Jump to content

Doğalgaz Isınma Sorunu?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar doğalgaz ısıtma sistemi olanlara sorum olacak:

yeni doağlgaz ısıtma sistemi kurdurduk. kombi vaillantın protherm isimli kombisi. bu kombide ekonomik ve konfor modu olmak üzere iki ısınma modu var. ekonomik modda alevi açıp kapatıyor ve tasarruflu yanma yapıyor. konfor modunda ise sürekli yanıyor yakmaya göre alevi ayarlıyormuş. tabi bunda da sarfiyat fazla oluyor. petek sayı ve boyutunu mühendis zaten ilk etapta yapıyor. orantılı yani.

şimdi sorun şu: biz mesela kombiyi 53 derecede yakıyoruz vede üstelik konfor modunda ancak 20 °C oda sıcaklığına ulaşabiliyoruz.

akrabalar ise baymak kombi ile 35 derecede yakıyor kombiyi ve bu 20 °C sıcaklığı elde ediyor. onların kombi ekonomik moddamı yoksa konfor modundamı yanıyor onu bilmiyorum. dediğim gibi petek sayı ve boyutu standart alanda öyle. yani bizle aynı onlarınkide. tek fark onların duvarlar kerpiç bizimki betonarme. ve ikimizde de yalıtım yok. onlarda bizde ikinci kattayız ve cephe olarakta aynı gibi.

sonuç olarak tek fark onların duvarlar kerpiç bizimki betonarme olmasına rağmen niye bizimki ancak 53 derece ve üstelik konfor modunda iken kombi 20 °c oda sıcaklığı elde ediliyorda onlar 35 derece de yakarak bu sıcaklığı elde edebiliyor.?

yakma süreside aynı; yani bu ayarda sürekli yanıyor gün boyu. ve çoğu kişide sorduğumda akrabalarınki gibiymiş ve yanmada da bir sorun görünmüyor yani basınç falan normal petekler beklenen sıcaklığı veriyor gibi. hava yapma falanda yok gibi. sizce sorun veya mesele ne olabilir?

Bu havalarda 53 derecede yakıyorsun. Ve oda sıcaklığı 20 derece oluyor. Peki günlük 53 derecede kaç m3 gaz yakıyorsun?

Edited by &ULTİMATE&

[quote name='&ULTİMATE&' date='10 November 2011 - 14:32 ' timestamp='1320935575' post='1109537']
Bu havalarda 53 derecede yakıyorsun. Ve oda sıcaklığı 20 derece oluyor. Peki günlük 53 derecede yaktığında kaç m3 gaz yakıyorsun?
[/quote]

onu denemedim çünkü sürekli 53 derecede yakmıyorum. varsayımsal konuştum akraba ile karşılaştırma yaparken ama gerçekten onlar böyle yaktığında 20 derece oda sıcaklığı elde ediyor bizde 53 derece ve konfor modunda elde edebiliyoruz.

ama sürekli böyle yaksak hesaplarım ve gözlemlerime göre günlük 14 m küpten aşağı olmaz herhalde. 14x30gün= 420m küp son zamla 75 krş olduğunu varsayarsak m küpü 420x 75=315 tl doğal gaz sarfiyatı olur aylık.

Öncelikle eviniz ısı izalasyonlu olmadığı için, büyük kaybınız olur.
Hatta aşağıdaki ve üzerinizdeki komşunuzun yakıp, yakmadığı bile sizi çok etkiler.

Bende Buderus GB012 kombi var. Evim net 119 m2, dıştan ısı yalıtımlı. yerler parke.
Üst komşum evde yok, yurt dışında, alt komşumda soba yakıyor.
Ben kombiyi 40 dereceye ayarladığımda en büyük odamın sıcaklığı 22 dereceye ulaşıyor. Hatta 22 derecede sürekli sabit duruyor. Ve günlük banyo,ocak dahil 11.5 m3 gaz yakıyorum.
Yani demem oki sizin en büyük kaybınız ısı yalıtımınızın olmamasıdır. Ben evinize içten ısı yalıtımı yaptırmanızı tavsiye ederim.
Ben bile 11.5 m3 çok yakıyor diyorum çünkü, oda termodtadım yok.
Benim tahminim kombime en uygun olan modilasyonlu ada kumandası alırsam gaz sarfiyatım 8 yada 7 m3 e düşecek.
Eğer oda kumandan yoksa mutlaka ama mutlaka kombine uygun [color="#0000FF"]modilasyonlu [/color]bir oda kumandası taktır. Hangi dereceye ayarlarsan o derecede sürekli sabit kalır. Ve üşümessin. Hemde gaz sarfiyatın az olur.

