Jump to content

Iso Dosyasından Windows Vista - Windows7 Kurulumu

Share

Recommended Posts

[quote name='NoComment79' date='28 April 2011 - 15:28 ' timestamp='1304000915' post='1001169']
32 bit ve 64 biti birleştirmenin yolunu msdn sitelerinde buldum.Ama 2 ayrı dilde windows 7(msdn) birleştiginde toplam boyut 1 dvd ye sıgmıyor.help help
[/quote]
sp1 ya da normal bir türkçe win7 DVD'sine microsoft'un sitesinden indireceğin ingilizce dilini rt7lite ile entegre edebilirsin sonra da kurulumda yüklenecek dili seçerek istediğin dilde yükleme yaparsın.
win7 ve vista DVD'lerinden x64 ve x86'nın kullanmadığın bileşenlerini mesela diller, yardım gibi çok yer kaplayan yerleri silerek hepsini 1 install.wim'de toplarsın, blue_life'ın win7 ve vista birarada konusunda anlattığı üzere vista ve win7'yi tek DVD'ye sığdırısın. 8.5gb'lık DVD kullanırım diyorsan eğer Program koymayı unutma :)

• 1 ay sonra...
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Loris_my_Morris

Linkte herangi bir sıkıntı yok. Şimdi denedim çalışıyor.
4Shared dosyas barındırma sitesi, hatırladığım kadarıyla engelli siteler kervanına katılmıştı.
Bu yüzden en basit olarak opendsn kullanıp ilgili siteye ulaşbilirsin.

Dosyayı indiremez isen tekrar yazarsın...

[quote]Ben hızlı dns değiştirmek için dnsjumper v.1.0.4 programını kullanıyorum ve tavsiye ederim. Kısaca;

[img]http://bluelife.winbuilder.net/Apps/DnsJumper/DnsJumper_v1.0.4.png[/img]

[color="#0000FF"][u][b]http://bluelife.winbuilder.net/Apps/DnsJumper/DnsJumper_v1.0.4.zip[/b][/u][/color]

[color="#8B0000"][b]Kullanımı;[/b][/color]

[color="#8B0000"]1-[/color]Dns sunucusu seç bölümünden dns sunucunuzu seçiniz. Ben genelde Open Dns ve Google Dns kullanıyorum.
[color="#8B0000"]2-[/color]Kaydet uygula butonuna basarak seçtiğiniz dns sunucusunu kayıt ediniz.
[color="#8B0000"]3-[/color]Internet tarayıcınızdaki tüm sayfaları kapatıp yeniden açınız. Veyahut sisteminizide yeniden başlatabilirsiniz.[/quote]

@Bluelife dediklerini aynen yaptım NT6SETUP.ISO'yu oluşturdum. Sonra Wmvare'de test ettim sorun yok fakat NT6SETUP.ISO'YU grub4dos'a senin verdiğin komutları girerek yaptım ama imdisk.cpl'den baktığımda mount olan sürücüyü göremedim. Ama kendim mount new files yaptığımda NT6SETUP.ISO'YU GÖSTERDİĞİMDE SORUNSUZ ÇALIŞTI. aCABA BUNU HEP BÖYLE ELİMİZLE GİREREK Mİ YAPMAK ZORUNDAYIZ. bUNU OTOMATİK YAPMAININ BİR YOLU VAR MI?

@Bluelife dediklerini aynen yaptım NT6SETUP.ISO'yu oluşturdum. Sonra tekrardan videodaki verdiğin linkten Multiboot.iso'yu oluşturdum ve Wmvare'de test ettim mount edilmiş sürücüyü gördüm onda sorun yok fakat NT6SETUP.ISO'YU PC'DE denediğimde ise grub4dos'a senin verdiğin komutları girerek yaptım ama imdisk.cpl'den baktığımda mount olan sürücüyü göremedim. Ama kendim mount new files yaptığımda NT6SETUP.ISO'YU GÖSTERDİĞİMDE SORUNSUZ ÇALIŞTI. aCABA BUNU HEP BÖYLE ELİMİZLE GİREREK Mİ YAPMAK ZORUNDAYIZ. bUNU OTOMATİK YAPMAININ BİR YOLU VAR MI?

