Jump to content

Üretilen Bir Ürünün Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Guest _ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

Selamların En üzeli Üzerinize Olsun TNCTR ye Gönül Vermiş Dostlarım
Ben şunu merak etmişimdir. Mesela İntel bir işlemci üretir. Mesela son çıkan İ7 ler 2.500 tlye satar. Bu fiyatı neye göre belirler. Çok mereak ediyorum. Sonuçta ufacık bir parça. Maliyeti ne kadardır ki.

@&ULTİMATE& olaya sadece parça maliyeti açısından bakma, mesela üretim yerinin firmaya maliyeti, o ürünün ar-ge sürecindeki maliyeti, üretim sürecinde ortaya çıkan faturalar ve vergiler, ürün ortaya çıktıktan sonraki vergiler, çalışan ücretleri ve sigortaları, pazar araştırmaları, pazarlama teknikleri, dünya çapında oluşturulacak örgüt ve iletişim yapıları, lojistik gibi çok genel başlıklar da fiyatı etkiler. Sonuçta dünyanın bir ucunda merkezi bulunan ve başka bir ucunda üretim yapıp tüm dünyaya satış ve dağıtım yapan bir firmadan bahsediyorsun.

Ya onu adam üretmiş çalışmış istediği fiyatı koyar der geçersinde, devletin milleti enayi yerine koyup aldığı paraların mantığını bilen anlatırsa çok memnun olurum. Kamyoncular bilir K belgelerini. K1 belgesi 15000 civarında, K2 belgesi 7000 küsür TL. Neyin maliyeti bu? :huh:

[quote name='TugruL' date='12 March 2012 - 19:47 ' timestamp='1331574430' post='1168502']
Ya onu adam üretmiş çalışmış istediği fiyatı koyar der geçersinde, devletin milleti enayi yerine koyup aldığı paraların mantığını bilen anlatırsa çok memnun olurum. Kamyoncular bilir K belgelerini. K1 belgesi 15000 civarında, K2 belgesi 7000 küsür TL. Neyin maliyeti bu? :huh:
[/quote]

Ve ne halta yarar değilmi bu k1, k2 belgeleri :)
Bence üretilen hiçbir üründe adil kazanç yok.
Küçücük parça intel i7 adamların alt yapısı zaten var. Bunu aynı CNC tezgahı gibi düşünün. Sonuçta ne yüklersen sana onu üretir veriri. Tabi koyduğun mağzemeye göre.

Kapitalizmin gözü kör olsun. Diyorum başkada birşey demiyorum.

Mesela dershane fiyatlarına geleceğim. Şimdi nereden nereye geldin diyeceksiniz ama bu sinir olduğum bir konu.
Geçen sen1300tlye yazıldığım dershane bu sene 2500 tlden aşağıya inmedi. Üstelik bütün dershaneler 2500 tlye kayıt yaptırıyor.
Bu adaletmi bir senede dershane fiyatı 1200 tl artarmı. Seneye 3500 yapmassalar hiç şaşırmam.

Edited by &ULTİMATE&