgisayarın yavaşlamadan önce ? 8)
[/quote]
hddye normal formatın bir zararı yok hatta faydası vak bozuk yerleri duzelltiği için .
konu hakkında bilginiz varsa yazınız.

arkadaşım ultra iso programı ile iso dosyasını (- + farketmez)dvd-rom cdsine yazınız.
eğer dvd rom sağlam ve biostan ayarları dogru yaptıysan kasanı dık dağilde yatay koyup oyle cd okutmayı deneyiniz..
hem sağ hem sol deneyiniz eski monitorun altına konan kasalar gibi.
eğer boyle cdyi okuduysa lazer açı ayarlamada kullanılan 2 tane trimer kondansatör var onları hafif sağa dogru cevirdinmi duzliyor.bi ara forumlarda dvdrom okuma ozelliği kaybettirilerek satışa sunulan cd romlar vardı bu ayarlamalar ile dvd okuma ozelliği kazanıyordu bian aklıma geldi işte:D