Edited by Loris_my_Morris

@Loris_my_Morris

Iso dosyasının ismini düzgün yazdığına eminmisin?
Sorun bir ihtimal usb sürücüsünün geç tanınıyor olmasından kaynaklı olabilir.
RescuePE.ini içeriğini alabilirmiyim?

• 1 ay sonra...

Gimagex ile X86_FILES ile X64_FILES klasörlerindeki dosyaları sisteme göre Mount_Wim kopyalıyoruz. [codebox]http://www.tnctr.com/topic/172646-windows-7-tum-surumler-sp1-32-bit64-bit-mayys/[/codebox] konusundaki Win7 yi eklemek istiyorum. Orda hem X86 hem X64 sürümleri var. Dosyaları nasıl kopyalayacağım ?

@ztan96

Boot.wim içindeki pe 32 ise x86_FILES klasöründeki dosyaları, 64 bit ise X64_FILES klasöründeki dosyaları kopyalayacaksın.
Önce 32 bit olan dosyaları kopyalayıp test yapabilirsin... Eğer kurulum ekranı vs. gelmez ise haliyle yanlış dosyaları koplayaladığını farkedersin.
Ilgili çalışma hakkında bilgim olmadığı için, ne yanıt veremiyorum....

Kolay gelsin....

[quote name='blue_life' date='10 August 2011 - 07:30 ' timestamp='1312961459' post='1060032']
@ztan96

Boot.wim içindeki pe 32 ise x86_FILES klasöründeki dosyaları, 64 bit ise X64_FILES klasöründeki dosyaları kopyalayacaksın.
Önce 32 bit olan dosyaları kopyalayıp test yapabilirsin... Eğer kurulum ekranı vs. gelmez ise haliyle yanlış dosyaları koplayaladığını farkedersin.
Ilgili çalışma hakkında bilgim olmadığı için, ne yanıt veremiyorum....

Kolay gelsin....
[/quote]

Mesajı yazdıktan 1-2 dk sonra aklıma geldi zaten. 32bit miş. Kullanıcakların haberi olsun..

isteyen olursa basitçe hazırlanmış bir boot.wim dosyası, içinde bir de sürpriz var, sürpriz her derde deva ama masaüstünde yok. bu boot.wim'i bir nevi miniXP olarak görebilirsiniz
ghost ile yedek alabilir, 7zip ile arşivleri açabilir, explorer ile dosya koplayayıp silinemeyen dosyalarınızı silebilir, açılmayan sistemlerden dosya kurtarabilir, CD-DVD yazabilir, resimlerinize bakabilir, bu sistemi usb diskle açarak CD-DVD sürücüsü olmayan sistemlere XP kurabilir, aldığınız ghost yedeklerine bakabilir oradan eski dosyalarınızı alıp sisteminize atabilirsiniz. aslında sürprizlerle daha birçok şey yapılabilir ama söylemeyim burada, bunlar sadece görünenler. bunların hepsini miniXP kullanmadan yapabilirsiniz sadece bu boot dosyasını elinizdeki win7 isosundaki boot.wim ile değiştirerek.

iso isimleri için 4 alternatif yaptım, burada yazan 4 tane iso isminden birini kullanabilirsiniz.
[code]Windows 7.ISO , windows 7 sp1.iso , windows7.iso , windows7sp1.iso[/code]

[center][img]http://b1108.hizliresim.com/11/8/11/6078.jpg[/img]
[/center]
[center][code]http://www.fileserve.com/file/4mPFzD8/boot.wim[/code][/center]

• 4 hafta sonra ...

Takıldığım tek bir konu var. alttaki resimde 64 bit ise 64 biti tıklayın diyor benim win7 cdim all in one yani bunun için 32 biti seçersem diğer 32 bitlik sürümlerde sorun mu yaşayacğım XP gibi bunuda otomatik Boot.gz yapamıyormuyuz bide :D şimdilik sorularım bunlar teşekkürler..

