Jump to content

Live Cd'yi Kurulabilir Yapma?

ugur
 Share

Recommended Posts

Öyle birşey yok diye biliyorum ama zaten buna gerekte yok (Eğer olabiliyorsada bayağı zahmetli ve karışık bir çalışma olması gerekir.). Hangi işletim sistemini kastediyorsan onun mini (yada lite) kurulabilen versiyonunu download et, olsun bitsin. TNCTR'de aradığındanda fazlası bulunur.
TNCTR üyeliğin oldukça eski. Öyleyse bu konular için yeterli bilgin ve deneyimin olması gerekir değilmi?!
Kusura bakma..

Edited by temmuz

insan hep aynı alanda çalışma yapmıyorki bayadır ilgilenmediğim bir konuydu
sorunum live de elde ettiğim veriyi sabit diske aktaramıyorum (kopyalamıyorum)
sanalda çalıştırsamda cd'dede bu yüzden hdd'ye kurmak istiyorum yinede cevabın için tşk...

Seni kırmak için söylememiştim..
Live CD windows ortamında elde edilen eğer bir dosya ise rahatlıkla hdd'ye kopyalanabilmesi gerekir (Ama bazı live windowslar sistemdeki hdd'yi görmez, onda bu mümkün olmaz) . Yada eğer live cd usb destekliyse flash belleğede atılabilir. Eğer elde edilen veri, bir dosya değilde imaj yada başka bir biçim bilgi içeren bir görüntü ise ve sistemde paint yada bir görüntü yakalama programcığı varsa, bunun vasıtasıyla resim çeker ve sistem hdd'ine aktarırsın. Bunların hiçbiri olmazsa telefonun ile ekranın resmini alır ve daha sonra sistemine aktarırsın.
Demokraside çare tükenmez. :)

yok kırılmadım bilmemek değil öğrenmemek ayıp derler
biraz daha açayım bahsettiğim linux türevi live ve bildiğim kadarı ile farklı bir sürümü yok
hdd'yi görsede kopyalama yapmıyor dosya ise (.cap) yani biraz daha karmaşık
dediğin gibi çare tükenmez onuda bulucaz :)

[quote name='ekycy' date='17 October 2011 - 14:06 ' timestamp='1318860399' post='1096606']
Bahsettiğin konu hakkında pek bilgim yok ama internete girebiliyorsan bir sunucuya yükle, sonra ordan alırsın.
[/quote]
maalesef net'e girme özelliği yok

[quote name='ugur' date='17 October 2011 - 16:37 ' timestamp='1318858629' post='1096590']
yok kırılmadım bilmemek değil öğrenmemek ayıp derler
biraz daha açayım bahsettiğim linux türevi live ve bildiğim kadarı ile farklı bir sürümü yok
hdd'yi görsede kopyalama yapmıyor dosya ise (.cap) yani biraz daha karmaşık
dediğin gibi çare tükenmez onuda bulucaz :)
[/quote]
Kopyalama yapmamasını pek anlayamadım. Live linux'ün sistem sabit diskine kopyalama yapma özelliğimi yok (..Ki niye olmasın? Öyle ya, kopyalamaya izin vermiyecektide neden sabit disk desteği olabiliyordu?) yoksa esasen bir windows kullanıcısı olarak linux'te masaüstü uygulamalarını (kopyala,yapıştır,taşı vb..)beceremiyormusun (Ben şahsen linux'ten hiç anlamam)? Eğer ikincisiyse, birde aktarmak istediğin dosyayı sabit disk sürücün üzerine sürükleyerek bırakmayı dene istersen. Ayrıca usb desteği varsa flash bellekten faydalanılabilinir demiştim.
Linux dostları sana yardım edebilir aslında ama şimdilik ortalarda yoklar.
Edit: Birde başlığı 'Linux dostlarından yardım bekliyorum.' gibi değiştirerek şansını denesen. Bir fikir işte..

Edited by temmuz

evet aynen söylediğin gibi sabit diski okuma özelliği var ama yazma özelliği yok!!
linux'u orta derecede kullanan birisiyim live işi biraz işi karıştırıyo çözümü live'nin kullandığı
(programın) linux' a kurulabilir sürümünü bulup normal linux'a yüklemekle buldum tşk....