Jump to content

Iso Dosyasından Windows Vista - Windows7 Kurulumu

Share

Recommended Posts

• 8 ay sonra...
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[img]http://b.imagehost.org/0485/WIN7.png[/img]

[b]Gerekli Dosyalar Ve Anlatım Videosu [color="#8B0000"](Yaklaşık 10 MB)[/color][/b]
[color="#0000FF"][b][u]http://www.4shared.com/file/hTGSk3EV/Multiple_Vista_W7.html[/u][/b][/color]

Burdaki konu; [b]DVD/USB/HDD[/b] için oluşturduğunuz Multiboot menüsünde Windows Vista, Win7 vb. gibi işletim sistemi kurlarını iso dosyasından çalıştırmanıza olanak sağlar.
Bu sayede aynı sürücüde birden fazla Windows Vista & Win7 kurunu rahatlıkla kullanabiliriz.

Bildiğiniz üzere Windows Vista, Win7 vb. gibi işletim sistemleri pe üzerinden kurulmaktadır. Yani yukarıdaki kur ekranı pe ortamından çalışmaktadır.
Bizler bu pe ortamından farklı bir çok programı çalıştırabiliyoruz. Bu pe ortamından bir programı çalıştırmak bazı kullanıcılar için zor olabiliyor.

Misal Win7 için; kur ekranında [b]Shift + F1[/b]0 klevye kısayolu ile komut istemini açıp, çalıştırmak istenilen programın adresini komut istemine yazp enter tuşuna basılmalı.
Windows Vista için ise; kur ekranında biraz ilerleyip (Şimdi Yükle'den sonra) [b]Shift + F10[/b] klevye kısayolu ile komut istemini açarak, çalıştırmak istenilen programın adresini komut istemine yazp enter tuşuna basılmalı.
Ilgili program sistem klasörlerindeyse veyahut sistem tarafından tanınıyor ise direkt ismi de yazılabilir
Misal ben komut isteminde [b]taskmgr[/b] yazıp enter tuşuna basarsam görev yöneticisi açılacaktır.

Videodaki anlatılan değişikliği yaptıktan sonra çok daha kolay istediğiniz programı çalıştırabileceksiniz.
Misal Win + R klevye kısayolu ile Çalıştır penceresini, Win + T klevye kısayolu ile Görev yöneticisini açabilirsiniz. Istediğiniz program için alt köşede icon oluşturabilirsiniz.
Neyse kısaca paketteki videoda gerekli anlatım yapılmıştır.

Bu arada hazırlayacağınız iso dosyasını Grub4dos,AeroStuido,EasyBoot vs. gibi multiboot programlarıyla kullanabilirsiniz.
Ben Grub4dos taraftarıyım. AeroStudioda da grub4dos komutları kullanabiliyorduk.
EasyBoot için ise bcdw -> Grub4dos -> Grub4dos kodu şeklinde bir yöntem kullanılabilir.
EasyBoot üzerinde durmadım. Istek olursa, uygun zamanda bakabilirim.

[u][b]Grub4dos için örnek kod verelim;[/b][/u]
[color="#0000FF"][b]title NT6SETUP.ISO
ls /NT6SETUP.ISO || find --set-root /NT6SETUP.ISO
map /NT6SETUP.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot[/b][/color]

[u][b]Aero Studio için örnek kod verelim[/b][/u]
[b][color="#0000FF"]grub4dos ls /NT6SETUP.ISO || find --set-root /NT6SETUP.ISO; map /NT6SETUP.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)
boot[/color][/b]

Son olarak bu çalışmaya katkılarından dolayı, [color="#0000FF"][b]@Lancelot, @HaYTo, @tiflisli, @siranusta, @muharremerd, @bymax[/b][/color]'a teşekürler...
Tecrübeli arkadaşlar ile yaşadığınız sorunları yazarsanız, yardımcı oluruz...
Başarılar dilerim, kolay gelsin arkadaşlar...

[b]Edit:[/b] Bir arakadaşımız usb sürücüsünden bu hazırladığı iso dosyasını kullanırken sorun yaşadı!
Kısaca disk seçme ekranından sonra hata alıyordu.
Bunun nedeni win7 kurun usb sürücüsünü boot sürücüsü olarak algılaması.
Bunu aşmak için aşağıdaki grub4dos kodunu kullanınız.

[color="#0000FF"][b]title NT6BOOT.ISO
errorcheck off
map (hd1) (hd0)
map (hd0) (hd1)
map --hook
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot[/b][/color]

Dosya isim ve konumlarını düzeltmeyi unutmayınız...
Tekrardan başarılar dilerim, kolay gelsin arkadaşlar...

