Jump to content

İnternet Cafede 2 Adsl Hattı Tek Ağda Nasıl Birleş

dilgej
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba,
İnternet cafemde 40 pc var.
2 adet adsl hattım var (şuan 1 adeti aktif)
2 adet tp-link 4 port swich im var
2 adet 24 port, 1 adet 5 port swich im var
2 adet adsl hattını birleştirip aynı ağa nasıl birleştirebilirim
40 pc ye ne şekilde ip - ağ maskesi - varsayılan ağ geçidi numarası vermem gerekiyor
Anamakinama ne şekilde ip - ağ maskesi - varsayılan ağ geçidi numarası vermem gerekiyor
40 pc anamakinada bulunan film müzik vb. Dosyalara erişebilmeli

Yani açıkçası 2 adet 8mbit internet hattımı 40 pc ye dağıtıp yeterli oranda hız almak istiyorum.

Lütfen bu konuda konuya hâkim arkadaşlarımın yardımını talep ediyorum

Daha fazla bilgi için resme bakabilirsiniz.
[spoiler][img]http://d1201.hizliresim.com/t/5/1lgff.jpg[/img][/spoiler]

[b]Akozdem!R -> Kurallara göre ileti yazınız, tekrarında uyarı alacaksınız.[/b] Edited by Akozdem!R

s.a ilk önce kardeşim benımde öyle bi sorunum var bıraz kurcalamayla çözerım ama server üzerinden sadace müzik film ıcın ugrasmadım ben ben genel olarak direk oyun vs şeyleri pc yukluyorum .. ama arklar çöözerse bılgılenmek ıyıdır .=)) inş çözum bulursun

[quote name='exa_41' date='05 January 2012 - 12:33 ' timestamp='1325766795' post='1135893']
s.a ilk önce kardeşim benımde öyle bi sorunum var bıraz kurcalamayla çözerım ama server üzerinden sadace müzik film ıcın ugrasmadım ben ben genel olarak direk oyun vs şeyleri pc yukluyorum .. ama arklar çöözerse bılgılenmek ıyıdır .=)) inş çözum bulursun
[/quote]

VALLA KARDEŞİM ÇIKAMADIM İŞİN İÇİNDEN. YARDIMA İHTİYACIM VAR. İNŞALLAH KONUDA UZMAN BİR ARAKADAŞ BİZE DERMAN OLUR..

konuda uzman değilim ama hepsine sıradan ip verip denesen öreneğin 192.168.1.15 den 192.168.1.55 e kadar sıradan bütün bilgisayarlara ip ver modemleri ve 14 lük hub ları ve ana makineni 5 port hub a bağla bi bak iki modem de kullanılıyo mu diye. inş. işe yarar kardeşim

[b][color="#FF0000"]birinci modem ıp[/color][/b]
192.168.1.1

birinci modem server ıp
192.168.1.100
[img]http://i.imgur.com/2UiHN.jpg[/img]

birinci modem birinci masa altta devam ediyorsun sırasıyla
192.168.1.101
192.168.1.102
192.168.1.103
192.168.1.104
192.168.1.105
192.168.1.106
192.168.1.107
192.168.1.108
192.168.1.109
192.168.1.110
192.168.1.111
192.168.1.112
192.168.1.113
192.168.1.114
192.168.1.115
192.168.1.116
192.168.1.117
192.168.1.118
192.168.1.119
192.168.1.120

[b][color="#FF0000"]ikinci modem ıp[/color][/b]
192.168.1.254
zaten server makina birinci modeme verilmişti devam ediyoruz
[img]http://i.imgur.com/yiuKa.jpg[/img]
ikinci modem birinci masa
192.168.1.1
192.168.1.2
192.168.1.3
192.168.1.4
192.168.1.5
192.168.1.6
192.168.1.7
192.168.1.8
192.168.1.9
192.168.1.10
192.168.1.11
192.168.1.12
192.168.1.13
192.168.1.14
192.168.1.15
192.168.1.16
192.168.1.17
192.168.1.18
192.168.1.19
192.168.1.20
UYARI..!! 2.MODEM 1.MASA'YI 192.168.1.1 DİYE IP ATAMAYIN BEN SADECE ÖRNEK OLSUN DİYE BELİRTTİM 1.MODEMLE IP ÇAKIŞMASI OLABİLİR CAFENİZDE 40 MASA VARSA 1.MASANIN ADI MASA-1 IP ADRESİ İSE 192.168.1.41 OLABİLİR VEYA 21.MASA OLMADIĞINDAN IP SIRALAMASI

