Jump to content

Windows 7 Internet Cafede Sorun Çıkarır Mı!

nazarnet
 Share

Recommended Posts

Merhabalar arkadaşlar...
Konunun yeri burası mı tam bilemedim ama buraya açtım yanlışsada tabi taşınabilir... Forumda pek göremedim bu konuyu açmak istedim sizlerinde yardımlarını almak istedim.
Başlıktanda anlaşılacağı gibi internet cafeye windows 7 işletim sistemi kursam mı diye aklımdan geçti tabi bunun yanında yaşayacam sorunlarda aklımdan geçmedi de değil...
Son zamanlarda xpde çok sıkıntı yaşamaya başladım güvenlik açığı çok uğraşmak beni bunalttı. Geçenlerde bir vista kuruyum dedim kafeye vistadan tiksindim nerdeyse hard diski hazırladım herşey tamam imaj attım diğer hard disklere bir baktım winload.exe hatası verdi neyse birşekilde bu hatayı da giderdim bu sefer yeni anakarta taktığım için etkinleştirme istedi onuda hallettim çünki her pcde vista işletim lisansı var. Neyse sonunda hazır hale getirdim müşteriye açtım bir baktım üst kattaki müşteriler internete giremiyoruz dediler nasıl olur dedim gittim baktım hakkatten giremiyorlar Internet Explorer görüntülenemiyor hatası veriyor ama başka bir tarayıcı yüklersem takır takır nete giriyor yada akınsoftu sonlandırırsam internet explorer rahat kullanabiliyordum buna katlanamadım ve tekrar hard disk hazırlayıp vista yerine xp kurdum....Şimdi sizlere danışmak ve kafamdaki soruları sormak istiyorum..
1- Windows 7 işletim sistemi hazırlasam imajdan sonra vistada olduğu gibi winload.exe hatası ve anakart değiştiği için etkinleştirme isteyecek mi!
2- Windows 7 de oyunlarda sorun yaşarmıyım örneğin Counter Strike 1.5 gibi oyunlarda!
3- Windows 7 de Akınsoft problem yaratırmı örneğin vistada yaşadığım gibi internet explorer sayfa görüntülenemiyor yada pcyi kapat dediğimde zorla sonlardırma gibi!

Eğer bunları yaşamazsın diyorsanız yada çözümleri varsa kafeme Windows 7 kurmayı düşünüyorum... Forumda bana önerebileceğiniz Windows 7 işletim sistemi varsa hemen indirip kurabilirim ama şöyle belirtiyim sistem dosyaları silinmemiş olursa çok sevinirim neden derseniz çünki hata verme olasılığı yüksek oluyor önceden bu başıma çok geldi güncelleme yapmam yani patlayacak işletim sistemi diye bir korkum yok. Zaten müşterilerimde genelde kullandıkları şeyler Internet Explorer ve oyunlar zaten xp son günlerini yaşıyor bana göre artık yavaş yavaş bende geçmeyi düşünüyorum... Önerilerinizi ve tavsiyelerinizi almak çok isterim yardımcı olanlar için şimdiden çok çok teşekkür ederim...

[quote name='Secret.One' date='03 December 2011 - 19:18 ' timestamp='1322932707' post='1123397']
[b]32 Bit Yüklersen Fazla Sorun Yaşamazsın 64 Bitte Oyunlarda Sorun Yaşarsın ama Bence Win7 Yi Bilen Var Bilmeyen Var Xp Yüklemen Yanındayım ...[/b]
[/quote]

Evet yüklersem zaten 32 bit yüklemeyi düşünüyorum... Haklısın hocam xp kadar rahat olmayacak ama xpde artık sorun olmaya başladı sonu win98 gibi olacak zamanla... Mantığım xp den yana gönlüm windows 7 den yana bende ne yapacağımı bilmiyorum ama artık format atmak falan da çözüm olmuyor çok açık vermeye başladı xp bende bu dertten sıkıldım kararsızım ne yapacağımı inanın bende bilmiyorum...

