Jump to content

Bilgisayarım İlk Açılışta Kalıyor

fener067
 Share

Recommended Posts

S.a Beyler;

Arkadaşlar Benim şöyle Bir sonurum var Benım Bilgisayarımda kı sorun Hanı pc ilk acıldıqında bıosa gırmek ıcın Del tusuna fılan basıyoruz ya Yanı post ekranında donuyor oylece kalıyor. Ben bılgısayarı acarken ise Bıosa gırıp cıkınca bılgısayar acılıyor.Sorun sizce nedir Fortmat filan demeyın Yeni attım.Ayrıca Saat tarih ayarları bozuk oluyor..Bıos pilinede değiştirdim Sorun o zannettım Yardım lazım beyler !!

İyi akşamlar...

[quote name='fener067' date='24 October 2011 - 20:11 ' timestamp='1319476295' post='1100437']
S.a Beyler;

Arkadaşlar Benim şöyle Bir sonurum var Benım Bilgisayarımda kı sorun Hanı pc ilk acıldıqında bıosa gırmek ıcın Del tusuna fılan basıyoruz ya Yanı post ekranında donuyor oylece kalıyor. Ben bılgısayarı acarken ise Bıosa gırıp cıkınca bılgısayar acılıyor.Sorun sizce nedir Fortmat filan demeyın Yeni attım.Ayrıca Saat tarih ayarları bozuk oluyor..Bıos pilinede değiştirdim Sorun o zannettım Yardım lazım beyler !!

İyi akşamlar...
[/quote]

Bios pil yuvasında kısa devre olabilir,

ide - yada sata kablolarına bakmanı tavsiye ederim , öncelikle diskini söküp cihazı aç ürün boot veriyormu bi bak eyer veriyorsa diskini smart yap ' smart ı jumperlarla yapmalasın' eğer sorun devam ediyorsa diski bağlayıp optik okuyucunu cıkar yine sıkıntı yapıyorsa biose pilini ters takıp cihazı tekrar başlat aynı sorunla karşılaşırsan anakart üzerindeki biose jumperini cıkar ve takma tekrar dene yine yaparsa oemlerini tek tek söküp denemeni tavsiye ederim bu şekilde arızanın kaynağını tespid edebilirsin sonuçları bizimle paylaşırsan arızayı gidermen için yardımcı olabiliriz..

[quote name='ReaLyMaN' date='24 October 2011 - 18:50 ' timestamp='1319482254' post='1100513']
bir şekilde bios pilinde bir problem vardır.pil biosu bir şekilde beslemiyordur
[/quote]
Arkadaşım ben bıos pılını yenı aldım ılk once bende öyle sanmıştım sonra deiştirdim yine aynı hata :)

tihife1 arkadaşım dedıklerini denicem inş. olur bizim Okulda hocaya sordum mk. bisiden anlamıo dEdiki (benimde oyle laptopum vardı dedı aynı hata bendede var dıodu sonra anakart yandı dıo (: )

[quote name='ümrann' date='28 October 2011 - 19:10 ' timestamp='1319829023' post='1102627']
dıos ayarlarından hdd'dn b bşlatmayı deneyn bide bıos pili zayıflamış olblr oyzdendir saat ayarları..
[/quote]
Sen benım Konuyu bastan sona kadar okudun mu Ben dedım kı Bıos pılını deıstırdım sonuc yoq PC Bıosu Kayıt etmıyor Elektrık kesıldıkten sonra eskı halıne gelıyor !!!!

[quote name='erpol' date='29 October 2011 - 23:01 ' timestamp='1319918492' post='1103204']
bios pili cmos u beslemediğinden bilgiler siliniyor yeni bir pil alıp takmanı tavsiye ederim
[/quote]

Bende bir anakart var bios pili değişmesine rağmen tarih sıfırlanıyor ve takılan pil bitiyor, başka anakartta çalışmıyor, kısa devre olduğunu tahmin ediyorum, düzeltilebilir mi?