Edited by &ULTİMATE&

[quote name='&ULTİMATE&' date='10 November 2011 - 15:03 ' timestamp='1320937427' post='1109549']
Öncelikle eviniz ısı izalasyonlu olmadığı için, büyük kaybınız olur.
Hatta aşağıdaki ve üzerinizdeki komşunuzun yakıp, yakmadığı bile sizi çok etkiler.

Bende Buderus GB012 kombi var. Evim net 119 m2, dıştan ısı yalıtımlı. yerler parke.
Üst komşum evde yok, yurt dışında, alt komşumda soba yakıyor.
Ben kombiyi 40 dereceye ayarladığımda en büyük odamın sıcaklığı 22 dereceye ulaşıyor. Hatta 22 derecede sürekli sabit duruyor. Ve günlük banyo,ocak dahil 11.5 m3 gaz yakıyorum.
Yani demem oki sizin en büyük kaybınız ısı yalıtımınızın olmamasıdır. Ben evinize içten ısı yalıtımı yaptırmanızı tavsiye ederim.
Ben bile 11.5 m3 çok yakıyor diyorum çünkü, oda termodtadım yok.
Benim tahminim kombime en uygun olan modilasyonlu ada kumandası alırsam gaz sarfiyatım 8 yada 7 m3 e düşecek.
Eğer oda kumandan yoksa mutlaka ama mutlaka kombine uygun [color="#0000FF"]modilasyonlu [/color]bir oda kumandası taktır. Hangi dereceye ayarlarsan o derecede sürekli sabit kalır. Ve üşümessin. Hemde gaz sarfiyatın az olur.
[/quote]

işte sizde aynı şeyi söylediniz ama sizde yalıtım varmış. ama 40 derecede yakıp 22 derece ısı elde etmeniz gayet iyi. peki sizin kombide de okonomik mod ve konfor modu varmı? ve sürekli hangisinde yanıyor? ayrıca oda kumandası ayrı oda termostadı ayrı bir şeymi? öyle bir söylem kullanmışsınızda. ben termostadın pek işe yarayacağını düşünmüyorum kişisel düşünncem. çünkü o görevi zaten kombi yapıyor. kombinin ısıtma mantığı kombinin ayarlandığı sıcaklıktaki suyu tesissatta dolaştırmak. termostadınki ise ortam sıcaklığına göremi çalışıyor o zaman kombi? böyle ise kombi yine bu sefer termostadın emrine göre çalışmıcakmı? yani ha kombinin termostadı ha ayrı oda termostadı.. değilmi?

birde dediğim gibi akrabanın 35 dereceye ayarlı iken kombi 20 derece sıcaklık elde ediyorda biz niye aynı şekilde yakınca elde edemiyoruz aynı sıcaklığı ben bunun yanıtını arıyorum. yani her şey aynı duvarların kerpiç ve beton farkı haricinde.. hatta bizde 35 dereece bile yok kombide 38 derecden başlıyor 38 derecede yaktığımızda 16-17 derece ancak oluyor oda.

bende aynı sorundan müzdaribim benim kombidede eko ve comfort modları var şuan işteyim derecemi marka ve medolimi hatırlayamıyorum evde ısı yalıtımı var alt kat boş dükkan üst katta ise 3 çoçuklu aile var haliyle yakmak zorundular ama gel görki evde donuyorum petekler 15 dkkada bir sönüo her ne hikmetse ne zaman peteğin başına ısınmaya gitsem hep soğuk oluo :D gerçi ev arkadaşım ev sıcak diyor sıcak kanlı olduğundanmı yoksa paraya kıyamadığındanmı bikemedim ama benim sıcaklığım oda sıcaklığını bile bulmuyor diyebilirim

Oda kumandasi ile oda termostadi aynidir. Her ikiside kullanilir.
Kombi oda termostadi olmadan calisirken evinin icindeki isiya göre çalismaz. Peteklerin icinden gecen suyun derecesine gore hareket eder.
Oda kumandasinin calisma mantigina gelince. Kombi bu sefer odanib ic isisina gore hareket eder. Mesela oda termistadin var. Evin icerisini 22 dereceye ayarladin.kombi Evin ic isisi 23 derece olana kadar yanar. 23 derece olduktan sonra soner. 22 nin aktina dustugu an calismaya baslar. Ve boylelikle evde konfor artar. Ayni zamanda yakittanda tasarruf saglarsin.