PVP lerde sorun yaşayabilirsin.Bugün bir arkadaş daha söylemişti. SP0 ve güncelleştirmeler yapılmamış sistemlerde sorunsuz çalıştığını ama SP1 ve güncel sistemlerde ise PVP çalışmadığı raporlandı...
Ama başka herhangi bir sorun yaşayacağını sanmıyorum. Bugün birçok cafede Win7 yüklü olduğuna rast geldim.

[quote name='ozanaus' date='03 December 2011 - 19:25 ' timestamp='1322933148' post='1123402']
cafeyi ikiye bölebilirsin yarısına xp diğer yarına 7 kur
belirli bir süre bu şekilde dewam et eger win7de sorun yaşamazsan hepsini win7 yaparsın
[/quote]

Aynen hocam bende sizin düşündüğünüz gibi yapmayı planlıyorum yani ilk önce birkaç pcye kuracam baktım sorun yok yavaş yavaş artırmaya başlayacağım...

kayseri den yazıyorum şehir merkezinde bir cafe var sürekli gittiğim bu cafe tüm makinelerine değil sadece sistemi iyi olanlara windows 7 kurmuş diğerlerinde xp vardı ve sorunsuz kullanıyorlardı. windows 7 vistanın iyileştirilmiş halidir aynı xp nin windows 2000 in iyileştirilmiş hali olduğu gibi. eğerki sistem özelliklerin iyi ise örneğin çift çekirdek cpu ve 2gb ram varsa ekran kartlarında oyunlar için iyi ise windows7 kurmanı dilerim akınsoftta ise işletim sistemi ile uyumlu olan sürümleri kurman gerekiyor bu durumda sorun çıkmaz unutmamalı ki her zaman en son çıkan sistemlerde bir öncekinin eksiklikleri ve hataları giderilir bu durumda windows7 şuanki en iyi en işletim sistemi tabi bunun için sistemininde iyi olması gerekir.

[quote name='rulman' date='03 December 2011 - 19:27 ' timestamp='1322933233' post='1123405']
PVP lerde sorun yaşayabilirsin.Bugün bir arkadaş daha söylemişti. SP0 ve güncelleştirmeler yapılmamış sistemlerde sorunsuz çalıştığını ama SP1 ve güncel sistemlerde ise PVP çalışmadığı raporlandı...
Ama başka herhangi bir sorun yaşayacağını sanmıyorum. Bugün birçok cafede Win7 yüklü olduğuna rast geldim.
[/quote]

Hocam cahilliğime verde bu pvp nedir onu tam anlayamadım! Yok ben güncelleme yapan biri değilim kurarım işletim sistemini o şekilde hizmete sunarım bu yeterli olur benim için. İnşallah bende sorun yaşamam hocam evet herkes yavaş yavaş geçmeye başlamış artık bende bir ipun ucundan tutuyum...

[quote name='erpol' date='03 December 2011 - 19:31 ' timestamp='1322933466' post='1123408']
kayseri den yazıyorum şehir merkezinde bir cafe var sürekli gittiğim bu cafe tüm makinelerine değil sadece sistemi iyi olanlara windows 7 kurmuş diğerlerinde xp vardı ve sorunsuz kullanıyorlardı. windows 7 vistanın iyileştirilmiş halidir aynı xp nin windows 2000 in iyileştirilmiş hali olduğu gibi. eğerki sistem özelliklerin iyi ise örneğin çift çekirdek cpu ve 2gb ram varsa ekran kartlarında oyunlar için iyi ise windows7 kurmanı dilerim akınsoftta ise işletim sistemi ile uyumlu olan sürümleri kurman gerekiyor bu durumda sorun çıkmaz unutmamalı ki her zaman en son çıkan sistemlerde bir öncekinin eksiklikleri ve hataları giderilir bu durumda windows7 şuanki en iyi en işletim sistemi tabi bunun için sistemininde iyi olması gerekir.
[/quote]

