Jump to content

Windows 7 Windows.old Klasörünü Silmek

EhuA16
 Share

Recommended Posts

[quote name='EhuA16' date='31 December 2011 - 19:13 ' timestamp='1325358794' post='1134348']
iyi akşamlar windows 7 SP 1 kurdum C klasöründe Windows isminde bir klasör oluştu bunu silmek istiyorum cok yer kaplıyor C de yer kalmadı.

bunu nasıl silebilirim ?
[/quote]

Windows 7 kurulumunda Harddisk kurulum seçim alanında alt köşede (Sürücü seçenekleri Gelişmiş) bölümü açılarak windowsu hangi bölüme kuracaksan Biçimlendirme(format) yapılır.Windows kurulur,C:\ içine Windowsold klasörü gelmez.
Sen C:\ yi biçimlendirmeden üzerine windows kurmuşsun.Bunun bir yararıda var,farzetki windowsun çöktü belgelerdeki dosyaları kurtarmak için C:\ yi biçimlendirmeden kurabilirsin(ancak c:\de 16 gb boş alan bulunması gerekir).O zaman Windowsold klasörü içine eski windowsunu alır.Windowsold Klasörü açılır almak istediğin dosyaları aldıktan sonra normal silebilirsin,5-10 dk sürebilir ama silinir.Yani bu klasör içindekiler senin eski Windowsundur.Kurtarılacak belgen yoksa,kurulumda C:\yi biçimlendir temiz kurulum yaparsın.

Üçüncü yol, diskini PC'den çıkarıp başka bir PC'ye ikinci HDD olarak takarsın ve orada silebilirsin. Sonrada kendi makinene tekrar takarsın.
Ama windows.old savran'ında dediği gibi SP kurduktan sonra değil başka sistem üzerine yeni windows kurulunca (Yükseltme gibi) oluşur. SP kurulumlarındada sistem eski ilgili dosyaları yine yedekler (Bir terslik ihtimaline karşı) ama bu old klasörü olmaz ve buradada 1-2 GB gibi gereksiz bir fazlalık olabilir. Buda bir cmd komutu ile temizlenebiliyor. Bu komut ve anlatımı sk8er_boi'nin konularında ara bulursun.
SP kurulumundan sonra windows.old oluşmaz demiştim ama bu tam doğru olmayabilir. Ben bu şekilde hatırlıyorum. Ama böyle oluşsada sk8er_boi'nin gösterdiği yöntem yine bunu kaldıracaktır. Zira bende iki makinemede SP'leri sonradan kurdum ve sonra bahsettiğim yöntem ile eskiden kalma yedekleri temizledim. Eskiden varmıydı şimdi hatırlayamıyorum ama şu an için iki sistemimdede windows.old klasörü bulunmuyor.

Edited by temmuz

[quote name='thegun27' date='31 December 2011 - 20:24 ' timestamp='1325363079' post='1134367']
evet disk temizlemede "windows.old" var daha önceki gün temizledim bu şekilde
[/quote]

nasıl temizlediniz tam olarak tarif eder misiniz ?

HDD de yer kalmadı kurulum yapacağım 60gb hdd ayırmıştım C ye doldu hemen.

ortalama bende 10gb üzerinde onu silersem rahatlıyacağım.

diğer arkadaşlar windows.old klasörü olmaz diyorlar ama şuan üzerinde .old yazmıyor zaten sadece Windows klasörü yazıyor.

ben üzerine kurmadım C yi bicimlendirip öyle kurdum her zaman formatı da öyle atarım.
ama bu windows 7 kurunca windows klasörü oluşuyor bunuda silmek istiyorum.

Senin ne dediğin pek belli olmuyor. Başlıkta windows.old diyorsun, sonra windows'a dönüyorsun ve zaten windows klasörü hiçbir şekilde kaldırılamaz. Windows klasörünü kaldırmak için windowsu kaldırman yani biçimlendirmen/format atman gerekir.
Senin başka problemin var. Çünkü 60GB tam dolu, windows kurulu partition için için çok gibi.

[quote name='EhuA16' date='31 December 2011 - 20:40 ' timestamp='1325364041' post='1134372']
az önce disk temizleme ile 1.5 gb lık dosyaları sildi ama windows klasörü halen duruyor ve toplam boyutu 5GB gözüküyor bunu nasıl silebilirim ?
[/quote]

Arkadaşım, başka program aramana gerek yok.C:\ içine gir Windowsold yazan klasörü sağ tıkla,ne gelirse evet de tamamen sil.Normal Windows yazan klasöre dokunma...