Edited by blue_life

ellerine sağlık ama sunum sanki biraz basit kaçmış gibi, sana sorun çıkaracaktır kesin.
ben hiçbir şey yapmadım, sadece hazıra kondum ve biraz da kurcaladım kendime göre.
aklıma şu geldi yenice, hani hazırladığımız iso dosyasının adını mount etmek için yazıyoruz ya oraya 2. kod olarak vistanın iso adını yazıp mount ettirerek vistayı da yükleyebiliriz hatta sadece düzenlediğimiz boot.wim dosyasını ayrıca oluşturup çalışmaya XP, Vista ve win7 isolarını haricen koyarak masaüstünden bütün sistemlerin kurulumunu yapabiliriz hatta bütün bu işlemler yapılırken arkaplanda okey oynarız.. bu çalışmada sadece bir tane boot.wim dosyası kullanılması yeterlidir bunu da belirtelim, böylece yerden 150mb yer sağlarsınız. şunu da unutmasın bu işlemleri yapan bu çalışma basit bir winPE çalışmasıdır yani bir nevi mini7.

• Editor

xp isonun calısacağını zannetmiyorum sevgili kardesim eger calıssaydı blue_life konu baslığına xp yide eklerdi eğer calısıyosa denediysen burada paylasarak bilgilendirebilirsin basit bir winpe calısması demişsin bana göre basit bir winpe değildir öyle olsaydı simdiye kadar cözümlenirdi uzun uğraslar ve emek sonunda ortaya cıkan basarılı bir calısmadır ellerine sağlık blue_life

[quote name='tiflisli' date='13 Aralık 2010 - 10:45 ' timestamp='1292234124' post='925750']
xp isonun calısacağını zannetmiyorum sevgili kardesim eger calıssaydı blue_life konu baslığına xp yide eklerdi eğer calısıyosa denediysen burada paylasarak bilgilendirebilirsin basit bir winpe calısması demişsin bana göre basit bir winpe değildir öyle olsaydı simdiye kadar cözümlenirdi uzun uğraslar ve emek sonunda ortaya cıkan basarılı bir calısmadır ellerine sağlık blue_life
[/quote]
bakın mantık basit, isoyu sisteme mount ediyoruz ve setup.exe'den kurulumu yapıyoruz. XP'de de el ile yükleme seçeneğini silmeyip kurulumu bunun üzerinden yaparsak XP'nin de yükleneceği kanısındayım denemedim çünkü yeni aklıma geldi, bir ara denerim hepsini.
basit bir PE çalışması dedim çünkü kullandığımız sistem Windows7 PE sistemi ki bu da zaten boot.wim içinde var, bu sistem zaten windows kurtarma ortamının çalıştığı sistem bizim yaptığımız işlem ise sadece başlangıçta çalışması için bir programı sisteme eklemek basitçe anlatabildim umarım.
blue_life daha detaylı ve ağ bağlantılı olan bir çalışma anlatımı yapacak 1-2 hafta kadar sürebilirmiş.
ben programcı değilim ama bu işlerde yapılan bir çalışmayı kullanmayı ve mantığını anlayabiliyorum.

• Editor

[quote name='muharremerd' date='13 Aralık 2010 - 12:19 ' timestamp='1292236179' post='925756']
bakın mantık basit, isoyu sisteme mount ediyoruz ve setup.exe'den kurulumu yapıyoruz. XP'de de el ile yükleme seçeneğini silmeyip kurulumu bunun üzerinden yaparsak XP'nin de yükleneceği kanısındayım denemedim çünkü yeni aklıma geldi, bir ara denerim hepsini.
basit bir PE çalışması dedim çünkü kullandığımız sistem Windows7 PE sistemi ki bu da zaten boot.wim içinde var, bu sistem zaten windows kurtarma ortamının çalıştığı sistem bizim yaptığımız işlem ise sadece başlangıçta çalışması için bir programı sisteme eklemek basitçe anlatabildim umarım.
blue_life daha detaylı ve ağ bağlantılı olan bir çalışma anlatımı yapacak 1-2 hafta kadar sürebilirmiş.
ben programcı değilim ama bu işlerde yapılan bir çalışmayı kullanmayı ve mantığını anlayabiliyorum.
[/quote]
Denemediysen burada yazmıcaksın olabilir diyeceksin kimseyi yuanıltmayalım burada varsayım üzere yorum yaparken denenmemiş olduğunu bildirmek lazım haksızmıyım? Benimde calısmalarım var xp win7 vistayı aynı dvd den calıstırmak için ama burada bahsetmiyorum cünkü tam hazır değil ben calıstırdım ama isodan calıstırmadım iso su anda bana zor geliyor ama daha kapsamlı anlatımın olursa onuda deneriz