[img]http://i52.tinypic.com/2a7bvie.png[/img]

@ufujk

BOOT.WIM içindeki sistem (pe) 32 bit ise, x86_FILES klasöründeki dosyaları, 64 bit ise X64_FILES klasöründeki dosyaları kopyalayacaksın.
Çelişkide kalırsan ilk önce X86_FILES klasöründeki dosyaları denersin. Eğer sistem reset atarsa haliyle yanlış dosyaları kopyalamışsındır :)

mrb videoda yaptıgınız işlmleri adım adım uyguladım...
fakat tum işlemelr bitince pc açılınca kullnıcı ayarları yapılandırılmadı diyebir hata alıyorum..we kur sonlandırılıyor..nerede hata yapıyor olabilirim..teşşkurler

hatanın tam adı:windows kur.windowsu bu bilgisayarın donanımı üzerinde çalıştıracak şekilde yapılandıramadı.

Edited by olcayto41

@olcayto41

Bu hata burdaki çalışmayla alakalı olmayabilir.
Şimdi googleden baktım ve bu hatayı normal olarak yaşayanlarda mevcut.

Misal bir arkdaş, biostan açtığı çekirdeğin hatalı olması nedeniyle aynı hatayı almış.
Çözümü ise ilgili çekirdeği kapatıp kurulumu yapmakta bulmuş.

Yani biosundaki kritik bir ayar buna neden oluyor olabilir...

@blue_life

ama şöle bir durumda war kardeşim aynı windows 7 yi, açarak attgıım flashtan sorunsuz kurdum sorun yaşadğım bilgisayara...

analtımda bir yol göstermissin ona dkkat etmemiz gerektiğini...

ör: \WIN7\ULTIMATE\ULTIMATE.ISO OLARAK GÖSTERMİŞTİM yolunu o dosyada..

fakat isolarımızı oluşturunca NT6.ISO WE NT6BOOT.ISO kalıpalrım oluştu...ben bunları ULTIMATE.ISO WE ULTIMATEBOOT.ISO olarak değiştrdim

Flashtam kuracagım için ULTIMATE.ISO çalışmadı...yerine alternetif olrak oluşan ULTIMATEBOOT.ISO yu grup4dos la çağırdım...

şimdi sorum şu..? Videolu anlatında..Yol olarak ULTIMATE.ISO göstermiştim...AMA ULTIMATE.BOOT u çağırdım(alternatif olarak oluşam 150 mb dosya) sıkıntı bundan olabilirmi..?

@olcayto41

Şimdi sen burdaki yöntemle win7yi çalıştırdın. Işte kurulum ekranı vs. açıldı.
Daha sorna diskini vs. seçip, kuruluma başladın...
[img]http://img356.imageshack.us/img356/8297/1501windows7kurulum1350uu4.png[/img]

Daha sonra kurulum tamamlandı ve sistem yeniden başlayınca ilgili hata mesajı çıktı diyorsun?
O zaman bu sorunun burdaki yöntem ile alakalı olmadığını sana rahatlıkla söyleyebilirim.

Senin sistemini le alakalı bir sorun nedeniyle bu sorunu yaşamış olabilirsin.
Veyahut kullandığın grub4dos komutunda bir sorun olabilir.
Veyahut sürücülerinin anadizininde benzer vista/w7 kur var ise, win7 kur bunu kullanmış ve sorun neden olmuş olabilir.

Burdaki yöntemde, sistem kurulumu sorunsuz başlatabilirsen, normal kurulum sürecine geçmiş oluyorsun.
Yani xp/2003 gibi deyil. Kurulum sürecinde başka bir programın etkisi yok...

@Blue-Lİfe

teşşkurler ctrl+alt+w yaparak imdiskten baktım... f:\WIN7\ULTIMATE\ULTIMATE.ISO OLRAK GÖZÜKUYOR....

grup4dosta çağırdıgım 150 mb dosya bu değil bu 2.250 gb olan ana iso dosyam

normalde çağıdıgım dosya ULTIMATEBOOT.ISO dosyam sorun bundan kaynaklanablrmı acaba...

Çnku mountta WIN7\ULTIMATE\ULTIMATE.ISO mu göstermişti yol oalrak...

dosts WIN7\ULTIMATE\ULTIMATEBOOT.ISO dosyamı çağırdım dierinin çağırınca kur hiç başmaıyor zaten

@olcayto41

Fat*/NTFS ortamlarda dosya boyutu çok büyükse, kullandığımız ilgili grub4dos komutu (map) sorun çıkartıyor.
Bu nedenle ufak boyutlu ilgili iso dosyasını oluşturup kullanmıştık...