192.168.1.21
192.168.1.2
192.168.1.3
192.168.1.4
192.168.1.5
192.168.1.6
192.168.1.7
192.168.1.8
192.168.1.9
192.168.1.10
192.168.1.11
192.168.1.12
192.168.1.13
192.168.1.14
192.168.1.15
192.168.1.16
192.168.1.17
192.168.1.18
192.168.1.19
192.168.1.20

[color="#0000FF"]Bu şekilde sorunsuz film ve müzik paylaşılır diğer makinalarla.oyunlarda herhangi bir sorun yaşanmaz
ıp çakışması olmaz alıntı değildir tamamen bana ait bir açıklamadır kendim uyguladım 50 pclik bir cafede[/color]

Edited by MeHMeTBeN

İstersen "load balance router" şeklinde cihazlar var iki adsl hattını tek modeme bağlıyorsunuz ve tek adsl hattı gibi davranıyor bant genişliğini arttırdığı söyleniyor bu nedenle iki kat hız vaadediyor örneğin aşağıdaki linkte bir cihaz var

[code]http://www.dlink.com/products/?pid=452[/code]

@MeHMeTBeN'nin dediği sistem de çok mantıklı daha önce denemiştim.

Modemin ayarlarından:

Varsayılan ağ geçit ayarları

1.sine 192.168.1.1
2.sine 192.168.1.3

Bilgisayarları varsayılan ağ geçidi ayarları da 20'sine 1.cisi diğer 20'sine 2.ci modemin varsayılan ağ geçidi adreslerini göstereceksin

modeme verdiğin ip adresleri "192.168.1" bu kısmı iki modemde de aynı olacak sadece son rakamlar değişim olacak ve tüm bilgisayarlara el ile ip verip bilgisayarları ikiye bölersin bir kısmının varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1 iken diğerleride 192.168.1.3 şeklinde olacak bu işlem masrafsız ve ip adresleri sabit olmalı yoksa bilgisayarlar sadece bir modeme bağlanır.

• 1 yıl yıl...

Arkadaşlar merhaba,
İnternet cafemde 40 pc var.
2 adet adsl hattım var (şuan 1 adeti aktif)
2 adet tp-link 4 port swich im var
2 adet 24 port, 1 adet 5 port swich im var
2 adet adsl hattını birleştirip aynı ağa nasıl birleştirebilirim
40 pc ye ne şekilde ip - ağ maskesi - varsayılan ağ geçidi numarası vermem gerekiyor
Anamakinama ne şekilde ip - ağ maskesi - varsayılan ağ geçidi numarası vermem gerekiyor
40 pc anamakinada bulunan film müzik vb. Dosyalara erişebilmeli

Yani açıkçası 2 adet 8mbit internet hattımı 40 pc ye dağıtıp yeterli oranda hız almak istiyorum.

