Jump to content

Teknik Lise

kurt0619
 Share

Recommended Posts

[quote name='casper0007' date='02 December 2011 - 15:08 ' timestamp='1322838534' post='1122774']
düz meslek lisesi 3 yıl teknik-anadolu vs 4 yıl statü yükseliyor ornegin onbaşı yerine çavuş oluyorsun bi iş yerinde 10 tane onbaşı 1 çavuş olur şans sen hedefi 12 den vurmaya çalışıyorsun inş rabbim gönlüne göre verir
[/quote]
Sağolasın kardeşim...

[quote name='Acemi1' date='02 December 2011 - 15:10 ' timestamp='1322838659' post='1122777']
Teknik Lisede dersler daha çok üniversite sınavına yönelik oluyor. Meslek dersleri azalıyor, kültür dersleri artıyor.
[/quote]
Hmm peki ortalama kaç ile girebilirim teknik liseye ?

[quote name='casper0007' date='02 December 2011 - 15:08 ' timestamp='1322838534' post='1122774']
düz meslek lisesi 3 yıl teknik-anadolu vs 4 yıl statü yükseliyor ornegin onbaşı yerine çavuş oluyorsun bi iş yerinde 10 tane onbaşı 1 çavuş olur şans sen hedefi 12 den vurmaya çalışıyorsun inş rabbim gönlüne göre verir
[/quote]

öyle çavuş onbaşı diyerek açıklama olmaz.
endüstri meslek liseden mezun olan bir kişi. atıyorum mesela ben elektonik bölümünden mezun oldum.
ben elektronikçiyim (mesleğim) iş yeri açma yetkim var vs.vs.

ama bende zamanında teknik liseye geçmeye hak kazandım fakat geçmedim meslek lisesinde devam ettim 3 senede okulu bitirdim.
egerki teknik liseye geçseydim ve mezun olsaydım. elektronik teknisyeni olacaktım.

fakat ben 3 sene sonunda 2 yıllık meslek yüksekokuluna geçtim ve mezun oldum.
şuan end. elektronik teknikeriyim.

farkı bu. elektonikçi --> elektronik teknisyeni --> elektronik teknikeri

[quote name='Acemi1' date='02 December 2011 - 15:10 ' timestamp='1322838659' post='1122777']
Teknik Lisede dersler daha çok üniversite sınavına yönelik oluyor. Meslek dersleri azalıyor, kültür dersleri artıyor.
[/quote]

bak bu arkadaşımda sana güzel bir bilgi vermiş. evet meslek lisesinde sana mesleği öğretirler.
teknik lisede sana işin tekniğini öğretirler. mesela biz haftada 4 gün okula giderdik bunun 2 günü sınıfta meslek dersleri ve kültür dersleriyle geçerdi. diger 2 günümüz ise atelye'de geçerdi. ama teknik lisede bu durum farklı gitmediğim için tam olarak bilemiyorum ama onlar herzaman ders görürlerdi atelye saatleri sanırım çok azdı.

[quote name='warez' date='02 December 2011 - 15:26 ' timestamp='1322839570' post='1122787']
öyle çavuş onbaşı diyerek açıklama olmaz.
endüstri meslek liseden mezun olan bir kişi. atıyorum mesela ben elektonik bölümünden mezun oldum.
ben elektronikçiyim (mesleğim) iş yeri açma yetkim var vs.vs.

ama bende zamanında teknik liseye geçmeye hak kazandım fakat geçmedim meslek lisesinde devam ettim 3 senede okulu bitirdim.
egerki teknik liseye geçseydim ve mezun olsaydım. elektronik teknisyeni olacaktım.

fakat ben 3 sene sonunda 2 yıllık meslek yüksekokuluna geçtim ve mezun oldum.
şuan end. elektronik teknikeriyim.

farkı bu. elektonikçi --> elektronik teknisyeni --> elektronik teknikeri

bak bu arkadaşımda sana güzel bir bilgi vermiş. evet meslek lisesinde sana mesleği öğretirler.
teknik lisede sana işin tekniğini öğretirler. mesela biz haftada 4 gün okula giderdik bunun 2 günü sınıfta meslek dersleri ve kültür dersleriyle geçerdi. diger 2 günümüz ise atelye'de geçerdi. ama teknik lisede bu durum farklı gitmediğim için tam olarak bilemiyorum ama onlar herzaman ders görürlerdi atelye saatleri sanırım çok azdı.
[/quote]
Teşekkür ederim öncelikle konumla ilgilendiğin için... ortalama konusunda bi bilgin var mı ?

