Jump to content

Mantıksal Sürücüye Xp Kurma

serhaty54
 Share

Recommended Posts

[b][i][color="#4169E1"][size="3"][font="Segoe UI"]Arkadaşlar ben 500 GB (465 GB) lık harddiski 440 GB ve 25GB olmak üzere 2 bölüme ayırdım. Daha sonra 440 GB lık kısmın 40 GB ını genişlettim. Şimdi 25 GB ile 40 GB ı birleştirmek istiyorum. Ama mantıksal sürücü birincil sürücüyle birleşmiyor. Ve 40 GB lık bölümede xp kuramıyorum... [/font][/size][/color][/i][/b]

Ilgili logical bölümün içerisinde çok fazla önemli dosya yoksa, bölümü silip genişletme yapmaını tavsiye ederim. Böyle bir imkanın yoksa, acronis true image gibi partition programlarıyla istediğini yapabilirsin...

siz üç bölümü aynı anda yapmamışsınız o yüzden hata veriyor
önce iki bölüm oluşturdunuz sonra bölümün birini bidaha böldünüz
mantıksal sürücüde bu oluyor diskinizde önemli birşey yoksa hepsini birleştirin sonra üçre bölün
yada kendi bilgisayarınıza başka bölüme veya başka diske xp kurun image alın oyüklenmeyen bölüme
image yükleyin en garantili yol ise hepsini birleştirin sonra üç e bölün xp nizi kurun
driverlerden başka birşey yüklemeden veri kurtarma programı ile dosyalarınızı kurtarın

[quote name='yawuz58' date='03 March 2012 - 14:23 ' timestamp='1330784597' post='1164443']
siz üç bölümü aynı anda yapmamışsınız o yüzden hata veriyor
önce iki bölüm oluşturdunuz sonra bölümün birini bidaha böldünüz
[/quote]
[i][font="Segoe UI"][color="#4169E1"][size="3"]Evet! Ama yazının diğeri mümkün değil! Yinede saol. (325 GB Dolu :) )[/size][/color][/font][/i]

XP CD sini takıp format atma kısmına geldiğinde C: D: E: gibi 3 bölüm olduğunu söylüyorsunuz. Hangi ikisini birleştirmek istiyorsanız O kısımları silip tekrar yeni bölüm oluştur dediğinizde bir bütün elde edebilirsiniz. Umarım anlatabilmişimdir :D

[color="#4169E1"][size="3"][font="Segoe UI"]Ama bunu zaten biliyorum. ;)

[u][i]Senin dediğinin örneği ise;
[/i][/u]Şimdi ben C,D,E bölümlerinden C ve E 'yi birleştirmek istiyorum.
Sildiğim zaman sonuç şu şekilde oluyor;
[/font][/size][/color][color="#FF0000"][size="3"][font="Segoe UI"]Bölünmemiş alan - 25 GB
D: Yerel Disk - 400 GB
Bölünmemiş alan - 40 GB
[/font][/size][/color]

[color="#4169E1"][size="3"][font="Segoe UI"]Benim istediğim;[/font][/size][/color]
[color="#FF0000"][size="3"][font="Segoe UI"]Bölünmemiş alan - 65 GB
[/font][/size][/color]

işte o bölünmemiş alan 25gb ve 40gb yi sildiğiniz zaman olmuyormu
bence o böümleri silin tekrar oluşturduğunuzda 65 gb çıkması lazım
öyle denedinizmi 40gb lik kısmı 400gb lik alandan böldüğünüz için
sorun oluyor öyle olmazsa windows7 ye harici olarak takıp yapılabilir

[quote name='serhaty54' date='04 March 2012 - 18:51 ' timestamp='1330887076' post='1165040']
[color="#4169E1"][size="3"][font="Segoe UI"]Ama bunu zaten biliyorum. ;)

[u][i]Senin dediğinin örneği ise;
[/i][/u]Şimdi ben C,D,E bölümlerinden C ve E 'yi birleştirmek istiyorum.
Sildiğim zaman sonuç şu şekilde oluyor;
[/font][/size][/color][color="#FF0000"][size="3"][font="Segoe UI"]Bölünmemiş alan - 25 GB
Bölünmemiş alan - 40 GB
[/font][/size][/color]

[color="#4169E1"][size="3"][font="Segoe UI"]Benim istediğim;[/font][/size][/color]
[color="#FF0000"][size="3"][font="Segoe UI"]Bölünmemiş alan - 65 GB
[/font][/size][/color]
[/quote]

HDD fiziksel yüzeyi sanal olarak bölünürken önce 25 gb, sonra 400 gb, en son 40 gb alan ayrılmış. Yani 400 gb bölüm diğerlerinin ortasında kalmış. O yüzden olmuyor. Tüm bölümleri silmen, tek bölüm halinde 465 gb görününce yeniden bölümleme yapman lazım. Elbette her şeyi yedekledikten sonra.

Ama önce Paragon Hard Disk Manager kullanarak birleştirmeyi dene istersen. İşlemi onaylarsa resetleyerek kendi boot ekranı üzerinde işlem yapar herhalde. Ama bitirmeden işleme son verirsen her şey uçar. O program HDD üzerindeki sanal sınırları kaydırıp verileri de yeni yerlerine taşıyabiliyor.

Edited by halill07

[quote name='serhaty54' date='04 March 2012 - 19:34 ' timestamp='1330889645' post='1165064']
[color="#4169E1"][size="3"][font="Segoe UI"]Bilgin için teşekkür ederim. Fakat programın durma/donma tehlikesi varmı? Yani ben işleme başladım mı kendi kendine durursa ne yapmalıyım?
[/font][/size][/color]
[/quote]

Elektrik kesilirse veya HDD bozulursa durur. O da büyük şanssızlık olur.

Yine de önemli dosyalarını önceden yedekle. Elektrik kesilmesi olmaz diye de bir şey yok tabii.

bu yöntemi 2 yolla yapabilirsin
birincisi portation magic ile tabi ben kullanmasınıı bilmiyom :s
ikincisi disk yöneticisinden
yanlıız sen buna xp kurdunmu bari yani windowsxp üzerindenmi diyorsun
c ile e birleşşimi imkansıız bütün bilgilerini taşşıınabilir hdd yedek le ondan sonra fdisk çek hiç uraşşma