Hocam eğer herşey pcnin özelliklerine kalıyorsa benim pcler canavar gibi sayılır...
Sistem Özellikleri

1- Anakart : Foxconn G31MXP
2- İşlemci : Intel Core 2 Quad
3- Ekran Kartı : ATI Radeon HD 4650
4- Realtek RTL 8168/8111
5- Kingston 4 GB Ddr2 Ram
6- 320 Gb Seagete Hard Disk

Bende işte hepsine biranda kurmak istemiyorum ilk başta denemek istiyorum bakalım randıman verecek mi diye ama şimdi elimde hazır windows 7 işletim sistemi yok onuda bu sayfadan temin etmem gerekecek...

[quote name='_AyhaN_' date='03 December 2011 - 19:36 ' timestamp='1322933795' post='1123410']
pvp dedikleri knight online , 1299 versiyon , private server vb. :)
[/quote]

Şimdi anladım hocam çok teşekkür ederim :) Hocam bizim burada sadece metin2 var onu çalıştırsın bana yeterli zaten burada valilik tarafından Knight online oyunlarını yasakladılar..

bence hic bir sorun cıkmaz makinalar kaldırdıktan sonra bekleme kur derim benim
takıldığım kafede,de kurulu gayet hızlı ve sorunsuz yeterki sistem kaldırsın
rahat kullanamayanlar sorun yaşayanlar hep kendi sistemlerinin kaldımadığındandır
ben cıktığı günden beri kullanıyorum
:D

xp nin güvenlik açıkları olmasına rağmen kafe için ideal şahsen win 7 x64 kullanıyorum ama çocukların oynıcağı oyunlar filan tam uyumluluk göstermiyebilir ama denemek için 3 4 bilgisayara kurup deneyebilirsin tabi win7 32bitte kurma 4+ üzeri ram varsa 64 bit yükle derim

sistem özelliklerin gayet iyi ben 64 bit kurmanı tavsiye ederim nedenine gelince 64 bit sistemde 32bitte yaptığın işlemin iki katı hız elde edersin buda sana zaman ve para kazandırır oyunlarda sorun çıkarmaz işlemcin gayet hızlı ve 64 bit. 32 bit işlemlerde dahi daha hızlıdır 64 bit. 32 bit program yada oyun kurduğunda sorunsuz kurulur. tavsiyem 64 bit

c-ronaldonun oynanmamış msdn sp1 tüm sürümleri içinde barındıran sata-raid destekli sistemini indir seni yarı yolda bırakmaz:

http://www.tnctr.com/topic/165523-windows-7-tum-surumler-sp1-tr-dvd-msdn-25-thubat/

[quote name='casper0007' date='03 December 2011 - 19:41 ' timestamp='1322934099' post='1123412']
bütün cafeler win7 dönmüşken ve dönerken durma bence
[/quote]

Hocam kafeler windows 7 ye geçiyorda riskini de göz önüne almak lazım rezil olmakta var sonunda :)

[quote name='casper0007' date='03 December 2011 - 19:41 ' timestamp='1322934099' post='1123412']
bütün cafeler win7 dönmüşken ve dönerken durma bence
[/quote]

Hocam kafeler windows 7 ye geçiyorda riskini de göz önüne almak lazım rezil olmakta var sonunda :)
Pardon yanlışlıkla ikinci mesaj geldi...

Edited by nazarnet

[quote name='wendor11' date='03 December 2011 - 19:42 ' timestamp='1322934128' post='1123413']
bence hic bir sorun cıkmaz makinalar kaldırdıktan sonra bekleme kur derim benim
takıldığım kafede,de kurulu gayet hızlı ve sorunsuz yeterki sistem kaldırsın
rahat kullanamayanlar sorun yaşayanlar hep kendi sistemlerinin kaldımadığındandır
ben cıktığı günden beri kullanıyorum
:D
[/quote]

Hocam benim makinalar kaldırıyor onda bir sorun yokta işte ağda yada kontrol de birazcık sorun yaşarmıyım diye korkuyorum yoksa bende çok kurmak istiyorum...

