Jump to content

Autoıt Ne Kadar Önemli

asmazh
 Share

Recommended Posts

Merhabalar,
AutoIT hakkında bir kaç sorum var.

1.SORU- AutoIT ile, her türlü program yazılabilir mi? Misal c++, c# kadar gelişmiş mi? (Yani bunlarla yapılabilen her program AutoIT ile yapılabilir mi?)

2.SORU- AutoIT'in Scite'den başka, kodlama sayfası olarak AutoIT debugger i buldum. Bundan başka bildiğiniz güzel bir AutoIT kodlama programı var mı?

3.SORU- DLL'ler sinirimi çok bozuyor. (İnanın bu dll lerin ne olduğunu falan filan çok araştırdım. Fakat bulduğum bilgiler beni tatmin etmedi.) Anlayabildiğim kadarıyla bu dll ler fonksiyon barındırıyor. Ne yaptım ne etttim bu fonksiyonları AutoIT ile kullanamadım, kullanamıyorum. Misal kernel32.dll nin fonksiyonlarını öğreniyorum bir program yardımıyla ama gel gör ki bunlar nasıl kullanılacak bilgim yok.

DllCall ( "dll", "return type", "function" [, type1, param1 [, type n, param n]] ) Buradaki param n, bile dll lerin nasıl zor olduğunu anlatmaya yetiyor bence. Yani bu demek ki Kullandığın dll ye göre sınırsız param var :(

[color="#FF0000"][font="Arial Black"]BENİ BU DLL KONUSUNDA AYRINTILI BİR ŞEKİLDE BİLGİLENDİREN ARKADAŞA MİNNETTAR KALIRIM.[/font][/color]

[font="Georgia"]Öncellikle autoit; C++ veya C# gibi gelişmiş bir yapıya sahip, cok nesne tabanlı, api desteği olan, komplesk bir programlama dili değildir ! Fakat bu saydığım özelliklerin bazılarını barındırır. Genel nesneleri (progress,label vs) bir arayüz yani GUI arabirimi, sistem bileşenlerini aktif olarak kullanabilir.Yani kayde değer programlar hazırlanabilir forumda da bunu cok örneği var. Zaten autoit adı üzerinde otomasyon scriptidir. Basit bi yapıya sahiptir.Basic dilini aratmaz ama yeri zamanında çok iyi işler başardığını gördüm.Lafı uzatmadan her türlü olmasa da mantığa uygun, işe yarar programlar yazılabilir.[/font]

[font="Georgia"]Editör olarak da scite gayet başarılı bir editördür. Bana kalsa C++ dan daha iyi bir yapıya sahip.Hatayı outputa görme tools bölümünde hemen yan programcıklara ulaşması harika bir olay. Bilmediğin bir kodu F1 yaparak hemen öğrenebilirsin.Ayrıca Help dosyası çok başarılı bir yapıya sahip c plus plusdan daha açıklayıcı diyebilirim. Fakat Koda yani toolbox nesne editörü zayıf c# kadar başarılı ve kapsamlı değil.Ama iş görür. :)[/font]

[font="Georgia"]DllCall func larına gelcek olursak; sistem kaynaklarını iyi bilmen lazım microsof msdn kütüphanesi sana yol gösterir. API leri bilmen lazım Dllcall komutları çok işe yarayan tek satırlık kodlardır bi ara kafayı bozmuştum.Hatta çalışan processi taskmanagerde pasif olarak gizlemiştim bunun yanında ram kullanımını azaltma, efektli açılış kapanışlar, kopyalama , ses çalma gibi fonksiyonlarıda öğrenmiş oldum. Çalışmalarımda da illa ki birkac DLLcall komutu vardır. Bunu konu hakkında araştıma yapmanı tavsiye ederim.Neyse umarım kafandaki soru işaretlerini en aza indirmişimdir .Kolay gelsin başarılar..[/font]

Öcelikle bu güzel açıklamadan ötürü teşekkür ederim.

Benim AutoIT ile yazdığım fonksiyonları dll ye çevirebilirmiyim, eğer çevirebilirsem bu nasıl oluyor?
Bir de benim .au3 formatlı dosyaları açarken Scite hata veriyor: Microsoft c++ "Runtime error" sonra çıkıyor.
Bu int'ler hwnd ler kafamı öyle karıştırıyor ki... Bunun türkçe açıklamasını falan ders şeklinde anlatan bir döküman, sesli ders anlatım vb... Bildiğiniz varsa lütfen verin.
Ha! bir de msdn kütüphanesi falan demişsiniz bunlara nereden ulaşabilirim.

Edited by asmazh

[font="Tahoma"]Dll türü kütüphane dosyaları genelde C türünde programlama dilinde yazılırlar.Autoit ile oluştrabileceğini zannetmiyorum.[color=#445563]Microsoft c++ "Runtime error [/color][/font]
[color=#445563][font="Tahoma"]hatasıda virüs kaynaklı olabilir tam emin değilim.Bu arada bu konuyu da fazla kafana takma bütün herşeyini kullanmak zorunda değilsin[/font][/color]
[font="Tahoma"][color="#445563"]az bil öz bil söylediğine göre de pek iyi değilsin bu konular biraz karşıktır kımse bu konu hakkında ders yapmaz diye düşünüyorum.Dediğim gibi çifte standartlara fazla takılma..[/color][/font]
[font="Tahoma"][color="#445563"]
[/color][/font]
[font="Tahoma"][color="#445563"]Microsoft Msnd Liblary[/color][/font]
[font="Tahoma"][color="#445563"]
[/color][/font]
[font="Tahoma"][color="#00bfff"]http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms123401.aspx[/color][/font]

[font="'Microsoft Sans Serif"]Autoit SQL tarzı veritabanlarında yeterli bilgim yok! Nasıl bir yol izleyeceğin konusunda sana yardımcı olamaycağım. BlueLife 'a sormak lazım ona da sor yardımcı olacağını düşünüyorum yardım konusunda cok cömerttir.Kolay gelsin..[/font]

[font="'Microsoft Sans Serif"]Tabi ki yapılır; autoit ams ye göre daha programlamaya kaçıyor. Zaten autoitforumlarında gerekli udf ler var. Ayrıca programlamanın olduğu yerde databasenin olmaması düşünülemez :)[/font]