Normal Windows Klasörünü silemezsin zaten.Silersende Windowsun çöker.

Edited by savran

60 GB'ın hepsi zaten herhalde program değildir. Öyleyse arşiv olan dosyalarını ikinci diskin varsa oraya at. Yada harici bir disk temin ederek oraya aktar.
Ayrıca sisteminde bir virüs taraması yap. Belki bir virüs problemi vardır ve sistemin kabarmasına o sebep olabilir.

C klasöründe

Kullanıcılar
NVIDIA
Perflogs
Program Files
Windows

isminde klasörlerim var.

Windows klasörü 5GB olarak gözüküyor bunun icinde neler var ki 5gb böyle.

gerek oldugunu düşündügüm icin silmek istedim.

boşuna 5gb toplam tutuyor

Şuan yüklü programlar : 10GB ediyor ve 52 adet diyor.

10gb programlar 10gb da windows 7 olsun.

20gb eder.

toplam boyut : 60 GB

40gb neyle dolu ki böyle 40GB işgal ediliyor anlamış değilim.

oyun kurucam kuramıyorum bu yüzden.

Windows 7 dediğin zaten windows klasöründe ve oda 5GB diyorsun. Program files ne kadar? Oda olsun en fazla 3 veya 4 gb. Perfslog'u bilmiyorum ama oda herhalde log dosyalarıdrki hemen hiç yer tutmaz. Anlaşılan diğerlerinin tamamı kullanıcılar içerinde (tmp,çerezler.internet dosyaları falan..).
CCleaner programını download et ve kur. Sonra bu program ile bir güzel temizlik yap. Faydasını göreceksin.
Pardon, program files 10gb demişsin ve gerçekten çok fazla. Olur olmaz çok şey kurmuşsun ama yine dediklerimi yapmayı ihmal etme.
Vede virüste tara.

Edited by temmuz

[quote name='yawuz58' date='31 December 2011 - 20:51 ' timestamp='1325364716' post='1134376']
disk biçimlendirmeden kurulum yapmışsın mantiken windows klasörünü silmen lazım windowsold yazanı değil çünki bu sonradan oluşması lazım
sildikten sonra windowsold un adını windows yaparsınız
[/quote]

Yanlış bilgi veriyorsun arkadaşım.Windows7 kurarken Diski biçimlendirmeden kurarsan eski windowsu Windowsold adında bir klasör içine atar.Yeni kurduğun Windows normal bu şekilde yazılı olarak açıkta görülür ve bu windowsu silemezsin...Sadece Windowsold Klasörünü silebilirsin.
Zaten biçimlendirip Windows kurarsan C:\ içine Windowsold adında klasör atmaz...

[quote name='savran' date='01 January 2012 - 00:04 ' timestamp='1325365468' post='1134385']
Yanlış bilgi veriyorsun arkadaşım.Windows7 kurarken Diski biçimlendirmeden kurarsan eski windowsu Windowsold adında bir klasör içine atar.Yeni kurduğun Windows normal bu şekilde yazılı olarak açıkta görülür ve bu windowsu silemezsin...Sadece Windowsold Klasörünü silebilirsin.
Zaten biçimlendirip Windows kurarsan C:\ içine Windowsold adında klasör atmaz...
[/quote]
windowsold u sil demiş silmemiş niye çünkü kullanılıyor normalde silerdi bendede xp kullanırken olmuştu windowsold değilde
windows u silmiştim silindi zaten ikisinide sil dersiniz sistemin kullandığı silinmez diğeri silinir tabi ısrar etmiyorum
yanlışım varsa affedin bu konuda yanlış bilgi sorun çıkartmaz sistemin kullanığı silinmediği için bide bende öyle olduğu için
öyle söyledim

Live xp yada linux kullanarak hangi klasörü ve dosyayı silmek istersen problemsiz silersin. Ve eğer bu durumda windows klasörünüde silersen sistemin bir daha açılmaz. Yani windows 7'yi silmiş olursun.
[b]CCeaner ile temizlik yaptınmı (Türkçe ve kullanımı kolaydır.)? Program Files'ta çalışmayan programları belirleyip el ile sildinmi? Arşivinde bulunan fotoğraf, belge, video, film, mp3 benzeri dosyaları ikinci partition'a yada harici diske aktardınmı? Virüs taraması yaptınmı? Bunları yapmadıysan yada yapmayacaksan lütfen burada belirt ve konuyu kapat; boşa yazmayalım.[/b]