Genel liseler ile meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarının 9'uncu sınıfını birinci ders yılı sonunda başarmış olması,

B) Dil ve anlatım, matematik, fizik ve kimya derslerinin;

(1) Her birinden ders yılı sonunda başarılı olması,

(2) Bu dört dersin yılsonu başarı ortalamasının en az 3.00 olması,

c) Bu dört ders dışındaki ders/derslerden başarısızlık söz konusu ise yılsonu genel başarı ortalamasının en az 2.50 olması gerekir.

bu yazıyı mevzuattan buldum. sanırım not ortalaması ile ilgili sorunu cevaplar..

ilgili mevzuatın linkini de vereyim, daha detaylı inceleyebilirsin:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/2537_0.html

[quote name='Acemi1' date='02 December 2011 - 19:12 ' timestamp='1322853140' post='1122906']
Genel liseler ile meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarının 9'uncu sınıfını birinci ders yılı sonunda başarmış olması,

B) Dil ve anlatım, matematik, fizik ve kimya derslerinin;

(1) Her birinden ders yılı sonunda başarılı olması,

(2) Bu dört dersin yılsonu başarı ortalamasının en az 3.00 olması,

c) Bu dört ders dışındaki ders/derslerden başarısızlık söz konusu ise yılsonu genel başarı ortalamasının en az 2.50 olması gerekir.

bu yazıyı mevzuattan buldum. sanırım not ortalaması ile ilgili sorunu cevaplar..

ilgili mevzuatın linkini de vereyim, daha detaylı inceleyebilirsin:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/2537_0.html
3.00 100lük sistemde kaç oluyor?
[/quote]

Düz liseler akademik eğitim verirler meslek liseleri ise kalifiye eleman yetiştirmek için eğitim programları düzenlerler. Eğer kendine güveniyorsan ben üniversite sınavından iyi bir puan alırım gider güzel bir üniversite okur mimar,doktor,mühendis,hukukcu,öğretmen olurum diyorsan düz lise okumalısın. Yok benden bi cacık olmaz en azından bi mesleğim olsun yada bi iş yerim olsun diyorsan meslek lisesi senin için doğru yerdir. Meslek lisesinde ilk yıl hazırlıktan sonra seni bölüme yerleştirirler ve geri kalan 3 yıl boyunca fizik,kimya,matematik gibi sayısal derslerden secmeli ders olarak secilmediği sürece muah olursun. Bu dersleri almadan da üniversite kazanman oldukça zor.

ben 2010 teknik lise mezunuyum biz zamanımızda
meslek tarafı lise2 den son matematik dersi lise1 den sonra fizik kimya biyoloji geometri analitik geometri dersler almadılar.
teknik liseler bunların hepsini alıyor ve alan derslerinde bir vaya 2 ders fazla ders alıyor.
Anadolu meslekler ise meslek ile hemen hemen yanı dersleri alıyor tek fazla olarak İngilizce dersi alıyor bütün seneler
Anadolu teknik ise teknik lise ile aynı yanlız alan dersleri fazla ders almıyor yerine İngilizce dersin her yıl alıyor
Eğer İngilizce geliştirmek istemiyor isen en iyi teknik lise
(hepsi liseler zorunlu dersleri alıyor.)

ben teknik lisede okuyanbiri olarak (11.sınıf) diğer ark. meslek lisesi ile teknik lisesi sayısal bölümünde.meslek lisesinde meslek dersleri görürsün birde secmeli dersler vardı.teknik lise üniversiteye yöneliktir ve tüm dersleri gorursun(sayısal dersleri).meslek lisesinde okursan lise 4 te haftada belirli gunler işletmey gideceksin staj icin ,teknik lisede yaz aylarında stajını yaptırıp lise 4 te üniversiteye hazırlanırsın.
Meslek lisesinde okuyorsan sanırım 9dan 10 a gecerken not ortalaman 55 üstündeyse teknik liseye geciş hakkın bulunuyor.eğer üniversite düşünüyorsan teknik lise gec derim yoksa meslek lisesinde zor kazanırsın üniversiteyi.

[quote name='stopdanger' date='03 December 2011 - 09:56 ' timestamp='1322906190' post='1123131']
ben teknik lisede okuyanbiri olarak (11.sınıf) diğer ark. meslek lisesi ile teknik lisesi sayısal bölümünde.meslek lisesinde meslek dersleri görürsün birde secmeli dersler vardı.teknik lise üniversiteye yöneliktir ve tüm dersleri gorursun(sayısal dersleri).meslek lisesinde okursan lise 4 te haftada belirli gunler işletmey gideceksin staj icin ,teknik lisede yaz aylarında stajını yaptırıp lise 4 te üniversiteye hazırlanırsın.
Meslek lisesinde okuyorsan sanırım 9dan 10 a gecerken not ortalaman 55 üstündeyse teknik liseye geciş hakkın bulunuyor.eğer üniversite düşünüyorsan teknik lise gec derim yoksa meslek lisesinde zor kazanırsın üniversiteyi.
[/quote]
Üniversite düşünüyorum... Teknik liseeye geçmek en iyisi