Jump to content

Anakartımda Sorun Var Pc Donuyor

asizemheri
 Share

Recommended Posts

mrb arkadaslar bende P5V800-MX anakart ve pentıum D 3ghz çift cekırdek işlemcili bılgısayar varda bugun basladı sorun 5kere format attım acaba vırus fılanmı diye dıskı komple sıfırladım yenıden bölümledim olmadı makına duruyo duruyo oyunda fılan asırı bırden bı kasma baslıyor ses fılan gak guk etmeye başlıyor ne yapsam duzelmıyor reset atıyorum wındows baslatılıyorda nerdenyse 20 30 kere gıdıo ama bazen hıc acılmıo gerı resetlıo kendı bazen 20 30 kereden sonra acılıyor bende samsung sata 2 harddıskın kablosunu 2, kısma takdım anakart uzerınde sımdı böyle cozuldu ama ara sıra gerı gelıp gıdıo sizce bu sorun neden bence ya anakartta sıkıntı var yada harddısk de ama harddısk olsa gıttımı tam gıder calısmaz vs. ben çözüm getıremedım yardım beklıyorum xp kulanıyorum ayrı wındowslarda kurdum neyapdımsa olmuyor bu arada bıosdan satayı ide olarakda gösderdım olmadı bıosu sıfırladım pil cıkarıp yıne olmadı lütfen yardım

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

75 de hiç bir cpu erimez yoksa benimki yazın 85 dereceyi görüyor hp ler ise 104 derece görebiliyor disk okuma hatası da veriyorsa ya kablo arızası(ki buna kablonun kendisinin kopuk olmasından tut anakart ya da harddiskteki girişte bir arıza olabilir) hdd nin bozuk olmasıgaranti gibi geliyor bana

Edited by yasayanolu

Öncelikle yeni yılın kutlu olsun.Hemen hemen aynısı olmasada buna benzer sorun bende yaşıyorum.Mümkünse sata kablosunu değiştir.Olmazsa güç girişlerini kontrol et en olmadı başka güç girişi dene.Eğer sıkıntı hala varsa deneme imkanında olursa başka makınada harddiski denemendir...Anakart ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum.Yoksa makına hiç açılmazdı

Bana daha çok ramlerle alakalı bir sorun gibime geliyor.Ramlerin birinde kararsızlık başladıysa bu tip sorunlar olabiliyor.Slotları değiştirip tekrar dener misin?

Edited by kacaksevgilim

[quote name='yawuz58' date='31 December 2011 - 22:57 ' timestamp='1325365053' post='1134381']
hdd okuma hatası okuma kafası manyetik diske çarpıyor ona yapılacak tek şey var harddiski 30 cm yükseklikten halının üstüne bırak
[/quote]
ŞAKA MI GERÇEK BİR YÖNTEM Mİ

[quote name='torpak' date='04 January 2012 - 19:31 ' timestamp='1325698264' post='1135702']
sen systm care programını netten indir bedava olanını bilgisayara kur tarama falan yap win xpperfect kur tıkır tıkır olur bilgisayarrın
[/quote]

hey yavrum beeeee!çözüme bak!..:D

[quote name='kacaksevgilim' date='31 December 2011 - 21:28 ' timestamp='1325359692' post='1134353']
Öncelikle yeni yılın kutlu olsun.Hemen hemen aynısı olmasada buna benzer sorun bende yaşıyorum.Mümkünse sata kablosunu değiştir.Olmazsa güç girişlerini kontrol et en olmadı başka güç girişi dene.Eğer sıkıntı hala varsa deneme imkanında olursa başka makınada harddiski denemendir...Anakart ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum.Yoksa makına hiç açılmazdı

Bana daha çok ramlerle alakalı bir sorun gibime geliyor.Ramlerin birinde kararsızlık başladıysa bu tip sorunlar olabiliyor.Slotları değiştirip tekrar dener misin?
[/quote]

Aynen katılıyorum anakartda sorun olsa pc hiç açılmaz ram ve harddisk ikisinden birisi %80 ihtimalle.

Merhaba.Oncelıkle anakartında sorun olsa bılgısayarın acılmazdı.Anlattığına gore windows acılmadan öncekı sıyah ekranda uzun süre beklıyorsun bunun sorunu %90 harddısk'tır.Harddısk'ınden bıraz zaman sonra sesler gelmeye baslar sıstem acıkken bıle donar makine bunun nedenı harddısktır.Ram'den olacağını sanmıyorum cunku aynı sorunu bende yasadım kardeşim 7/24 pc'yı acık bırakıyordu en sonunda sıstem acılmamaya basladı system reboot vs. yazıyordu ama arada bır acılıyordu en sonundada harddısk hıc acılmamaya basladı yapıcağın en mantıklı yok bır arkadasından harddısk alıcan denıyecen yada 2.el bır tane alıcan 20Gb,40Gb denicen zaten pahalı bır sey değıl harddısk.

[font="Comic Sans MS"]Son birşey daha söylüyeyim harddısk alamayabılırsın belkı bir süre idare edebilmen icin bilgisayarını acamadığın zaman kasanın arkasındakı power kablosunu cıkart ve 1dk bekle sonra tekrar tak bu ıslemı yaptığında bılgısayarın bıos ekranında kalıcaktır bılgısayarına reset attığında acılır bılgısayarın.[/font]

YAZDIKLARIMI UYGULADIKTAN SONRA VEYA SORUNUN COZULDUYSE NASIL COZULDUĞU HAKKINDA BILGI VERIRSEN BIZE SEVİNİRİM...

oda var dosdum onunla da denıom normal calısıor sata 2.kanalada takınca normal calısıo suan bnmd erdım 1,kanalda neden kasıyor makına

birde arkadaslar suan anakarta baglı creatıve 5,1vx ses kartı var xpde normal calısıo ses kartı wındows 7 kurup 32bit ses kartını tanıntmaya kalkdıgımda ses kartı baglı deıluyarısı verıor baska kanalada takıyorum ses kartını bu uyarı gıtmıyor haaliylede yüklenmıyor ses buneden?

Cpu sıcaklığı ne gözüküyor, birde anakart üzerindeki kondansatörleri kontrol edermisiniz şişme yapmışmı?

hdd okuma hatası okuma kafası manyetik diske çarpıyor ona yapılacak tek şey var harddiski 30 cm yükseklikten halının üstüne bırak

sen systm care programını netten indir bedava olanını bilgisayara kur tarama falan yap win xpperfect kur tıkır tıkır olur bilgisayarrın

bilgisayarının fanları iyi soğutmuyo ola bilir fanlarını değiştirmeni tavsiye ederim arkadasım

bilgisayarının fanları iyi soğutmuyo ola bilir fanlarını değiştirmeni tavsiye ederim arkadasım

yokarkadaslar cpu fanı cooler master temız ve macunuda yenı degısdım kasa içi temız cokda pis deıl aşırı ısınıyo evet 50 60 dereceyı goruom ama bu işlemcinin kötü yanı aşırı ısı bunun önune geçilemiyor üretiminde bu cpu 4çekirdekdır ısı sorunu yuzunden 2 cekırdek olarak gösterılıyor kasanın içinde 12 cm coller master fan var 12cm fanı devreye sokunca ısı 50ye ınıyo ıslemcının anakartta 43den 32 cıvarlarına ınıyo ve sorun aynı ayrıca bu sorunlar wındows başlatılırken oluyor