Lütfen bu konuda konuya hâkim arkadaşlarımın yardımını talep ediyorum

Daha fazla bilgi için resme bakabilirsiniz.
[spoiler]1lgff.jpg[/spoiler]

Akozdem!R -> Kurallara göre ileti yazınız, tekrarında uyarı alacaksınız.

merhaba arkadaşım aynı sistemi birden fazla kurdum. sana da anlatmaya çalışacağım. 1. modemini 192.168.1.1 tabanlı yapacaksın ve 1den 20ye kadar olan pclere 192.168.11 den başlayarak 12-13-14 şeklinde ip vereceksin. ve bunu tek bir hub ile yapacaksın. bunu yaptık bitti. sonra ikinci modeminin içine girip. 192.168.2.1 tabanını vereceksin. 21 numaraları bilgisayardan başlayarak da 192.168.2.31 den itibaren ip vereceksin. bunu da ayrı bir hub'a bağlayacaksın ve anamasa üzerine bir laptop koyacaksın. şimdi tek mesele anamasada film vb paylaşımlarını ikinci hattın da alması. anamasana harici bir ethernet takıp bu ethernete 192.168.2.5 vereceksin ve o ethernet ile 2. modem olan 192.168.2.1 tabanlı modeme ya da onun hub'ına bağlayacaksın. benim naçizane bulduğum bu fikir. Ağrı'da aktif olarak 3-4 internet cafede şu an aktif çalışmakta ve hiç bir sorun yok. forum kullarına uygun olup olmadığını bilmediğim için numaramı veremiyorum. telefonumu verip birebir yardımcı olmak isterdim. ben numaramı yazayım gerisini admine bırakayım. 0542 518 13 19 ya da bir load balance router alıp iki modemi bu routera bağlayıp client bilgisayarların herhangi birinden 16 mb bağlantı görebileceksin. biraz pahalıdır. http://www.draytektr.com/index.cfm?fuseaction=objects2.detail_product&product_id=1239

Edited by noyanvurgun

Arkadaş guzel anlatmış fakat amatörce yıllar once eski nickimle bir bağantı paylaşmışdım.

GSHDSL ve adsl yi birleştirmiştim tabi firma için biraz kafa yorarsan yapabilirsin;

http://www.tnctr.com/topic/190286-2-yada-daha-fazla-adsl-modemi-birlethtirmek/

ggla pfsense load balancing yazarsan iki adsl yi birleştirirsin eger pfsense failover yazarsan 2 adsl yedekli kullanırsın yani biri gittiğinde diğeri devreye girer tabi pfsensin ozellikleri saymakla bitmez 1000 dolarlık bir firewall dan daha cok yeteneklidir ustelik yıllık para yok ucretsiz tek gereken eski bir pc!

Edited by ekran

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşım bunun için ayrı bir donanıma ihtiyacın var benim çalıştığım okulda ben böyle yaptım ve sorunsuz çalışıyor.

Arkadaşlar sizlere Linksys RV042 cihaz ile 2 farklı interneti tek bir internetmiş gibi nasıl kullanabilirsiniz bunu anlatmaya çalışacağım.

Not:Bu cihaz ile ADSL,UYDUNET,G.SHDSL gibi bağlantıları bir birine bağlayabilir veya bir interneti kullanıp diğerini yedek internet olarak da tanımlayabilirsiniz. 

Ben sizlere 2 hattı bir birine nasıl bağlayacağınızı anlatacağım yani load balance,bu yöntem bulunduğu lokasyon da ADSL hattı kullanmak zorunda kalan bilgi işlem yöneticileri için son derece mantıklı bir sistem,bu sistemi küçük ve orta ölçekli iş yerleriniz için tercih edebilirsiniz ve sistemin performansı için gerçekten çok iyi diyebilirim. 

Diyelimki elinizde 2 tane 8 mbps lik bir internet var siz bu yöntemle download hızınızı 16 mbps,upload hızınızı ise 2 mbpsulaştırabilirsiniz.

Şimdi cihazı confugure etmeden önce elinizdeki 2 modemi de bridge moda almanız gerekiyor daha sonra cihazın paneline giriyoruz.

Daha sonra cihaz panelinden setup ve network kısmına tıklıyoruz ve cihazımızı resimde de görüldüğü gibi Dual WANkısmına getirip WAN 1 VE WAN 2 bacaklarını PPPoE seçeneğine ayarlıyoruz ve iki modemin de telekom tarafından size verilen kullanıcı adı ve şifrelerini giriyoruz service name kısmına istediğiniz bir şeyi yazabilirsiniz,burda dikkat etmeniz gereken husus Keep Alive: Interval kısmının mutlaka seçili olması gerek,burası modemler de herhangi bir bağlantı kopmasın da cihazın tekrardan modeme bağlanma süresi. Buradaki işlemleri bitirdikten sonra save settings tıklayıp bitiriyoruz.