Evet sunum çok basit. Indirebilir pakette gerekli anlatım olduğu için uzatmak istedim :)
Bir boot.wim dosyasından büyük ihtimal Vista & Win7 kurulabilir. Emin deyilim, denemek lazım.
Tabi ilgili sistemin Setup.exe sini çalıştırmak gerekiyor.
Şöyle birşey yapılabilir. Boot menüsünden ilgili seçenek seçilip pe açılınca bir menü gelir ve menüde haliyle vista kur & Win7 Kur olur.
Ilgili seçenek seçildiğinde ilgili iso dosyası sanal sürücüye takılıp içindeki setup.exe çalıştırılır.

XP konusuna gelirsek, WinNtSetup gibi programlar ile onuda kurmak mümkün! Keni kurulum yükseltme programı büyük ihtimal çalışmaz.

@frkgkc
Evet harddiskine grub4dos kurup, iso dosysını boot edip ve kurulum yapabilirsiniz.
Lakin ilgili iso formatlayacağın veyahut sileceğin bir bölümdeyse, illaki hata alırsın.

• Editor

[quote name='blue_life' date='13 Aralık 2010 - 14:42 ' timestamp='1292244726' post='925803']
Evet sunum çok basit. Indirebilir pakette gerekli anlatım olduğu için uzatmak istedim :)
Bir boot.wim dosyasından büyük ihtimal Vista & Win7 kurulabilir. Emin deyilim, denemek lazım.
Tabi ilgili sistemin Setup.exe sini çalıştırmak gerekiyor.
Şöyle birşey yapılabilir. Boot menüsünden ilgili seçenek seçilip pe açılınca bir menü gelir ve menüde haliyle vista kur & Win7 Kur olur.
Ilgili seçenek seçildiğinde ilgili iso dosyası sanal sürücüye takılıp içindeki setup.exe çalıştırılır.

XP konusuna gelirsek, WinNtSetup gibi programlar ile onuda kurmak mümkün! Keni kurulum yükseltme programı büyük ihtimal çalışmaz.

@frkgkc
Evet harddiskine grub4dos kurup, iso dosysını boot edip ve kurulum yapabilirsiniz.
Lakin ilgili iso formatlayacağın veyahut sileceğin bir bölümdeyse, illaki hata alırsın.
[/quote]
blue_life winntsetup le kurulabilir dedin benim demek istediğim şuydu aynı dvd den veya aynı usbden xp win7 vista isoları calıstırılabilirmi

@tiflisli

Bu konu zaten direk iso dosyasından Vista & Win7 kurmak ile ilgili.
Misal 20 tane farklı farklı Vista Win7 isosundan bile aynı sürücüden kurulum yapabilirsin.

Bunu sende bildiğin için sorduğun soruyu tam anlamamış olabilirim. Yoksa sen @muharremerd söylediği gibi birtek boot.wim kullanmak mı istiyorsun?
Kurulumları tek boot.wim üzerinden mi yapmak istiyorsun?

Xp konusuna gelirsek, malesef xp usb sürücüsünden direk kurulmuyor. WinNtSetup @Jfx in autoit ile yazdığı bir program. herangi uygun bir pe üzerinden çalışabiliyor.
Sen usb diskinde XP adında bir klasör açıp kurulum dosyalarını buraya atsan bile bu programla kurulum yapmam mümkün. Tabi fazla kurcalanmış xplerde sorun çıkartıyordu.

[color="#0000FF"][u][b]http://www.boot-land.net/forums/index.php?showtopic=7721[/b][/u][/color]

@xarax

Rica ederim. Burdaki sunum videoya göre çok çok sade...

dediğin gibi oldu XP el ile yüklemede çalışmadı, benimki sadece bir düşünceydi.
büyük ihtimalle sorun PE ortamının win7 olmasından kaynaklanıyor zaten gerek yok winnt setup ya da direk isodan boot ederek kurulabilir XP, tek sorun win7 ile vistanın tek DVD içinde olmasıydı onuda hallettin sorun ortadan kalktı.
şöylede yapılabilinir, DVD içinde XP adında bir klasör oluşturup içinde XP dosyaları atılır, masaüstündeki winnt setup ile buradaki dosyalar gösterilir ve yüklemeye geçilir. demokrasilerde çareler tükenmez :D