[quote name='ulashoca41' date='03 December 2011 - 19:44 ' timestamp='1322934273' post='1123414']
xp nin güvenlik açıkları olmasına rağmen kafe için ideal şahsen win 7 x64 kullanıyorum ama çocukların oynıcağı oyunlar filan tam uyumluluk göstermiyebilir ama denemek için 3 4 bilgisayara kurup deneyebilirsin tabi win7 32bitte kurma 4+ üzeri ram varsa 64 bit yükle derim
[/quote]

Hocam çocukların oynuyacağı oyunlar derken hangi oyunları kastettiniz bilemiyorum ama vista da ben çoğu oyunu oynatabildiğime göre windows 7 de oynatırım diye düşünüyorum.Evet ilk önce bir pcye kurmayı düşünüyorum baktım sorun yok 1+1 gitmeyi düşünüyorum 64 bit çok öneriliyor bir deniyim bakalım.

[quote name='erpol' date='03 December 2011 - 19:52 ' timestamp='1322934731' post='1123420']
sistem özelliklerin gayet iyi ben 64 bit kurmanı tavsiye ederim nedenine gelince 64 bit sistemde 32bitte yaptığın işlemin iki katı hız elde edersin buda sana zaman ve para kazandırır oyunlarda sorun çıkarmaz işlemcin gayet hızlı ve 64 bit. 32 bit işlemlerde dahi daha hızlıdır 64 bit. 32 bit program yada oyun kurduğunda sorunsuz kurulur. tavsiyem 64 bit

c-ronaldonun oynanmamış msdn sp1 tüm sürümleri içinde barındıran sata-raid destekli sistemini indir seni yarı yolda bırakmaz:

http://www.tnctr.com/topic/165523-windows-7-tum-surumler-sp1-tr-dvd-msdn-25-thubat/
[/quote]
Tavsiyelerin için teşekkür ederim hocam verdiğin linkteki işletim sistemini inceleyecem uyarsa indirip kurmayı deniyeceğim sonuçlarınıda sizlerle paylaşacam teşekkür ederim.

[quote name='imaginary' date='03 December 2011 - 21:08 ' timestamp='1322939331' post='1123442']
Cafeler İçin En İyisi Xp Bence :whistle:
[/quote]

Haklısın hocamda artık xpnin başıma açtığı sorunlardan bıktım artık başka bir işletim sistemi denemek istiyorum eğer başarısız olursam tekrar dönecem tabiki de xpye. İnşallah bir sorun yaşamam.

[quote name='Secret.One' date='03 December 2011 - 21:11 ' timestamp='1322939465' post='1123445']
Bence 30 Liraya Xp 64 Bit Al Türk-Eros 'dan Tüm Masalara Kur Keyfini Çıkar :)
[/quote]

Hocam işin parası değilde hiç görmedi benxp 64 bit yani bilmediğim bir işletim sistemini de kafeye kurup büyük bir riske girmek korkutuyor benim şuan microsoftun desteklediği windows 7 işletim sistemi...

Hocam bu verdiğin linkte ki sistem etkinleştirme istiyor mu yoksa bildiğimiz orjinal windows 7 sistemi yani aktivasyon falanda istiyor mu!
http://www.tnctr.com/topic/183788-windows7-sp1-tr-tum-surumler-msdn-torrent/

Edited by nazarnet

[quote name='erpol' date='03 December 2011 - 19:52 ' timestamp='1322934731' post='1123420']

[/quote]

Bu linkteki işletim sistemini inceledim ama pek açıklama yapmamış aktivasyon istemediğini yazmış ama ben imaj attıktan sonra ya isterse aktivasyon o zaman ne yapacam! Bu arada bütün linkler ölü hocam..

Edited by nazarnet