Daha sonra system management tabına gelerek buradan Load Balance işeretliyoruz ve aşağıdaki Bandwidth kısmındakiUpstream ve Downstream kısımlarını 10000 yapabilirsiniz eğer bir kısıtlama yapmak istemiyorsanız.Şimdi asıl önemli olan kısıma geldik,2 modeminizide bu cihaza bağladığınız için internete çıkan makina bu modemlerdeki iplerden birini rasgele seçecektir ve bu size söyle bir sorun yaratacaktır,bir bankanın internet şubesine girmeye çalıştığınız da ciddi sorunlar yaşayacaksınız çünkü siz her bir sayfaya tıkladığınızda cihaz size bu 2 modemden birinin ipsini rasgele atayacağından internet şubesine girişler de sıkıntı yaşayacaksınız,bankalar aynı bağlantı üzerinden 2 farklı ip ye izin vermez ve bankalar internet şubelerin de HTTPS bağlantısı kullandığından sizin burda yapmanız gereken Protocol Binding kısmın da bir takım düzenlemeler yapmak,Bu alanda Service kısmından HTTPS seçerek sonrasında alttaki boş 2 kutucuğa ip aralığını 1 to 254şeklinde girmek ve interface kısmından HTTPS bağlantılarda hangi modemin ip sini kullanmasını istediğinizi belirtmeniz,sonrasın da enable kutucuğunu işaretleyip add to list tıklamanız son olarak da ayarları kaydetmeniz.

Biz ADSL hattı üzerinden mail gönderdiğimiz için ben mail gönderirkende hosting tarafında kayıtlı olan ip min bulunduğu modemi mail gönderim asnasın da kullanılmasını sağladım sizde bunun gibi düzenlemeler yapabilirsiniz.

Örnek: benim mail sunucumun ipsi 192.168.4.2 şeklinde ben oraya 1 to 3 şeklinde bir giriş yaptım ve şunu demiş oldum192.168.4.1 ile 192.168.4.3 ip aralığındaki makinalar pop3 ve smtp bağlantısı kullanırken WAN 1 deki modemin ip sini kullansın demiş oldum.

Simdi port yönlendirmeyi göstereceğim bu kısıma çok detaylı bir şekilde deyinmiyeceğim bir çok kişi port yönlendirme mantığını zaten biliyor.

Burada yapmanız gereken setup altındaki forwarding tıklayıp Service kısmından yönledirmek istediğiniz port numarasını sonrasında bu portu hangi ip ye yönledirmek istediğinizi seçip enable işaretleyip add to list tıklamanız ve ayarları kaydetmeniz hepsi bu.

Not: Açmış olduğunuz portlara dışardan erişirken 2 modemden hangisinin ip sini yazarak erişmeye çalıştığınızın bir önemi yok 2 modem de tek bir cihaza bağlı olduğu için açmış olduğunuz porta dışardan erişebileceksiniz.

Son olarak 2 modemle elde ettiğim hızı göstermek istiyorum. ben bu bağlantıda bir tane 8 mbps bir tane de 4 mbps lik bir adsl bağlantı kullandım.

Olay bu arkadaşım  ve cihazda bu başka çarende yok sadece swich ve hub ile olacak iş değil çünkü sadece switch ile tek adsl gibi yapmaya çalışırsan modemlerde ip çakışması olur yani modemler birbirlerinden ip alıp vermeye çalışırlar cihazlar ip almaz bu yazdığım makale başka bir forumda yazdığım resimli anlatım resimlerin linki ölmüş en kısa zamanda yeniler buraya atarım

router-linksys-vpn-rv042-cisco.jpg

Arkadaşım bunun için ayrı bir donanıma ihtiyacın var benim çalıştığım okulda ben böyle yaptım ve sorunsuz çalışıyor.