• Editor

sevgili arkadaslar ben derdimi anlatamadım galiba ben su anda dvd si olmayan bir leptoptan calısıyorum benim sorunum xp kurdurmak değil zaten ben onu 1 yıldır usb ve mmc kartla kurduruyorum mecburiyetten
daha öncede söyledim konumuz xp ile alakalı değil birden fazla vista ve win7 kurulumu konumuz
ama muharremerd arkadasım xp isosunuda işin içine katınca neden olmasın dedim tekrar söylüyorum benim xp den maksadım aynı bellekte xp isosu vista isosu ve win 7 isosunu hepbirlikte calıstırmaktı multibootlu bir dvd yani katılımcı arkadaslardan özür diliyorum konuyu dağıttığım için burada artık xp ile alakalı bir sey yazmıyacagım

@tiflisli

Ilk önce usb diskine grub4dos kuracaksın. Daha sonra aynı şekilde iso dosyanı hazırlayıp usb diskine kopyalayaksın.
Tabi *.lst dosyasına da ilgili iso dosyası için kodları ekleyeceksin. Hepsi bu kadar.
Eğer grub4dos ile başlatmada hata alırsan, ufak boyutlu iso dosyasını grub4dos ile kullan...

Ben burdaki yöntemi normal diskimde, usb flash diskimde denemiştim. @HaYTo arkadaşımızda harici diskinde denemişti.
En önemli çıkabilecek sorun, Boot.wim deki sistem açıldığında usb diskin sürücüsünü tanımaması!

Tanımaz ise büyük ihtimal boot.wim içine ilgili sürücüler enjekte edilebiliyordur... Yada manuel sürücüleri yüklersin...

• Editor

blue_life yaptığım testleri biliyorsun su anda problem yok benim bir problemim var oda dvd boyutu vista ve win7 yi fazla bilesen cıkarmadan küçültmenin yollarını arıyorum yaptığın calısmalar sayesinde her sey yoluna girdi şu boyut meselesinide cözersem sistemi yayınlayacağım 3ü birarada ve kurtarma araclarıyla birlikte ama dedim ya dvd bozuk download cok yavas ilk önce 2 tana temiz vista sp2 ve win7 kaynağı lazım elimdekiler sp siz yapmısken uğrasmısken iyi bir sey olsun diye düsünüyorum buda biraz zaman alacak alsın bakalım ben biraz daha beklerim belki bu esnada konuyla alakalı önemli gelişmeler olacak

Edited by tiflisli

• Editor

[quote name='muharremerd' date='13 Aralık 2010 - 20:02 ' timestamp='1292263958' post='925929']
@tiflisli - zaten XP'yi iso şeklinde çalıştırmaya gerek yok, bu çalışmada normal olarak dosyalarını ana dizine atıp kurulum kodunu yazacaksın. vista ve win7 dosyaları çakıştığı için mecburen 2 ayrı iso yapıyoruz. bu çalışmadaki amaç zaten çakışmayı önleyip vista ve win7 kurulumunu başlatmak.
neler yapılacağına da gelirsek: boot.wim'i çıkarılmış bir vista ve yukardaki gibi hazırlanmış win7 ve istediğin bir XP. açılışı win7 üzerinden yaparak winPE ortamının yani kurulum ekranının getirmek, sonra buradan q-dir ile vista DVD'sinin içine girip oradaki setup.exe'yi ya da win7 DVD'sinin içine girip oradaki setup.exe'yi çalıştırarak vista ya da win7 kurulumunu başlatmak. XP'yi de normal olarak grub4dos'a göstererek çalıştırırsak aynı DVD içinde 3 ayrı işletim sisteminin kurulumunu basit şekilde halletmiş oluruz.
[/quote]
muharremerd sevgili arkadasım xp hakkında yazmıyacağım demiştim ama yine duramadım öncelikle denemeden buraya yorum yazma denedinmi arkadasları yanıltmayalım bosa uğrasmasınlar ben denedim vista ve win7 isosunun yanında xp calısmıyor

biraz uzun sürdü (elimde vista yoktu indirmek zorunda kaldım) ama MAALESEF blue_life hocam 3 sistemi de tek DVD'den kurmayı başardım.
tekrardan ELLERİNE SAĞLIK.

mini7 çalışmanı 4 gözle beliyorum.