[quote name='efes34' date='29 October 2011 - 23:23 ' timestamp='1319919831' post='1103224']
Bende bir anakart var bios pili değişmesine rağmen tarih sıfırlanıyor ve takılan pil bitiyor, başka anakartta çalışmıyor, kısa devre olduğunu tahmin ediyorum, düzeltilebilir mi?
[/quote]

kısa devre değilde fazla akım çekmesinden bitiyordur cmos çipin bozulmuş olabilir aynı anakarttan bulup cmos çipini değişmelisin

[b][color=#333333][font=Tahoma, Verdana, Arial, Calibri, Geneva, sans-serif]arkadasim bu problemin bi kac tane nedeni olabilir.mainboard arizali olabilir.cpu fazla isiniyiodur.vs. bunu ancak deneme yanilma yontemiyle cozebilirsiniz yada [/font][/color][color=#333333][font=Tahoma, Verdana, Arial, Calibri, Geneva, sans-serif]anakartın bios pilini çıkartıp biosunu resetleseniz ya da bios jumperını değişip resetleseniz düzelir belki.[/font][/color][/b]

[color="#0000FF"][b]Bilgisayarım Açılışta Kalıyor! [/b][/color]

[color="#FF0000"][b]Tanım: [/b][/color]

Güç sorunu yok, her bağlantı yerli yerinde; fakat açılışta sistem mekanik olarak çalışsa da monitör uyku kipinde kalıyor ve sistem herhangi bir hata sesi çıkartmıyor.

[color="#FF0000"][b]Muhtemel Sorun: [/b][/color]

Bazı yonga setleri sistemin içindeki bellek veya işlemcilerin saat hızı ayarları değiştiğinde açılmamakta direnebiliyorlar. Bazen de BIOS ile ilgili sorunlar bu hataya sebep olabiliyor. Bunların yanında bellekler veya işlemci çalışmakta zorlanacağı bir hıza veya başarıma (örneğin bellekler için daha düşük iç gecikme süreleri) zorlanıyor da olabilir.

[color="#FF0000"][b]Çözüm Adımları:[/b][/color]

Bilgisayarınızın güç kablosunu çekin. Arkadaki tüm bağlantı kablolarını çıkartın. Şimdi bilgisayarınızın güç düğmesine basın (evet, çalışmayacak, burada bir hata yok). Bu şekilde güç kaynağında kalmış olabilecek yükü boşaltıyoruz. Ardından kasayı açmamız gerekiyor. Kasayı açarak BIOS piline veya BIOSu sıfırlamaya yarayan iğnelere ulaşmamız gerekiyor. Bu iki bileşen genellikle birbirine yakındır. Önce işin kolayını deneyelim. BIOS pilini, makine şu haldeyken çıkartıp bir süre beklediğimizde BIOS'un eski hâline dönmesi gerekir. Fakat, her anakartta BIOS bu kadar kolay şekilde sıfırlanmayabilir. Bazıları size direnç gösterebilecektir. Bu yöntem işe yaramazsa BIOS sıfırlama iğnelerine ulaşın ve bilgisayara güç gelmesini sağlayın; fakat açmayın. Anakarta güç gelirken yapmanız gereken şey, anakartın kitapçığında gösterilen BIOS ile ilgili sıfırlama iğnelerini gerekli konuma getirmek, birkaç saniye beklemek ve tekrar eski konumuna getirmektir. Bunu uyguladıktan sonra sisteminiz çalışmaya başlayacaktır; fakat BIOS ayarlarından fabrika çıkış şeklinde kullanmayacaklarınızı tekrar düzeltmeniz gerekecektir.

[color="#000080"][b]Alıntıdır[/b][/color]

Edited by mucit41

hocam sata kablosu sök cihazı çalıştır cihazda herhangi bir sorunvarmı gözlemle sonra optik okuyucuyuda cıkar çalıştır onuda gözlemle senin oem görme sıkıntın var muhtemelen cihaz oemlerden birini görürken zorlanıyo ondan dolayı ilk açılıştı donuyor yada yavaş geçiş yapıyor

• 2 ay sonra...