Arkadaşlar sizlere Linksys RV042 cihaz ile 2 farklı interneti tek bir internetmiş gibi nasıl kullanabilirsiniz bunu anlatmaya çalışacağım.

Not:Bu cihaz ile ADSL,UYDUNET,G.SHDSL gibi bağlantıları bir birine bağlayabilir veya bir interneti kullanıp diğerini yedek internet olarak da tanımlayabilirsiniz. 

Ben sizlere 2 hattı bir birine nasıl bağlayacağınızı anlatacağım yani load balance,bu yöntem bulunduğu lokasyon da ADSL hattı kullanmak zorunda kalan bilgi işlem yöneticileri için son derece mantıklı bir sistem,bu sistemi küçük ve orta ölçekli iş yerleriniz için tercih edebilirsiniz ve sistemin performansı için gerçekten çok iyi diyebilirim. 

Diyelimki elinizde 2 tane 8 mbps lik bir internet var siz bu yöntemle download hızınızı 16 mbps,upload hızınızı ise 2 mbpsulaştırabilirsiniz.

Şimdi cihazı confugure etmeden önce elinizdeki 2 modemi de bridge moda almanız gerekiyor daha sonra cihazın paneline giriyoruz.

Daha sonra cihaz panelinden setup ve network kısmına tıklıyoruz ve cihazımızı resimde de görüldüğü gibi Dual WANkısmına getirip WAN 1 VE WAN 2 bacaklarını PPPoE seçeneğine ayarlıyoruz ve iki modemin de telekom tarafından size verilen kullanıcı adı ve şifrelerini giriyoruz service name kısmına istediğiniz bir şeyi yazabilirsiniz,burda dikkat etmeniz gereken husus Keep Alive: Interval kısmının mutlaka seçili olması gerek,burası modemler de herhangi bir bağlantı kopmasın da cihazın tekrardan modeme bağlanma süresi. Buradaki işlemleri bitirdikten sonra save settings tıklayıp bitiriyoruz.

Daha sonra system management tabına gelerek buradan Load Balance işeretliyoruz ve aşağıdaki Bandwidth kısmındakiUpstream ve Downstream kısımlarını 10000 yapabilirsiniz eğer bir kısıtlama yapmak istemiyorsanız.Şimdi asıl önemli olan kısıma geldik,2 modeminizide bu cihaza bağladığınız için internete çıkan makina bu modemlerdeki iplerden birini rasgele seçecektir ve bu size söyle bir sorun yaratacaktır,bir bankanın internet şubesine girmeye çalıştığınız da ciddi sorunlar yaşayacaksınız çünkü siz her bir sayfaya tıkladığınızda cihaz size bu 2 modemden birinin ipsini rasgele atayacağından internet şubesine girişler de sıkıntı yaşayacaksınız,bankalar aynı bağlantı üzerinden 2 farklı ip ye izin vermez ve bankalar internet şubelerin de HTTPS bağlantısı kullandığından sizin burda yapmanız gereken Protocol Binding kısmın da bir takım düzenlemeler yapmak,Bu alanda Service kısmından HTTPS seçerek sonrasında alttaki boş 2 kutucuğa ip aralığını 1 to 254şeklinde girmek ve interface kısmından HTTPS bağlantılarda hangi modemin ip sini kullanmasını istediğinizi belirtmeniz,sonrasın da enable kutucuğunu işaretleyip add to list tıklamanız son olarak da ayarları kaydetmeniz.

Biz ADSL hattı üzerinden mail gönderdiğimiz için ben mail gönderirkende hosting tarafında kayıtlı olan ip min bulunduğu modemi mail gönderim asnasın da kullanılmasını sağladım sizde bunun gibi düzenlemeler yapabilirsiniz.