<div><br></div><div>@tiflisli - blue_life hocamla bu konularda tartışmam o yapar, ben kendime göre düzenlerim. fikir yürütülmese bu konu açılmazdı değil mi?</div><div>benden hayır gelmez ama senin gibi 20 tane aynı XP'yi tek DVD'ye sığdırmak için uğraşmam, ne kadar gereksiz..</div><div>açtığım konuları çöpe taşıtmasaydım bakardın neler yaptığıma.</div><div>mesajı düzenlemek söylediklerimi unuttum sende unut demek, ben unutuyorsam sen unutma.</div>

Edited by muharremerd

• Editor

[quote name='muharremerd' date='13 Aralık 2010 - 21:04 ' timestamp='1292267685' post='925960']
@tiflisli - anlayamadığın nokta galiba şu: bunlar ayrı ayrı 2 farklı sistem, senin XP'n çalışmadıysa büyük ihtimalle yapmayı bilmiyorsun bu işleri. forumda bir sürü bu konu var tek DVD'de XP, win7 ve kurtarma araçları. hatta yaklaşık 1 yıl önce içinde 5 XP ve win7 olan bir sistem yaptım hepsi de çalışıyordu ha diyeceksin buradaki ile oradaki farklı hayır aynı, tek değişen şey DVD içindeki win7 dosyalarını iso şekline getirip isodan boot diyoruz yani XP'nin çalışmaması için bir neden yok hatta sana inat denedim az önce sanalda XP'yi bir güzel kurdu üstüne de lite7'min kurulumunu yaptım. hala yapamaz diyosan yarın yakışıklı bir sistem yapıp buraya koyarım bakarsın, hepsi 1 saat bile sürmez.
DVD boyutuna gelirsek forumda CD boyut tncvista var, 550mb eke XP, 1.7gb'da rt7lite'ile yapılmış basit bir lite7 hatta kalan yere de program ve kurtarma araçlarını koyarsın kapış kapış gider. fikir benden yapması senden.
[/quote]
kardesim sende anlama kıtlığı var heralde sen simdi bana söyle 3ünü bir arada calıstırdınmı vistayı niye atlıyorsun
vista olmadan win7 ve 10 larca xpnin olduğu bir dvdyi bende calıstırırım

simdi tekrar soruyorum

vistayı niye atlıyorsun

mesajlarımı iyice okumadan cevap yazma

forumdaki lite leri bizde biliyoruz

okumuyormusun fazla oynanmıs olmayacak diye yazdım

tekrar söylüyorum win7 ve kurtarma aracları ile birlikte xp kurulur bunda sorun yok

sen mesajıma cevap yazma kardesim ezberede konusma

simdi tek bir sey söyle vista win7 xp ve kurtarma araclarını tek bir bellekten veya dvd den calıstırdınmı calıstırmadınmı

varsayımlarını burada yazarak milleti yanıltma test ettiysen söyle

soruma cevap yok silmekle en güzelini yaptın hiç olmazsa varsayımlarınla kimseyi yanıltmazsın

şimdi sanalda testini yap ondan sonra cevapla test yapmadığın bir konu hakkındada yorum yapma

muharremerd kardesim senden kimseye fayda gelmez cok acayip bir adamsın test etmeden yorum yapıyosun dediğim gibi sonra gidip blue_life den akıl alıp test ediyosun basarıyosun ve sildiğin yere yorum yapıyosun madem öyle niçin konunun altına yazmıyosun asagıya yap anlatımını da yap millet faydalansın dediğim gibi senden kimseye fayda gelmez senin yüzünden bu değerli calısmanın acılmıs olduğu konuya gelmiyeceğim bir daha

Edited by tiflisli

• 4 ay sonra...

Benim elimde windows vista(x86)sp2-windows 7(x86-x64) msdn Türkçe ve ingilizce dvd leri mevcut.
Bunları(vista sp2 tr-en ve windows 7 tr-en) tek bir dvd ye sıgdırmam mümkün mü?
yoksa sadece windows 7 tr-en (x86-x64) ve vista tr-en(x86) şeklinde 2 dvd olabilir mi?
Not:windows 7 x86 ve x64 msdnleri tek dvd altına toplanmıştır.yani elimde 2 adet windows 7 vardır(tr x86-x64 ve en x86-x64)

Umarım konuyu dogru yere yazmışımdır

Edited by NoComment79

[quote name='blue_life' date='28 April 2011 - 13:34 ' timestamp='1303997692' post='1001136']
Burdaki yöntem ile ikisini aynı dvd de birleştirmen mümkün, lakin büyük ihtimal standart dvdye sığmayacaklar :(
[/quote]

32 bit ve 64 biti birleştirmenin yolunu msdn sitelerinde buldum.Ama 2 ayrı dilde windows 7(msdn) birleştiginde toplam boyut 1 dvd ye sıgmıyor.help help

@NoComment79

Içerikten sürücüleri gibi fazla yer kaplayan bileşenleri silersen, bir dvdye sığdırabilirsin.
Lakin o zamanda kurulumdan sonra sürücüleri tanıtman gerekecek :(

Gerçi modifiye konusunda benim fazla bilgimde yok :(

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...