Tabi grub4dosun sorun çıkartma nedeni, ilgili sürücüdeki büyük dosyanın birleştirilmemiş olması.
Hani sürücü birleştir vs. varya ayen o şekilde.
Kısaca yaşadığın sorunun bun ile bir alakası yok!

Ilgili boot.iso olan dosya, sadece pe ortamını grub4dos ile sorunsuz başlatabilmek içindi...

• 2 hafta sonra ...

Selam

Şöyle bir sorunum var. Kemal Akın ın hazırladığı Win7 sizin yöntemle ISO yaptım kurulum direkt başlıyor.
C-Ronaldo nun Lite Win 7 sini ISO yaptım ama ön yükleme gibi bişi yapıyor. Dos ekranında 1390 MB (ISO dosya boyutu) lık dosya yüklemesi başlıyor.

@freea

Ilgili çalışmalar hakkında bilgim yok! Sana yardımcı olabilimem için daha fazla detay vermelisin.
Sorun yaşadığın sistemde, aldığın hatanın tam olarak hangi kısımda olduğu yazabilirmisin?
Windows kur hiçmi başlamıyor?

• Editor

[quote name='freea' date='17 September 2011 - 23:02 ' timestamp='1316289748' post='1081346']
Selam

Şöyle bir sorunum var. Kemal Akın ın hazırladığı Win7 sizin yöntemle ISO yaptım kurulum direkt başlıyor.
C-Ronaldo nun Lite Win 7 sini ISO yaptım ama ön yükleme gibi bişi yapıyor. Dos ekranında 1390 MB (ISO dosya boyutu) lık dosya yüklemesi başlıyor.
[/quote]
Buradaki iso yöntemi grup4dosta calıstırılmak üzere hazırlanmıstır sen zannedersem normal grup4dost suz iso olarak hazırlamıssın komutlarda bootfix.bin dosyası siliniyor onun için baslangıcta bir tusa bas ekranı cıkmaz direk kuruluma gecer eger buradaki yöntemle iso yapmak istiyorsan grup4dostsuz komutların içerisinde deletebootfix yes yazan yeri bulup deletebootfix no olarak düzenlemelisin bu sekilde hata almazsın
[center][img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1316347600__2011-09-18_150430.png[/img][/center]

Edited by by_köylü

• 1 ay sonra...

slm herkese hayırlı bayramlar
16mb flash diskime win7, vista x86 sp2 vista x64 sp2, winxp sp2 pro, winxp sp3 home hiren boot avira ve bi kaç araç ekledim ve belleği test ettim herşey kusursuz tek sorun win7 sorunsuz kurulurken vistalar boot etmiyor win7 yi iso olarak grubdos ile çağırıyorum vistalarada aynı kodları verdim nt6boot iso dan win7 çalışırken vistalar neden çalışmadı anlamadım yardımcı olursanız sevinirim bu arada flash ı ntfs biçimlendirdim

kodlarım aşağıda

[code]itle Sistemi Diskten Baslat \n Ikinci harddiskten onyukleme yapar...
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
chainloader (hd0)+1 || chainloader ()+1
boot

# =========================================================================

title Windows Win7 Kurulumu \n Windows Win7 kurulumu ...
errorcheck off
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows Vistax86 Kurulumu \n Windows Vistax86 kurulumu ...
errorcheck off
ls /VISX86/NT6BOOT.ISO || find --set-root /VISX86/NT6BOOT.ISO
ls /VISX86/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 VISX86/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WISX86/NT6BOOT.ISO (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows Vistax64 Kurulumu \n Windows Vistax64 kurulumu ...
errorcheck off
ls /VISX64/NT6BOOT.ISO || find --set-root /VISX64/NT6BOOT.ISO
ls /VISX64/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 VISX64/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WISX64/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot
[/code]

edit off ya sanırım çözdüm WISX86 nedir hey Allah ım sorun buysa mesaj silinebilir kusura bakmayın dikkatsizlik :(

Edited by oguzhan43

@oguzhan43

Nasıl bir hata alıyorsun acaba? Grub4dos menüsünden ilgili seçeneği seçtiğinde siyah ekranda kalıp hata mı veriyor?
Verdiği hata mesajının okuyabildiğin kısımlarını yazarmısın?

Kısaca sorunu anlamam için biraz daha detay vermelisin!

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...