Edited by &ULTİMATE&

[quote name='DespryRammstein' date='10 November 2011 - 17:52 ' timestamp='1320940364' post='1109570']
Sizin Evin Isıcı Daha Soğuktur ondan olabilir
[/quote]
Af buyur:) Isıcı derken?

Edited by &ULTİMATE&

Örnek verdiğin akrabalarının evi kerpiç diyorsun kardeş kerpiç evde kaç cm duvar vardır biliyormusun ? Analı kuzulu sistemde örülür kerpiç evlerde duvarlar ve sıva kalın ince sıva ile birlikte duvar kalınlığı 70-80 cm civarındadır. Hangi yalıtım malzemesini kullanırsan kullan kerpiç ev kadar yalıtımı sağlayamazsın.Isıtmak kadar ısıyı korumakta önemlidir. Ancak kombi ayarlarıyla fazla oynamayacaksın alacaksın oda kumandaı kendine uygun proramlayacaksın oda sıcaklığını sen evde yokken düşük eve gelmek saatinde biraz daha yüksek olacak şekilde bi daha kombinin yüzüne bile bakmayacaksın yaz gelene kadar. Başka ekonomik kullanım durumu yoktur. Termostatik vana mana hikaye. Ayrıca evin yalıtım durumu alt ve üst kattakilerin yakıp yakmadıkları çok önemli.

[quote name='orcun' date='10 November 2011 - 15:42 ' timestamp='1320939754' post='1109567']
bende aynı sorundan müzdaribim benim kombidede eko ve comfort modları var şuan işteyim derecemi marka ve medolimi hatırlayamıyorum evde ısı yalıtımı var alt kat boş dükkan üst katta ise 3 çoçuklu aile var haliyle yakmak zorundular ama gel görki evde donuyorum petekler 15 dkkada bir sönüo her ne hikmetse ne zaman peteğin başına ısınmaya gitsem hep soğuk oluo :D gerçi ev arkadaşım ev sıcak diyor sıcak kanlı olduğundanmı yoksa paraya kıyamadığındanmı bikemedim ama benim sıcaklığım oda sıcaklığını bile bulmuyor diyebilirim
[/quote]

sende hepten cahilmişin. :) eco modunda kaç dereceye ayarladıysan o dereceye geldimi söner sonra belli dereceye düştümü tesisat suyu yeniden yanar. belliki sen eco da yakıyorsun muhtemelen. konfor modunda ise alev sönmez hiç sadece boyu azalıp çoğalarak belirlenen ısıyı sağlar ama sarfiyat daha fazladır. bana kalırsa çift mod olmayan kombiler sürekli konfor modu var tek onda çalışıyor galiba. yoksa sadece eco modu gibi çalışan bir modda yansa o ısıyı sağlayabileceklerini sanmam.

ama dediğim gibi 53 dereceye ayarlı iken kombi üstelik konfor modunda 20 dereceyi bulurken bende akrabanınki 35 derecede yanarken 20 derece oluyor. ama arkadaşın biri güzel açıklamış bunu, kerpiç duvarda 70 cm kalınlık olur ve ondan iyi yalıtım olmaz diye. ve sanırım sorun bu.

demekki yalıtım şart yoksa sarfiyat yüksek olcak. ikinciside termostat takılacak. peki oda termostadında oda nın birinde termostadı 22 dereceye ayarladın tamam orayı ona göre ayarladı kombi diğer odalar neye göre ısınıyor o zaman? yani sadece termostadın bulunduğu odaya göremi çalışıyor kombi o zaman? işte o zama nnasıl oluyor onu anlamıyorum? açıklarmısınız? ilgilenen arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım.

arkadaşlar birbirimizi yorumlasakta bilgileri sağlamlaştırsak bu konuda. şu anda anaanne geldiğinden kombi 50 dereceye aldım ve eco modunda. ama eco modu ekonomik olsada ısıtmada hiç iy ideğil yalnız. en güzeli oda termostadı ile kullanımı olabilir. çatıyada karton serdik alt katta sürekli yanıyor. aylık 210 mküp gelcek. ama tabi tam kış gelmiş değil daha.