Jump to content

Windows 8'in Kullandığı Uefı Nedir?

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

• Editor
[center] [b]Windows 8'in gizli silahı:[/b]
[b] [/b]
[b] [color="Yellow"][color="#000000"]Eng: Unified Extensible Firmware Interface (UEFI)[/color][/color][/b]
[b]TR: [color="#000000"]Birleşik Uzatılabilir Yazılım Arayüzü [/color][/b]
[b] [/b]
[b]Bu yeni özellik BIOS'ların tahtını sallayacak bir standarttır.. [/b]
[b]Bildiğimiz üzere BIOS açılış esnasında ilk olarak sistem saatini tarıyor, donanımı tarıyor ve kullanıcı tarafından önceden yapılmış ayarlarla, öncelikli olarak hangi aygıttan boot edileceğini belirliyordu...[/b]
[b]tüm bu işlemler Windows işletim sisteminin geç açılmasının sebeplerinden biriydi...[/b]
[b] [/b]
[b]artık UEFI teknolojisi sayesinde BIOS'un bu görevleri otomatik olarak işletim sisteminin kendisi tarafından belirlenecek, böylece açılıs süresi farkedilebilir derecede kısalacak....[/b]
[b] [/b]
[b] [b]UEFI nasıl çalışıyor:[/b][/b]
[b][b] [/b][/b]
[b][b] [/b]UEFI, BIOS’un kullandığı [b]MBR (main board record)[/b] kayıtlarını geçerek (atlayarak) Bilgisayar açıldığı an İşletim Sisteminin devreye girmesini sağlayacak ve Windows direk karşımıza gelmiş olacak. 2011 yılından itibaren özellikle Masaüstü PC’lerde kullanılmaya başlanan [b]UEFI[/b] sayesinde artık Windows yüklü bilgisayarların açılış süresi kısalmış olacak. Tabii, UEFI’nın sisteminizde çalışması için UEFI'yi destekleyen bir anakarta sahip olmanız gerekmektedir.[/b]

[b]UEFI teknolojisinin, sistemin açılısını kısaltması yanında diğer artı bir özelliği de; artık 2 TB'dan büyük HDD'leri GPT olarak tanımasıdır... standart BIOS'lar bildiğiniz üzere GPT diskleri tanımıyordu..[/b]

[b]UEFI teknolojisinden sadece Windows 7 ve Windows 8 faydalanabilecek....[/b]

[b]UEFI'nin nasıl çalıştığına dair video:[/b]

[b][media]http://www.youtube.com/watch?v=DLwaKb6pLrc&feature=player_embedded[/media][/b]

[b]izleyemeyenler için:[/b]

[b][code]http://www.youtube.com/watch?v=DLwaKb6pLrc&feature=player_embedded[/code][/b]

[b]Konu alıntı değildir, derlemedir...[/b]
[/center]

[b][b]UEFI teknolojisinden sadece Windows 7 ve Windows 8 faydalanabilecek....[/b]

Peki bunu bizim windows 7 kullanıcılar için nasıl uygulamamız gerekecek ?
[/b]

Edited by CaNCaN

• Editor

[quote name='CaNCaN' date='09 January 2012 - 09:25 ' timestamp='1326101102' post='1137725']
[b][b]UEFI teknolojisinden sadece Windows 7 ve Windows 8 faydalanabilecek....[/b]

Peki bunu bizim windows 7 kullanıcılar için nasıl uygulamamız gerekecek ?
[/b]
[/quote][b]

UEFI desteği sunan yeni bir anakart satın alarak... :D[/b]

Edited by mephistooo2

Amd'nin yeni FX serisi işlemcilerini destekleyen MSI 9-Serisi anakartlar Click BIOS II teknolojisiyle olduğu açıklanmış fiyatı çok abartıcı şekilde fazla olan bu anakartın fiyatının düşmesini bekleyeceğiz :D

[b][color="#FF6633"][color="#FF6633"]mephistooo2[/color][/color] ben bios güncellemesi olabilirmi düşündüm teşekkürler aydınlattığın için.
[/b]

• Editor

[quote name='CaNCaN' date='09 January 2012 - 09:49 ' timestamp='1326102549' post='1137737']
Amd'nin yeni FX serisi işlemcilerini destekleyen MSI 9-Serisi anakartlar Click BIOS II teknolojisiyle olduğu açıklanmış fiyatı çok abartıcı şekilde fazla olan bu anakartın fiyatının düşmesini bekleyeceğiz :D

[b][color="#FF6633"][color="#FF6633"]mephistooo2[/color][/color] ben bios güncellemesi olabilirmi düşündüm teşekkürler aydınlattığın için.
[/b]
[/quote]
[b]
umarım dediğin gibi BIOS güncelleme ile halihazırdaki anakartlarımızda bu özelliği kullanabiliriz...[/b]
[b]
şuan için UEFI teknolojisi deneme aşamasındaymış...[/b]

Edited by mephistooo2

• 1 yıl yıl...

Intel Sandy Bridge ve Ivy Bridge işlemciler (İşlemci model numarası 4 haneli olanlar ve 3. nesil işlemciler, İntel i7 3630qm) destekliyor. Ben ASUS N56VZ model laptop kullanıyorum. Laptopu FreeDos işletim sistemli olarak geldi. Yani Yüklü bir işletim sistemi yoktu. Windows 8'i dvd ile kurarken BIOS menüde farkettim UEFI'yi desteklediğini. Daha fazla bilgi edinmek iateyenler aşağıdaki linke tıklayarak açılan sayfadan yararlanabilirler.

http://bit.ly/13ckFkO

Edited by libertic