Edited by temmuz

[quote name='temmuz' date='31 December 2011 - 21:33 ' timestamp='1325367231' post='1134393']
Live xp yada linux kullanarak hangi klasörü ve dosyayı silmek istersen problemsiz silersin. Ve eğer bu durumda windows klasörünüde silersen sistemin bir daha açılmaz. Yani windows 7'yi silmiş olursun.
[b]CCeaner ile temizlik yaptınmı (Türkçe ve kullanımı kolaydır.). Program Files'ta çalışmayan programları belirleyip el ile sildinmi? Arşivinde bulunan fotoğraf, belge, video, film, mp3 benzeri dosyaları ikinci partition'a yada harici diske aktardınmı? Virüs taraması yaptınmı? Bunları yapmadıysan yada yapmayacaksan lütfen burada belirt ve konuyu kapat; boşa yazmayalım.[/b]
[/quote]

program files de çalışmayan program olmaz die düsünüyorum cünkü XP kuruluydu windows 7 format atarak kurdum ilk önce C sürücüsünü bicimlendirdim ondan sonra C sürücüsüne kurdum windows 7 yi..

belgelerim videolar müzikler ne varsa herşeyi taşınabilir HDD ye aktardım.

Ccleaner programını çalıştırdım 2gb lık bir dosya sildi.

sonradan windows klasörüne tekrar baktım boyutu 13GB olarak çıktı sağ özellikler dedim toplam boyutu ölçtü ondan sonra buraya yazdım.

windows 7 kullanan arkadaşlar bakabilir mi windows klasörü kaç gb dosya kaplıyor diye.

13gb lık dosya olmaz die düsünüyırum bunda bir iş var.

bakın bazı arkadaşlar üzerine kurmuşsun diyor ama formatı atarken C sürücüsünü bicimlendirip attım.

ilk defa format atmıyorum ne yaptıgımı biliyorum yani C yi sıfırlayıp öyle windows 7 kurdum.

tekrar dan program files e bakacağım ne olur ne olmaz diye ama en cok yer kaplayan windows klasörü oda 13GB

Bak, yazdığın zaman birşeyler ortaya çıkıyor. Sen formatlayıp yeni sistem kurdum diyorsun ama konu açarken başlıkta windows.old silinemiyor demişsin. Windows.old eski sistemden kalan windows demektir ve arkadaşlar bu nedenle öyle demekteler ve haklılar. Sonradan old olmadığını söyledinki başlıkta neden old demiş olduğunu bende anlamadım. Ama old klasörü daha önce var olmuşsada zaten şu an için sisteminde yoktur (Bir şekilde silinmiştir diyelim.) ve bunu silmek gibide bir problem bulunmamaktadır.
Windows 7'nin boyutu yaklaşık 11GB'dir ve seninkindede zaten boyut buna yakın. Şimdi windows 13 + program files 10= 23'mü ve kullanıcılar klasörü ne kadar? Virüs taramasıda yaptınmı?

Edited by temmuz

Kullanıcılar 6gb gözüküyor icinde virtualbox var 2.5 gb diğer 2.5 gb da karşıdan yüklenenler bu klasör doğru.

ozaman herşey normal windows klasörü de 13GB gözüküyor.

virüs olcağını sanmıyorum pek fazla bilmedigim sitelere girmem arama MS anvivirüs programı var onla bi tarama yaptırayım ancak crackleri bulur oda..

toplam boyut : 60gb

boş alan : 23gb

kullanıcılar klasörü 6gb

windows klasörü : 13gb

arada bariz bir gb farkı var.

20gb kullanılıyor desek.

ortalama 15 20gb ortada yok bu 15 20 gb nerede onu cözmeye çalışıyorum.

Windows 13, program files 10, Kullanıcılar 6, yaklaşık toplam 3o yapar ve 23 boş alanıda toplarsak 53 yaparki senin diskinde zaten bu civar (60gb hdd esasen tam 60 değilde 55-56 gb civarı falandır. Sen bakma özelliklerde görüğnen 60 milyon küsur bayta falan. Dikkate alman gereken gb cinsinden boyuttur.).
Sistemin çok anormal görünmüyor şu an için. Galiba konuyu ilk açtığında problemliydi ama şu an için düzeldi gibi.
Karşıdan yüklenenlerde arşiv dosyasıdır ve imkanın varsa bunuda harici diske aktarmakta yarar var. Hem yedek koruması olarak daha güvenli olur.
Problemin giderilmiş gibi görünmekte. Geçmiş olsun.