Örnek: benim mail sunucumun ipsi 192.168.4.2 şeklinde ben oraya 1 to 3 şeklinde bir giriş yaptım ve şunu demiş oldum192.168.4.1 ile 192.168.4.3 ip aralığındaki makinalar pop3 ve smtp bağlantısı kullanırken WAN 1 deki modemin ip sini kullansın demiş oldum.

Simdi port yönlendirmeyi göstereceğim bu kısıma çok detaylı bir şekilde deyinmiyeceğim bir çok kişi port yönlendirme mantığını zaten biliyor.

Burada yapmanız gereken setup altındaki forwarding tıklayıp Service kısmından yönledirmek istediğiniz port numarasını sonrasında bu portu hangi ip ye yönledirmek istediğinizi seçip enable işaretleyip add to list tıklamanız ve ayarları kaydetmeniz hepsi bu.

Not: Açmış olduğunuz portlara dışardan erişirken 2 modemden hangisinin ip sini yazarak erişmeye çalıştığınızın bir önemi yok 2 modem de tek bir cihaza bağlı olduğu için açmış olduğunuz porta dışardan erişebileceksiniz.

Son olarak 2 modemle elde ettiğim hızı göstermek istiyorum. ben bu bağlantıda bir tane 8 mbps bir tane de 4 mbps lik bir adsl bağlantı kullandım.

Olay bu arkadaşım  ve cihazda bu başka çarende yok sadece swich ve hub ile olacak iş değil çünkü sadece switch ile tek adsl gibi yapmaya çalışırsan modemlerde ip çakışması olur yani modemler birbirlerinden ip alıp vermeye çalışırlar cihazlar ip almaz bu yazdığım makale başka bir forumda yazdığım resimli anlatım resimlerin linki ölmüş en kısa zamanda yeniler buraya atarım

router-linksys-vpn-rv042-cisco.jpg

birader benim çözümüm ücretsiz ve sadece load balance yapmıyor

ve ayrıcada alıntı yapdıgını yazsadın bari zira benim şüphelerim var okulda kullanıldııgından :D

http://www.cozumpark.com/forums/thread/309332.aspx

Her iki modemin ayarlarına girip,

Birinci Modemin IP'sini 192.168.1.1 yapın ve DHCP sunucu özelliğini kapatın.

İkinci Modemin IP'sini 192.168.1.254 yapın ve onun da DHCP sunucu özelliğini kapatın.

Böylece bilgisayarların modemlerden IP alıp, elle IP verdiklerinizle çakışmasını engellemiş olursunuz.

Eğer otomatik IP alma özelliğini de kullanmak isterseniz, örneğin otomatik IP alan bilgisayarların Birinci modem üzerinden çıkmasını istiyorsanız, Birinci modemin DHCP sunucu özelliğini etkinleştirip, IP havuzu olarak 192.168.1.2 - 192.168.1.99 olarak ayarlayın. Böylece otomatik IP alan bilgisayarlar bu aralıkta IP alacaklar.

Bundan sonra yapacağınız iş her bilgisayara el ile IP vermek olacaktır. Bunu da şöyle yapmalısınız:

Ana makinaya IP 192.168.1.100 Alt ağ maskesi 255.255.255.0 (alt ağ maskesi hepsinde aynı olacak) - Varsayılan ağ geçidi olarak ise hangi modemden internete çıkmasını istiyorsanız onun IP adresini yazın (birinci modem için 192.168.1.1, ikinci modem için 192.168.1.254)

Diğer bilgisayarların yarısı için varsayılan ağ geçidi adresi olarak 192.168.1.1, diğer yarısı için ise 192.168.1.254 adresini kullanın. IP adreslerini ise 192.168.1.101'den başlayarak birer birer artırın.

Böylece bütün bilgisayarlarınız ana bilgisayara bağlanabilecek ancak internete çıkarken hangi modemin IP'si ağ geçidi olarak tanıtılmışsa o modemi kullanacaktır.

Bu yöntem bedava olan, ek bir donanıma ihtiyaç duymadan kullanacağınız bir yöntemdir.